HIZLI ERİŞİM İLETİŞİM

İBB Futbol Akademi Kampı'nın Yetenek Avcıları Bir Araya Geldiİstanbul'da çocukların küçük yaşta sporla tanışmalarını sağlayan İBB Futbol Akademi Kampı ve Yetenek Avı Projesi'nin altıncı etabı başlıyor. Yetenekli futbolcu adaylarının tespit edilerek spor kulüplerine kazandırıldığı proje öncesinde, akademisyenler ve İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü Teknik Direktörü Abdullah Avcı projede görev alan futbol eğitmeni ve antrenörlerle bilgi ve tecrübelerini paylaştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü, Spor İstanbul ve İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü işbirliğinde altıncı etabı başlayan Futbol Akademi Kampı ve Yetenek Avı Projesi kapsamında Spor Psikoloğu ve Mentor Prof. Dr. Turgay Biçer, Yrd. Doç. Dr. Umut Başoğlu ve Başakşehir Futbol Kulübü Teknik Direktörü Abdullah Avcı projede görev alan futbol eğitmenleri ile bir araya geldi.

AKADEMİSYENLERDEN ÖNEMLİ UYARILAR

Toplantıda ilk olarak Yrd. Doç. Dr. Umut Başoğlu söz aldı. Eğitmenlere çeşitli önerilerde bulunan Başoğlu futbolun bedensel hareketlerin düzgün geliştirilmesi için kullanılan bir araç olduğunu söyledi. Proje kapsamında çocukların fiziksel ve mental gelişimi konusunda mutlaka bilgi sahibi olunması gerektiğine işaret eden Başoğlu "Bu konu çocuklarla olan iletişimimiz için çok önemli. Çünkü onlar bizi rol model olarak görüyor, yapmadığımız bir şeyi onlardan yapmalarını bekleyemeyiz" dedi.Prof. Dr. Turgay Biçer ise antrenör ve eğitmenlerin bilgileri doğru kaynaktan edinmeleri ve doğru bir şekilde aktarmaları gerektiğine vurgu yaptı. Mesleki yabancılaşmayla karşı karşıya kalmamaları konusunda da uyaran Biçer şunları söyledi: "Sahibi olduğunuz bilgi çocukların kaslarına yansımadıkça yani onların gelişimine faydalı olmadığı sürece işe yaramayacaktır. Önemli olan bilmek değil, yapmaktır. Mesleki yabancılaşma ile karşılaşmamak için insanlarla çalıştığımızı unutmamalıyız. Yetiştirme kavramını ve misyonunuzu tekrar gözden geçirin. Çünkü onların nasıl bir yeteneğe, nasıl bir karaktere sahip olacakları noktasında belirleyici olacaksınız."

ÖZBAYRAKTAR: "ÖNCE SPORU SEVDİRMELİYİZ"

Spor İstanbul Genel Müdürü İsmail Özbayraktar ise projenin gerçekleştirildiği 23 spor tesisinin antrenör ve eğitmenlerine teşekkür ederek "Projeye çok fazla çocuğumuz dahil oluyor. Bunlardan belki on, belki elli, belki de yüz tanesi futbolcu olacak. Ama futbolcu olmayanların sporla yaşamaya devam edebilmeleri, sporu hayatlarının bir parçası haline getirebilmeleri için onlara sporu sevdirmemiz gerekiyor. Bunu gerçekleştirebildiğimiz zaman ancak başarılı olduğumuzu söyleyebiliriz" şekline konuştu.

ABDULLAH AVCI PROJENİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü Teknik Direktörü Abdullah Avcı da kariyerinden verdiği örneklerle antrenör ve eğitmenlere tavsiyelerde bulundu. Futbol Akademi Kampı ve Yetenek Avı Projesi ile yetenek tespiti yapılabileceğini, çocuklara teknik ve taktik bilgilerin aktarılabileceğini ancak öncesindeki hazırlığın doğru yapılmadığında projenin karşılığının alınmayacağını ifade etti. Avcı konuşmasında şunları kaydetti: "Özellikle gençlere çocuklara dokunacaksınız, onlar futbolcu olacaklar ya da olmayacaklar önemli olan onların hayata zihinsel yönden doğru hazırlanabilmeleridir. Futbolcuların zeki, nerede nasıl oynayacaklarını bilen, toplum psikolojisine ve taraftar kültürüne hakim olmaları, içeride ve dışarıda nasıl oynayacaklarını bilen, öfke kontrolü yapabilen sporcular

olarak yetişmeleri gerekiyor. Onun için sizin yaptığınız ve temelden verilecek eğitimler son derce önemli. Her şeyden önce onlara futbolun bir oyun olduğunu ve bundan keyif almaları gerektiğini aşılamalısınız."

Yayınlanma Tarihi: 27.10.2017
Görüntülenme: 2066