HIZLI ERİŞİM İLETİŞİM

Prof. Dr. Hasan Köni Kuzey Kutbu’nun Stratejik Önemini Anlattı“Arktik Bölgenin Stratejik Konumu” konulu konferans, 14 Aralık 2017 tarihinde, Nişantaşı Üniversitesi Maslak Neotech 1453 Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Hasan Köni tarafından gerçekleştirilen konferansta iklim değişikliği ve küresel ısınmanın devlet politikalarını ve devletlerarası ilişkileri nasıl etkilediği anlatıldı.

Küresel ısınmayla birlikte eriyen buzulların altında bulunan enerji kaynaklarının birçok devletin bu bölgeyle ilgilenmesine sebep olduğuna dikkat çeken Köni, Arktik bölgede sınırı bulunan Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kanada, Rusya Federasyonu (RF) ve Norveç başta olmak üzere İzlanda, İsveç ve Danimarka’nın da bu gelişmelere maruz kalan devletlerin başında yer aldığını belirtti. Köni ayrıca, söz konusu devletler arasında buzulların erimesiyle keşfedilmiş ve henüz keşfedilmemiş enerji kaynakları üzerinden bir güç mücadelesi yaşanmakta olduğuna dikkat çekti.

Konferansta, yakın gelecekte enerji kaynakları üzerinden oluşan devletlerarası güç mücadelesinin Ortadoğu’dan Arktik bölgeye sıçrayabileceği belirtildi.

Yayınlanma Tarihi: 18.12.2017