HIZLI ERİŞİM İLETİŞİM

Posta Gazetesi Köşe Yazarı Yavuz Kocaömer’i Engelsiz Kampüsümüzde AğırladıkGeçtiğimiz günlerde TESYEV (Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı) Başkanı, Milliyet ve Posta Gazeteleri Köşe Yazarı Yavuz Kocaömer ile NeoTech Kampüs'te keyifli bir gezi gerçekleştirmiştik. Engelleri kaldıran kampüsümüzden çok etkilenen Yavuz Bey, bize bugün Posta Gazetesi’ndeki köşesinde yer verdi. Kurucu Başkanımız Sayın Levent Uysal ile yaptığı görüşme sonrasında Kocaömer, Nişantaşı Üniversitesi – TESYEV iş birliği ile engelliler ve engelli sporları ile ilgili panellerin yapılacağını duyurdu.

 Yavuz Kocaömer’in 10 Eylül 2018 tarihli yazısı:

Engelsiz üniversite

 10 Eylül 2018, Pazartesi 

Hürriyet Gazetesi’nde 48 yıl görev yaptıktan sonra, Aralık 2017’de ayrılan Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) Mütevelli Üyesi sevgili dostum Fikret Ercan’dan bir süre önce bir davet aldım. Yıllarını, neredeyse hayatını Hürriyet Gazetesi’ne veren dostum şimdilerde Nişantaşı Üniversitesi İcra Kurulu’nda. 

Şaşırdığımı söylemeliyim 

Nişantaşı Üniversitesi ile ilgili bilgileri aşağıda okuyacaksınız. Bu üniversitenin Maslak 1453 Neotech Campus’ünde buluştuk. Çok sıcak bir karşılamaydı. Kampüsü gezdikçe bir ara gerçekten düşündüm; böyle bir üniversite nasıl kurulur, nasıl hayata geçirilir? İçindeki yüksekokullar, fakülteler bir yana, laboratuvarlar, uygulamalı dersler gerçekten bende şaşkınlık yarattı. Bir üniversitede ilk defa bir uçuş simülatörü gördüğümü söyleyebilirim. Çeşitli hava yolu şirketlerinde kullanılanlar gibi son derece modern ve son teknolojik donanımları barındırıyor. 

Rehberimiz bursiyerimiz çıktı 

Bu üniversitemizin bir özelliği de; gerçekten engelsiz olması. Rampalar, asansör, geçitler hepsi engellilere göre tasarlanmış. 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde ilk öğrencilerini ağırlayan bu kampüste öğrenci sayısı devamlı artıyor. Kampüsü gezerken bize TESYEV’in eski bursiyerlerinden tekerlekli sandalyeli kardeşimiz Burak Can Avcı rehberlik yaptı. Gezi sırasında bizleri hiç yalnız bırakmayan Genel Sekreter Koordinatörü Caner Otrakçı’ya da ayrıca teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

23 bin öğrenciyle yola devam 

Nişantaşı Üniversitesi’nin kurucusu Levent Uysal. Bu kadar titiz, üniversitenin her şeyi ile bu kadar yakından ilgilenen bir kurucuya ben şahsen ilk defa rastladım. Muhakkak ülkemizde benzerleri de vardır. Ama ben daha önce tanışmadım. Gelelim üniversiteye: Nişantaşı Üniversitesi, Nişantaşı Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından 2009’da eğitim-öğretim sistemine katılmış. Yani bir vakıf üniversitesi. İlk mezunlarını da 2011 yılında vermiş. 2017’den itibaren 68 bin öğrenci kapasiteli, toplam 150 bin metrekarelik kapalı ve açık alana sahip yeni yerleşkesi Maslak 1453 Neotech Campus’te eğitim sürüyor. Şu anda öğrenci sayısı 23 bin. 

Hem lisans hem yüksek lisans

İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde 20, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi’nde 8, Sanat-Tasarım Fakültesi’nde 8, Nişantaşı Meslek Yüksekokulu’nda ise 78 bölüm açılımış. Ayrıca, Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı 4 farklı anabilim dalındaki yüksek lisans programları ve deneyimli eğitim kadrosu ile üniversite gençliğe hizmet veriyor. 

İşe dönüşen fikirler 

Nişantaşı Üniversitesi, öğrencilerini ders dışı zamanlarında topluluk ve sportif faaliyetlere yönlendirmeye çalışıyor. Üniversite bünyesinde sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler gerçekleştirmek, öğrencilerin sosyal gelişimlerine katkı sağlamak için 44 öğrenci kulübü var. Yeni kurulan NishNova Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi, öğrencilerin işe dönüşebilecek fikirlerini geliştirilebilmesi için gerekli kaynakları sunuyor. Maslak 1453 NeoTech Kampüs içinde yer alan ortak çalışma alanı erken aşama kuluçka merkezi. Nişantaşı Üniversitesi, yeni girişimlere ve start-up projelere de destek veriyor. NishNova Kuluçka Merkezi’nde fikirden prototipe, prototipten ürüne, ilk ürün satışından ölçeklendirmeye kadar gerekli olan kaynaklar öğrenciye sağlanıyor. Böylece okurken iş hayatına atılımın ilk adımı da atılıyor. Bu konuda teknik, işletme ve eğitim konusunda danışmanlıklar veriliyor, gönüllü uzmanların görüşleri, mentorluk hizmeti de var. Melek yatırımcılar, girişim ve sermaye kurumlarıyla girişimcileri buluşturma etkinlikleri yapılıyor. 

TESYEV İLE İŞBİRLİĞİ 

Sevgili Levent Uysal ile yaptığımız görüşmede, önümüzdeki dönemde Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) ve Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (TMPK ) ile Nişantaşı Üniversitesi arasında bir dizi engelliler ve engelliler sporu ile ilgili paneller yapılması kararlaştırıldı. Bunun için de önümüzdeki günlerde yine bir araya geleceğiz. Sevgili dostum Fikret, beni böyle bir güzellikle bir araya getirdiğin için sağ ol.

Yayınlanma Tarihi: 10.09.2018