HIZLI ERİŞİM İLETİŞİM

Kitlesel Fonlama Forumu İçin Geri Sayım BaşladıSon yıllarda yükselişe geçen ve girişimciliğin en önemli basamaklarından biri olan kitlesel fonlama (crowdfunding) farkındalığını artırmayı amaçlayan, Kitlesel Fonlama Derneği ve Nişantaşı Üniversitesi organizasyonuyla gerçekleşecek olan forum için geri sayım başladı.

Sektörün önemli isimlerini ağırlayacak olan Kitlesel Fonlama Forumu, ilk kez 8 Mayıs'ta Nişantaşı Üniversitesi Maslak 1453 NeoTech Kampüs’te gerçekleşecek.

Dünyada hızla gelişen kitlesel fonlama (crowdfunding), genç girişimciler için alternatif finansal kaynak sağlama yöntemlerinden birisi olma yolunda. Daha öncesinde yatırım fonlarının başını çektiği dünyadaki girişim fonlama hacmi, 2016 sonunda kitlesel fonlama platformların sağladığı fon hacminin gölgesinde kalmaya başladı. 2016 sonu rakamlarına göre, dünya çapında 45 milyar doların üzerinde fon toplayan 2 binin üzerinde kitlesel fonlama platformu bulunuyor. Dünya Bankası tarafından 2011'de yapılan araştırmaya göre, bu rakamın 2020 yılında 100 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor.

Artık fon bulamadığı için fikrini hayata geçiremeyen Amerika ve Avrupa'daki girişimciler soluğu Kickstarter, IndieGoGo, GoFundme, Seeders, crowdcube gibi fonlama platformlarında almaya başlarken, ülkemizde de bu sistemin öncülüğünü crowdFON, fonGOGO, arıkovanı gibi platformlar yapıyor. Bu platformlarda genç girişimciler, çok sayıda insanın küçük bağışlarını toplayarak yatırıma dönüştürüyor.

GENÇ GİRİŞİMCİLER İÇİN BÜYÜK BİR FIRSAT

Girişimcilere kitleler yoluyla maddi destek sunan kitlesel fonlama kültürünün öncüsü Kitlesel Fonlama Derneği, büyük bir etkinlik organize ediyor. 8 Mayıs 2018 tarihinde Nişantaşı Üniversitesi Maslak 1453 NeoTech Kampüs’te ilk kez düzenlenecek olan 1. Kitlesel Fonlama Forumu, kitlesel fonlama farkındalığını artırmayı, gerekli düzenlemeler üzerinde yeni yatırımcılarla görüş alışverişinde bulunmayı amaçlıyor. Sektördeki önemli isimlerin konuşmacı olarak yer alacağı etkinlikte, girişimciler Türkiye'deki mevcut işleyiş ve mevzuat hakkında bilgi sahibi olabilecekleri gibi kendilerini bekleyen fırsatlardan da haberdar olabilecek.

"FİKRİ OLAN HERKESİ BEKLİYORUZ"

Kitlesel Fonlama Forumu'nun ve derneğin kurucusu Savaş Ünsal, yeni sistemin avantajlarına dikkat çekerek genç girişimcileri ve şirketleri etkinliğe davet ediyor. Ünsal, "Kitlesel fonlama sayesinde bugün pek çok yaratıcı ve yenilikçi proje hayalden gerçeğe dönüştürülüyor. Biz Yeni Kitlesel Fonlama Kanunu'nun Meclis'te onaylanması ile birlikte gerek ödül gerekse sermaye bazlı platformların hızla artacağını ve pek çok kuruluşun bu yeni sektöre giriş yapacağını öngörüyoruz. Kitlesel fonlama yaygınlaştıkça hayata geçirmeye çalıştığı girişim için destek arayan herkese yeni kapılar açılacak. Fikri olan herkesi Kitlesel Fonlama Forumu'na bekliyoruz" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 03.05.2018