Lina Barokas: 2017 başından bugüne en fazla borsa kazandırdı

KÜRESEL piyasalarda önemli olayların yaşandığı 2017 yılının başından bu yana en çok getiri sağlayan yatırım araçlarını değerlendiren Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Görevlisi Lina Barokas, yılbaşından bu yana en çok borsanın kazandırdığını, jeopolitik riskin yükselmesi sonrası gram altının en çok kazandıran ikinci ürün olduğunu söyledi.

'2017 yılının başından bugüne, en çok getiri sağlayan yatırım aracı olarak BIST100 endeksi karşımıza çıkıyor' diyen Lina Barokas, şöyle devam etti:

'Sene başından bu yana yaklaşık yüzde 21 getiri sağlayan endeksin yükselişinde hem küresel hem yurtiçi piyasalardaki gelişmeler etkili oldu. Hem ABD Başkanı Donald Trump'ın vergi politikaları hem de Amerika Merkez Bankası'nın (FED) yavaş faiz artırımına gideceğine dair beklentiler, küresel endeksleri olumlu etkiliyor. Yurtiçinde referandumun ve Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 1.turunun sonlanması, piyasalardaki siyasi belirsizlikleri azalttı ve hem BIST100 endeksini hem de TL varlıklarını destekledi.'

JEOPOLİTİK RİSKLER GRAM ALTINI DESTEKLEDİ

Gram altının 2. sırada yerini alarak yaklaşık yüzde 11,5 getiri sağladığını söyleyen Barokas, 'ABD ve Kuzey Kore arasındaki siyasi gerginlik, güvenli liman olan altını ön plan çıkardı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ise bankaları geç likidite penceresine yönlendirerek, piyasadaki fonlama maliyetini yükseltti. Bu da piyasadaki mevduat faizlerinin artmasında etkili oldu ve yaklaşık yüzde 11 getiri elde edildi. 2017 yılının başından bugüne TL, Euro karşısında yaklaşık yüzde 5,5, Dolar karşında ise yaklaşık yüzde 1,5 değer kazandı' diye konuştu.

EN ÇOK TURİZM SEKTÖRÜ KAZANDIRDI

BIST100 endeksinin yükselmesinde etkili olan sektörlere de değinen Barokas, sözlerini şöyle noktaladı:

'BIST100 endeksinin yükselmesinde etkili olan sektörler sırasıyla turizm, tekstil-deri ve teknolojinin ön plana çıktığını görüyoruz. Turizm hisselerinde yabancı turist girişlerinin toparlanmaya başlaması etkili oldu. Tekstil-deri sektöründe ise tekstil şirketi bilançolarının olumlu görüntüsü ve bu hisselerin aynı zamanda diğer sektörlere göre daha uygun fiyatlı olması, tekstil hisselerini daha cazip hale getirdi. Devletin yapısal reform kapsamında KOBİ'lere sağlamış olduğu kredi teşvikinin, tekstil-deri, KOBİ sanayi gibi sektörleri olumlu etkilendiğini söyleyebiliriz. Bankacılıkta ise özellikle teminat yetersizliği nedeniyle kredi alamayan KOBİ'lere ve KOBİ dışı işletmelere kefil olarak finansman desteği sağlayan Kredi Garanti Fonu (KGF), banka bilançolarına olumlu yansıyabilir. KGF kredilerine yönelik talep artışı bankaların aktiflerini desteklemesini bekleyebiliriz.'

KAYNAK: SÖZCÜ

26/04/2017

15:00

Akademi İle Turizmi Bir Araya Getiren Protokol İmzalandı

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ile Nişantaşı Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Nişantaşı Üniversitesi Sadabad Yerleşkesinde yapılan törende protokol, Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Hatipoğlu ve TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy tarafından imzalandı. Yapılan iş birliği, öğrencilere bilgilerini pratiğe dökme, staj yapma imkânı sunarken sektör çalışanlarını da güncel eğitimlerle destekleyecek.

İmza töreninin ardından konuşan TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, “Turizm sektörü ihracatımızın yüzde 21’ini karşılıyor, bütçe açığının ise yüzde 40’ını kapatıyor. İstihdam yaratan bir sektörüz. Bu girişimleri üniversitelerle işbirlikleri çerçevesinde yürütmeye çalışıyoruz. İnanıyorum ki bu işbirliği gençlerimiz için faydalı olacaktır. Bu çalışmalarla, sahadaki gelişmeyle masadaki bilgileri birleştirmeye çalışıyoruz. Çünkü hizmet sektörü iletişim kurulan, kültür alışverişinde bulunulan bir sektördür” diye konuştu.

“BU TÜRBÜLANSTAN SAĞLAM ÇIKACAĞIZ”

Turizmin, 24 saati 48 saat yaşayan bir sektör olduğunu dile getiren Ulusoy, “Şu anda bir türbülanstan geçiyoruz. Ama bu yolda kaptanlarımızın sağlam, mürettebatın inançlı, yolcuların da dayanıklı olduğunu biliyorum ve buradan sağlam çıkacağımıza inanıyorum” dedi. Eğitilmiş eleman açığını kapattıklarını ancak her elemana günün şartlarına uygun olarak yeniden eğitimler verdiklerini vurgulayan Ulusoy, “Eğitimleri her sene yeniliyoruz. Çünkü teknoloji çok hızlı değişiyor, telefonlar makineler çoğalıyor bu değişiklikleri ve teknolojiye ayak uydurmak için devamlı eğitimler yapıyoruz” diyerek konuşmasını noktaladı.

“HİZMET SEKTÖRÜ İÇİN EĞİTİM ŞART”

Turizmin diğer sanayi sektörleri gibi sadece mal veya ürün üretmediğini belirten Prof. Dr. Asım Saldamlı ise, “Turizm esas olarak bir hizmet sektörü ve aynı zamanda bir konukseverlik sektörüdür. Bu nedenle, hizmetin verilmesi sırasında gösterilen dostluk ve yakınlık çok önemlidir. Hizmetin temel kıstasları olan profesyonellik, beceri, verimlilik ve nezaket özellikleri tesadüfen kazanılmaz. Bütün bu özellikler, insanlara yapılan eğitim yatırımlarının bir sonucudur. Dolayısı ile Nişantaşı Üniversitesi, ”farkı yaratan insandır!” düşüncesinden hareketle; gelişimin ve kalitenin sürekliliğini sağlamak üzere, öğrencilerin yetenekli, çalışkan, bilgili, olumlu, aktif ve alçak gönüllü bireyler olmasına özenle destek vermektedir. Nitelikli, profesyonel, deneyimli insan ancak teorik bilgisini uygulamaya aktarabiliyorsa önem kazanır. Biz eğitimin teorik kısmını üniversitede öğrencilerimize aktarıyoruz.  Uygulama kısmını ise öğrenciler reel sektörde misafirlerle yüz yüze gelerek öğreniyorlar. Bugün yaptığımız bu protokol ile öğrencilerimiz edindikleri teorik bilgileri işletmelerde uygulayarak pekiştirme şansına sahip olacaklar. Yeni deneyim ve beceriler kazanacaklar. Üniversite-sektör işbirliği öğrencilerimizin sadece teorik bilgilerini değil becerilerini de geliştirebildikleri, niteliklerini artırabilecekleri önemli bir konu haline geldi” ifadelerinde bulundu.

Eğitimi sadece üniversitedeki öğrencilerle sınırlı tutmadıklarını söyleyen Prof. Dr. Saldamlı, “TÜRSAB Akademi sadece kendi personelini değil üyelerinin çalışanlarını ve kamuya olan sorumluluklarını da düşünerek toplumda turizm bilincini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapıyor. Biz de üniversite olarak turizm eğitimi ile ilgili çalışmaları sürdürüyoruz.  Dolayısıyla sadece öğrencilerimiz için değil kamuda, sektörde, halkın turizm bilincinin gelişmesi, hali hazırda turizmde çalışan insanların bilgi, beceri ve yeteneklerinin geliştirilmesi konusunda hem üniversitede hem TÜRSAB’da ortak projelerimiz olacak” dedi. 

İmza töreninin ardından üniversitede bir de panel düzenlendi. “Turizmin Önemi Kimin Umurunda?” başlıklı panelde konuşmacılar, Nişantaşı Üniversitesi Turizm Bölüm Başkanı Prof. Dr. Asım Saldamlı, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ve TÜROB Başkanı Timur Bayındır oldu.

KAYNAK: HÜRRİYET

25/04/2017

15:15

Meslek Yüksek Okulu Tercih Edecek Öğrencilere Uzmanından Uyarı

YÜKSEK Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından alınan kararla bu yıl değiştirilen “Meslek Yüksek Okullarına (MYO) sınavsız geçişsin kaldırılması”nın ilk yansımalarına dikkat çeken Nişantaşı Üniversitesi MYO Müdür Yardımcısı Mehmet Altuntaş, “Bu yıl YGS'ye giren öğrencilerden 300 bini barajın altında kaldığı için üniversite şansları seneye kaldı” dedi.

Bu yıl yapılan düzenlemeye göre MYO'lara sınavsız geçişin kalktığını ve ön lisans programını tercih edecek adayların 150 barajını aşmış olmaları gerektiğini hatırlatan Mehmet Altuntaş, “Bu kararla birlikte bu yıl YGS'ye giren öğrencilerden 300 bin civarındaki kısım herhangi bir yükseköğretim kurumunu tercih edemeyecek. Çünkü 150 puan alıp, barajı aşamadılar. Daha önceki yıllarda MYO'dan mezun olup direkt tercih yapabiliyorken artık böyle şans kalmadı. Bu sene barajı aşmayanlar şansını önümüzdeki sene deneyecek” dedi.

“YÜKSEKOKULLAR FAKÜLTELERE BAĞLANMAYACAK, BU İSTİSNAİ BİR DURUM”

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından dün yapılan açıklamada yüksekokulların kapatılarak fakültelere devrolacağının açıklandığını daha sonra bir düzeltme ile durumun netleştiğini belirten Altuntaş, “İlk açıklamada yüksekokullara yerleşmede LYS puan türüyle alım yapılacağı anlaşıldı. Daha sonra yapılan açıklama ile durumun aslı anlaşıldı. Bu uygulama yalnızca iki üniversitenin iki bölümü (perfüzyon ve antrenörlük eğitimi) için geçerli olacak. Bu iki bölüm yüksekokuldan fakülte çatısı altına taşınacak. Dolayısıyla da iki bölüm özelinde artık sadece YGS değil LYS şartı da getirilmiş olacak” diye konuştu.

“MYO TERCİHİ YAPACAKLAR ENDİŞE DUYDU”

Bu kararın açıklanmasının ardından bir takım yanlış anlamalar olduğunu dile getiren Altuntaş, “Yüksekokul ile MYO ayrı kavramlar. Bu karar açıklandıktan sonra MYO özelinde tercih yapacak öğrenciler endişeye kapıldı. Ancak bu kararın onlarla bir alakası yok. Çünkü üniversitelerdeki akademik yapılanmalarda yüksekokullar lisans eğitimi veren birimler, MYO'lar ise ön lisans eğitimi veren 2 yıllık birimler. Yüksekokullar LYS şartı ve asgari 180 puanla, MYO'lar ise YGS şartı ve asgari 150 puanla tercih edilebiliyor” ifadelerinde bulundu. 

YATAY VE DİKAY GEÇİŞ ŞANSI

Dikey geçiş ve yatay geçiş hakkında da öğrencileri bilgilendiren Mehmet Altuntaş, “Dikey geçiş öğrencilerin işini kolaylaştırdı. 8-10 yıl önceye kadar öğrenciler önce lisans programlarını sıralar sonra onların gelmeme ihtimaline karşı ön lisans programlarını tercihlerine eklerdi. Son 3-4 yılda ise durum değişti. Artık öğrenciler, hem iş bulma şanslarını düşünerek hem de 4 yıla tamamlama fırsatı olduğu için ön lisans programlarını da tercih ediyorlar” dedi.

YÖK'ün yatay geçiş sınavı konusunda öğrencileri rahatlattığını belirten Altuntaş, “Öğrencinin elinde YGS ve LYS puanı varsa ve geçmek istediği bölümün taban puanı buna uyuyorsa bölüm değişikliği yapılabilir. YGS ve LYS puanı tutmadığında ise eğer öğrencinin okuduğu bölümle geçmek istediği bölümün müfredatı yüzde 80 tutuyorsa ve kişinin not ortalaması 100 üzerinden 60 ise ön lisans programlarında bir yarı yıl, lisansta bir yıl okuyarak geçiş yapabilir” diyerek sözlerini noktaladı.

KAYNAK: SÖZCÜ

18/04/2017

16:00

Nişansatı Üniversitesi, namağlup bitirdi.

Nişantaşı Üniversitesi Erkek Basketbol Takımı, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu 2. Ligi’nde namağlup birinci oldu.

Lig boyunca tüm maçlarda etkili oyunu ortaya koyan Nişantaşı Üniversitesi, sırasıyla Maltepe Üniversitesi’ni 83-77, Acıbadem Üniversitesi’ni 95-67, Üsküdar Üniversitesi’ni 77-41 ve Yeni Yüzyıl Üniversitesini 76-60 mağlup ederek grup maçlarını tamamladı. Yarı finalde güçlü rakibi İstanbul Üniversitesini 74-56 ile geçen Nişantaşı Üniversitesi, finalde MEF Üniversitesi’nin rakibi oldu. Oldukça çekişmeli geçen final maçında Nişantaşı Üniversitesi, son periyottaki etkili oyunu ile rakibini 68-55 yenerek birincilik kupasını müzesine götürdü ve önümüzdeki yıl 1. Lig’de yer alma hakkı elde etti.

Final maçından sonra açıklamalarda bulunan Nişantaşı Üniversitesi oyuncusu Burak Nurkan, takım olarak şampiyonluğa kenetlendiklerini ve bunu başardıkları için çok mutlu olduklarını belirterek, "Başta bize destek olan üniversite yönetimi, antrenörümüz Taylan Dündar, idarecimiz Deniz Kıyak ve bize ilk günden beri destek olan Üniversite çalışanları olmak üzere tüm takım arkadaşlarımı yürekten tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.

Nişantaşı Üniversitesi Erkek Basketbol Takımı idarecisi Deniz Kıyak ise, takım olarak uzun bir sezonu böyle bir başarı ile geride bıraktıklarını, antrenör Taylan Dündar’ın liderliğinde bu yıl basketbol takımlarının çok iyi organize olduğunu ve önümüzdeki yılda 1. Lig şampiyonluğunun en önemli adayı olacaklarını söyledi.

KAYNAK: İHA

17/04/2017

11:00

Down sendromlu gençler dünyaca ünlü 12 klasik esere hayat verdi

Nişantaşı Üniversitesi “Sanat ve Biz” projesi kapsamında, down sendromlu gençlerin dünyaca ünlü 12 klasik esere yüzleri ile hayat veren fotoğraf sergisine ev sahipliği yaptı.

İstanbul Zihinsel Engelliler için Eğitim ve Dayanışma Vakfı (İZEV), zihinsel engelli bireylerin sesini sanat yoluyla duyurmayı hedefleyen "Sanat ve Biz" projesiyle, dünyanın resim sanatına damga vuran ressamlarının 12 klasik eseri, down sendromlu gençlerin fotoğraflarıyla birleştirilerek sergiliyor.

Birçok kurumun destek verdiği fotoğraf sergisine bu kez de Nişantaşı Üniversitesi ev sahipliği yaptı. Down sendromlu gençlerle üniversite öğrencilerinin buluşup kaynaştığı sergi aynı zamanda yoğun ilgi gördü.

KAYNAK: NTV

17/04/2017

10:55

Üniversitemiz AB Bakanlığı Genç Çevirmenler Yarışması’nda.

Avrupa Birliği Bakanlığı, AB müktesebatının Türkçe’ye çevirisini önemsemekte ve kısa zamanda tercümenin tamamlanmasını öngörmektedir.  AB üyelik sürecimize ve müktesebat çeviri çalışmalarına yönelik farkındalığı artırmak ve ihtiyaç duyulacak çevirmenlerin yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla 2010 yılından bu yana AB Bakanlığı tarafından “Genç Çevirmenler Yarışması” düzenlenmektedir. Bu yıl yedincisi düzenlenen yarışmaya Üniversitemiz Meslek Yüksekokulu Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik Programı’ndan katılan Yüksel BAHÇECİ, Eda UÇAN ve Cüneyt ŞAHİNBAŞ’ı tebrik ediyoruz.

14/04/2017

16:35

Nişantaşı Üniversitesi 1'inci Lig'de

NİŞANTAŞI Üniversitesi Erkek Tenis Takımı, gelecek sene 1'inci Lig'de yer alacak. Üniversitelerarası Tenis 2'nci Ligi'nin final etabı Antalya'da gerçekleşti. Gedik Üniversitesi'ni 2-1 yenen Nişantaşı Üniversitesi Erkek Tenis Takımı, önümüzdeki sene 1'inci ligde yer alma hakkını elde etti. 

Birbirinden çekişmeli maçlara sahne olan turnuvanın finalinde Gedik Üniversitesi'ni takım kaptanı Gökberk Ergeneman'ın etkili oyunu ile 2-1 mağlup eden Nişantaşı Üniversitesi birincilik kupasını kaldıran taraf oldu.

Gökberk Ergeneman, final karşılaşmasının ardından yaptığı açıklamada, zorlu geçen maçlar sonunda namağlup olarak kupayı kazandıkları için çok mutlu olduklarını dile getirerek, "Üniversite olarak çok iyi bir çizgi yakaladık. Hocalarımızın desteklerini karşılıksız bırakmadığımız için çok mutluyuz" dedi.

Nişantaşı Üniversitesi Spor Direktörü Taylan Dündar ise "Üniversite yönetimimizin desteği ile spora yaptığımız yatırımın meyvelerini toplamaya başladık. Bu başarıları arttırarak devam edeceğiz. Gökberk Ergeneman ve Ayla Aksu gibi önemli tenisçilerimizin yanında önümüzdeki yıl takviye yaparak 1'inci Ligi de kazanmak istiyoruz" diye konuştu.

KAYNAK: Hürriyet

11/04/2017

14:20

'Öğrenci Psikolojisini İyi Yönetiyorum'

Üniversitesinin reklamlarında bizzat yer alarak herkesin dikkatini çekmiş bir isim. O güne kadar Nişantaşı Üniversitesi'nin adını duymayan varsa bile üniversitenin kurucusunun fotoğrafıyla reklam kampanyası yapılınca, herkes bir anda Levent Uysal'dan söz etmeye başlamıştı.
Bu kampanya 2015 yılındaydı ve çok ses getirmişti.


Uzun yıllar Çukurova Grubu'nda Mehmet Emin Karamehmet'le dirsek dirseğe çalışan, ardından Türk Telekom'da üst düzey yöneticilik yapan ve ardından kısa bir süreliğine Vakıf Üniversiteleri Birliği Genel Sekreterliği koltuğuna oturan Levent Uysal'ın kendi eğitim kurumunu kurması 2010 yılında 550 bin lira sermayeyle Nişantaşı Eğitim ve Kültür Vakfı'nı kurmasıyla başlamış. Osmanbey'de meslek yüksek okulu açarak eğitim sektörüne giren Uysal, 2012'de üniversiteye dönüştürerek büyüttüğü projeyi, bugün itibarıyla öğreniyoruz ki 30 bin öğrenciye ulaşacak kadar ilerletmiş.
Önceki gün yeni projelerini anlatmak üzere küçük bir basın grubuyla bir araya gelen Levent Uysal'ın yurt içinde ve dışında başlattığı eğitim projeleri adeta baş döndürüyor.
"Şimdi bir üniversite kurmak isterseniz; eğitim vakfının 100 milyon lira mal varlığı ve eğitim binasının da kendisine ait olması gerekiyor.
Ayrıca mal varlığının yüzde 20'sinin de nakit olması şart. Biz başladığımızda böyle değildi. Çok büyük paralarla eğitim işine girişmedik" diyor Uysal ve reklamda kendifotoğrafını kullanmasının sebebini de, "şeffaflık, üniversitenin arkasında kim oldu bilinsin" olarak özetliyor.


Bilimsel yeterlilik ve mali konularda her yıl denetlendiklerini ve kademeli olarak büyüdüklerini anlatan Levent Uysal, sürdürülebilir bir yapı kurmaya çalıştıklarını ve satın almaları bizzat yöneterek ve projeler üreterek mali açıdan güçlü kalmaya çalıştıklarını söylüyor.


Nişantaşı Üniversitesi'nin İstanbul'da 5 kampusu var. Adını aldığı Nişantaşı'nda yer sorunu çıkınca Bayrampaşa'da büyük bir kampuse geçen üniversitenin öğrencilerinin yüzde 65'i burslu. "Tercih listesinde 125 bin öğrenci Nişantaşı'nı yazmış.


Yani ilk 3'teyiz. Öğrenci psikolojisini iyi yönetmek lazım. Mesela geçmişte 'Boğaziçi Üniversitesi yakınında billboardlara astığımız 'Dert etme biz varız' reklam kampanyası bu yaklaşımın bir sonucu" diyor.
Uysal, yurtdışında eğitim vermek üzere Londra'da bir şirket de kurmuş. Şu anda Nişantaşı Üniversitesi'nde okuyan öğrencilerden 50'si Londra'daki Nişantaşı Yerleşkesi'nde dil eğitimi alıyor.
"Dublin, Köln, İspanya'da Barcelona ya da Madrid ve Milano'ya da yerleşke açmak üzereyiz. Öğrencilerimiz dil öğrensin, kültürel açılardan kendilerini geliştirsinleristiyoruz" diyen Uysal'ın projeleri bunlarla da bitmiyor. Dubai'de Londra merkezli bir okul ile anlaşarak okul açacaklarını, Avusturya'da ise şehircilik üzerine bir fakülte açmak için görüşmeleri son aşamaya getirdiklerinden söz ediyor.
Tabii bu arada en büyük proje ise içeride son sürat devam ediyor. Ağaoğlu'nun Maslak 1453 projesinden bir yıl önce üniversite için 106 bin metrekare kapalı alan satın alan ve projeye başlayan Levent Uysal, 2018 yılında 30 bin olan öğrenci kapasitesini kademeli olarak 68 bine çıkaracak. Böylece Nişantaşı Üniversitesi'nin içeride ve dışarıda eğitim için yaptığı yatırım da 700 milyon lirayı bulacak. Uysal, "Şimdiye kadar 150 milyon liralık yatırım yaptık. Maslak içinde 550 milyon liralık yatırım yapıyoruz" diyor.


Eğitim dışındaki işlerinden söz etmek istemese de Mersin'de ailesine ait arazileri zaman içinde büyüttüklerini ve şu anda yaş sebze ve meyve üretip ihraç ettiklerini Levent Uysal'dan öğreniyoruz.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr

03/04/2017

08:45

Nişantaşı Üniversitesi 150-180 puanın altında kalan 350 bin öğrenci için yetenek bölümlerine hazırlığın kapısını açtı

Nişantaşı Üniversitesi Rehberlik ve Kariyer Daire Başkanı Nazik Kösegil 2017 YGS’yi şöyle yorumladı: “2017 YGS sonrası beklenen bir durum ile karşı karşıyayız. Matematik testinin zorlayıcı oluşu tüm testlerin Türkiye ortalamasını ve sınav sonuçlarını olumsuz etkiledi. Öğrencilerin yoğunlukla yer aldığı sınav puanı 300 puan ve altı oldu. Geçen yıl aynı netlerdeki öğrenci bu yıl ki puanın yaklaşık 60 puan üstünü almıştı. Bu durum LYS sonrası puanlara yansıyacak ve okul puanlarında geçen yıla göre ciddi düşüşler olacak.

2017 YGS’nin sonuçları ile geçen yılların sonuçları karşılaştırıldığında LYS’ ye katılabilecek öğrenci sayısında ciddi azalma olduğunu görmekteyiz. Meslek Lisesi mezunu öğrencilerinin sınavsız geçiş hakkının kaldırılmasıyla 150-180 puanı arasında kalan 350 bine yakın öğrenci için doğru tercih ve kariyer danışmanlığı daha da önem kazandı.

LYS’ ye katılamayacak olan öğrenciler ne yapabilirler? Bu dönem çok fazla bilgi kirliliğinin olduğu bir dönem. Gerek aileler gerekse öğrenciler sağlıklı ve doğru bilgilere ulaşmakta güçlük çekiyorlar. Aslında öğrencilerin bulundukları puan diliminde tercih ve yerleştirme hakları varken bunları öğrenemiyorlar. Biz Nişantaşı Üniversitesi olarak tüm uzmanlarımızla gerek sosyal ağlar üzerinden gerekse kampüslerimizde ücretsiz tercih ve kariyer danışmanlığı yapmaktayız. Danışmanlığımız sırasında öğrencilerin en çok merak ettiği soru 180 puanın altında kalan öğrencinin ön lisans bölümleri dışında 4 yıllık bir bölümü tercih edip edemeyeceği? Öğrenciler bilmeli ki yetenek sınavı ile öğrenci alan 4 yıllık lisans bölümlerine başvuru yapılabilmesi için 150 puan ve üzeri almak yeterli. Öğrencinin bölüme ilgi duyması ve yeteneği olması ile birlikte yetenek sınavları özel olarak hazırlanılması gereken sınavlar".

Nişantaşı Üniversitesi 2017-2018 akademik yılında eğitim görmek üzere 4 farklı lisans bölümüne yetenek sınavı ile öğrenci alacak. Grafik Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı, Müzik, Sahne ve Gösteri Sanatları bölümlerine yerleşmeyi isteyen öğrencileri üniversitede ücretsiz kurslarla bu bölümlere hazırlanabilecek.Üniversite bu sayede öğrencileri yetenek sınavlarına doğru ve verimli bir şekilde hazırlamayı hedefliyor. Yetenek sınavlarına hazırlık kursları Nişantaşı Üniversitesi Sadabad Kampüsünde yapılacak. Bu hazırlık sonunda yetenek sınavına katılacak olan öğrenciler içinde başarılı olanlar istedikleri bölümde okuyabilecekler. Kurslara katılmak isteyen öğrenciler http://hepyaninda.nisantasi.edu.tr/ adresinden başvuru yapabilecekler. Başvuru için YGS puanlarının en az birinden 150 puan ve üzeri almak yeterli. Başvurular 30 Nisan 2017 tarihine kadar devam edecek. Öğrenciler hepyaninda@nisantasi.edu.tr adresinden sorularını sorabilir ,üniversitenin uzmanlarından tercih ve kariyer desteği alabilirler.

 

Haber Linki için TIKLAYINIZ.

30/03/2017

10:00

Nişantaşı Üniversitesi Birleşmiş Milletler Sistemi Akademik Konseyi Tam Üyesi

Üniversitemiz, Birleşmiş Milletler Sistemi Akademik Konseyi’ne (Academic Council on the United Nations System-ACUNS) “Tam Üye” statüsünde kabul edilmiş ve üyelik işlemleri, 28 Mart 2017 tarihinde tamamlanmıştır.

Merkezi Kanada’da bulunan ACUNS, çok-uluslu ilişkiler, küresel yönetişim ve uluslararası işbirlikleri gibi Birleşmiş Milletler’in faaliyet alanlarındaki konularda bilimsel çalışmalar yürütmek üzere, 1988 yılında kurulan ve bu amaçla, 50 ülkeden saygın eğitim ve araştırma kurumları ile önde gelen akademisyenleri bir araya getiren, dünyanın en önemli akademik konseylerinden biridir.

ACUNS üyeliği, Nişantaşı Üniversitesi’nin öncelikli stratejik hedeflerinden olan uluslararasılaşma alanındaki çalışmaların ve üniversitemizin uluslararası akademik topluma entegrasyonunun ivme kazanmasına çok önemli katkılar sağlayacaktır.

29/03/2017

09:05

Nişantaşı Üniversitesi Uluslararası Üniversiteler Birliği Tam Üyesi

Üniversitemiz, Uluslararası Üniversiteler Birliği’ne (International Association of Universities-IAU) “Tam Üye” statüsünde kabul edilmiş ve üyelik işlemleri, 14 Mart 2017 tarihinde tamamlanmıştır.

Merkezi Paris’te bulunan IAU, 1950 yılında UNESCO bünyesinde kurulmuş olan dünya çapındaki en büyük ve saygın üniversiteler birliğidir. IAU, yükseköğretim alanında ortak hedefler belirlemek ve eylem birlikteliği sağlamak amacıyla, dünyanın 120 ülkesinden seçkin üniversite ve kurumları bir araya getirmekte; bu amaçla, ulusal, bölgesel ve uluslararası kuruluşlarla işbirlikleri gerçekleştirmektedir.

IAU üyeliği, Nişantaşı Üniversitesi’nin öncelikli stratejik hedeflerinden olan uluslararasılaşma alanındaki çalışmaların ve üniversitemizin uluslararası akademik topluma entegrasyonunun ivme kazanmasına çok önemli katkılar sağlayacaktır.

29/03/2017

09:00

Üniversite Tercihlerinde Dil İmkanları Ön Planda Tutuluyor

Ankara Educatürk Yüksek Eğitim Günlerinde konuşan Nişantaşı Üniversitesi Fuarlar Koordinatörü Hatice Karataş, üniversite adayı öğrencilerde gelecek ve meslek kaygısının yüksek olduğunu, öğrencilerin öncelikle öğrenim görmek istedikleri bölümleri araştırırken, çift anadal, yüksek lisans ve yabancı dil imkanlarını da ön planda tuttuklarını söyledi.YGS sonuçlarının açıklamalarına denk gelen Ankara Educatürk Yüksek Eğitim Günleri, heyecanlı öğrenci kitlesine ev sahipliği yaptı. Yaklaşık 30 üniversitenin katılımıyla gerçekleşen fuarda öğrenciler Nişantaşı Üniversitesinin Nişantaşı University London Language Application Center (Londra Dil Uygulama Merkezi) ve Nişantaşı University Dublin Language Application Center (Dublin Dil Uygulama Merkezi) ile ilgili sorularını yönelttiler. Fuarda, YGS puanlarına göre meslek yüksekokulu bölümlerini araştıran öğrenciler, LYS’ye de referans olacak puan tablolarıyla lisans bölümleri hakkında bilgi edindiler. Bölümler hakkında detaylı bilgiler edinmeye çalışan öğrencilerin farkındalıklarının çok yüksek olduğunun altını çizen Nişantaşı Üniversitesi Fuarlar Koordinatörü Hatice Karataş, üniversite adayı öğrencilerde gelecek ve meslek kaygısının yüksek olduğunu savundu. Öğrencilerin öncelikle öğrenim görmek istediği bölümleri araştırırken, çift anadal, yüksek lisans ve yabancı dil imkanlarını ön planda tuttuklarını söyleyen Karataş, salt lisans eğitiminin yeterli olmadığı konusunda öğrencilerin bilinçli olduklarını anlattı. Özellikle yabancı dil eğitiminin yükseköğrenimde çok değerli olduğunun bilincinde olan öğrenci sayısının yadsınamaz olduğunu söyleyen Hatice Karataş şu bilgileri paylaştı:“Hangi bölümü okursanız okuyun, iş görüşmesine gittiğinizde diğer adaylara göre sizde bir ayırıcı özellik aranır. Yüksek lisans veya deneyimden daha önemli olarak İngilizce ve bir ikinci dil bilginiz sorgulanır. Eğer iyi bir İngilizceye sahipseniz işe girme şansınız yüksektir.”“İngilizce bilenler daha rahat işe giriyor”Yetkili kurumlar tarafından yapılan araştırmalara göre işe yerleşenlerin yüzde 92’sinin İngilizce bilenlerden oluştuğunun bilgisini veren Karataş, “Gençler son birkaç yıldır yurt dışında eğitim görmek ve yabancı dil eğitimi almak konusunda ciddi bir araştırma içerisindeler. Global dünyada özellikle İngilizce bilmenin artık şart olduğunu, yanı sıra ikinci bir yabancı dil öğrenmenin de önem arz ettiğini biliyorlar. Bu nedenle de, üniversite seçerken iyi İngilizce imkanı sunan üniversiteleri tercih ediyorlar” dedi.Nişantaşı Üniversitesi Londra ve Dublin’deNişantaşı Üniversitesi olarak öğrencilerine Londra ve Dublin imkanlarıyla ‘iyi İngilizce’ öğrenme fırsatı verdiklerini ifade eden Hatice Karataş, “Şu an Londra Dil Uygulama Merkezimizde ilk grup öğrencilerimiz dil eğitimlerini sürdürüyorlar. Diğer grup öğrencilerimiz önümüzdeki haftalarda Londra’ya gitmeye başlayacaklar. Mayıs ayı itibariyle de Dublin’deki Dil Uygulama Merkezimize öğrenci gruplarımız gidecekler. Yabancı dil anavatanında öğrenilir sloganıyla öğrencilerimize ‘iyi İngilizce’ imkanı sunmaktayız” diye konuştu.

28/03/2017

17:00

Rektörümüz Prof.Dr. Esra Hatipoğlu Katar'da.

Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) ile Katar Silahlı Kuvvetleri Stratejik Araştırmalar Merkezi (QSSSC) işbirliğinde gerçekleşen Doha Strateji ve Politikalar Forumu'na Türkiye, Katar ve bölge ülkelerinden askeri ve sivil güvenlik bürokrasisi, milletvekilleri, eski bakanlar, uzmanlar ve akademik camianın seçkin isimleri katılmışlardır. 

Forum dahilindeki "Türkiye; Beklentiler ve Güçlükler - Siyasi Proje ve Bölgesel Problemler" konulu Türkiye özel oturumu Rektörümüz Prof.Dr. Esra Hatipoğlu'nun moderatörlüğü ile gerçekleşmiştir.

14/03/2017

17:45

Uzmanından YGS tavsiyeleri. Sınav esnasında bunlara dikkat!

12 Mart YGS günü yaklaştıkça adayların stresi artmakta. Sınav esnasında birçok öğrenci basit hatalar yapmakta. Öğrencilerin nelere dikkat etmeleri noktasında Nişantaşı Üniversitesi Rehberlik ve Kariyer Daire Başkanı Nazik Kösegil önemli tavsiyelerde bulundu. İşte uzmanından tavsiyeler…

Sınav sorularını çözmeye alıştığınız tarzda başlamalısınız. Daha önce deneme sınavlarında denemediğiniz bir tarzı sınavda asla uygulamamalısınız. Soruları çözmeye en iyi bildiğiniz dersten başlayabilirsiniz.

Sınavda zamana karşı yarıştığınızı aklınızdan çıkarmamalısınız. Çözemediğiniz soruların yanına soru işareti (?) koyarak bu soruları geçmelisiniz. Zaman kalırsa bu sorulara tekrar dönebilirsiniz. Kesinlikle çözemeyeceğinize inandığınız soruların yanına da eksi işareti (-) koyabilirsiniz. Zaman kalırsa bu sorularla vakit harcamak yerine başında soru işareti olan sorularla uğraşırsınız.

Soru köklerindeki verilerin tümünü okumalısınız. Parantez içindeki ifadelere dikkat etmelisiniz. Altı çizili ve olumsuz ifadelere (çıkarılamaz, söylenemez, değildir, yoktur vb.) dikkat etmelisiniz.

Soruların hepsini okumalısınız. Bir testteki zor soru da kolay soru da aynı puandır. Size zor gelen soruda zaman harcamamalısınız.

Seçeneklerin de hepsini okumalısınız. Sözel sorular da dahil olmak üzere bütün soruları kalem kullanarak çözmelisiniz.

Soru çözerken aklınıza gelen fikirleri birer kelimeyle de olsa hemen not etmelisiniz. Bu fikirler soruyu çözmenize yardımcı olacaktır. İşlemlerinizi düzgün yazarak yapmalısınız, sağlama yapmalısınız. Bu davranış, dikkatsizliği önleyecektir.

Bulduğunuz, doğruluğundan emin olduğunuz cevapları cevap kâğıdına düzgün ve doğru şekilde işaretlemelisiniz. Kaydırma yapmamak için, soru numarasına ve cevap seçeneğine işaretleme sırasında azami dikkat etmelisiniz.

Özellikle sözel içerikli sorulara verdiğiniz ilk cevap çok önemlidir. İlk cevabınızı yanlış olduğundan kesin olarak emin değilseniz değiştirmemelisiniz. Sınavdan erken çıkmak marifet değildir, sınav süresini sonuna kadar ve en iyi şekilde değerlendirmelisiniz.

Vakit kalırsa cevaplarınızı gözden geçirmelisiniz, yapamadığınız sorulara bakmalısınız.

Sınav günü nasıl kıyafetler tercih edilmeli?

Rahat edebileceğiniz kıyafetler giymeli; sıkan, terleten, kaşındıran kıyafetler giymemelisiniz. Ayakkabılarınız rahat olmalıdır.

Giyinmede hava durumuna dikkat etmelisiniz. Yeni aldığınız bir giysiyi o gün giymemeye dikkat edin, belki sizi rahatsız edebilir.

Haber Linki: http://www.cnnturk.com/universiterehberim/aday-ogrenciler-ygsde-bunlara-dikkat

10/03/2017

10:35

Rektörümüz Prof. Dr. Esra Hatipoğlu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Sempozyuma Katıldı

Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık) tarafından organize edilen “Göç ve Mülteciler” anatemalı IV. Uluslararası Ombudsmanlık Sempozyumu 2 Mart 2017 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanımız İsmail Kahraman ve Başbakanımız Binali Yıldırım’ın konuşmalarını yaptıkları Resmi Açılış oturumuna Rektörümüz Prof. Dr. Esra Hatipoğlu da katılmıştır.

03/03/2017

13:39

Türkiye Geneli Online YGS Denemesi

Milyonlarca öğrencinin üniversiteye geçiş kapsamında gireceği ilk sınav olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) kısa bir süre kaldı. Öğrenciler, Nişantaşı Üniversitesi ve CNN Türk İşbirliğiyle hazırlanan deneme sınavlarına web sitemize üye olarak katılabilecekler. 

12 Mart 2017 tarihinde yapılacak YGS öncesinde, Nişantaşı Üniversitesi ve CNN Türk işbirliğiyle hazırlanan online deneme sınavları cnnturk.com'da yapılacak. Buna göre adaylar ücretsiz bir şekilde 3 YGS denemesine girebilecekler.

Aday öğrenciler sisteme üyelik işlemlerini tamamlayarak 3 YGS denemesine katılma hakkı kazanıyorlar. Deneme sınavlarının planlanan tarihleri ise şu şekilde;
1. Deneme: 21.02.2017 
2. Deneme: 27.02.2017
3. Deneme: 06.03.2017

Üye olup sınava katılmak için tıklayın!

Sınavlar online olarak cnnturk.com'dan gerçekleştirilecek. Sınav esnasında bağlantı kopmalarına karşı da önlemler alındı, buna göre aday öğrencinin sınav esnasında bağlantısı koparsa veya sınavı tamamlayacak zamanı yoksa deneme sayfasını kaydedip kapatıp, daha sonra tekrar sisteme giriş yaparak kaldığı yerden devam edebilecek.

Sınav sonuçları adayların doğru ve yanlışlarına göre hesaplanarak puanları ve sıralamaları belirlenecek. Bu sayede adaylar sınava katılan diğer kullanıcılara göre başarı sıralarını görebilecek, eksiklerini belirleyebilecekler.

Son katılım tarihi 26 Şubat

Türkiye Geneli Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) denemesi toplam 160 dakika sürecek. Sınavda Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri alanında 40'ar adet soru yer alıyor. Sınavınızı tek seferde tamamlayamazsanız daha sonra kalan süreniz dahilinde kaldığınız yerden sınava devam edebilirsiniz. Sınav için son katılım tarihi 26 Şubat 2017'dir. Sınav sonuçları 27 Şubat 2017 tarihinde ilan edilecek. Sınav sonuçları neticesinde adaylar elde ettiği puanlarla kazanabilecekleri üniversite ve bölümleri kullanıcı adları ve şifreleriyle sınav sayfasına giriş yaparak görebilecekler. 

Sınavla ilgili açıklamaları @cnnturkuni Twitter hesabından takip edebilirsiniz.

KAYNAK: http://www.cnnturk.com/universiterehberim/online-ygs-deneme-sinavi

21/02/2017

14:30

Nişantaşı Üniversitesi, Liselileri de Londra’ya Uçuruyor!

LONDRA’DA bir yerleşkesi bulunan Nişantaşı Üniversitesi bu yaz liseliler için de Yaz Okulu programı uygulayacak.

Bu projeyle liselilere üniversiteli olma heyecanı yaşatmayı hedefleyen Nişantaşı Üniversitesi, Londra’da düzenleyeceği lise yaz okulu programıyla öğrencilere farklı bir deneyim yaşatacak. Lise öğrencilerine sorumluluk sahibi olmayı öğreterek teoriyi pratiğe dönüştürmeye olanak tanımak, dil özgüvenini geliştirmek, sosyal ve kültürel kazanımlar sağlamak, ekip olmayı, birlikte yaşamayı öğreterek takım çalışmasına yatkınlığı arttırmak, farklılıklara saygıyı ve hoşgörüyü öğretmek, yeni arkadaşlıklar edinmeyi sağlamanın hedeflendiği programda öğrencilerin vizyonlarını genişletecek aktiviteler de uygulanacak. Başvuru ve ayrıntılı bilgi info.londonjr@nisantasi.edu.tr adresinden edinilebilecek. Program tarihleri ilk grup için 02-15 Temmuz 2017, ikinci grup için ise 16-29 Temmuz 2017 tarihleri arasında olacak.

Nişantaşı Üniversitesi Program Koordinatörü ve her 10 öğrenci için ayrı görevlendirilmiş öğretmenlerin bir arada olacağı program, liseliler için farklı bir deneyim ve kendini geliştirme şansı olacak. Nişantaşı Üniversitesi vize işlemleri için yönlendirme, grup uçuş planı hazırlanması gibi süreci kolaylaştıran takiplerde de veli ve öğrencilerinin yanında yer alacak.

Haber Linki için TIKLAYINIZ.

 

06/02/2017

08:30

Akademiye güç katacak sertifika programı için geri sayım başladı

 AKADEMİSYEN adaylarının bilimsel yetkinliklerini güçlendirmek adına Nişantaşı Üniversitesi tarafından düzenlenen “Sosyal Bilimlerde Bilimsel Düşünme, Araştırma ve Yöntem” başlıklı sertifika programı için başvurular sürüyor.

Türkiye genelindeki doktora ve yüksek lisans öğrencileri ile araştırma görevlilerini kapsayan sertifika programına son başvuru tarihi 17 Şubat 2017. Nişantaşı Üniversitesi’nin Sadabad Yerleşkesinde hafta sonu yapılacak dersler 25 Şubat - 2 Nisan 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek. Kontenjan sınırının olmadığı programa katılım ise ücretsiz olacak.

“AMACIMIZ AKADEMİSYENLİK YOLUNDA İLERLEYENLERE KATKIDA BULUNMAK”

Sertifika programı hakkında ayrıntılı bilgi veren Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Hatipoğlu şöyle konuştu: 

“Türkiye’deki bütün yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile araştırma görevlilerine açık olan programımıza herhangi bir katılım ücreti ödenmeyecek ve kontenjan sınırı olmayacak. Amacımız akademik hayatta bulunan yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile araştırma görevlisi olan arkadaşlarımızın bilimsel düşünme becerilerine katkıda bulunmak. Yapacakları her türlü araştırmanın konusunun belirlenme süresinden, araştırmanın içeriğine ve tasarımına kadar her türlü detayı bilimsel olarak ele almalarını sağlamak ve araştırmalarında kullanabilecekleri tüm yöntemlere aşina kılmak. Bu şekilde baştan bir müdahale ile akademik hayatı çok daha kaliteli kılabilir ve akademik dünya içinde yer alan akademisyenlere güç katabiliriz diye düşünerek bu programı oluşturduk.” 

PROGRAMDA NELER OLACAK?

Bilim felsefesi, bilimsel araştırma süreci ile nitel ve nicel araştırma yöntemleri konularını içeren bir program hazırladıklarını ifade eden Prof. Dr. Hatipoğlu, “17 Şubat 2017'de başvurular sona erecek ve 25 Şubat-2 Nisan 2017 arasında eğitimleri gerçekleştireceğiz. Dersler, programın içeriğinde yer alan konularda yetkin akademisyenler tarafından verilecek ve 80 saate yakın bir program olacak” dedi. 

BAŞVURU SÜRECİ 

Programa nasıl başvurulacağı konusunda da bilgi veren Prof. Dr. Hatipoğlu, “Arkadaşlarımız bize sadece özgeçmişleriyle ve danışman öğretim üyelerinden alacakları tavsiye mektuplarıyla başvuru yapacaklar. Öğrenci olan arkadaşlarımız öğrenci belgelerini, araştırma görevlisi olan arkadaşlarımız ise çalıştıkları kuruma dair belgelerini getirecekler. Programa kabullerde herhangi bir eleme ve seçim kıstası kullanılmayacak. Buradaki temel amacımız mümkün olduğu ölçüde arkadaşlarımıza bilimsel düşünme, araştırma ve yöntem bağlamında katkı sağlamaya çalışmak” diye konuştu.

Haber Linki için TIKLAYINIZ.

31/01/2017

09:30

Rektörümüz Prof. Dr. Esra HATİPOĞLU Dışişleri Bakanımızın YÖK’teki toplantısına katıldı

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt ÇAVUŞOĞLU ve YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta SARAÇ evsahipliğinde ve YÖK Konferans Salonunda 17 Ocak 2017 tarihinde gerçekleşen toplantıya Rektörümüz Prof. Dr. Esra HATİPOĞLU da katılmışlardır.

30/01/2017

13:30

Çocuklarımıza Osmanlı'dan kalan miras: Zıbın

Osmanlı Saray Kumaşları Uzmanı aynı zamanda Nişantaşı Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Tekstil ve Moda Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hülya Tezcan, "Osmanlı döneminde çocukların bugün de kullandığımız pamuklu zıbınları vardı" dedi.

Nişantaşı Üniversitesi, CNR Expo Center'da düzenlenen 32’inci Uluslararası İstanbul Anne Bebek Çocuk Ürünleri Fuarı CBME Türkiye'ye 20 eserden oluşan "Osmanlı Saray Çocuk Giysileri" sergisi ile katıldı. 0-16 yaş arası ihtiyaç duyulan tüm ürünlerin aynı çatı altında buluştuğu fuarda Nişantaşı Üniversitesi katılımcıları, Osmanlı Dönemi'ne götürdü.

Nişantaşı Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülseren Yücel, "Fakülte olarak biz bu fuara 'Osmanlı Saray Çocukları Giyisileri' konsepti ile katıldık. Bu sergiyi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü hocalarımız ve öğrencilerimiz birlikte hazırladılar. Fakültemizde geleceğin yeni tasarımcılarını yetiştiriyoruz. Onlar ürünlerini sergiledikleri zaman çok mutlu oluyoruz. Düşünüyorlar, tasarlıyorlar, üretiyorlar ve şimdi de burada paylaşıyorlar. Her zaman öğrencilerimizin destekçileriyiz. Bizler eğitimciler olarak tasarım dünyasının önemli bir parçasıyız; çünkü geleceğin tasarımcılarını biz yetiştiriyoruz" diye konuştu.

OSMANLI DÖNEMİNDE ÇOCUKLAR NASIL GİYİNİYORDU?

Prof. Dr. Hülya Tezcan, Osmanlı döneminde çocukların nasıl giyindiğini anlattı. Osmanlı döneminde çocukların anneleri ve babaları gibi giyindiğini belirten Tezcan, "Çocukların altında şalvar, üstünde gömlek, onun üstünde de bir üst kaftanı bulunuyordu. Giyisileri, anne ve babalarının giydiği giysilerin küçük ölçeklisiydi ve terzilikleri çok basitti. Örneğin kol oyuntusu diye bir şey yoktu. Bir tane arkada, iki tane de önde olmak üzere üç parçadan oluşuyordu. Bu parçalar kollardan oyultusuz olarak bedene dikiliyordu. Ayrıca bu giysilerin takma kollukları da vardı. Mesela daha resmi olmak istendiği zaman ve yahut kışın bu takma kolluklar omuzdan tutturularak yerlerine yerleştiriliyordu. Bir de cep gibi kullanılabilen kemerleri vardı. Çocukların süs hançerleri, anahtar torbaları bu kemerlere takılıyordu" dedi.

 "Daha küçük çocuklarda 'çakşır' dediğimiz bir giyim tarzı vardı" diyen Tezcan "Onun da ayaklarına deriden pabuçlar ekleniyordu. Malum çocuklar küçükken ayaklarında ayakkabı vs. tutmak istemezler ama bunu çıkartamıyorlardı. Dışarı çıkarkende üstüne terlik gibi pabuç dediğimiz bir şey giyiyorlardı. Bugün 'mest' diyebileceğimiz bir kıyafeti o dönem evlerinin içine taşımışlar" şeklinde konuştu.

ÇOCUKLARIN ALTINI DEĞİŞTİRMEK İÇİN BU YÖNTEMİ KULLANMIŞLAR

O dönem çocukların baş giyimlerine çok önem verdiklerini de söyleyen Tezcan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Kız ve erkek çocukları bir saygı işareti olarak başları hiç açık gezmezlerdi. Uyurken bile 'iyi uykular' anlamında üzerinde motifler taşıyan başlıklar giyerlerdi. Kışın, bugün de kullandığımız pamuklu zıbınları vardı. Bugünkü mermerşahilerin içine bir kat pamuk döşedikten sonra kapitone edip onu giyiyorlardı. İşte bu gelenek bugüne kadar devam etmiş, hala onu kullanıyoruz. Bu konuda çok ilginç bir tespitim var: Mesela 1-2 yaş arası çocukların altını değiştirmek için içliklerinin ağlarını açık yapmışlar. Böylece çocukların temizliği şalvarı çıkartılmadan yapılabilmiş."

Osmanlı döneminde çocukların giydiği bu kıyafetleri modernize ederek sergiye uyarladıklarını kaydeden Tezcan, "Özellikle çantalar bugün çocuklarımızın hala kullanabileceği; içine kalemlerini, silgilerini koyabilecekleri şekilde tasarlandı. Bir diğer önemli çalışmalarımızdan bir tanesi de tılsımlı gömlekler. O dönemde halk arasında tılsımlı gömleklerin insanları nazardan ve hastalıklardan koruduğuna inanılıyordu. Biz bunlardan bir tanesini baskı tekniğini uygulayarak bir kaftanın içine koyduk ve burada sergiliyoruz" diye konuştu.

"BÜYÜK BİR İMPARATORLUK ÜZERİNE KURULAN BİR ÜLKEMİZ VAR"

Nişantaşı Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Koçak ise, "Büyük bir imparatorluk üzerine kurulan bir ülkemiz var. Dolayısıyla bizi gerçekten onurlandıracak bir geçmişimiz var. Bu nedenle bizde şehzade giysilerini özellikle yapmak istedik" dedi.
Öğrencilere staj, yarı zamanlı iş imkanları olabilmesi açısından bu tarz projeleri önemsediklerini belirten Koçak, fuara hazırlanma sürecinde kendilerine destek olan herkese teşekkür etti.

CBME Türkiye iş birliğinde düzenlenen “Modada Sanat ve Estetik Olgusu” panelinde ise Nişantaşı Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülseren Yücel, Nişantaşı Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarım Fakültesi öğretim görevlileri Yrd. Doç. Dr. S. Nursen Geyik Değerli, Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Koçak, Yelda Karataş ve Ozanhan Kayaoğlu konuşmacı olarak yer aldı.

Kaynak: AA

16/01/2017

13:00

Nazik Kösegil: Açık uçlu sorular avantaj oluşturacak.

NİŞANTAŞI Üniversitesi Rehberlik ve Kariyer Daire Başkanı Nazik Kösegil, 2017 ÖSYS Kılavuzunda açıklanan değişiklikleri değerlendirdi. Açık uçlu soruları avantaj olarak nitelendiren Kösegil, öğrencinin öğrendiği bilginin tam olarak belirlenebileceğini, kopyanın tamamen önüne geçilebileceğini ve bu sayede soruyu çözme yöntemiyle yorumdan da puan alınabileceğini söyledi.

Heyecanla beklenen en önemli değişikliğin meslek lisesi öğrencilerinin sınavsız üniversiteye geçişlerinin kaldırılması olduğunu söyleyen Nazik Kösegil, şöyle konuştu:

"Artık meslek lisesi öğrencilerinin YGS'den (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) 150 barajını geçmeleri ve bölüm tercih etmeleri gerekecek ve kendi alanlarını seçerlerse ise artı olarak 0.06 gibi bir ek puan alabilecekler, en çok heyecanla beklenen durum buydu."

AÇIK UÇLU SORULAR

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) çok uzun zamandan beri söylediği ve adım adım geçmeyi hedeflediği açık uçlu soruların uygulamaya konduğunu söyleyen Kösegil, şunları söyledi:

"Her testte üçer tane açık uçlu soru olacak. Fakat bunu da öğrencilerin doğru anlaması lazım. Kısa cevaplı açık uçlu sorular. Yani öğrencinin cümlelerle açıklamasını gerektirmeyen tek kelimelik cevaplarla geçebileceği sorular olacak. Bu sorular ayrıca 4 yanlışın bir doğruyu götürdüğü sisteme dahil edilmeyecek. Dolayısıyla öğrenci aslında rahatlıkla soruları cevaplayacaktır. Kısa cevaplı açık uçlu sorularda dikkat edilmesi gereken konuların ilki el yazısı çünkü farklı sorularda öğrencinin kelimeyi yazması da istenecek, kodlaması da istenecek. Okunaklı bir el yazısı yazmaları gerekecek. Bunun dışında çoktan seçmeli sorularda öğrencinin şıklardan doğru cevabı bulması gibi bir durum söz konusuydu şimdi artık açık uçlu sorularda böyle bir durum olmayacak ve öğrencinin istenilen bilgiyi öğrenmiş olması gerekecek ki doğru bilgiyi verebilsin. Bir yandan da ilk uygulama olduğu için sorular beklendiğinden daha kolay gelebilir öğrencilerin bu sorular için paniğe sürüklenmesine gerek yok. Çünkü zaten çok uzun süreden beri bu sınavlar için bir çalışma yapıyorlar. Sorular çalıştıkları yerlerden gelecek o yüzden gönülleri rahat olsun. Zaten ilkokuldan bu yana girdikleri sınavların bir benzeri olacak. O yüzden sınav heyecanının içerisinde bir de soru tarzı değişikliğinin gerginliğini almasınlar. Emin olsunlar ki çok rahatlıkla yapabilecekleri sorular gelecek."

MATEMATİK VE GEOMETRİ TESTLERİ

Bir diğer değişikliğin matematik ve geometri sınavlarının birleştirilmesi olduğunu belirten Kösegil, şöyle devam etti:

"Geçmişte matematik ve geometri testleri ayrı ayrı sınavlarken şu anda tek bir matematik testine dönüştürüldü. Yine 80 soru olacak. Şu anda soru işareti olan şey, matematik testi içinde geometri sorularının sayısı. Burada öğrencilerin kesinlikle yanlış anlamaması gereken bir durum var. Geometri soruları mutlaka olacak. Dolayısıyla şu anda LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) Geometrisi çalışmayı bırakmak gibi bir duruma girmesinler. Tam tersi bu birleşmenin şöyle bir artısı olacak;geçmişte matematik süresi yetmediğinde geometri sorularının süresi kullanılamıyordu. Ama artık birleştirildiği için kullanılabilecek. Buna bağlı olarak matematik testinin kat sayıları da değişmiş oldu. Geometri ve matematiğin kat sayıları birleşti ve tüm alanlarda matematik kat sayıları daha da yükseldi. Bu LYS'de matematik testinin önemini artıracak. Öğrenciler daha fazla matematik sorusu yapacak. Dolayısıyla matematik sorularının zorluk derecesini artırma ihtimali var o yüzden öğrenciler matematik testi konusunda biraz daha dikkatli ve duyarlı yaklaşmalılar.

DÜNYANIN BİR ÇOK YERİNDE OLAN BİR UYGULAMA

Açık uçlu soru uygulamasının uzun yıllardan beri dünyada birçok ülkede kullanıldığını ifade eden Kösegil, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Avrupa ülkeleri, Sudan ve Amerika gibi birçok ülkede yıllardan beri kullanılan bir uygulama. ÖSYM aslında uygulamanın yapıldığı ülkelerde bu çalışmaları sürekli izledi, inceledi, kullanılan makineler, optik okuyucular ve uzmanları Türkiye'ye getirildi. Yani dün alınmış bir karar, bugün oluşturulmuş sorular gibi bir durum söz konusu değil. Hatta 2013 yılında ÖSYM'nin açık uçlu sorularla yaptığı bir pilot deneme sınavı var. Öğrenciler bunu da ÖSYM'nin sitesinden indirebilirler. Tüm bu ülkeler içerisinde çalışmanın sağlıklı yürüyor olması, otomatik bir okumaya dâhil oluyor olması uygulamayı daha rahat kullanılabilir bir hale getirecek. En önemli faydası aslında sınav içerisinde öğrencinin gerçekten öğrendiği bilgileri verebilmesini sağlayacak, kopyanın önüne tamamen geçilecek çünkü ilerleyen süreçte yani kısa cevaplı açık uçlu sorulardan daha uzun cevaplı açık uçlu sorulara geçildiğinde soruyu çözme yöntemi ve yorumdan da puan alabilecekler. Çoktan seçmeli sınavlarda cevap tek olduğu için öğrenci ya o cevabı bulmak zorunda yada yanlış yapmak durumundaydı. Ama açık uçlu sorulardan böyle bir durum yok bir sorunun birden fazla cevabı olabilir. Öğrenci verdiği her cevaptan puan alır. Yine öğrenci deyimiyle aslında açık uçlu sorularda sorunun gidiş mantığına da puan veriliyor. Dolayısıyla öğrenciler aslında daha rahat sınav yapabilecekler, yorumlama güçleri artacak, öğrendiklerini daha rahat şekilde kağıda geçebilecekler o yüzden eğer ciddi anlamda açık uçlu sorulara bundan sonraki yıllarda geçilebilirse öğrenciler için daha faydalı ve anlamlı olacak."

BİRBİRİNİ DENETLEYEN PUANLAYICILAR

Sınavların değerlendirileceği yöntemlere de değinen Kösegil, sözlerini şöyle noktaladı:

"Kısa cevaplı açık uçlu sorularda optik değerlendirme yapılacak. ÖSYM’den yapılan açıklama ile örnek sorular ve soru değerlendirme biçimi açıklandı. Bu açıklamada da optik kodlama yapılacağı görülmektedir. Hedeflenen sistemde ise yani önümüzdeki yıllarda artık cevap anahtarı değil puanlayıcılar olacak ve birbirini denetleyen puanlayıcılar var. Yani A puanlayıcısı okudu ve soruya yanlış dedi, B puanlayıcısı aynı cevabı okudu ve doğru dedi, o zaman üst bir kurula çıkacak ve soru tekrar değerlendirilecek. Yani aslında öğrencinin tüm o verdiği cevaplar sürekli bir inceleme halinde devam edecek. Öğrencilerin isimleri ve bilgileri puanlayıcılara iletilmeyecek apayrı bir sistem içerisinde puanlayıcılar kimin kağıdını okuduklarını bilmeden soruları değerlendirecekler. Bu durum şu an için geçerli olmamakla birlikte ilerleyen yılların puanlama sistemi olacaktır."

 

Haber Linki için TIKLAYINIZ.

06/01/2016

08:30

Üniversiteler Voleybol 2. Ligi’nde şampiyon Nişantaşı Üniversitesi

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Üniversiteler Voleybol 2. Ligi’nde Nişantaşı Üniversitesi Kadın Voleybol Takımı, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Kadın Voleybol Takımı'nı 3-2 yenerek şampiyon oldu.

İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Yerleşkesi Merkez Spor Salonu'nda gerçekleşen maça iyi başlayan Nişantaşı Üniversitesi set sonuna kadar etkinliğini devam ettirerek ilk seti 25-19 kazandı. İlk setin ardından maça ağırlığını koyan Yeni Yüzyıl Üniversitesi ikinci ve üçüncü setleri 25-22 alarak setlerde 2-1 öne geçti. Maçın dördüncü setinde ise oyunun tamamen hakimi Nişantaşı Üniversitesi oldu. Bu seti 25-11 kazanan Nişantaşı, maçı tie break setine taşıdı. Müthiş mücadeleye sahne olan son seti 15-11’lik skorla Nişantaşı Üniversitesi kazandı ve Yeni Yüzyıl Üniversitesi'ni 3-2 yenerek 2 gün önce kazandıkları erkek voleybol birinciliğinden sonra 2. şampiyonluk kupasını müzesine götürdü. Bu sonuçla iki takım da önümüzdeki yıl 1. Lig'de yer almaya hak kazandı.

DÜNDAR: "ÖNÜMÜZDEKİ YIL ARTIK İŞİMİZ DAHA ZOR"

Maçın ardından Nişantaşı Üniversitesi takım yöneticisi Taylan Dündar ise, "Güçlü bir takıma karşı iyi bir galibiyet aldık. Sezonu bazı pozisyonlarda eksiklerimiz olmasına rağmen en üst yerde bitirdik. Öncelikle son güne kadar bizden her alanda desteklerini çekmeyen Mütevelli Heyet Başkanımız Sayın Levent Uysal’a ve Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Esra Hatipoğlu’na çok teşekkür ederiz. Ayrıca antrenörümüz Suphi Doğancı Hocamız başta olmak üzere tüm takıma da ayrıca teşekkür ederim. Önümüzdeki yıl artık işimiz daha zor. Bu yıl voleybolu 2 şampiyonluk kupası ile tamamladık. Önümüzdeki yıl bir üst ligde de hedefimiz şampiyonluk olacak. Bunu şimdiden üniversite olarak söylüyoruz” açıklamasını yaptı.

Nişantaşı Üniversitesi Kadın Voleybol Takımı oyuncusu Sena Karaman ise, "Takım olarak kazanmaya kitlenmiş bir şekilde mücadele verdik. Mağlubiyet hiç düşünmek istemedik. Turnuvaya fazla hazırlanma vaktimiz olmadı; çünkü hepimiz farklı kulüplerde, ligde oynayan insanlarız. Farklı müsabakalara çıkıyoruz ama bunu sahada yansıtmadığımızı düşünüyorum. İyi bir takım olarak bugün galip geldik. Kazandığımız için çok mutluyum" şeklinde konuştu.

 

29/12/2016

16:45

Nişantaşı Üniversitesi Erkek Voleybol Takımı Sezonu Lider Kapattı

NİŞANTAŞI Üniversitesi Erkek Voleybol Takımı, Üniversiteler Voleybol 2. ligini birinci bitirerek önümüzdeki yıl 1. ligde oynamaya hak kazandı.

Nişantaşı Üniversitesi Erkek Voleybol Takımı, Davutpaşa Kampüsü Spor Salonu'nda oynanan final maçında Esenyurt Üniversitesi'ni 3-0 mağlup ederek sezonu lider kapattı. Nişantaşı Üniversitesi elde ettiği bu başarı ile gelecek sezon Üniversiteler Voleybol 1'inci liginde yer alacak. 16 takımdan oluşan ligde sadece 2 set vererek mutlu sona ulaşan Nişantaşı Üniversitesi'ni ikinci olan İstanbul Esenyurt Üniversitesi takip ederken üçüncü ise Boğaziçi Üniversitesi oldu.

NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ TAKIM KAPTANI KAVAS: ''ASIL HEDEFİMİZ SÜPER LİG ŞAMPİYONLUĞU''

Esenyurt Üniversitesi'ni 3-0 yendikleri final maçından sonra açıklamalarda bulunan Nişantaşı Üniversitesi Takım Kaptanı Efe Kavas, ligi kazanmak için çok çalıştıklarını belirtti. Üniversite yönetiminin desteğinin en üst seviyede olduğunu dile getiren Kavas, "Destek olmadan başarının gelmesi imkansız. Üniversite olarak hem yöneticilerimiz, hem antrenörümüzle bu kupayı çok istedik, saha içinde ve dışında bir takım olduk ve kupayı kazandık. Asıl hedefimiz Süper Lig şampiyonluğu" dedi.

27/12/2016

11:00

Basketbol Takımımız, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesini Mağlup Etti

Üniversiteler Basketbol Ligi 5. Hafta mücadelesinde Nişantaşı Üniversitesi ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rize’de karşı karşıya geldi. Maç öncesinde iki takım oyuncuları bir araya gelerek birlik beraberlik mesajı verdi ve şehitlerimiz için saygı duruşunda bulundular. Maça hızlı başlayan Nişantaşı Üniversitesi özellikle Burak Gürbüz ve Recep Çiftçi ile pota altında etkinliği ele geçirdi. Devre sonunda özellikle dış atışlarla bulduğu sayılarla farkı kapatan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi karşısında Nişantaşı Üniversitesi devreyi 39 – 32 önde kapattı. İkinci yarıya da etkili başlayan Nişantaşı Üniversitesi maç sonuna kadar iyi oyununa devam etti ve karşılaşmadan 88-58 galip ayrıldı. Grubunda 4. Galibiyetini elde eden Nişantaşı Üniversitesi bu sonuçla averajla 2’nciliği korudu. 

22/12/2016

15:30

Voleybol Takımımız Yarı Finalde

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu 2. Lig çeyrek final mücadelesinde Nişantaşı Üniversitesi – Doğuş Üniversitesi ile karşı karşıya geldi. Karşılıklı sayılarla geçen ve zorlu mücadeleye sahne olan ilk set sonunu daha iyi oynayan Nişantaşı Üniversitesi ilk seti 25 – 21 galip kapattı. Maçın geri kalanında da etkili oyununa devam eden Nişantaşı Üniversitesi karşılaşmadan 3 – 0 galip ayrıldı. Bu sonuçla yarı finale yükselen Nişantaşı Üniversitesi Boğaziçi Üniversitesinin rakibi oldu.

22/12/2016

13:30

Prof. Dr. Hatipoğlu: Türkiye'ye güvensiz ülke imajı yapıştırılmaya çalışılıyor

RUSYA'NIN Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un uğradığı suikastı değerlendiren Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Hatipoğlu, Türkiye'nin güvenli bir ülke olmadığı imajının yaratılmaya çalışıldığını belirtti.

Prof. Dr. Esra Hatipoğlu: "Hem küresel düzlemde hem yakın çevremizde son dönemde cereyan eden bütün olaylar kısa ve orta vadede mevcut gerginlik ortamının yaşanmaya devam edeceğini gösteriyor" dedi.

"ÖNEMLİ OLAN SÜRECİN NASIL ÇÖZÜLECEĞİ"

Yaşanılan olayın hem Türkiye hem de Rusya açısından büyük önem arz ettiğini vurgulayan Prof. Dr. Esra Hatipoğlu: "Malum şüpheliler olarak bakılabilecek grupların olduğu kesin. Ancak bu tarz olayların arkasından bazen hiç tahmin etmediğimiz şeyler çıkabilir. Olayı bu perspektiften değerlendirirsek, suikastın arkasında kimin olduğu kadar, bu sürecin nasıl çözüleceği ve nasıl sürdürüleceği de önemli" dedi.

"BU SALDIRI PUTİN’E RAĞMEN YAPILDI"

Rusya'nın dünyadaki genel duruşunun ve Putin'in politikalarının bu süreçlerdeki önemine değinen Prof. Dr. Hatipoğlu şöyle konuştu:

"Bu saldırı aslında Putin’e rağmen yapıldı. Ancak konuya Rus devlet mekanizması sakin ve sağduyulu bir şekilde reaksiyon vermeyi seçti. Bu da Türkiye ile bire bir, kısa vadede ilişkileri olumsuz yönde çok fazla etkilemeyeceği anlamına geliyor. Ancakilerleyen dönemlerde zamana yayılmış şekilde, bazı negatif geri dönüşler olabileceğini de göz ardı etmemek gerekir."

"KONSOLOSLUKLARIN KAPATILMASINDA SİMGESEL BİR ANLAM BULUNABİLİR"

ABD ve İran Konsolosluklarının bugün kapatılmasıyla ilgili konuşan Hatipoğlu, "söz konusu suikastın sadece Türkiye-Rusya ilişkilerinin etkilemenin ötesinde çok katmanlı, çok devletli ilişkileri etkilemeye yönelik bir içeriği olduğu söylenebilir. Konsoloslukların kapatılması da buna dikkat çekmeye yönelik bir girişim olarak değerlendirilebilir" dedi.

"ARTIK HER ZAMANLAMA MANİDAR"

Halep tahliyelerinin akabindeki saldırının zamanlamasını değerlendiren Hatipoğlu şöyle konuştu:

"Bütün bu olaylar tabii ki Suriye ile de bağlantılı. Saldırı, Türkiye'nin içinde bulunduğu durum, Türkiye-Rusya arasındaki ilişkinin yeniden ivme kazanması ve uluslararası sistemin yeniden yapılanması süreci ile ilgili. Son zamanlarda zamanlama konusunda manidar bulunabilecek olaylar çok fazla. Tüm bu yaşananlardan sonra ortaya çıkacak muhtemel sıkıntıların zamanlaması artık her zaman manidar olacak."

"RUSYA HİÇBİR ŞEYİ UNUTMAZ!"

Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkide en azından son dönemdeki yakalanan ivme ve iyileşme sürecinin sekteye uğramayacağını belirten Hatipoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Karşılıklı söylemlerden anlaşıldığı üzere, suikastın Türkiye - Rusya ilişkilerini sekteye uğratmayacağı görülüyor. Ancak Rusya'nın bu tarz olayları unutmayacağını biliyoruz ki; bu da kısa ve orta vadede ilişkilerde olumsuz bir gelişme olmayacağını düşünsek bile bu suikastinde kayda değer bir olay olarak Türkiye-Rusya ilişkiler tarihinde yer alacağını bilmeliyiz."

Hatipoğlu, Türkiye'yi sağduyulu olmaya davet ederek sözlerini noktaladı:

"Yaşanılan bu olayı ve olayları sağduyulu bir şekilde ele almalı, bu tür üzücü gelişmelerin iş birliklerine, terörle mücadele dayanışmalarınave her türlü yakınlaşmaya engel teşkil etmemesi için çalışmalıyız."

 

Haber Linki için TIKLAYINIZ.

21/12/2016

12:30

Voleybol Takım Başarısı

Üniversite Kadın Voleybol Takımımız 15 Aralık 2016 günü İstanbul Bilim Üniversitesine karşı gerçekleştirdiği Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Voleybol 2. Ligi mücadelesinden 3 – 0 galip ayrılmıştır. Grubunu birinci olarak bitiren takımımız set vermeden çeyrek finale yükselmiştir.

Takımımızı tebrik eder, bilgilerinize sunarız.

16/12/2016

11:00

Basketbol Takım Başarısı

Üniversite erkek basketbol takımımız Ünilig 4. Hafta mücadelesinde bugün ligin son şampiyonu İzmir Yaşar Üniversitesi ile Abdi İpekçi Spor Salonunda karşı karşıya geldi. Son ana kadar büyük mücadeleye sahne olan ve normal süresi 67-67  berabere biterek uzatmaya giden müsabakayı takımımız son saniye basketiyle 80-79 kazandı.

Takımımızı bu önemli galibiyet nedeniyle kutlarız.

16/12/2016

11:00

Sınavsız Geçiş kalktı. İşte Sınavsız Geçiş hakkında merak edilenlerin yanıtları

Mesleki Teknik ve Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay geçtiğimiz günlerde sınavsız geçiş üzerine önemli açıklamalarda bulunmuştu ve bu açıklamalardan sonra sınavsız geçişin kaldırılışı Resmi Gazete'de duyuruldu. Öğrencilerin en çok merak ettiği soru ise değişikliğin 2017 yılını kapsayıp kapsamayacağı oldu. Sınavsız Geçiş hakkında merak edilen her şeyi, Nişantaşı Üniversitesi Rehberlik ve Kariyer Daire Başkanı Nazik Kösegil'e sorduk. İşte Sınavsız Geçiş hakkında tüm merak edilenler ve cevapları.

Meslek liselerinden Meslek Yüksekokullarına sınavsız geçişin kaldırıldığı resmi gazetede duyuruldu. Cevabı en çok merak edilen soru, kararın bu sene (2017) sınava girecek öğrencileri etkileyip etkilemeyeceği. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

Bir karar Resmi Gazete'de yayınlandı ise o karar artık geçerlidir ve öncesi kullanılamaz. Bu soruyu sormamızın temel nedeni resmi gazetede bir tarih belirtilmemiş olmasıdır. Resmi Gazete kararını 'ÖSYM tarafından Ocak ayında açıklanacak kılavuzda net belirtilecek olan sınavsız geçişin kalktığı' şeklinde yorumlayabiliriz.

Peki geçmiş yıllarda mezun olan öğrencilerin de sınavsız geçiş hakkı kalktı mı?

Geçen yıl meslek lisesi mezunlarına yönelik yapılan lisans bölümlerinde ek puan uygulamasının kaldırılmasındaki değişiklik eski mezunları kapsamamıştı. Bu durum kılavuzda açıkça tarih belirtilerek açıklanmıştı. Bu yıl resmi gazetede yayınlanan ifadede mezuniyet yılı ayrımı yapılmadı. Eğer 2017’de yayınlanacak kılavuzda da tarih sınırı belirtilmezse bu eski mezunlar içinde sınavsız geçiş olmayacak demektir. Yani kılavuzda ek bir ifade gelmez ise eski mezunlar da YGS puanları ile ön lisans bölümlerine yerleşebilecektir.

Sınavsız geçiş kaldırıldı ancak yerine ek puan sistemi getirildi. Bu durum ne gibi sonuçlar doğurur?

Ek puan uygulamasının ayrıntıları verilmese de mezun olunan alana göre belirlenmiş bölümlerin tercihinde bir ek puan uygulaması gelecektir. Bu durumda meslek lisesi mezunları ek puan ile tüm ön lisans bölümlerini değil mezun oldukları alanın kaynak olduğu bölümleri tercih edebilecek. Diğer yandan ek puan uygulamasının temel mantığı ÖSYM’nin belirlediği baraj puanların üstünde öğrencinin puan almasıdır. Şu anda zaten 150 puan ve üstünde puan alan öğrenciler ön lisans bölümlerini YGS puanlarıyla seçebiliyorlar. Ek puan uygulamasında da ön koşul yine 150 puan ve üstü olacaktır. Bu durumda tüm meslek lisesi öğrencilerinin ön lisans bölümlerini tercih edebilmesi için YGS’ ye akademik anlamda hazırlık yapmaları gerekecektir.

Bu kararın meslek lisesi ve diğer liselerdeki öğrencileri nasıl etkileyeceğini düşünüyorsunuz ve puanlarda bir oynama öngörüyor musunuz?

Puanlamalarda oynamadan ziyade yeni puanlar oluşacak. Şu anda sınavsız geçiş kontenjanı (SGK) ile öğrenci alan bölümlerde Orta Öğretim Başarı Puanı ve yerleştirme öncelikleri yer alıyor. Bu değişiklikle birlikte oluşan puanlarda meslek lisesi öğrencileri arasında puansal anlamda bir uçurum olmayacaktır. Bunun bir örneğini yalnızca meslek lisesi öğrencilerine ayrılan kontenjanlardan öğrenci alan MTOK bölümlerinde görmekteyiz. MTOK bölümlerinin puanları YGS ile öğrenci alan bölümlere göre daha düşük. Bunun nedeni ise Meslek Lisesi öğrencilerini akademik alt yapılarının birbirine yakın olmasıdır. Lise eğitimlerinde mesleki uygulamalardan kaynaklı akademik derslerin müfredatta dağılımı tüm öğrenciler için aynı. Okul dışında ek bir takviye alarak ÖSYS’ ye hazırlanan öğrenci sayısı şu anda puanları yükseltecek sayıda değil. Dolayısıyla YGS’ de belirlenen baraj puanın üstüne çıkmak için yapılacak olan akademik hazırlık zorlayıcı olacaktır ama puanlar korkulduğu kadar yüksek olmayacaktır meslek lisesi mezunları için. Eğer MTOK uygulaması gibi değil de her bölüme ortak kontenjandan öğrenci alınırsa tüm bölümler için geçerli olmamakla birlikte sağlık bölümleri gibi çok tercih edilen bölümlerin puanları yükselecek ve bu durum Meslek Lisesi öğrencilerini zorlayacaktır.

Bu kararın alınmasındaki asıl hedef; sektörün aradığı, arzuladığı iş gücünü oluşturmak şeklinde belirtildi. Siz bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

Sektörün aradığı iş gücü tanımını doğru anlamak lazım. Sektör sadece mesleki bilgiye sahip olan mezunu değil, akademik anlamda da gelişmiş mezunu istiyor. İdeal olan doğru olan hem mesleki hem de akademik anlamda donanımlı mezunlarımızın sayısının artmasıdır. Bu anlamda bu kararın alınmasını sağlıklı ve doğru buluyorum. Lise mezunu olan tüm öğrencilerin özellikle YGS’de belirli bir düzeyde başarılı olacak akademik alt yapıya sahip olması gerekiyor. YGS konuları temel konular ve tüm liselerde 9. Ve 10. Sınıfta öğrencilerin gördüğü konulardan oluşuyor. Meslek lisesi mezunu da olsa ülkemizde her lise mezununun örneğin Türkçe testindeki okuduğunu anlama sorularının en azından yarısını çözebilmesi gerek. Okuduğunu anlayan, anladığını sözlü ya da yazılı ifade edebilen bir nesil yetişmeli. Ancak bu şekilde birbirimizi anlayabiliriz. Kararın alınmasında hata değil ama eksik olan yan ise bu tarz kararların zamanlamasının doğru planlanması gerekli. Öğrenci 4 yıl önce bu liseye yerleşirken sınavsız geçiş hakkı olduğu bilinciyle akademik derslerden çok mesleki derslere ağırlık veriyor. 4 yıl sonra ise planlanın aksine akademik dersler önem kazanıyor. Her ne kadar yukarıda belirttiğim gibi YGS’de öğrencinin lisede gördüğü ders ve konular yer alsa da öğrenci bu konuları öğrenmeye, pekiştirmeye ve sınavda bilgisini aktarmaya zaman bulabilmeli. Kararın bu yıl sınava girecek öğrencileri değil de şu anda 11. Sınıf olan ve seneye sınava girecek öğrencileri kapsaması öğrencileri, velileri ve eğitimcileri biraz olsun rahatlatacaktır. Diğer türlü sene ortasında alınan kararlar olumsuz etkiler doğurmaktadır.

Son olarak sınavsız geçişin kalkması ile ilgili öğrencilere ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Bu yıl sınava girecek meslek lisesi öğrencilerinin hızlı ve yoğun bir şekilde YGS hazırlığı yapması gereklidir. Bunun için en doğru çalışma öncelikle YGS’de hangi testlerin ve konuların çıkacağının tespit edilmesi. İkinci adım bu konulara göre kendilerine özel bir bilgi düzey analizi yapmaları. Üçüncü ve son adım ise bu analize bağlı olarak bir yıllık program çıkararak düzenli ve verimli bir şekilde sınav hazırlığı yapmalarıdır. Önemli olan tüm konuları öğrenmek değil tüm testlerde bilinen ve az bilinen konuların tespit edilmesidir. Bu konuları pekiştiren öğrenci hiç bilmediği konuya vakit ayırmak yerine bildiği konulardan soru kaçırmayacak şekilde kalan sürede verimli bir hazırlık yapmış olacaktır.

KAYNAK: CNN TÜRK

 

15/12/2016

11:00

Nişantaşı Üniversitesi'nden Bir Yeni Protokol Daha

Kurulduğu günden beri öğrencilerinin lisans ve ön lisans eğitimleri boyunca sektörle iç içe olmalarına önem veren ve çalışma hayatına hazır mezunlar vermeyi hedefleyen Nişantaşı Üniversitesi, Öztiryakiler ile kurumsal işbirliği protokolü imzaladı.

Öztiryakiler ile imzalanan kurumsal işbirliği protokolünü değerlendiren Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Hatipoğlu, sektör tecrübesi ile mezun olan öğrencilerin işe yerleşme olanaklarının daha fazla olduğunu belirterek bu nedenle kurumsal iş birliği protokollerine özen gösterdiklerini söyledi. Prof. Dr. Hatipoğlu, aşçılık, gastronomi, mühendislik gibi bölümlerinde /programlarında öğrenim gören öğrencilerin gelişimine katkı sağlayacak mutfak ekipmanları sektöründe Türkiye’nin ilk imalatçı firmalarından biri olan Öztiryakiler ile marka birliğinin kendilerine güç kattığını ifade etti.

“Diploması ile barışık mezunlar vermeyi hedefliyoruz”


Hatipoğlu konuşmasına şöyle devam etti, “Öğrenim görürken çalışma hayatıyla iç içe, mezun olduğunda ise aranan birer personel olan, diploması ile barışık mezunlar vermeyi hedefliyoruz. Öztiryakiler gibi sektöründe lider bir firma ile protokol imzalamak kurumsal iş birliği hedefleri için güzel ve büyük bir adım oldu. 3. Nesil, Fayda Merkezi bir üniversite olmanın gereklerini her yönüyle yerine getirmenin sorumluluğuyla hareket ediyoruz.” Hatipoğlu, ayrıca Öztiryakiler için üniversitenin akademik kadrosundan eğitim desteği, çalışanlarına yüksek lisans imkânı, uygulamalar için yerleşkelerinde mekân kullanımı gibi her türlü olanaklarının kullanımına hazır olduklarını belirtti.

Sanayi ile üniversite iş birliği


Öztiryakiler adına protokolü imzalayan Genel Müdür Yüksel Yalçın ise sürecin Nişantaşı Üniversitesi tarafından başlatılıp kendilerine gelmesinin sevindirici olduğunu ancak sektör kültürü olarak da sanayi üniversite iş birliği taleplerinin firmalardan da üniversitelere gelmesi düşüncesinde olduğunu dile getirdi. Firmalarının halen Türkiye’de 4 Bölge Müdürlüğü, 67 bayii, 88 yetkili servisi ile yaygın bir pazarlama ve satış sonrası hizmet servis ağına sahip olduğunu, endüstriyel mutfak sektöründe iç piyasada lider durumunda olduklarını, yurt dışı pazarda ise, 5 kıtada 110'ü aşkın ülkede dağıtım kanalları ve yetkili servisleri ile hizmet vermekte olduklarını, sektör dâhilinde dünyada ilk 15 firma arasında yer alarak ekonomiye güç kattıklarını söyleyen Yalçın; 130 bin m² kapalı üretim alanında, bin 300 çalışanı ile hizmet verdiklerini sözlerine ekledi.

Yalçın, konuşmasını söyle sürdürdü, “Öztiryakiler, 50 kişilik mühendis kadrosu ile sektöründeki ilk ve tek Ar-Ge merkezine, dünyada bilinen en ileri uygulamalara ve üretim teknolojilerine sahip olan firmalardan biri olarak, ulusal ve uluslararası pazarda geçerli olan 2000’i aşkın ürün ve ürün grubu için sertifikası bulunmaktadır”

Öztiryakiler’in 1998’de ISO 9001 Kalite Sistem Belgesi ile ürün ve yönetim sistemini belgelendirdiğini kaydeden Yalçın, uluslararası pazara kendi özgün markası ile ürün satan ve kurumsal yönetim esasları dâhilinde, marka performansı sağlayabilecek firmalardan “10 yılda 10 dünya markası yaratma” projesi kapsamında Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından TURQUALTY sertifikası ve ikinci 5 yıllık dönem onayı verilen ilk 2006 yılında ilk kabul edilen 34 firmadan biri olma başarısına da sahip olduklarının altını çizdi.

Nişantaşı Üniversitesi’nde öğrenim gören lisans ve ön lisans öğrencilerinin zorunlu staj ve iş başında mesleki uygulamalarının Öztiryakiler bünyesinde yapılmasına imkân sağlayan protokole imza atan Yalçın, 59 yıllık sektör tecrübelerinin, öğrencilerin uygulamalı bazı derslerinin de tesislerinde yapılmasına imkân sağlanarak öğrencilere aktarılacak olmasından duydukları mutluluğu dile getirdi.

Link: http://www.iha.com.tr/haber-nisantasi-universitesinden-bir-yeni-protokol-daha-609455/

15/12/2016

09:30

Levent Uysal: ''Milletçe kenetlendik, milletçe omuz omuzayız''

İSTANBUL (DHA) - NİŞANTAŞI Üniversitesi Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Levent Uysal, 10 Aralık Cumartesi akşamı Beşiktaş Vodafone Arena yakınlarında meydana gelen 44 vatandaşın hayatını kaybettiği hain terör saldırısı hakkında yazılı açıklama yaptı.

 

Uysal  "Alçaklıkta sınır tanımayan bu hainler asla emellerine ulaşamayacaklar. Herkes görsün ve bilsin ki Türk milletini bölmeye kimsenin gücü yetmez. Milletçe kenetlendik, milletçe omuz omuzayız" dedi.

 

Terörün İstanbul'da çirkin yüzünü bir kez daha gösterdiğini söyleyen Uysal, şöyle konuştu:"Ülkemizin birliğini, dirliğini, istikrarını ve istikbalini hedef alan bu saldırganların niyetini bizler çok iyi biliyoruz. Düşmanlarımız maalesef yalnızca dışarıda değil aynı zamanda içeride de var. Fakat aziz Türk milleti bu hain tuzaklara hiçbir zaman düşmedi, hiçbir zaman da düşmeyecek. Bizler yine kardeşçe omuz omuza, kol kola yürümeye devam edeceğiz. Güçlü Türk milletini terörle yenebileceklerini sanıyorlar. Bizi bize terörle düşman edebileceklerini sanıyorlar. Türk milleti bu oyunlara düşmez. Yara aldıkça güçlendiğimizi, birbirimize daha çok kenetlendiğimizi görmüyorlar."

 

"HER NE ŞARTTA OLURSAK OLALIM GÜVENLİK GÜÇLERİMİZİN YANINDAYIZ"

 

"Gün, her zamankinden daha güçlü olma günüdür" diyen Uysal sözlerini şöyle noktaladı:"1000 yıldır yüce Türk milleti 'ölürsem şehit, kalırsam gazi' anlayışıyla yaşadığı bu toprakları savunuyor. Her ne şartta olursak olalım güvenlik güçlerimizin yanındayız. Devletimizin bu hainleri yakalayıp hak ettikleri cezaya çarptıracaklarına da eminiz. Bu duygularla bir kez daha şehitlerimizi rahmetle anıyor, ailelerine ve sevenlerine Allahtan sabır, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum."

 

Link: http://www.hurriyet.com.tr/levent-uysal-milletce-kenetlendik-milletce-o-40305475

13/12/2016

12:00

Basketbol Takımımız Ünilig'de 2. Galibiyetini Aldı.

Türkiye Basketbol Federasyonu Ünilig 3. Hafta mücadelesinde Üniversitemiz ile MEF Üniversitesi Abdi İpekçi Spor Salonunda karşı karşıya geldi. Maça iki takımda karşılıklı basketlerle başladı. İlk periyodun sonuna doğru takımımızın ön alanda yaptığı etkili savunma ve Burak Nurkan, Çağatay Baykent ve Atakan Kaymak’ın etkili oyunu ile takımımız öne geçti. Bu dakikadan maç sonuna kadar etkili oyununa devam eden takımımız karşılaşmadan 76 – 62 ‘lik skorla galip ayrıldı.

Takımımız bu skorla grubunda oynadığı 3’ncü maçında 2’nci galibiyetini elde etti ve grubunda 2’nci sırada yer almaya devam etti. Takımımız 4 hafta maçında son şampiyon Yaşar Üniversitesi ile Abdi İpekçi Spor Salonunda 15 Aralık günü saat 13.00 de karşı karşıya gelecek.

09/12/2016

16:50

Nişantaşı Üniversitesi İnovasyon Haftası'na tasarımları ile damga vurdu.

Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde, Türkiye İhracatçıları Meclisi’nin sürdürülebilir kalkınma yolunda yenilikçi çalışmaları desteklemek amacıyla düzenlediği 5. Türkiye İnovasyon Haftası dün başladı. Nişantaşı Üniversitesi Moda Tasarımı Bölümü öğrencileri de "Masallardan Giyilebilir Takılara" isimli sergisiyle fuardaki yerini aldı.

İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşen fuarda 10 farklı ülkeden katılım sağlanırken ekonomiden bilime, spordan sinemaya birçok konu ele alınacak. Ayrıca üç gün sürecek olan fuar fark yaratan profesyonelleri, sanayicileri, akademisyenleri ve öğrencileri bir araya getirecek. Fuarda İhlas Haber Ajansı'na konuşan ve öğrencilerin yaratıcılıklarını ortaya çıkaran bir iş yaptıklarını belirten Nişantaşı Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülseren Yücel, "Nişantaşı Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Tekstil ve Moda Bölümü İnovasyon Haftası'na takı sergisi ile katılıyor. Bu takıların yola çıkış hikâyesi de çok ilginç. Çünkü ilham aldıkları konu masallar. Zaten sergimizin adı da "Masallardan Giyilebilir Takılara". Öğrencilerimiz bildiğimiz bütün masal kahramanlarından ilham aldılar. Onlardan yola çıkarak bir forma dönüştürdüler. Son derece yaratıcı ve ilginç şeyler ortaya çıktı. Buradaki standımızda işlerimizi sergiliyoruz. Küçük bir de defilemiz olacak" dedi.

"Böyle bir haftaya katılıyor olmak çok önemli. Öğrenciler hayal ettikleri ve yaptıkları şeyleri ortaya çıkarıyorlar" diyerek sözlerine devam eden Prof. Dr. Gülseren Yücel, "Onları diğer insanlarla paylaşıyorlar. Biz Nişantaşı Üniversitesi olarak onlarla gurur duyuyoruz ve her zaman destekçileriyiz. Bu tür etkinliklere katılmaları ve işlerini sergilemeleri için her zaman yanlarında olacağız" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Farklı bakış açıları kazanıyorlar
Öğrencilerin böyle bir deneyim kazanmalarından dolayı duyduğu mutluluğu dile getiren Nişantaşı Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Aksesuar Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Çimen Bayburtlu, "Öğrencilerimle birlikte 20 Ekim'den beri bu proje üzerine çalışıyoruz. Çalışmalarında farklı malzemeler kullanmalarını istedim. Proje konumuz ise masal dünyasının giyilebilir takıları. Bununla birlikte öğrencilerimle farklı bir bakış açısı kazandırarak hem malzemeleri tanımaları hem de onları birleştirmeleri adına masal dünyasının takılarını ürettiler. Hem çok keyifli bir çalışma oldu hem de öğrenciler için böyle bir deneyim kazanmaları da hoş oldu" diye konuştu.

Eserlerini tanıttılar
Midye kabuklarından yaptığı tasarımını anlatan Nişantaşı Üniversitesi Moda Tasarım Fakültesi öğrencisi Nurşah Emine Özgüç, "Konumuz masallarla ilgili olarak giyilebilir bir takı haline getirmekti. Tasarımımda ilham aldığım şey dünyanın en derin okyanuslarında yaşayan kraliçenin dökülen pulları oldu. Buradaki amacım hem güzel bir şekilde güç gösterisi hazırlamak hem de güzel bir şekilde ses hazırlamaktı" ifadelerini kullandı.

Defilede yer alacak bir başka Moda Tasarımı öğrencisi Fatmanur Kalafat da tasarımını şu sözlerle anlattı: "bunu Külkedisi'nin hikâyesinden esinlenerek yaptım. Biliyorsunuz ki baloya gitmesi için Külkedisi'nin yanına bir peri geliyor ve balkabağından araba yapıyor. Bunu bir balkabağı, içerisindeki inciyi de Külkedisi olarak düşündüm. Ortaya böyle bir şey çıktı"

09/12/2016

16:00

Nişantaşı Üniversitesi Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Uysal: "Ekonomik darbe girişimi ile ülkemizi çökertmeye çalışıyorlar"

NÜ Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Uysal:"Ekonomik darbe girişimi ile ülkemizi çökertmeye çalışıyorlar"

NİŞANTAŞI Üniversitesi Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Levent Uysal, doların yükselişine ilişkin, "Herkesi düşünmeye davet ediyorum. Ne oldu da dolar bu kadar yükseliyor? Gezi öncesi dolar ve faiz oranlarını inceleyin. Tam dünyanın ilk on ekonomisi arasına girecekken Gezi olayları patladı. Daha sonra 15 Temmuz sözde darbe girişimi ile denediler, yine olmadı. Şimdi ise ekonomik darbe girişimi ile ülkemizi çökertmeye çalışıyorlar. Lütfen birlik olalım ve nefesimizin yettiğince bu oyunlara gelmeyelim" dedi. Uysal, " Biz Nişantaşı Üniversitesi (NÜ) olarak artık hiçbir ürün ve hizmeti dolar veya euro olarak almama kararı aldık" diye konuştu.

Türkiye'yi uluslararası döviz baskısından kurtarmak için herkesin yapabilecekleri olduğunu söyleyen Uysal, şöyle konuştu: "Ülkemizi bu hain uluslararası döviz baskısından kurtarmak bizim elimizde. Herkesin Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin çıkarlarını kendi çıkarları üzerinde tutması gerektiği bir dönemdeyiz. Bu ani yükselişin sebebini bir düşünün lütfen. Hangi güçler bizi bu hain ekonomik baskıya tabi tutuyorlar. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da dediği gibi; herkesi yastığının altındaki dövizleri bozdurmaya davet ediyorum. Bu bizim için artık vatani bir görevdir. Cumhurbaşkanımız yalnız değildir. Biz Nişantaşı Üniversitesi (NÜ) olarak artık hiçbir ürün ve hizmeti dolar veya euro olarak almama kararı aldık. NÜ bankalardaki bütün döviz hesabını TL'ye çevirdi. Ekonomimize halkımızla beraber katkı sağlamaya çalışıyoruz. Aynı zamanda ben de kişisel döviz hesaplarımı TL'ye çevirdim."

Bütün dünyada güçlenen dolar karşısında yaşanan sarsıntıyı Türkiye'nin güçlü ve dirayetli olduğu sürece atlatabileceğini söyleyen Uysal, sözlerini şöyle noktaladı: "Bu yükselme normal bir yükselme değil, ülkemize oynanan uluslararası ekonomik bir darbe girişimidir. Vatandaş olarak bizlere düşen görev Başbakanımız Binali Yıldırım'ın söylediği gibi endişeye kapılmadan elimizden geleni yapmaktır. Gerçekten de Türkiye ekonomisi birçok ülkenin ekonomisinden daha sağlam temellere oturuyor. Devletimiz güçlü ve dirayetli olduğu sürece bizler huzur ve refah içinde yaşarız. Bunların hedefleri zaten güçlü Türkiye'nin oluşmasını engellemek. Devletimizin her zaman yanında olmak zorundayız. Biz güçlü devlet, omurgalı millet olduktan sonra bizi hiçbir güç bizi yenemez. Allah'ın izniyle her şeyin üstesinden geliriz."

06/12/2016

15:00

Nişantaşı Üniversitesi ile Endemol Shine Turkey işbirliği protokolü imzaladı

Kurulduğu günden beri öğrencilerinin lisans ve ön lisans eğitimleri boyunca sektörle iç içe olmalarına özen gösteren ve çalışma hayatına hazır mezunlar vermeyi hedefleyen Nişantaşı Üniversitesi, Endemol Shine Turkey ile Kurumsal İşbirliği Protokolüne imza attı.

Sektör tecrübesi ile mezun olan öğrencilerin işe yerleşme olanaklarının çok daha fazla olduğu gerçeğinden hareketle, kurumsal işbirliği protokollerine özen gösteren Nişantaşı Üniversitesi Genel Sekreteri Can Uysal; yeni medya, radyo, televizyon, sinema, fotoğrafçılık, kameramanlık gibi bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerinin gelişimine katkı sağlayacak dizi film, TV programları ve sinemada dünyanın en büyük medya prodüksiyon şirketi olan Endemol Shine Turkey ile marka birliğinin kendilerine güç kattığını belirtti.

Protokolü Nişantaşı Üniversitesi adına imzalayan Can Uysal öğrenim görürken çalışma hayatının içinde olan, mezun olduğunda ise aranan personel olma özelliğinde, diploması ile barışık mezunlar vermeyi hedeflediklerini, Endemol Shine Turkey ile yaptıkları protokolle de bir dünya markası ile kurumsal işbirliğinin hedefleri için güzel ve büyük bir adım olduğunu söylerken, 3. Nesil, Fayda Merkezi bir üniversite olmanın gereklerini her yönüyle yerine getirmenin sorumluluğuyla hareket ettiklerini belirtti. Can Uysal Endemol Shine Turkey için üniversitenin akademik kadrosundan eğitim desteği, çalışanlarına yüksek lisans imkanı, yerleşkelerinde çekimler için mekân kullanımı gibi her türlü olanaklarının kullanımına hazır olduklarını da söyledi. 

Endemol Shine Turkey Ülke Ticari Direktörü Hakan Eren ise firmalarının; eğlence sektöründe dünya lideri, 30 yıllık televizyonculuk ve yapımcılık tecrübesine sahip iki ortak tarafından 1994 yılında kurulmuş, game show’dan quiz show’a, eğlenceden reality’e kadar dünyanın en geniş Televizyon Format Program kataloğuna sahip bir firma olduğunu, tüm dünyada Amerika, İngiltere, İspanya, İtalya, Fransa, Hollanda, Avustralya, Hindistan, Orta Doğu başta olmak üzere toplam 31 ülkede şirketlerinin bulunduğunu, televizyonculuk alanında reality format programlarında çığır açan Big Brother isimli programın da yaratıcısı olduklarını ifade etti.

"Zorunlu staj ve iş başında mesleki uygulamalarının Endemol bünyesinde yapılmasına imkân sağlanacak"
Kataloğunda 3 binden fazla format programı yer alan firmalarının, her yıl 200 farklı ülkede 500 farklı yapımla 20 bin saate yakın program yapımını üstlendiğini, televizyon programcılığını sadece televizyon platformunda bırakmadıklarını ve telekomünikasyonun her türlü araçlarını kullandıklarını, sinema sektörüne de 2015 yılında girdiklerini, Türkiye sinema filmi projeleriyle de sektöre yeni bir soluk getirdiklerini ve her zaman ilklere imza attıklarını dile getiren Eren; Endemol’un interaktif platformda ve uygulamalarda da çok önemli bir yere sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Nişantaşı Üniversitesi’nde öğrenim gören lisans ve ön lisans öğrencilerinin zorunlu staj ve iş başında mesleki uygulamalarının Endemol bünyesinde yapılmasına imkân sağlayan protokole imza atan Eren, 22 yıllık sektör tecrübelerinin, öğrencilerin uygulamalı bazı derslerinin de stüdyo ya da setlerinde yapılmasına imkân sağlanarak öğrencilere aktarılacak olmasından duydukları mutluluğu dile getirdi.

 Haber Linki: http://www.iha.com.tr/haber-nisantasi-universitesi-ile-endemol-shine-turkey-isbirligi-protokolu-imzaladi-607102/

06/12/2016

12:00

Siber Güvenlik Uzmanı Öğrencimiz'den Özel Röportaj

Siber Güvenlik Uzmanı olan birinci sınıf öğrencimiz Fuad Turgud birçok basın organına önemli demeçlerde bulundu.

KAYNAK: MİLLİYET

21/11/2016

09:09

Annesinin taburcu olduğu gün lösemiden hastaneye yattı

Aydın’da yaşayan İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü öğrencisi Afra Rabia Demirel, 2015’te annesinin meme kanserine yakalandığını belirterek şunları söyledi:
"O zaman üniversite 1’inci sınıf öğrencisiydim. Hastalık sürecinde annemin yanında olmam gerekiyordu. Bu yüzden okulumu dondurarak Aydın’a geldim. Annem 1 yıl boyunca bu hastalıkla savaştı. Kemoterapiler aldı, ameliyat oldu, son olarak geçen eylül ayında sonuçları temiz çıktı ve ’Taburcu olabilirsiniz’ dediler."

GEÇMEYEN GRİP VE VÜCUTTA LEKELER

Bu arada gribe yakalandığını belirten Demirel Afra Rabia Demirel, hastalığının 3 ay boyunca geçmediğini kaydederek şunları anlattı:
"Normalde grip bile olsam çok çabuk atlatırdım. Ama hastalığım bir türlü geçmiyordu. Gün geçtikçe halsizleşiyordum ve ayağa kalkacak gücü kendimde bulamıyordum. Doktora gittiğimde faranjit teşhisi koydu. İlaç kullandım ama bu sefer vücudumda çıban gibi küçük kırmızı lekeler çıkmaya başladı. Bunu yüzümde daha çok gözlemledim, sivilcedir diye geçiştirdim. En son bacaklarımda morluklar çıkmaya başlayınca bir şeylerin ters gittiğini anladım. Eylül ayında annemin taburcu olacağı gün hazır hastanedeyken kan testi yaptırayım dedim ve lösemi olduğumu öğrendim."

''İNANAMADIM, RÜYA OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜM''

Lösemi olduğunu duyduğunda inanamadığını belirten Afra Rabia Demirel, neler hissettiğini şöyle anlattı:
"Annesine aşık bir kız olarak aynı kaderi bu kadar kısa aralıklarla yaşayacağımıza hayatta inanmazdım. 1 Eylül 2016 topuklu ayakkabıyla gittiğim hastaneye, ’Dönüşte arkadaşımla buluşacağım’ düşüncesiyle girdiğim doktorun yanından ağlayarak çıktım. Önce inanamadım beynim algılamakta güçlük çekti, bir rüya olduğunu çok düşündüm. Lösemi tanısı konulmuştu ve tedavisi kemoterapiydi. Annemin bir yıl boyunca aldığı kemoterapiyi ben de alacaktım. Yan etkilerini ezberlediğim, annemin bütün acılarına ortak olmaya çalıştığım ama asla tam olarak acısını yaşayamadığım o yan etkilerin tümünü şimdi yaşamaya hazırlanmam gerekiyordu."

Annesi taburcu olurken kendisinin yatışının yapıldığını kaydeden Demirel, "Üniversite kaydımı yenilemiştim. Hatta bazı eşyalarımı bile göndermiştim, üniversiteye gideceğimi düşünürken benim tedavi sürecim başladı, yaklaşık iki aydır tedavi görüyorum" dedi.
''3 TÜP KANLA HAYAT KURTAR''

3 tüp kanla ilik bekleyen insanlara umut olunabileceğini vurgulayan Afra Rabia Demirel, "İlik nakli olmam gerekiyor. Ben inanıyorum ki gerekli ilik bulunacak. Ama ilik nakli bekleyen birçok insan var, ben onlara da umut olmak istiyorum. Bu yüzden herkesin Kızılay’a kan verip dönor olmasını istiyorum" diye konuştu.

Türkiye’de 180 bin donör bulunduğunu bu sayıyı yükseltmek istediğini söyleyen Demirel, sözlerine şöyle devam etti:
"Kanser çok ağır, lösemi çok daha ağır. Enfeksiyon kapmamam gerekiyor, çünkü enfeksiyon öldürür. Ben 22 yaşındayım ama bir de küçücük bebekleri düşünün. Bir de yürümeye hali olmayan yaşlı dede ve ninelerimizi. Onlar yaşam mücadelesi verirken lütfen 5 dakikanızı ayırın ve Kızılay’a donör olmak istediğinizi söyleyin. Farkındalık yaratmak istiyorum, bunu kendim için değil tüm hastalar için yapıyorum."

KAMPANYA BAŞLATILDI

Arkadaşı Yunus Emre Erden ile birlikte ’Umut ol, kan ver’ kampanyası başlattıklarını belirten Afra Rabia Demirel, "Instagram’da ’umutolkanver’ sayfası açtık. Orada donör olan herkese teşekkür ediyoruz. Amacımız donör olmayanlara, bu konuda bilgisi olmayanlara, korkanlara bunun çok basit bir işlem olduğunu göstermek. Lütfen 5 dakikanızı ayırarak kan verin ve hayat kurtarın" diye konuştu.

''ŞİMDİ BEN KIZIMIN ELİNDEN TUTUYORUM''

Anne 42 yaşındaki Beylühan Demirel de, kızının lösemi olduğunu ilk duyduğunda inanamadığını söyledi. Hastalığı boyunca kızının kendisine sürekli destek olduğunu vurgulayan anne Demirel şöyle dedi:
"Doktor, kızımın lösemi hastası olduğunu ve hemen tedavi edilmesi gerektiğini söyledi. Kızım, hastalığım boyunca hep yanımdaydı, hep elimden tuttu, her yerde onun ayak izleri vardı. Şimdi ben onun elinden tutuyorum. Kızımın en büyük hedefi, kimsesiz çocuklara yardım etmekti. İyileşip onların elinden tutacak, ayrıca lösemili hastalara da ışık olacak."

18/11/2016

11:30

“Müthiş Bir Film” Söyleşisi Üniversitemizde yapıldı.

Müthiş Bir Film ekibinden oyuncu Murat Eken ve filmin Senarist/Yönetmeni Emir Khalılzadeh Radyo Televizyon ve Sinema bölümü öğrencilerimizle Üniversitemizde bir araya geldi. Akademik ve İdari kadro ile tüm öğrencilerin katılımına açık düzenlenen söyleşide konuklar mesleklerinin süreçlerini, sektörde öğrencilerin olası yaşacaklarını ve deneyimlerini öğrencilerimizle paylaştı. Müthiş Bir Film’in hikayesi içinde tecrübe ettikleri yaşanmışlıkları ve filmlerinden aldıkları keyfin de öğrencilerle paylaşıldığı söyleşi öğrencilerin soruları ve konukların yanıtları  ile son buldu. Konuklara Plaketleri RTS Hocamız Damla İlerialkan tarafından takdim edildi.

 

03/11/2016

12:30

Nişantaşı Üniversitesi'nin Londra Kampüsü lansmanı Karadeniz’de devam ediyor

Nişantaşı Üniversitesi'nin Londra Kampüsü lansmanı Karadeniz’de devam ediyor

 Eket Fuarcılık tarafından düzenlenen "Karadeniz Bölgesi Fuarları"nın ilki Ordu’da başladı. Ordu Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen fuarda yaklaşık 20 devlet ve vakıf üniversitesi Ordulu öğrencilerle bir araya geldi. Karadeniz Bölgesi fuarları Ordu’dan sonra, 2 Kasım Giresun’da, 8 Kasım Samsun’da ve 10-11 Kasım'da Zonguldak’ta sürecek.

Fuarlarda yer alan üniversitelerden biri olan Nişantaşı Üniversitesi Karadeniz Bölgesindeki üniversiteli adaylarına Londra Kampüsünü tanıtmaya devam edecek. Fuarda, üniversite stantlarından bilgi alan öğrenciler, Türkiye genelinde Londra Kampüsü lansmanını gerçekleştirmeyi sürdüren Nişantaşı Üniversitesi’ne yoğun ilgi gösterdi. Nişantaşı Üniversitesi Eğitim Fuarları Koordinatörü Hatice Karataş, "Londra Yerleşkesine giden öğrencilerimiz tıpkı üniversitemizin Sadabad Yerleşkesi’ne, Paşa Yerleşkesi’ne veya Osmanbey Yerleşkesi’ne gidiyormuş gibi aynı şartlarda okuyabilecek. Londra Kampüsünde okumak isteyen öğrencilerimizden hiçbir ek eğitim ücreti talep edilmeyecek, aynı kazandıkları bursları geçerli olacak. Buradaki hedef, öğrencilerimize uluslararası kültürü aşılamak, yabancı dili, o dilin kendi topraklarında öğrenmelerini sağlamak. Londra Kampüsümüzü üniversitemizin Yabancı Dil Bölümü’nün bir Uygulama Merkezi olarak yapılandırdık. İlgilenen tüm öğrencilerimizi bekliyoruz.”

EĞİTİMDE GLOBALLEŞME ARTTI

Nişantaşı Üniversitesi olarak Londra Kampüsü ile başladıkları global eğitim sürecini, diğer dünya şehirlerinde de sürdüreceklerini anlatan Karataş, sözlerini şöyle noktaladı: "Artık dünyada globallik ön planda. Öğrenciler, bugün İstanbul’da başladığı eğitimine yarın Londra’da, belki Köln’de belki Dublin’de, belki de Paris’te devam edebilecekler. İnternetin sağladığı hızla haberleşmedeki gelişmeler tüm sektörlere yansıdığı gibi eğitim sektörüne de etki etmekte. Sadece kendi ülkemizde rekabet değil diğer dünya ülkelerinde de rekabet edilebilirlik çağımızın gerekliliği olmuştur. Bu bağlamda dünya şehirlerinde eğitim görmek iş dünyasına atılmadan önce önemli bir adımdır”

 

Haber Linki için TIKLAYINIZ.

 

01/11/2016

15:00

2016 DGS'de en çok öğrenci yerleşen Vakıf Üniversitesi Nişantaşı oldu!

Merakla beklenen Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçları açıklandı. Kontenjan açılan 40 vakıf üniversitesinden sekizi yüzde yüz doluluk oranına ulaşırken, Nişantaşı Üniversitesi en çok öğrenci yerleşen okul oldu.

Merakla beklenen 2016 DGS sonuçları açıklandı. DGS için ayrılan 102 bin 865’lik kontenjana 93 bin 292 öğrenci yerleşerek yüzde doksanlık bir doluluk oranına ulaşıldı. Bu kontenjanın 96 bin 904’ü devlet üniversitelerine, 5 bin 961 tanesi ise vakıf üniversitelerine ayrıldı.

Vakıf üniversitelerine ayrılan 5 bin 961 kontenjana, 5 bin 385 aday yerleşme başarısı gösterdi. Kontenjan açılan 40 vakıf üniversitesi arasında 8 üniversite yüzde yüz doluluk oranına ulaştı. Bu orana sahip üniversiteler içerisinde en çok öğrenci yerleşen okul ise Nişantaşı Üniversitesi oldu. Nişantaşı Üniversitesi’ni sırası ile İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi takip etti.

 

Haber Linki için TIKLAYINIZ.

 

24/10/2016

09:30

Nişantaşı Üniversitesi EKET Fuarında Öğrencilerle Buluştu

Nişantaşı Üniversitesi, Malatya’da başlayan ve Türkiye’nin en prestijli yükseköğretim günleri etkinliği olan ‘EKET ’ etkinliğinde öğrencilerle buluştu.

Double Tree by Hilton Otel’de gerçekleştirilen fuarda yer alan Nişantaşı Üniversitesi 2 gün süreyle ziyaretçilere üniversite hakkında detaylı bilgilendirmeler yapacak. Nişantaşı Eğitim Fuarları Koordinatörü Hatice Karataş stantlarını ziyaret eden öğrencilere, tercih yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgiler aktararak, ”Eğitim fuarlarının ve katkıları çok büyük çünkü öğrencilerin kafaları çok karışık LGS ve LYS ye başvurmadan önce bir çok soruları oluyor. Şu an burada üniversite stantlarını gezerek bu sorularına cevap arıyorlar” diye konuştu.

Nişantaşı Üniversitesi olarak yeni bölümler açacaklarını ifade eden Karataş, ” Bunların içinde en önemlisi Londra kampüsü olarak bu yıl hizmet veriyoruz öğrenciler öğrenim yılları içerisinde Londra eğitim kampüsünde eğitimlerini tamamlayacaklar. Bu yeniliğimiz öğrencilerle paylaşıyoruz ve oldukça ilgi gördü” ifadelerine yer verdi.

17/10/2016

17:00

Nisantaşı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Asım Saldamlı ile Toplantı

13 Ekim 2016 tarihinde  TÜRSAB Akademi ve EPKA Komitesi  Nişantası Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Asım Saldamlı ile Sektör – Üniversite işbirliği konusu üzerinde bir değerlendirme toplantısı yapıldı. 

Haber Linki için TIKLAYINIZ.

14/10/2016

10:45

2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı İlk Akademik Kurul Gerçekleşti

 2016-2017 Akademik yılı ilk akademik kurulumuz 29 Eylül 2016 tarihinde Üniversitemizin Sadabad Kampüsü Konferans Salonunda gerçekleştirilmiştir. Kurul toplantısı Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Esra HATİPOĞLU'nun konuşması ile başlamıştır. Yeni eğitim-öğretim yılı için kapsamlı bir planlama gerçekleştirilmiştir.

05/10/2016

15:45

Üniversite tercihleri bitti, üniversiteli olma şansı bitmedi

Ek tercih işlemlerinin tamamlanmasıyla beraber üniversiteler kayıt dönemine başladı. Bugün bitmesi beklenen ek tercih kayıtlarının dışında öğrencilerin üniversiteli olma şansı devam ediyor.

Ek yerleştirme tercihlerinin sonucunda, herhangi bir programa yerleşemeyen, açıkta kalan öğrenciler için belirli programlarda özel yetenek sınavları düzenlenmekte, bu sınavlara katılım gösterip, başarılı olan öğrenciler üniversiteye yerleşebilme hakkı kazanabilmekteler. Aday öğrencilerin bu fırsattan yararlanabilmesi için yetenek sınavlarına başvurmaları gerekmektedir.

Programlar içerisinde popüler bölümler de var
Her yıl binlerce aday öğrenci tarafından tercih edilen İç Mimarlık bölümü özel yetenek sınavları ile öğrenci kabul ediyor. Ek tercihde de İç Mimarlık özel yetenek sınavları düzenleniyor. Bu sınavlarda başarılı olan öğrenciler ise üniversitelere kayıtlarını tamamlayarak, İç Mimarlık öğrencisi olarak üniversite hayatına başlıyor.

YGS'den 150 puan alarak 4 yıllık bölüm bitirme fırsatı
Özel yetenek sınavlarına başvuruda bulunabilmek için aday öğrencinin YGS puan türlerinin birinden 150 puan barajını aşması gerekiyor. Normalde 4 yıllık bölümlere yerleşmek için gerekli olan 180 barajı, özel yetenek sınavları ile ortadan kalkıyor. Nişantaşı Üniversitesi yüzde 75'e varan burs desteği ile İç Mimarlık, Müzik, Sahne ve Gösteri Sanatları bölümleri için de 27 Eylül tarihine kadar özel yetenek sınavları düzenlemeye devam ediyor.

Haber Linki için TIKLAYINIZ.

 

09/09/2016

10:!5

Nişantaşı Üniversitesi'nde mezuniyet coşkusu

Nişantaşı Üniversitesi'nden 2015-2016 akademik yılında mezun olan öğrenciler büyük bir törenle diplomalarını aldı.

Nişantaşı Üniversitesi öğrencileri geçtiğimiz günlerde düzenlenen mezuniyet töreniyle yuvadan uçtular. Alışılagelmişin dışında güz başlangıcında yapılan mezuniyet töreniyle, 3 bin mezun veren Nişantaşı Üniversitesi, sağladığı iş tecrübesi, güvenli eğitim, iyi İngilizce ve çift ana dal avantajları ile öğrencilerini iş dünyasına uğurladı.

Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen törende öğrenci ve veliler yoğun bir katılımla akademik kadro tarafından ağırlandı ve diplomaları teslim edildi. Duygusal anların yaşandığı mezuniyet töreninde konuşan Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Hatipoğlu öğrencileri başarılarından dolayı kutlarken, "Bugün 5. dönem mezunlarımızı vermenin, onları yaşamlarının bir diğer önemli bölümüne uğurlamanın haklı heyecanı ve gururunu yaşıyoruz. Velilerin duygularını tarif etmenin mümkün olmadığını gayet iyi biliyorum. En kıymetlilerini hayatların en önemli dönemlerinde bize emanet ettiler. Onları eğitim öğretim hayatları boyunca birçok zorluğa katlanarak desteklediler. Biz de sorumluluğumuzun bilincinde olarak genç öğrenci arkadaşlarımızı hayat için en donanımlı hale getirme azim ve gayretini gösterdik. Yol gösterici, motive edici, yüreklendirici olduk. Bundan sonra da mezun oldukları okuldan her yıl daha da fazla gurur duymalarını sağlamak üzere ne gerekiyorsa yapacağız. Tüm mezunlarımıza bunun için söz veriyoruz. Bugün öğrencilerimiz için çok önemli bir dönüm noktası. Kendilerine güvensinler, en sevdiği işleri yapmak için çaba sarf etsinler ve zorluklar karşısında asla yılmasınlar. Hedefleri olsun ve kendilerine hayatları boyunca yatırım yapmaya devam etsinler. Ülkemiz için yapacakları çok şey var. Bu konuda onlara sonsuz güveniyoruz ve sonuna kadar da yanlarındayız. Bu vesile ile başta Mütevelli Heyet Başkanımız Sayın Levent Uysal olmak üzere üniversitemizin genel sekreteri, aynı zamanda MYO Müdürü Sayın Can Uysal'a ve tüm akademisyenlerimize şükranlarımı sunuyorum. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün de önemle vurguladığı aklın ve bilimin yolunda özgüvenle ilerleyeceklerine olan inancımı yineliyor, hepsine başarılar, mutluluklar ve sağlıklı bir ömür diliyorum" ifadelerini kullandı.

"Burada güzel bir eğitim aldım"

Nişantaşı Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Diyaliz Bölümü mezunu Eda Alaz mezun olmanın heyecanını şu sözlerle anlattı: "Bugün biraz heyecanlıyım ve içim buruk. Arkadaşlarımdan ayrılacağım ama okulumu, hocalarımı ve arkadaşlarımı çok seviyorum. Öğrencilerle çok ilgili bir okul ve burayı çok seviyorum. Bugün mezun oluyoruz ve bir sayfa kapanıyor. Her şeyin hayırlısı diyoruz. Bugünden sonra iş hayatına atılacağız. Nişantaşı Üniversitesi güzel arkadaşlıklar edinmemi sağladı ve burada güzel bir eğitim aldım. Okulumun adının iş bulmam konusunda bana referans olacağını düşünüyorum."

"Mesleğimde iyi bir yere gelmek istiyorum"

Yaşadığı heyecanın her zamankinden farklı olduğunu belirten Nişantaşı Üniversitesi Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü mezunu Özmert Meletli ise, "Daha önce lise ve ilkokulda da mezuniyet yaşadım ama bu farklı bir heyecan. Zaman ilerledikçe de daha fazla heyecanlanıyorum. İçimde inanılmaz bir sevinç var. Gelecekte mesleğimle alakalı iyi yerlerde olmayı hedefliyorum ve umarım ki amacıma ulaşırım" diye konuştu.

Haber Linki: http://www.iha.com.tr/haber-nisantasi-universitesinde-mezuniyet-coskusu-585441/

06/09/2016

17:00

Prof. Dr. Asım Saldamlı Hocamız'dan Bakırköy MEM'e Seminer

Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Asım Saldamlı, 5 Eylül 2016 tarihinde Bakırköy ilçesinde görev yapan idareci ve öğretmenlere yönelik, '' Eğitim Kurumlarında Çalışanlar Arası Tutum ve Davranışlar '' konulu seminer vermiştir.

06/09/2016

11:30

Önce meslek sonra üniversite

 Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarının ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden açıklanmasıyla sınavda başarı gösteren adaylar için 26 Temmuz’da başlaması beklenen LYS tercih tarihleri Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında 29 Temmuz-3 Ağustos tarihine ertelendiği duyuruldu. Adaylara tavsiyelerde bulunan Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Levent Uysal, adayların öncelikle hedeflenen mesleği ardından gidilecek üniversiteyi belirlemeleri gerektiğini vurguladı.

2016 Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) kapsamında liseden üniversiteye geçişte son aşama olan LYS sınavı sonuçlarının açıklanmasıyla tercih telaşı da başladı. YGS sınavına girip 180 barajını aşan milyonlarca öğrenci hayatlarını etkileyecek kararları verirken nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunan Levent Uysal, “Öncelikle hedefledikleri mesleği, ardından üniversiteyi belirlemeliler. Mutlak surette hangi üniversitede okumak istiyorlarsa o üniversiteyi ziyaret etsinler. Orada okuyan öğrencilerle, mezun olanlarla, üniversitenin rektörü ve yönetim takımıyla görüşsünler. Çünkü 4 ya da 5 yıl boyunca sürekli o mekâna gidecekler ve o insanlarla beraber olacaklar. Zaman kaybetmemek için aldıkları pozitif enerjiye göre karar versinler. Çünkü bu artık onların hayat projesi” diye konuştu.

Nişantaşı Üniversitesi bünyesinde adaylara ve öğrencilere sağlanan faydalara da değinen Uysal, “Biz üniversiteleri bir fayda merkezi olarak öngörüyoruz. Bunun için birçok şey yapıyoruz. Örneğin aile bütçesine fayda sağlamak için yüksek oranda burslar veriyoruz. Öğrencilerimize iş dünyasıyla beraber hazırlanan müfredatlar oluşturarak, iş dünyasına insan kaynağını üreterek ve doğru insan kaynağının yol haritasını belirleyerek iş dünyasına da fayda sağlıyoruz. Keza öğrencilerimize yaptığımız uluslararası anlaşmalarla uluslararası faydalar sağlayarak kültürel olarak gelişmelerini sağlıyoruz. Üniversitelerin temel kuralı başta öğrencisine olmak üzere tüm çevresine fayda sağlamaktır” açıklamalarında bulundu.

Nişantaşı Üniversitesi’nin hayata geçirdiği işbirliklerine de değinen Uysal açıklamalarına şöyle devam etti: “Milli Eğitim Müdürlükleri ve Milli Eğitim Bakanlığıyla yaptığımız çalışmalar var. Liselerdeki ve lise denkli okullardaki öğrencilerimizin kariyer planlamalarını yapıyoruz. Doğru tercih yapmalarını sağlıyoruz. Örneğin İstanbul Büyükşehir Belediyesiyle yaptığımız anlaşmalarımız var. Özellikle Tercih Merkezlerindeki rehber uzman öğretmenlerimizi ve eğitimlerini veriyoruz. Doğru tercih yapmalarını sağlıyoruz. Öğrencilerimiz uluslararası birçok projede yer alıyor. AIESEC (Association Internationale des Étudiants en Sciences Économiques et Commerciales) yani Türkiye İktisadi ve Ticari İlimler Talebeleri Staj Komitesi Derneği ile yaptığımız anlaşmalar var. Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ile yaptığımız anlaşmalar var. Bunlar da özellikle Türkiye’yi yurtdışında doğru tanıtma amaçlı yapılan çalışmalar. Öğrencilerimiz bu projelerde yer alıyor. Hem proje yönetmeyi, hem uluslararası platformlarda yer almayı hem de dinamik bir yapının nasıl oluşacağını öğreniyorlar üstelik Türkiye’yi heryerde temsil ediyorlar. Bunların yanında hem uluslararası fuarlarda hem de ulusal fuarlarda yer alıyoruz. Çünkü öncelikli hedefimiz öğrencilerimizin ya da üniversite adaylarımızın doğru tercih yapmaları. Sadece Nişantaşı Üniversitesi ile ilgili değil biz bütün üniversitelere fayda sağlamaya çalışıyoruz. Önemli olan arkadaşlarımızın doğru meslekte sürdürülebilir olması, doğru üniversiteye giderek zaman kaybetmemeleri ve kendi hayat projelerini gerçekleştirmeleriyle ilgili destek veriyoruz. Bu da arkadaşlarımız için en önemli etkenlerden bir tanesi. Adayların fiziki özellikleri ve mesleki yapabilirlikleriyle ilgili hangi meslekte başarılı olabileceklerinin tanımını yaparak onlara yön veriyoruz.”

Haber Linki için TIKLAYINIZ.

Video Linki için TIKLAYINIZ.

28/07/2016

09:00

UTM Direktörü Burak Kılanç tercih listesi hazırlamanın püf noktalarını verdi.

Tercih dönemine az bir süre kala çeşitli illerde tercih fuarları yapılmaya devam ediyor. Ankara Tercih Fuarının ardından İstanbul’da da Eket Tercih Fuarı İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde üç gün boyunca devam etti.

Birçok üniversitenin katılımıyla öğrencilerden yoğun ilgi gören fuarda adaylara tercih yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgi veren Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyet Temsilcisi ve Üniversite Tercih Merkezi (UTM) Direktörü Burak Kılanç, “Adaylar puana göre değil mutlaka başarı sırasına göre tercihlerini yapsınlar” dedi.

ÖSYM tarafından açıklanan LYS sonuçlarının ardından heyecanla tercihlerini yapmayı bekleyen adaylar için İstanbul Eket Tercih Fuarı 22-23-24 Temmuz tarihlerinde gerçekleşti. Devlet ve Vakıf üniversitelerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen fuarı ziyaret eden aday ve veliler merak edilenleri sordu, uzmanlar cevapladı. Bu yıl sıralamayı etkileyen birçok faktör olduğunu dolayısıyla adayların kesinlikle puana göre değil geçen yılın sıralamasına göre tercihlerini yapmaları gerektiğine vurgu yapan Burak Kılanç, açıklamalarına şöyle devam etti: “Adayların bu sene olan puan başarı sırası yığılmaları dikkate alındığında asla puanlara değil başarı sıralarına dikkat ederek tercih yapmaları gerekiyor. Bu seneki başarı sıralarını kılavuzda yer alan hedefledikleri bölümlerin geçen seneki son başarı sıralarıyla kıyaslasınlar, tercih listelerini böyle oluştursunlar. Tercih dönemlerinin klasik sorusu adayın kendi başarı sıralamasından ne kadar aşağıya ve ne kadar yukarıya gideceğidir. Bu sene bir takım belirsizler var. Ülkemizin içinden geçtiği zorlu dönem tercih dinamiklerini değiştirecektir. Bazı üniversitelerle ilgili alınan kararlar tercih dinamiklerini değiştirecektir. Aynı zamanda puan türü değişen bölümler var. Bu da tercih dinamiklerini değiştirecektir. Öyle olduğu için bu sene biraz temkinli davranmakta fayda var. Adaylar kendi başarı sıralarından mutlaka yüzde yüze kadar geriye gitsinler. Örneğin 40 bininci bir aday açıkta kalmak istemiyorsa, mutlaka biryerlere yerleşmek istiyorsa 80 binlere kadar geriye giderek tercihlerde bulunsun.”

GÜVENİLİR KAYNAKLAR NELER?
Tercih döneminde gençlerin başvurabileceği güvenilir kaynaklara da değinen Kılanç, “YÖK Atlas’taki tercih sihirbazları son 3 yılın başarı sıralarını, kontenjan değişimlerini gösterdiğinden dolayı çok önemli bir kaynak. Ayrıca geçen sene yerleşenlerin bütün detaylarını her bölümde görebiliyorlar. Bunun dışında Üniversite Tercih Merkezi (UTM) var. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün resmi tercih platformudur. Buradaki tablo 3 ve tablo 4 yazılımları da 24 bin satırlık uzun tercih kılavuzunun çok kolay süzülmesini sağlayan bir yazılımlar bütünüdür. Adaylar Üniversite Tercih Merkezi’nin bu yazılımlarını kullanarak da gönül rahatlığıyla etkin ve başarılı tercihlerde bulunabilirler. 

“MAĞDUR OLMAMAK İÇİN BURSLULUK KURALLARINA DİKKAT”
Vakıf üniversitelerinin burslu bölümlerini tercih edecek adaylar için de bilgi aktaran Kılanç, “Bursluluk durumlarına çok dikkat etmeleri gerekiyor. Vakıf üniversitelerinin burslu bölümlerini tercih edecek olanların üniversitelerin bursluluk devam koşullarını ya da burs kesilme durumlarını çok iyi incelemeleri gerekir” dedi. 

“İSTEMEDİĞİNİZ BÖLÜMÜ SAKIN TERCİH LİSTESİNE YAZMAYIN”
Tercih dönemlerindeki en önemli uyarının ise bölüm seçimlerinde karşımıza çıktığını belirten Kılanç, “Bir de olmazsa olmaz bir kural olarak bu dönemlerle ilgili önemli bir uyarıda bulunmak istiyorum. Bir aday okumak istemediği bir bölümü tercih listesine yazmasın. Eğer oraya yerleşecek olursa yerleşmek bir sonraki sene puan kaybı demektir. Bu sene tercihte bulunup yerleşen bir aday gidip kesin kayıt yaptırmasa bile bir sonraki sene sınava girdiğinde okuldan gelen puanı yarı yarıya düşecektir. Bu da yarışa önemli ölçüde geriden başlaması demektir. Kimse böyle bir hataya düşmesin. Herkese başarılar diliyorum” açıklamalarında bulundu.

 

Haber Linki için TIKLAYINIZ.

25/07/2016

12:00

Nişantaşı Üniversitesi Demokrasi Nöbetine destek yürüyüşündeydi.

Demokrasi nöbetinin tutulduğu noktalardan biri de hem 15 Temmuz gecesi saldırıya uğrayan hem de o saldırı girişiminde bulunanların sorgu işlemlerinin yürütüldüğü İstanbul Vatan Caddesi’ndekiEmniyet Müdürlüğü binası.

Dün akşam devlet ve vakıf üniversitelerinde görevli olan yüzlerce akademisyen, cübbelerini giyerek Emniyet Müdürlüğü önünde tutulan demokrasi nöbetine destek verdi.

Ali Emiri Kültür Merkezi önünde toplanan akademisyenler Emniyet Müdürlüğü’ne yürüdü, buradaki kalabalıkla buluşan akademisyenler demokrasi nöbeti tuttu.

'AKADEMİSYENİ VE VATANDAŞI TEK YÜREK'


Yaşanan darbe girişimin ardından üniversitelerin ve öğretim görevlilerinin susmaması gerektiğini belirten akademisyenler "Akademisyeni ve vatandaşı tek yürek. Bu memleketi kimseye bırakmayacağız. Demokrasi ve vatan için yürüyen akademisyenler var. Üniversiteler, hocalar sağlam durduğu sürece ve iyi nesil yetiştirdiği sürece böyle olumsuz hadiseleri yaşamayız. Ülkenin akademisyenlerinin de bu ülkenin geleceğine sahip çıktığını göstermek için alanlardayız" diye konuştu.

'DEMOKRASİNİN YANINDAYIZ'

Vakıf üniversitelerinden temsilciler de Emniyet Müdürlüğü önündeydi. Öğretim görevlileri ile birlikte demokrasi nöbetine katılan Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Levent Uysal “İnşallah bugünden sonra her şey daha düzenli ve kolay olacak. Türkiye tüm güzelliklere layık bir ülke. İnşallah her şeyin en güzelini hayırlısı ile yaşayacağız. Nişantaşı Üniversitesi olarak demokrasinin her zaman yanındayız. El ele güç birliği ile doğruya doğru hep birlikte ilerleyeceğiz” açıklaması yaptı.

Darbe şehitlerine üniversitelerinde yüzde yüz burs verme kararı aldıklarını hatırlatan Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Uysal, "Aydın gençler yetiştirmeye devam edeceğiz ki gençlerimiz doğru ile yanlışı ayırt etmekte tereddüt etmesin. Aydın gençler yetiştirmeye devam edeceğiz ki yüce milletimiz bir daha böyle karanlık günler yaşamasın” dedi.

Haber Linki:  TIKLAYINIZ.

21/07/2016

09:00

Nişantaşı Üniversitesi’nden darbe girişimi mağdurlarına burs

Nişantaşı Üniversitesi demokrasi şehitlerinin çocuklarına yüzde 100 burs vereceğini açıkladı. 

Üniversitenin internet sitesi üzerinden yapılan yazılı açıklamada “Demokrasi şehitlerinin eğitimine devam eden ve bu yıl sınava giren çocuklarına yüzde 100 burs vermekten şeref duyarız” ifadelerine yer verildi. Konuya ilişkin görüşlerini dile getiren Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Levent Uysal, “Bu alçaklar ve uzantıları her ne şekilde olursa olsun yetiştirdiğimiz gelecek nesillere asla ve asla temas edemeyecekler. Ülkemiz ve istikrarımız yetiştireceğimiz yerli ve milli nesillerle ayakta kalacaktır. Bu düşünceden hareketle biz Nişantaşı Üniversitesi olarak bu yoldaki alçakları asla ve asla içimizde barındırmayacağız. İnanıyorum ki tüm üniversitelerimiz aynı düşüncededir ve bu bilinçle gençlerimize sahip çıkacaktır” diye konuştu.

 Haber Linki: http://www.cnnturk.com/universiterehberim/nisantasi-universitesinden-darbe-girisimi-magdurlarina-burs

                      http://www.iha.com.tr/haber-nisantasi-universitesinden-darbe-girisimi-magdurlarina-burs-574230/

                      http://t24.com.tr/haber/nisantasi-universitesinden-darbe-girisimi-magdurlarina-burs,350778

                      http://www.milliyet.com.tr/nisantasi-universitesi-nden-darbe-girisimi-istanbul-yerelhaber-1474669/

 

 

19/07/2016

09:00

Londra’da ilk Türk üniversitesi

Nişantaşı Üniversitesi ilk yurtdışı yerleşkesini İngiltere’nin başkenti Londra’da açtı. İsteyen tüm öğrencilerin dönemlik veya yıllık bazda eğitim almak için gidebilecekleri Londra Yerleşkesi için hiç bir ek eğitim ücreti alınmadığını belirten Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Levent Uysal, “Dil yaşayarak öğrenilir. Öğrencilerimiz uluslararası alanda kendilerini geliştirsinler diye hayata geçirdiğimiz bu yerleşke ile İngilizceyi anayurdunda öğrenecekler” dedi.

İlk yurtdışı yerleşkesini İngiltere’nin başkenti Londra’da açan Nişantaşı Üniversitesi, öğrencilerin 4 yıllık üniversite hayatları boyunca istedikleri yılda veya dönemde Londra’da eğitim almalarına imkân veriyor. Bu imkândan faydalanan öğrencilerin hiçbir ek eğitim ücreti ödemesi gerekmeyecek ve öğrenciler Londra’da üniversitenin gözetimindeki yurtlarda konaklayacak. Nişantaşı International Campuses Of Higher Education (NICHE) yapılanmasının ilk yerleşkesi olan Londra Yerleşkesi’nde öğrenciler aynı zamanda okudukları bölüme dair dersleri de eş zamanlı olarak görecek ve böylelikle üniversitede dönem kaybı yaşamadan eğitim alacaklar.

EK EĞİTİM ÜCRETİ YOK

Yerleşke hakkında bilgi veren Levent Uysal, “Londra Yerleşkemiz ilk kez bir Türk üniversitesi olarak Londra’da yapılanıyor. Üstelik Londra Yerleşkesine giden öğrencilerimiz tıpkı Sadabad Yerleşkesi’ne, Paşa Yerleşkesi’ne veya Osmanbey Yerleşkesi’ne gidiyormuş gibi aynı şartlarda okuyacak. Hiçbir ek eğitim ücreti talep edilmeyecek, aynı bursları geçerli olacak. Önemli olan uluslararası kültürü öğrencilerimize aşılamak, yabancı dili, o dilin kendi topraklarında öğrenmelerini sağlamak. Bu yerleşkeyi üniversitemizin Yabancı Dil Bölümü’nün bir Uygulama Merkezi olarak yapılandırdık. Orada dilin teorik bilgisini alan öğrenci aynı zamanda sosyal hayatın içinde öğrendiklerini kullanarak, teorik bilgiyi yerinde uygulamaya dönüştürmüş olacak. Böylelikle yabancı dili daha hızlı öğrenecek ve kalıcı olarak özümseyecek. Önemli olan gençlere bilgiyi yaşayarak öğretmektir. Artık en kolay öğrenme metodu ‘yaşayarak öğrenmek’ oldu. Biz de bunu yabancı dil alanında uygulamak istedik” açıklamalarında bulundu.

İsteyen bütün öğrencilerin Londra’da öğrenim görebileceğini dile getiren Uysal, açıklamalarına şöyle devam etti: “Sadece cep harçlıkları ve orada kalacakları yine üniversitemizin gözetimindeki yurtların ücretini ödeyecekler. NICHE Learn sistemimizin sunduğu özgün İngilizce ağırlıklı müfredat sayesinde tüm bölümlerimizdeki öğrencilerimiz Londra’da rahatlıkla ve zaman kaybı yaşamaksızın eğitim alabilecekler.”

Dünyanın farklı yerlerinde yerleşkeler açmaya devam edeceklerini de söyleyen Uysal, “Öğrencilerimizin yerinde eğitim alabilecekleri yerleşkeleri başka ülkelerde de açmaya devam edeceğiz. Bunlar arasında öncelikli hedeflerimiz Dublin, Barselona, Köln ve Paris. Öğrencilerimizin özellikle uluslararası kültürlerde ve öğrenmek istedikleri dili yaşayarak öğrenebilecekleri bir yapı kuruyoruz. Her şeyden önemlisi Türk gençleri hem ülkemizde hem dünyada en iyi şekilde yaşamayı hak ediyor. Biz de nasıl bir katma değer sağlamamız gerekiyorsa üzerimize düşen her şeyi yapmakla görevliyiz. Londra’daki yerleşkemiz Türk yükseköğretimine hayırlı olsun” diyerek sözlerini noktaladı.

İHA Linki: http://www.iha.com.tr/haber-londrada-ilk-turk-universitesi-573263/

DHA Linki: http://www.dha.com.tr/londrada-ilk-turk-universitesi_1279595.html

Milliyet Linki: http://www.milliyet.com.tr/londra-da-ilk-turk-universitesi-istanbul-yerelhaber-1468645/

 

 

15/07/2016

09:00

Tercih dönemini verimli değerlendirmek

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçları için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. 18 Temmuz Pazartesi günü ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden sonuçları açıklanacak sınavda başarı gösteren adaylar 26 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında tercihlerini yapacaklar. Üniversite Tercih Merkezi (UTM) Direktörü ve Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyet Temsilcisi Burak Kılanç, tercih dönemini verimli değerlendirmek adına adaylara tavsiyelerde bulundu.

Tercih döneminin her dakikasının çok iyi kullanılması gerektiğini vurgulayan UTM Direktörü Burak Kılanç, “Tercih dönemi, her dakikası çok iyi değerlendirilmesi gereken bir dönemdir. Zaman zaman YGS ve LYS’de akademik performansını iyi ortaya koyan, iyi puan ve başarı sırası elde eden pek çok adayın tercih döneminde doğru tercihler yapmadıklarını görebiliyoruz. Elimizdeki istatistikler Türkiye’de doğru tercih yapma oranının düşük olduğunu gösteriyor. Üniversiteye yerleşen birçok aday kesin kayıt yaptırmıyor ya da ilerleyen dönemde tekrar üniversite sınavına girerek kulvar değiştirme çabası içerisine giriyor. Böyle olduğu için tercih döneminin her dakikasını çok iyi değerlendirmek gerekiyor. Ayrıca Bunun dışında tercih formunu daha önce veriyor olmanın herhangi bir avantaj getirmesi söz konusu değil. Öyle olduğu için tercih döneminin her dakikasının son ana kadar kullanılması önemli. Unutulmaması gereken bir diğer önemli konu da tercih döneminde her gün bir önceki günden daha fazla bilgi sahibi olunması. Kişi; tercihlerle ilgili daha çok şey duyar, okur, görür. Bunun dışında ÖSYM, YÖK gibi kurumlar sürekli bu konuda çalışmalar yapıyorlar ve tercih dönemi boyunca her gün yeni bir takım araştırma sonuçlarını yayınlıyorlar. Öyle olduğu için aceleci davranmamak gerekiyor. Ben adaylara ayın 18’inden itibaren sınav sonuçlarını aldıktan sonra puanlar ve başarı sıraları çerçevesinde bir değerlendirme yapmalarını ve sürekli olarak güvenilir bilgi kaynaklarını takip etmelerini öneriyorum” diye konuştu.

Tercih dönemi için adayların takip etmesi gereken kaynaklara da değinen Kılanç açıklamalarına şöyle devam etti: “Tercih dönemi için adayların mutlaka takip etmesi gereken kaynaklar arasında ÖYSM’nin yayınladığı Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, ÖSYM’nin sitesi ve YÖK’ün YÖK Atlas platformu önemli bir yerde. Ayrıca tercih edilecek üniversitenin web sitesi ve bölümleri mutlaka incelenmeli. Bunların dışında Ortadoğu Teknik Üniversitesinin URAP sıralaması tercihlerde dikkat edilmesi gereken diğer konulardan bir tanesi. URAP çalışması üniversitelerdeki akademik kadronun bilimsel üretkenliğiyle ilgili bir göstergedir. Adayların tüm bunlara dikkat etmesi gerekiyor.”

Tercih döneminde yaşanacak önemli değişikler de olduğunu belirten Kılanç, “Tercih döneminin bu sene öngördüğümüz sıcak konuları arasında ise puan türü değişen bölümlerdeki tercih eğilimleri ve tercih dinamikleri var. Bunun dışında belki de sınavsız geçişin son senesi olması beklendiğinden dolayı tercih eğiliminde bir farklılık görülecektir. Önlisans programları için sınavsız geçiş kontenjanı ve YGS kontenjanı geçen seneye kıyasla farklılaştı, yarı yarıya dağılım oldu. Bundan dolayı tercih davranışında farklılıklar olacaktır. Bir başka sıcak konu da ek puan uygulamasıyla ilgili 30 Mart 2012’den önce liselerde olanlar ile 30 Mart 2012’den sonra olanların ek puan alması ve almamasıyla ilgili farklılık tercih döneminde yine karşımıza çıkacak. Sadece puan ve başarı sırasına bağlı kalarak ya da bir bölümü sadece puanına ve başarı sırasına dikkat ederek seçmek doğru olmayacaktır. Kılavuzda bu sene ilk defa ilgili bölümden mezun olan kişilerin uzmanlık sınavlarında kaç puan aldığıyla ilgili göstergeler de yayınlandı. Adaylar tercih yaparken sadece tercih sırası ve puana saplanarak değil mezunların çıktı başarısına göre de değerlendirsinler. Bu çerçevede yapılan bir tercih süreci ve tercih listesi çok daha sağlıklı olacaktır ve adayların daha sonra kulvar değiştirmesine gerek kalmayacaktır” dedi.

13/07/2016

12:55

Geleceğin şeflerine büyük sürpriz

İstanbul Expo Fuar alanında gerçekleşen yarışmada dörderli takımlar halinde 10 üniversiteden öğrenciler kıyasıya yarıştı. Birinciliği göğüsleyen Nişantaşı Üniversitesi öğrencileri oldukça mutlu olduklarını söyleyerek başarıların devam edeceğini vurguladı. Ayrıca 8. Uluslararası Altın Kep Yarışması’nda 3.'lük Kupası ve Bronz Madalya ile 14. Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri Festivali’nde altın, gümüş ve bronz madalya kazananlar oldu. Öğrencilere büyük sürpriz ise Üniversitemiz Mütevelli Heyeti Başkanı Levent Uysal’dan geldi. Uysal, birinciliği kazanan tüm öğrencilere bundan sonraki öğrenimlerine yüzde 100 burslu devam edeceklerinin müjdesini verdi.

“YÜZÜK TAŞIMIZ, GASTRONOMİ BÖLÜMÜ”
Gastronomi bölümü olarak yıllardır ödül aldıklarını fakat bu seneki ödülün birincilikle sonuçlanmasının çok güzel olduğunu söyleyen Nişantaşı Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Gastronomi Bölümü Dekanı Prof. Dr. Ö. Cüneyt Binatlı, “İnşallah bundan sonraki yıllarda da bu birinciliklerimiz devam edecek. Bu bölüm benim en sevdiğim bölüm. ‘Yüzüğün değerli kısmı taşıdır’ derler ya, bu bölüm Sanat ve Tasarım Fakültesi içerisindeki yüzük taşı niteliğindedir, öğrencilerimiz çok başarılılar. Büyük bir atölyemiz ve mutfağımız var. Ciddi bir yatırım, bu nedenle Üniversite Mütevelli Heyetini ve bu işe gönül verenleri kutluyorum. Bu başarılar devam edecektir” dedi.

“BU TARZ YARIŞMALAR ÇOCUKLARIN ÖZGÜVENİNİ ARTIRIYOR”
Bundan önce de birçok ödül aldıklarının altını çizen Nişantaşı Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Kazım Ozan Özer, “Toplam üç ayrı yarışmadan ödül aldık. Birisi Antalya’da düzenlenen uluslararası bir yarışmaydı. İkincisi İstanbul’da düzenlenen uluslararası bir yarışmaydı, sonuncusu ise İstanbul’da ulusal arenada çok prestijli bir yarışma idi. Altı ekibimiz bu yarışmalarda ödül aldı. Özellikle İstanbul’da EDT EXPO’da gerçekleşen yarışmayı iki yıldır birincilikle götürüyoruz. Bundan sonraki dönemde de ödüllere ödül katmayı planlıyoruz. Bu tip yarışmalar çocukların kendilerine olan özgüvenini artırıyor. Diğer Üniversitelerde ki şef ve şef adaylarıyla tanışıyorlar. Sektörde bir yer edinmiş başarılı şeflerle tanışıyorlar çevreleri oluyor” diye konuştu.

“TABAKLARIMIZDA UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ YÖRESEL ÜRÜNLER KULLANDIK”
Yarışmada birinci olan öğrencilerden Aşçılık Bölümü son sınıfı öğrencimiz Kerem Yıldız, çok çalışıp çok emek verdiklerini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Yaklaşık 10 üniversitenin katıldığı uluslararası bir yarışmaydı çok çalıştık çok emek gösterdik. Rektörümüz, hocalarımız ve arkadaşlarımız çok desteklediler ve ödüle layık görüldük. Tabaklarımızda Türkiye’nin belirli bölgelerinden ürünler kullanmaya özen gösterdik. Amacımız yöresel ve unutulmuş ürünleri kullanmaktı. Şuan yeni açılan restoranlar daha çok Batıya yönelik ürünler kullanıyorlar. Biz bu algıyı kırmak için yöresel ürünler kullandık. Tabaklarımız beğenildi ve ödül aldık. Çok mutluyum çok çalışıp karşılığını aldık.”

“BU ÖDÜLLER GELECEKTEKİ BAŞARILARIMIZI ETKİLEYECEKTİR”
Birinci oldukları için gurur duyduğunu dile getiren Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ikinci sınıf öğrencisi Furkan Akça ise, “Nişantaşı Üniversitesi ailesinin verdiği katkılardan dolayı başarılar kazandık. Güzel bir yarışmaydı, geçen sene de birinci olmuştuk, o yüzden üzerimizde büyük bir yük vardı ikinci yıl da birinci olmak istiyorduk. Özellikle hocalarımızın katkısı büyük, desteklerini hiç esirgemediler, ekip çalışmasıyla birinciliği kazandık. Dünyada ve Türkiye’de başarılı kişilerin jürilik yaptığı yarışmada, adil bir sistemin olduğunu düşünüyorum. Bu yarışmalarda aldığımız başarılar ileride mesleki hayatımızda karşımıza çıkacak. Fuara gelen işletmelerle iletişim halinde oluyoruz. Gelecekteki başarılarımızı etkileyecektir” diye konuştu.

31/03/2016

15:00

Kariyer günlerinde Nişantaşı Üniversitesine yoğun ilgi

Rabia Meydanında açılışı gerçekleşen ve 3 gün sürecek olan Kariyer Günlerinde Nişantaşı Üniversitesi standı yoğun ilgi gördü. Üniversitenin açtığı standa yoğun ilgi gösteren öğrenciler, konunun uzmanlarından eğitimle ilgili bilgi aldı. Üniversitenin eğitim olanaklarını ve fiziki şartlarını görmek isteyen öğrenciler, okulun bastırdığı broşür ve kitapçıkları inceleyerek uzmanlardan bilgi aldı. Nişantaşı Üniversitesi Etkinlik ve Projeler Direktörlüğü tarafından görevlendirilen Muhammed Burak Ersöz, “Okulumuz 5 yıldır eğitim veren bir üniversite. İlk başta Meslek Yüksekokulu olarak açıldı. Şu anda 20 bine yakın öğrencimiz ve yüzden fazla bölümümüz var. Şu anda Şanlıurfa’da öğrencilere tanıtım amacıyla hizmet veriyoruz. Amacımız en uzak yere eğitim götürebilmek, hizmet götürebilmek. Şanlıurfa’dan genellikle tercih edildiğimiz bir il bu nedenle kendilerine teşekkür ediyoruz. Amacımız arkadaşlarımıza bir şeyler katabilmek ve yardımcı olabilmek” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfalı öğrenciler üç gün boyunca Nişantaşı Üniversitesinin standını ziyaret edip üniversite hakkında bilgi alabilecek.

14/04/2016

19:00

Nişantaşı Üniversitesi Educaturk Ankara Eğitim Fuarında

9-10 Mayıs tarihlerinde Ankara’da düzenlenen Educaturk Yükseköğretim Fuarına öğrencilerin ilgisi oldukça yoğundu. Yaklaşık 39 üniversitenin katıldığı fuarda birçok eğitim semineri de verildi. Hem devlet, hem de vakıf üniversitelerinin tanıtım stantlarına yoğun ilgi gösteren öğrenciler, LYS sınavı öncesi oldukça heyecanlıydılar. Lise mezuniyetlerine sayılı günler kalan 12. sınıf öğrencileri, son sınavlarını tamamlarken LYS için de hazırlıklarını sürdürmeye devam ediyor. Eğitim fuarlarını öğrencilerin araştırmalarını yapabilecekleri önemli bir etkinlik olarak gördüğünü anlatan Üniversitemiz Kurumsal İletişim Daire Başkanı Dilek Sevtap Gürbüz, “Öğrencilerin artık LYS öncesi son haftaları. Filmi geriye saramayacakları bir dönemden geçiyorlar. Bu bağlamda eğitim fuarları araştırma yapabilmeleri, sorularına cevap alabilecekleri ciddi bir platform” dedi.

Öğrencilerin yüksek motivasyona ihtiyacı olduğu konusuna değinen Gürbüz, sınav kaygısı ile başa çıkabilecekleri önemli ipuçlarını şu şekilde sıraladı: “Öncelikle hayat sınavdan ibarettir. YGS-LYS bu sınavlardan sadece bir kaçı. Oysaki doğumumuzdan ölümümüze kadar çok fazla sınavdan geçiyoruz, sanki tek sınavmış gibi görülen YGS-LYS’yi gözümüzde büyütmemeliyiz. Duruma bu şekilde yaklaşırsak sınavı küçümsemek değil, sadece gözümüzde aşılmaz imkânsız bir hedef olarak görmemeyi öğreniriz. Sınav kaygısı da bu şekilde ortadan kalkar.” 

ÇOK ÇALIŞMAK ŞART
Sınav kaygısının yanı sıra elbette sınava çok sistemli ve titizce hazırlanılması gereği üzerinde duran Gürbüz, “Kaygısız, ancak çok çalışılarak hazırlanılmış bir öğrencilik en ideali” dedi. Rehber öğretmenler kadar evde ailelere de önemli görevler düştüğünü vurgulayan Gürbüz, “Sınav kaygısını öğrencilerin kendileri aşmaları gerekse de, rehber öğretmenler ve aileleri de onlara destek olmalılar. Çünkü öğrenciler önce ailelerine sonrada öğretmenlerine güveniyorlar. Doğru yönlendirme kesinlikle doğru tercih yapmalarını sağlayacaktır. Doğru tercih ise doğru meslekte çalışan doğru bireyleri oluşturacaktır. Ülke istihdamında çalışan ve aile içerisinde mutlu bireylere ihtiyacımız var” açıklamalarında bulundu.

09/05/2016

16:00

Yabancı Öğrenci Potansiyeli

Teknolojinin gelişmesiyle beraber ülkelerin geleceklerini şekillendiren eğitim de sınırların dışına taşarak ‘uluslararası öğrenci’ kavramını hayatımıza soktu. Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Levent Uysal, uluslararası öğrenci gerçeğinin artılarını ve eksilerini İHA’ya anlattı.

Ülkelerin kalkınma ve gelişme çabalarıyla beraber nitelikli insan gücüne duyulan gereksinimin gün geçtikçe arttığını belirten Levent Uysal, 21. yüzyılın eğitimde globalleşme dönemi olduğunu ve yetişmiş nitelikli insan gücünü küresel ölçekte kendisine çekebilenlerin kazanacağını söyledi. Sınırların ortadan kalktığı bir dönemde uluslararası öğrenci ve akademisyen kavramının da her geçen gün daha önemli hale geldiğini vurgulayan Uysal, açıklamalarına şöyle devam etti: “Gelişmiş ülke tanımı artık değişiyor. Gelişmiş ülke demek, nitelikli insan gücünü kendisine çeken, genç ve dinamik nüfusun artışına önem veren ülke demektir. Bu da ancak eğitimde sınırların aşılmasıyla sağlanabilir. Yabancı öğrenci kavramı sadece kalkınma ve gelişmede değil ekonomide de önemli bir gelir kaynağı haline geldi. Bugün bir uluslararası öğrencinin Türkiye’ye getirdiği döviz yıllık 40 bin doları buluyor. Ülkemiz, hızla gelişen nitelikli işgücü, eğitim kurumları ve tanıtım faaliyetlerine verdiği önem sayesinde uluslararası arenada tanınırlığını her geçen gün artırıyor. Bu sebeplerden dolayı eğitimde sınırları aşmak isteyen yükseköğretim kurumlarına sağlanacak teşvikler çok büyük önem arz etmektedir. Devlet, hali hazırda üniversitelerin yurtdışı tanıtım fuarlarında yaptığı masrafların yüzde 50’sini geri ödüyor.”

Yabancı öğrencilerin Türkiye’yi ve Türk kültürünü benimsemeleri, Türkçeyi öğrenmeleri ve sevmeleri başarılı öğrencilerin ülkelerine dönmemesinde en büyük etken olduğunu belirten Uysal, “Bu konuda atılacak adımlar buradan başlamalıdır. Sadece hükümetler değil toplum olarak bizler de ülkemiz için üzerimize düşen bu görevi yerine getirmeliyiz. Yabancılar için kültürel ve tarihi değerleriyle zaten çekim merkezi olan güzel ülkemizi, yabancı öğrenciler için de vazgeçilmez kılmak adına elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız” dedi

27/06/2016

09:00

180 kişi alınacaktı, 2 bin kişi başvurdu

Nişantaşı Üniversitesi 2016-2017 akademik yılından itibaren Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nu (BESYO) açtı. Toplamda açılacak 3 bölüme 180 öğrenci seçilecekti, bin 950 aday başvuru yaptı. Başvurusu geçerli sayılan adayların bin 250’si TED (Tenis Eskrim Dağcılık Kulübü) Tesisleri’ndeki özel yetenek sınavına gelerek Nişantaşı Üniversitesi BESYO için ter döktü.

Yeni açılacak 3 BESYO bölümü için ilk yıl 180 öğrenci alacağını açıklayan Nişantaşı Üniversitesi’ne özel yetenek sınavı için 2 bin aday başvuru yaptı. Yoğun ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getiren Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Levent Uysal, “Nişantaşı Üniversitesi bir Survivor Adası. Bizler her geçen gün büyüyen sektöre heyecan getirebilecek kaliteli öğrenci yetiştirmek için buradayız. Spor sektörüne dokunacağız ve sektördeki gelişmelere paralel kaliteli spor insanları yetiştireceğiz. Bunu da Türkiye’deki klasik teoriye dayalı eğitimin aksine pratiğe dayalı, öğrencileri sahada yetiştiren eğitim tarzımızla yapacağız” diye konuştu. Nişantaşı Üniversitesi öğrencilerinin hayata direkt olarak mücadele ile başladığını vurgulayan Uysal, “Farklı olacağız. Avrupa Birliği ülkelerindeki üniversite öğrencileri daha modüler, daha fazla sahada ve daha az teorik eğitim alıyorlar. Meslek demek deneyim demektir. Biz de bu doğrultuda öğrencilerimizin tamamını deneyimsel öğrenme ile mesleğe hazırlayacağız" dedi.

BESYO için seçmelere katılan öğrencilerde YGS puanları, sınavdaki performansları, spor özgeçmişleri, mesleğe gönüllülük yaklaşımları gibi kriterlerle değerlendirmeler yapıldı. “Sporla hayata, sektöre ve iş hayatına hazır donanımlı rekreasyon, antrenörlük ve spor yöneticiliği alanlarında yetiştirilecek olan öğrenciler, disiplinlerarası birleştirme gücüyle akademisyenlik de yapabilecekler” diyen Uysal, “3 bölüme 180 öğrenci kabul edeceğimizi duyurmuştuk. Bin 950 aday başvuru yaptı. Bu ilgi gençliğin spora olan merakının ispatıdır. Biz de gençlerimizin bu merak ve hevesini en iyi şekilde karşılayacak verdiğimiz eğitimle onları sektörün kaliteli elemanları haline getireceğiz. Bütün öğrencilerimizi rekreasyon, spor yöneticiliği ve antrenörlük bölümlerinde spor sektörüne kazandırmamız gerekiyor. Tüm deneyim ve kurgumuzu da zaten bunun üzerine yerleştirdik" diye konuştu.

20/06/2016

09:00

Tek Pota Basketbol Turnuvası

Sadabad Kampüsümüzde gerçekleşen Tek Pota Basketbol Turnuvası nefes kesen maçlara sahne oldu. Maçlar sonunda kazanan takıma ödülleri takdim edildi.

03/06/2016

12:00