HIZLI ERİŞİM İLETİŞİM

Sıkça Sorulan Sorular

Vize, final ve bütünleme notuna itiraz süresi kaç gündür?
Notlar açıklandıktan sonra 5 iş günü içinde başvuru yapılması gerekmektedir.(Ön Lisans- Lisans yönetmeliği madde 29)
Vize ve final sınavına giremedim, telafi (mazeret) sınavı var mıdır?
Vize sınavına giremeyen öğrencinin 3 iş günü içinde hastaneden almış olduğu raporu Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na teslim etmesi gerekmektedir.(Ön Lisans- Lisans yönetmeliği madde 27)
Final sınavına giremedim, telafi (Mazeret) sınavı var mıdır?
Final sınavının telafisi yoktur. Final sınavına giremeyen öğrencilerin harf başarı notunun FF olarak düşmesi halinde bu öğrenciler bütünleme sınavına girecektir. Devamsızlıktan (harf notu: NA) kalan öğrenciler bütünleme sınavına giremez .( Ön Lisans- Lisans yönetmeliği madde 27)
Bütünleme sınavına kimler girebilir? Başvuru veya dilekçe vermek gerekli midir?
Harf notu sadece FF olan öğrenciler bütünleme sınavına girebilir. Herhangi bir başvuru veya dilekçe yazmaya gerek yoktur. Öğrencinin; Nişantaşı Üniversitesi web sayfasında yayınlanacak olan bütünleme sınav programında FF olarak görülen dersin sınavına katılması gerekmektedir. Bütünleme sınavına giremeyecek öğrenciler: -Şartlı dersler (DD, DC)bütünleme sınavına giremez. -Devamsızlıktan (harf notu: NA) kalan öğrenciler bütünleme sınavına giremez.
Hangi koşullarda şartlı derslerden başarılı olarak geçmiş sayılmaktadır?
Öğrenci, başarı durum belgesinde (Transkript) YANO’sunun (yarıyıl akademik not ortalaması) 1,80 üstü olması durumunda şartlı derslerden (DD- DC ) ortalamadan başarılı olarak geçmiş sayılmaktadır.YANO’su 1,80 altında olan öğrenciler, şartlı derslerden (DD – DC) başarısız olmuş sayılmaktadır. YANO;yarı yıl ortalamasını ifade eder. GANO; bütün dönemlerin ortalamasını ifade eder.
Şartlı derslerden başarısız olarak kalınmış dersler ne zaman alınacaktır?
Bu dersler bir sonraki yıl alınması zorunlu derslerdir. İsteyen öğrenci başarısız olduğu şartlı dersleri yaz okulunda alabilir. Not ortalaması 1,80 nin altında kalan bütün şartlı derslerin alttan tekrar alınması gerekmektedir.
Bir dönemde en çok kaç kredi alınabilir?
Bir dönemde en çok 30 kredi alınabilir.
Şartlı dersler dönem sonu ortalamasına mı yoksa yıl sorunu ortalamasına göre mi alınır?
Şartlı dersler dönem sonu ortalamasına göre alınır.(YANO) 1,80 ortalamasının altında olan bütün şartlı dersler alınır. Yıl sonu ortalamasınına göre değil , Her dönem bağımsızlıdır.
Mezun olabilmek için not ortalamasının kaç olması gerekmektedir?
Ön Lisans programları için; 2. yılın sonunda GANO’nun (genel akademik not ortalaması) 2,00 olması gerekmektedir. Lisans programları için 4. yılın sonunda GANO’sunun 2,00 olması gerekmektedir.
Kimler mezun sayılmaktadır?
Müfredatta yer alan tüm dersleri başarı ile geçmiş, GANO’su 2,00 olan ve Yaz stajını tamamlamış olan öğrenciler mezun sayılmaktadır.
Yaz stajı ne zaman yapılır? Kaç iş günüdür?
Staj Ofisiyle görüşmek gerekir.
Tek ders sınavına kimler katılabilir?
Tek ders sınavı: 2547 sayılı kanunun 44. Maddesine göre; azami öğrenim sürelerini doldurmamış olup, GANO’su en az 2,00 olan, mezuniyetleri için devam zorunluluklarını yerine getirmiş ve tek derse kalan öğrenciler için ‘ tek ders sınav’ uygulanır. Yönetim tarafından ilan edilen tarihler arasında öğrencinin dilekçe yazarak öğrenci işlerine başvuru yapması gerekmektedir. Bu dersten başarılı sayılabilmek için en az CC harf notu alınması gerekmektedir.
Yaz okulunda en çok kaç kredi alınabilir?
2016-2017 yaz okulunda 15 kredi alınabilir.
Yaz okulu ücreti nedir?
2016-2017 yaz okulu ücreti Kredi başı 300 TL
Yaz okulunda sınavlar nasıl oluyor?
Yaz okulunda yine vize final şeklinde sınav oluyorsunuz.
Yaz okulunda devam zorunluluğu var mı?
Evet normal dönemde olduğu gibi yüzde 70 devam zorunluluğu var.
Başka bir üniversitede okuyorum yaz okulunu sizden alabilir miyim?
Evet okulunuz onaylarsa yaz okulumuzda üniversitemizden ders alabilirsiniz.
Sizin yaz okulundan ders alabilmek için ne yapmalıyım?
Bizim üniversitemizden alacağınız ders içeriklerini üniversitene götürüp oradan yaz okulunu bizim üniversitemizden alabileceğinize dair bir onay yazısı almanız gerekiyor.
Yaz okulunda hangi dersler alınabilir? Yaz okulu kaç haftadır?
Yaz okulunda Harf başarı notu FF-DD-DC- NA olan derslerin başvurusu yapılabilir. Yaz okulunun süresi 7 haftadır.
Yaz okulunda geçme notu kaçtır?
Yaz okulunda en az CC harf notu alan öğrenci başarılı sayılmaktadır.
Başka bir üniversitede yaz okuluna kayıt yapılabilir mi?
Öğrencilerin başka bir yükseköğretim kurumunun yaz okulundan ders alabilmeleri için söz konusu dersin Nişantaşı Üniversitesi Yaz Öğrenimi Dönemi’nde açılmaması gerekmektedir.
Öğrenci kimlik kartımı kaybettim. Nasıl yenileyebilirim?
Öğrenci kimlik kartını kaybedenler Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na başvuru yapması gerekmektedir.
Geçici mezuniyet belgemi nereden ve ne zaman teslim alabilirim?
Geçici mezuniyet belgesini öğrenci işlerinden öğrenci kimlik kartını iade ederek teslim alabilirsiniz. Not:*** Geçici mezuniyet belgesi; diplomanın aslı teslim alınırken iade edilir. Geçici mezuniyet belgesi alındı ve kaybolduysa tirajı yüksek olan ulusal gazetelerden birisine(Hürriyet, milliyet, sabah vb.) kayıp ilanı verilip o gazete getirilmelidir.
Diplomamı nereden ve ne zaman alabilirim, Ücret ödemem gerekiyor mu?
Diploma, hazırlandıktan sonra geçici mezuniyet belgesinin aslını iade etme koşulu ile Maslak  1453 Neotech Kampüsü Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’ndan teslim alınır. Ücret alınmıyor.
Öğrenci Belgesi, transkript veya askerlik belgemi nasıl alabilirim?
Obis sisteminden istediğiniz belgeyi talep edip ertesi gün öğrenci işlerinden alabilirsiniz.
Üniversitenize yatay geçiş başvurusu yapmak istiyorum ne yapmalıyım?
Üniversitemiz web sayfasındaki yatay geçiş alanından başvuru yapmanız gerekiyor. Ayrıca Öğrenci Destek Birimi ile görüşebilirsiniz.
Kurum içi yatay geçiş başvurusu için ne gerekir?
Merkezi yerleştirme puanına göre başvuru tarihleri 1-15 Ağustos 2017’dir. Başarıya göre (GANO’ya göre) geçişler ise 11-15 Eylül 2017 tarihlerinde genel not ortalaması 3 ve üzeri olan öğrenciler, eşdeğer programlara başvurabilir. Başvuru tarihinde öğrenci işlerine başvuru yapılmalı. Her iki başvuru türü için de ilgili tarihlerde Öğrenci İşleri’ne başvuru yapılmalı.
Email Adresimi nasıl alırım?
Nişantaşı Üniversitesi’nden Tüm Öğrencilerine E-Mail Hizmeti! E-Mail almak için TIKLAYIN