HIZLI ERİŞİM İLETİŞİM

Türk Dokuma Sanatçısına Tayland Krallığı’ndan ‘Marka Elçiliği’Dokuma sanatçısı Fırat Neziroğlu, Tayland ile Türkiye arasında sanat yoluyla kurduğu bağ nedeniyle Tayland Krallığı tarafından 2019 Tayland Marka Elçisi seçildi. 

Anadolu’nun on binlerce yıllık zanaatkârlarının izinde dokuma sanatını dünyaya tanıtan ve YEN koleksiyonu ile Newyork Fashion Week’te büyük beğeni toplayan dokuma sanatçısı Fırat Neziroğlu, geleneksel Anadolu tezgâhlarında tamamen elde dokunan kumaşlarla oluşturduğu YEN Koleksiyonu’nu, Uzakdoğu esintileri taşıyan yeni bir tarz ile buluşturuyor. 

Nişantaşı Üniversitesi bünyesindeki 1453 Nish Dokuma isimli projenin koordinatörlüğünü yapan Fırat Neziroğlu bu kapsamda ‘Tayland Turizm’ iş birliği ile Uzakdoğu’daki yerel zanaatkârlarla bir araya geldi. 

İpek dokumacılığının ilhamı ile yeni koleksiyonu için kültürler arası bağ kurmayı amaçlayan sanatçı, ülkeler arasında sanat yoluyla kurduğu bağ nedeniyle Tayland Krallığı tarafından 2019 Tayland Marka Elçisi seçildi. 

2019 Tayland Marka Elçisi seçilmesinden dolayı mutlu olduğunu ifade eden Neziroğlu geleneksel teknikleri modernleştirmeye çalışmadığını, motiflerini işlerken duygu alışverişinde bulunduğunu ifade etti. Her şeyin en iyisi olmak istemediğini belirten Neziroğlu, “Yaptığım her şeyde bolca duygu olsun, bu duygular başkalarıyla buluşsun, çoğalsın. İstediğim bu kadar” diye konuştu.

Yayınlanma Tarihi: 27.11.2019