90 (212) 210 10 10

TR

ENG

HABERLER

Nişantaşı Üniversitesi Sağlıklı Çikolata Geliştirdi

Nişantaşı Üniversitesi Sağlıklı Çikolata Geliştirdi

Nişantaşı Üniversitesi, bağışıklığı güçlendiren ve enerji veren fonksiyonel çikolata geliştirdi. Biberiye, zeytin yaprağı ve mor meyveler ile zenginleştirilmiş Neohealth Fonksiyonel çikolata, bilişsel yeteneklerin artmasına destek oluyor.

Şehir hayatının yoğunluğu ve iş yaşamının stresi bireyleri hızla üretilip tüketilen sağlıksız gıdalara yönlendirirken, sağlıklı beslenmeyi hedefleyen ve yenilikçi ürünler geliştirmeye yönelik projeler üreten Nişantaşı Üniversitesi daha önce de antioksidan ve vitaminlerle zenginleştirilmiş Fonksiyonel Granola geliştirmişti. Neohealth Fonsiyonel Çikolata ile yenilikçi ve sağlıklı ürün geliştirme projelerine bir yenisini daha ekleyen Nişantaşı Üniversitesi, son yıllarda literatürde sağlık üzerine yararlarından sıkça söz edilen biberiye, zeytin yaprağı ve antosiyanin içeren mor meyveler kullandı.

DİYABET VE KANSERE KARŞI ETKİLİ 

Seçkin eczanelerde satışına başlanan Neohealth Fonksiyonel Çikolata, Nişantaşı Üniversitesi ile Ayker Biyoteknoloji Araştırma ve Geliştirme Merkezi iş birliğinde geliştirilmiş iki farklı çeşitten oluşuyor. Ürünlerden biri biberiye ve zeytin yaprağı, diğeri ise mor meyve ve sebzeler ile zenginleştirilerek geliştirildi. 

Nişantaşı Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Dr. Öğr. Üyesi Aynur Müdüroğlu, geliştirilen fonksiyonel çikolatalarla ilgili: “Sağlıklı atıştırmalıklara yönelik artan ilgiyi dikkate alarak sağlıklı beslenmeyi hedefleyen ve yenilikçi ürünlerin geliştirilmesini amaçlayan projelerimize bir yenisini daha ekledik. Biberiye ve Zeytin yaprağı ile zenginleştirilmiş çikolata içerisinde bulunan rosmarinik asit, karnozol, karnosik asidi ve oleuropeinin diyabetin komplikasyonlarını iyileştirebilme, antiinflamatuar ve apoptoza karşı etkisi, antibakteriyel, antiviral, antimikrobial, antitümör, antikanser etkileri ve nörodejenerasyona karşı etkileri üzerine çok fazla çalışma bulunuyor. Mor meyve ve sebzelerden elde edilmiş antosiyaninler ile zenginleştirilmiş çikolatada ise çeşitli kanser türlerinin, kardiyovasküler hastalıkların, nörodejeneratif hastalıkların, diyabetin ve metabolik sendromun inhibisyonunda etkili olduğu ve muhtemelen de bir dizi hücre sinyali, antiinflamatuar ve gen ekspresyonunu etkilediğine dair pek çok deneysel modelleme bulunuyor” dedi.

Apply Nişantaşı