HIZLI ERİŞİM İLETİŞİM

Prof. Dr. Sinan Canan: Kadın ve erkek beyni eşit değil, tamamlayıcıdırKadın ve erkek zihninin eşit olmadığını söyleyen Sinir Bilimci Prof. Dr. Sinan Canan, “Tabiatta eşit olan hiçbir şey yoktur. Kadın ve erkek eşit değildir, birbirinin tamamlayıcısı iki cinstir. Milyonlarca yıldır birlikte yaşamanın yolunu bulmuşlardır” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademisi’nin orijinal araştırmaları, bilimsel derlemeleri, yorumları ve mektupları yayınladığı dergisinde yer alan bir çalışmada beyinlerin kadın ve erkek olarak ayırılmasının mümkün olup olmadığı araştırıldı. Araştırmada beyinler detaylı olarak tarandı fakat kadına veya erkeğe has bir beyin bölümüyle karşılaşılmadı.

Nişantaşı Üniversitesi’nde düzenlenen 3. Nörobilim Kongresi’nde kadın ve erkek beyninin nasıl çalıştığına, aralarında fark olup olmadığına dair bilgilendirmede bulunan Sinir Bilimci Prof. Dr. Sinan Canan, “Temel düzeyde hiçbir farkımız yok. Fakat işleyiş ve yapıdaki küçük farklılıklar davranışsal olarak büyük farklılıklar ortaya çıkarabiliyor. Günlük yaşantıda kadınların yürümesinden konuşmasına kadar erkeklerden farklı olduğunu biliriz” dedi.

EVRİMSEL HİKÂYENİN ANLAŞILMASI SORUNU ÇÖZECEK

“Davranışlarımızın hem öğrenilmiş bir tarafı var hem de beyin yapısından gelen bazı farklılıkları var. Beyin yapısına bakıldığında farklılıkları hemen görülecek cinsten değildir, çünkü bunlar çok küçük farklardır. Esas olan davranışlar üzerine yansıyan farklılıkları tartışmak” ifadelerini kullanan Prof. Dr. Sinan Canan şunları söyledi:

“Bunun için de beynin anatomisini, kimyasını ölçmeyi bırakıp işin evrimsel hikâyesine bakmamız gerekiyor. İnsanın evrimsel hikâyesi çok iyi bilinmiyor. Bu anlaşılmayınca da bizler ‘kadın-erkek eşit midir?, kim üstündür?’ diye tartışıyoruz. Dolayısıyla evrimsel sürecin anlaşılması bu sorunu çözecektir.”

“ROLLER İNSANI TANIMADAN PAYLAŞTIRILIYOR”

Kadın ve erkek zihninin eşit olmadığını belirten Prof. Dr. Sinan Canan, “Tabiatta eşit olan hiçbir şey yoktur. Yarattığımız medeniyet içerisinde roller insanı tanımadan paylaştırılan rollerdir. O yüzden bir sürü sorun yaşıyoruz. Kadın ve erkek eşit değildir, birbirinin tamamlayıcısı iki cinstir. Milyonlarca yıldır birlikte yaşamanın yolunu bulmuşlardır” şeklinde açıklamada bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 24.12.2019