Doç. Dr. Karaca: Sözler Askeri Harekata Döner Mi?

ABD ile Kuzey Kore arasında yaşanan söz düellosuna ilişkin değerlendirme yapan Nişantaşı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. R. Kutay Karaca, nükleer savaşın insanlığı felakete sürükleyebilecek en önemli olay olduğunu belirterek söz düellosu askeri harekete döner mi? sorusuna açıklık getirdi.

ABD ile Kuzey Kore arasında yaşanan söz düellosunun yarattığı gerginliğin uluslararası siyaseti sıcak hale getirdiğini söyleyen Nişantaşı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. R. Kutay Karaca konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Nükleer savaşın insanlığı felakete sürükleyebilecek en önemli olay olduğunu dile getiren Karaca, "Soğuk Savaş döneminde kutupların karşı kutbu caydırmak ve sınırlandırmak için kullandığı nükleer silahlar günümüzde dünyanın güvenliği için en tehlikeli unsur haline geldi. Bugün Soğuk Savaş dönemine benzer bir durum yaşanmıyor. Soğuk Savaş dönemine benzer tek unsur, bu silahların kendi güvenliğini garanti altına almak için elde edilmek istenmesi. Soğuk Savaş döneminde birbirini dengeleyen kutup liderleri artık olmadığı gibi bu liderlerin sözlerini geçirebileceği ülkeler de bulunmuyor. Bugün için tehdit, nükleer silaha sahip ülkelerin başına bir çılgının geçmesi ya da bu silahların terör örgütlerinin eline geçmesi" dedi.

"TEHLİKE CİDDİ BOYUTA ULAŞTI"

Bölgesel olarak söz sahibi olmak isteyen birçok devletin nükleer teknolojinin peşine düştüğünü söyleyen Karaca, "Bu devletlerin istekleri, uluslararası ilişkilerde temel aktörlerden biri haline gelen küresel şirketlerin para politikalarıyla birleşince tehlike ciddi boyutlara ulaştı. Bu tehlike bugün Kuzey Kore’de ortaya çıktı. ABD ile Kuzey Kore arasında yaşanan söz düellosunun yarattığı gerginlik uluslararası siyaseti sıcak hale getirdi. 1980’li yılların başında uranyum zenginleştirme işlemi için girişimlere başlayan Kuzey Kore, uluslararası baskılar neticesinde 1985 yılında 'Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması'nı imzalamak zorunda kalmıştı. 1992’de tesislerini denetime açan Kuzey Kore’nin, 2002 yılında uranyum zenginleştirme ünitesini geliştirdiği ortaya çıkmış, bunun üzerine Kuzey Kore imzaladığı tüm anlaşmalardan çekilmişti" ifadelerinde bulundu.

Karaca sözlerini şöyle devam etti:  

"ABD’nin Kuzey Kore’ye yönelik tutumu 2001 yılından itibaren fazlasıyla sertleşti. Dönemin ABD Başkanı George W. Bush’un 2001 yılının Ocak ayında yayımlanan ulusa sesleniş programında İran ve Irak ile birlikte Kuzey Kore 'şer ekseni' ülkeleri olarak gösterildi. Söz konusu dönemde yaşanan söz düelloları bugün ile benzerlik gösteriyor. Kuzey Kore nükleer programını durdurmadan ABD’nin saldırmazlık garantisi vermesini isterken, ABD yönetimi öncelikle nükleer programını durdurması konusunda ısrar ediyor. Kuzey Kore ise kendisine yönelik askeri bir harekâtın olabilirliğini nükleer silah sahibi olarak bertaraf edeceğini düşünüyor.

ABD’nin Bush döneminde uyguladığı kendisine yönelik tehditleri harekete geçmeden yok etme 'önalıcı vuruş' stratejisi bugün Kuzey Kore’ye uygulanabilir mi? Keza Kuzey Kore; bir Afganistan, Irak, Yemen ya da Suriye değil. Kuzey Kore envanterinde, dünyanın her yerini vurabilecek balistik füzelere ve nükleer silahlar olduğunu biliyoruz. Böyle bir ülkeye ön alıcı vuruş hamlesinin gelmesi ise dünyayı felakete sürükleyebilecek bir riski göze almak anlamına gelir. ABD’nin ise böyle bir riski göze alması bence zor bir ihtimal. Nitekim Dışişleri Bakanı Tillerson, amaçlarının “barışçıl baskı” olduğunu belirtmiş ve Trump'ın, ABD'nin Pyongyang'dan kaynaklanabilecek bir tehdide "benzeri görülmemiş bir öfke ve gazapla karşılık verileceğine" dair sözlerinin, "Kuzey Kore konusunda askeri seçeneğe giderek daha fazla yaklaşıldığının işareti olduğu" yönündeki yorumlara katılmadığını açıklamıştır.

Barışçıl baskının Kuzey Kore üzerinde etkisi düşük olacaktır ki bugüne kadar yapılan açıklamalar bunu işaret ediyor. O zaman barışçıl baskıdan kasıt bize Çin Halk Cumhuriyeti’ni işaret ediyor. Trump’ın başkanlığının ilk aylarından beri sürekli hale getirdiği Çin’e yönelik söylemlerini de bu strateji üzerinden değerlendirmek gerekir. Keza Kuzey Kore’yi masaya çekebilecek tek ülke Çin. BM Güvenlik Konseyine getirilen yaptırım kararlarının Çin ve Rusya tarafından veto edilmemesi, barışçıl baskının işe yaradığı sonucunu bizlere verebilir. Ancak Çinliler bunu başka yönden okumakta. Çin sınırının hemen yanı başında ABD’nin bir harekâta girişmesi ve sonrasında ABD eksenli bir devletin oluşması tehditlerin en büyüğü olarak görülüyor. Bunun yanında Kuzey Kore’yi masaya çekememek her yönden kendisine muhtaç bir ülkeye söz geçirememek anlamı taşıyacaktır ki bu da Çin diplomasisi için itibar kaybı anlamına gelecek.

Diğer yandan Kuzey Kore tehdidi Soğuk Savaş sonrası tartışılan Japonya ve Güney Kore’deki ABD askeri varlığını da bu ülkelerin kamuoyunda meşru hale getirdi. Bu durumun Çin için ABD tarafından çevrelenme olarak algılandığı düşünüldüğünde kriz, ABD’nin bölgedeki askeri varlığını artırmasının da yolunu açıyor.

Kuzey Kore tarafından bakıldığında ABD’nin tehditlerine aynı şekilde karşılık verildiği görülüyor. Ancak bu yalnızca kendi istekleri değil. Çin’in etkisi muhakkak düşünülmeli. Çin, ABD başkanının tehditlerinin boş olduğunu gösterirken, Kuzey Kore üzerinde kendisinden başkasının söz sahibi olmadığını da göstermek isteyecek.

Tüm bu gelişmeler bize bu iki ülke arasındaki sertleşmenin bir askeri harekâta dönmesinin zor olduğunu gösteriyor. Ortaya çıkabilecek bir askeri durum III. Dünya Savaşı’nın çıkmasının yolunu açar. Önümüzdeki günlerde özellikle Çin’in diplomatik girişimlerinin yoğunlaşacağı ve mevcut krizin askeri bir soruna dönmeyeceği kanaatindeyim."

 KAYNAK: DHA

12/08/2017

10:30

Üniversitemiz Akademisyeni Rusya Heyetinde

Üniversitemiz akademik kadrosu üyesi Tolga Sakman, TASAM koordinasyonu ile emekli büyükelçiler ve akademisyenlerden oluşan delegasyona katılmış ve Rusya’nın başkenti Moskova’da RIAC, MGIMO, CEIST, NES, CEFIR, Türkiye-Rusya Toplumsal Forumu gibi düşünce kuruluşları, STK’lar ve üniversiteleri ziyaret etmişlerdir. Delegasyon ikili ve bölgesel sorunların tespiti ve çözüm yolları adına istişarelerde bulunmuşlardır.

10/08/2017

11:40

Tercih döneminde Nişantaşı NeoTech Kampüsü'ne 40 bin ziyaretçi

NİŞANTAŞI Üniversitesi Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Levent Uysal, Maslak'taki NeoTech Kampüsü'nde tercih dönemi sürecinde yapılan çalışmalarda 40 bin öğrencinin ziyarete geldiğini söyledi.

Nişantaşı Üniversitesi'nde yoğun geçen tercih dönemi çalışmaları sonucu etkinliklerde yer alan tüm öğrenci ve çalışanlara plaket verildi. Maslak 1453 NeoTech Kampüsünde gerçekleşen etkinlikte konuşan Nişantaşı Üniversitesi Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Levent Uysal, "Nişantaşı ailesi her zamanki gibi gönüllerin şampiyonu. Arkadaşlarımız canla başla tercih dönemini atlattılar. Nişantaşı Üniversitesi, yeni NeoTech Kampüsünde 40 bin üniversiteli adayını ağırladı. Hem üniversitelerle ilgili bilgiler verdik hem de yeni kampüsümüzü tanıttık. Gelenlere çok teşekkür ediyoruz. Buradaki arkadaşlarımıza da özverilerinden dolayı teşekkür ediyorum. Hem profesyonel çalışanlarımız, hem öğrencilerimiz hem de mezun olarak ilk kez profesyonelliğe atılan arkadaşlarımız yoğun bir şekilde çalıştılar" diye konuştu.

18 BİN ÖĞRENCİNİN İLK TERCİHİNE NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ'Nİ YAZDIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ

Maslak 1453 NeoTech Kampüsü hakkında da bilgi veren Uysal, "Burası çok büyük bir kampüs. Yaklaşık 106 bin metrekareden oluşuyor ve 250'nin üzerinde sınıfımız var. Gelen adaylar kampüsü çok beğendi. Özellikle teknolojiyle iç içe olduğu için yeni jenerasyonun çok dikkatini çekti. Geniş alanlar olduğu için tüm arkadaşlarımıza rahat rahat destek verebildik. Üniversiteler aslında fayda merkezleridir. Biz de tercihle ilgili tüm faydaları sunduk. Zaten 40 bine yakın öğrenci gelip ziyaret etti. Şu anda 18 bin civarında öğrenci ilk tercihine Nişantaşı Üniversitesi'ni yazdı diye düşünüyoruz" diyerek sözlerini noktaladı .

Plaket alanlardan Nişantaşı Üniversitesi Engelsiz Yaşam Biriminde çalışan Burak Can Avcı ise "Burada engelli öğrencilerin daha rahat vakit geçirmesini sağlamak için çalışmalar yapıyoruz. Zaten kampüsümüz de engellilere uyumlu bir kampüs. Engelli öğrencilerimize sahip çıkmaya çalışıyoruz" dedi.

"GELEN ENGELLİ ÖĞRENCİLERİN ÇOĞU MÜHENDİSLİK DÜŞÜNÜYOR"

Maslak 1453 NeoTech Kampüsüne tercih döneminde gelen engelli öğrencilerin çoğunlukla mühendislik bölümlerini düşündüklerini söyleyen Avcı, "Tercih dönemi çok iyi geçti. Birçok engelli öğrencimiz bizi tercih etmek istedikleri için buraya geldiler. Birçoğu da mühendislik isteyen pırıl pırıl öğrencilerdi. Sahip çıkmaya çalışacağız onlara okulumuzu tanıttık. Nişantaşı ailesinin bir birey olmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Tercih dönemi çok iyi geçti. Epey yoğunluk vardı. 12 kadar engelli öğrencimiz buraya tercih için geldiler. İnşallah olur da onları aramızda görürüz. Buradaki motivasyonumda, arkadaşlarımı da çalışmaya sevk ettiğim için verdiler bu plaketi bana. Ben tabii ki elimden geleni yapmaya çalıştım tercih döneminde" diye konuştu.

KAYNAK: DHA

 

28/07/2017

18:05

“Engel” tanımayan kampüs

Tercih döneminde yeni açtıkları “Maslak 1453 Neotech Campus” ile 40 bin öğrenci tarafından ziyaret edilen Nişantaşı Üniversitesi bu süreçte üniversiteleri için çalışan öğrencilerine plaket takdim etti. Özel Başarı Ödülü ise yürüme engeli olan Nişantaşı Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Mobil Teknolojileri bölümü mezun öğrencisi Burak Can Avcı’ya verildi.

LYS’den sonra doğru üniversite tercihi yapmak isteyen milyonlarca öğrenci üniversiteleri tek tek gezdi. Tercih ve tanıtım günlerine gerek akademik personeli, gerek idari birimi gerekse öğrencileri ile hazırlanan Nişantaşı Üniversitesi de yeni açılan Maslak 1453 Neotech Campus ile 40 bin öğrenciyi ağırladı. Teknolojik alt yapısının yanı sıra engelli öğrenciler için de engelsiz alan ve eğitim şartları sunmayı hedefledikleri kampüste, tercih döneminde üniversitesini yalnız bırakmayan ve yeni gelecek olan arkadaşlarına yardımcı olan yürüme engelli mezun öğrenci Burak Can Avcı’ya Özel Başarı Ödülü takdim edildi.

Yapılan ödül töreninde Burak Can Avcı gibi emek veren tüm öğrencilere, Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Levent Uysal, Rektör Prof. Dr. Esra Hatipoğlu ve Genel Sekreter Can Uysal tarafından plaket takdim edilerek teşekkür edildi.

“KAMPÜSÜ TASARLARKEN TEKNOLOJİNİN YANI SIRA ENGELSİZ OLMASINA DA ÖZEN GÖSTERDİK”

Sözlerine öncelikli olarak Burak Can Avcı’ya ve tüm öğrencilerine teşekkür ederek başlayan Levent Uysal aynı zamanda yeni açılan kampüste de engelsiz bir alan oluşturduklarını dile getirdi. Uysal aynı zamanda, “Nişantaşı Üniversitesi tercih döneminde de farkını gösterdi. Burada çalışan bütün arkadaşlarımız alnının terini akıttılar ve kampüsümüzü ziyaret eden 40 bin öğrenciyi ağırladık. Biz bu kampüsümüzü planlarken hem teknolojisine hem de engelsiz olmasına dikkat ettik. Çünkü takımımızda ve gönlümüzde herkese yer var. Sağ olsun Burak öğrencimiz de burada müthiş bir motivasyon yakalayarak arkadaşlarını çok güzel bir şekilde destekledi. Bu yüzden ona gerçekten çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“ONLARIN DİĞER ÖĞRENCİLERLE AYNI ORTAMDA EĞİTİM GÖRMESİ ÇOK ÖNEMLİ”

Engelli öğrencilerin diğer öğrencilerden farksız olarak aynı ortamda eğitim görmesini savunduklarını ve bu doğrultuda ilerlediklerini de dile getiren Uysal, “Nişantaşı Üniversitesi özellikle bütün öğrencilerimizin aynı anda eğitim alabilmesi için dizayn edilmiştir. Engelli arkadaşlarımızın bizim gözümüzde hiçbir farkı yoktur. Diğer öğrencilerimizden farksız olarak aynı ortamda motivasyonlu bir şekilde eğitimimizi veriyoruz. Teknoloji ile birlikte yerleşkenin dizaynını oluşturduğumuz için bütün engelli öğrencilerimize aynı amfide eğitim verebiliyoruz. Bu çok çok önemli çünkü Türkiye’deki birçok eğitim kuruluşu engelli öğrencilerimize farklı ortamlarda eğitim veriyor. Bu yüzden de daha en başında o arkadaşlarımız motivasyonlarını kaybediyor. Onun yerine hep birlikte ‘Nasıl bu eğitimi en iyi şekilde yapabiliriz? diye düşünerek böyle bir kampüs yaptık. Nişantaşı, her zaman sevgi ve mutluluk içerisinde olan insanların heyecanla çalıştıkları bir üniversite. O yüzden üniversite olarak dünyadaki teknolojileri takip ederek hep ilkleri yaptık. Fakat bizim gibi engelsiz bir kampüs düşüncesi olan varsa bütün tecrübelimizi aktarmaya da hazırız” diye konuştu.

 KAYNAK: İHA

28/07/2017

18:05

Haydi Liseli Yarışması ile Girişimci Gençler

Türkiye'nin dört bir tarafından katılan liseli öğrenciler" Haydi Liseli" yarışması ile toplumsal ve çevresel sorunları ele alarak geliştirdikleri projelerini sunma imkanı buldular. Toplamda 9 projenin sunulduğu yarışmada "Teneffüste kendi elektriğini üret" projesi ile Elif Kubilay ve Emir Gülal birinci oldu. Sosyal sorumluluk bilincini ve girişimci ruhunu yansıtan öğrencilerin katıldığı yarışmada ilk 3'e girmeyi başaran öğrencilere yüzde 100 burs verildi.

Nişantaşı Üniversitesi Genel Sekreteri Can Uysal, "Nişantaşı Üniversitesi, Topluma Hizmet Uygulamaları Departmanı ve SosyalBen Akademi’nin birlikte düzenlediği Haydi Liseli yarışması ile sosyal sorumluluk ve girişimcilik ruhu taşıyan, benzersiz fikirleriyle topluma katkı yapmak isteyen tüm lise öğrencilerimizi, bireysel ya da grup olarak projelerini geliştirip sunma imkânı sağladı. Çevresine, topluma ve tüm canlılara fayda sağlamak isteyen, bu vizyona sahip olan lise öğrencilerimize cesaret vermek ve hayallerinde ki sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirmelerine katkı sağlamış olmak bizleri de çok mutlu etti" dedi. 

"Burası gençlerimizin projelerini hayata geçirmeleri için kuluçka merkezi"

Tüm bu projeleri gerçek hayatta da uygulanabilir bir özelliğe sahip olmasını hedeflediklerini vurgulayan Uysal, "Gençlerimiz bu yarışmada birbirinden yaratıcı ve topluma faydalı olduğunu düşündüğümüz projelerini jüri üyelerine sundular. Topluma hizmet uygulamaları departmanı tüm gençlerimizin hayallerini, projelerini hayata geçirmeleri için bir nevi ‘’kuluçka merkezi‘’ olarak konumlandırdık" ifadelerini kullandı.
Sosyal Ben Vakfı'nın kurucusu Ece Çiftçi çok mutlu olduğunu dile getirerek , "Liseli gençlerin bu kadar güzel fikirlerinin olması ve bu fikirleri burada çok güzel bir şekilde burada sunmaları bizi gerçekten motive etti. Onları çok iyi anlıyorum çünkü o yaşlarda bende kendi projemle ilgili çabalıyordum. Gençlerin hem kendilerini ifade etmeleri hem de projelerini hayata geçirmeleri için burası onlar için iyi bir adım oldu. SosyalBen vakfı bu alanda bir ilki gerçekleştirdi. Çünkü SosyalBen sosyal bir şirket özelliğini taşıyarak eğitim kurumlarına, kurumsal firmalara, bireysel öğrencilere sosyal sorumluluk proje danışmanlığı veriyor. Ocak ayından itibaren bu proje için Nişantaşı Üniversite ile birlikte bir işbirliği içindeyiz. Nişantaşı Üniversitesi kendisini üçüncü nesil üniversite olarak adlandırıyor. Bizde bu üçüncü nesili aynı zamanda duyarlı, sorumlu ve bunu sürekli bir şekilde devam ettirebilmeleri için şirket olarak destek veriyoruz. Burada hem girişimci hem toplumdan duyalı kişilerle tanışmak çok güzel bir duyguydu" dedi.

"Toplumsal sorunlara çok duyarlılar"

Genç girişimciler desteklendiği sürece çok daha güzel projelerle karşılaşacağını belirten Çiftçi, "Birinci olan arkadaşlarımız bu tüketim toplumunda kendi elektriğini üretiyor ve bunu çok basite indirgemişler. Merdivenleri çıkıyorsunuz ve yapılan baskı sonucunda sürdürülebilir bir enerji ve elektrik oluşuyor. Diğer bir arkadaşımız görme engellilerin ürün tercihini kolaylaştırmak için destek veriyor. Bir başka arkadaşımız Suriyeli çocuklara yardım etmek için proje oluşturuyor. Hepsi aslında var olan toplumsal sorunlara çok duyarlılar" diye konuştu.

Yarışmanın birincileri Isparta Süleyman Demirel Fen Lisesinde eğitimlerine devam eden Elif Kubilay ve Emir Gülal, "Birinci olduk çok mutluyuz. Bu projeyi geliştirerek okullarımızda, üniversitelerde kullanmak istiyoruz. Ülkemiz için faydalı bir proje olabilir diye düşünüyoruz. Bu proje ile ilerleyerek daha yeni özellikler katmak istiyoruz. Artık maketten çıkıp hayatımızda kullanılabilir hale getirmek hedeflerimizden birisidir. Nişantaşı Üniversitesi de bize bu projemizi hayata geçirebileceğimizi söylediler. " dediler.

KAYNAK: İHA

 

 

23/07/2017

12:40

Mehmet Muslu, “İstihdama yönelik bölümler seçilmeli”

LYS sonuçlarının açıklanması ile birlikte öğrencilerin “Hangi üniversiteyi ve bölümü seçmeliyim?” telaşı başladı. Öğrencilerle birlikte çocuklarının gelecekleri için endişe duyan aileler ise bu konudaki araştırmalarına devam ediyor. Nişantaşı Üniversitesi de tercih döneminde öğrencilere yardımcı olmak ve onları doğru tercih için yönlendirmek üzere Maslak 1453 Neotech Campus’ünde tercih ve tanıtım stantlarını açtı.

Üniversite tercihi konusunda kafasında birçok soru işareti olan gençlere tavsiyelerde bulunan Mehmet Muslu da öğrencileri gelecek kaygısı olmayan mesleklerin seçilmesi ile ilgili yönlendirmelerde bulundu. Özellikle bu konuda ileri görüşlü ve sektörle iç içe olan üniversitelerin seçilmesi gerektiğine değinen Muslu, “Lise hayatından kopup üniversite hayatına girecek olan öğrenciler gibi bizim de en stresli zamanlarımız. Fakat doğru tercih, tüm hayatı etkilediği için çok önemli bir konu. Bu yüzden onları özellikle geleceği açık olan ve mezun olduklarında onları istihdam sağlayabilecek mesleklerin tercih edilmesi konusunda yönlendiriyoruz. Gelişen teknolojiler ve yeni dünya ile birlikte birçok meslek artık yok oluyor ve yerini yeni meslekler alıyor. Örneğin; ATM’ler açıldıktan sonra gerekli bütün banka personellerinin nasıl bir anda azaldığını gördük. Bunun yanı sıra yeni oluşan dünyada sosyal medyanın gücü, artı olarak da teknolojinin gelişmesi üniversitelerde yeni bölümleri de beraberinde getiriyor. Mesela, yeni medya bölümü. Bundan 4 -5 yıl öncesinde böyle bir bölüm yoktu. Fakat şimdi o bölümde zorunlu bir arayış var. Bu zamanın getirmiş olduğu istihdam ve sektördeki açıklıktır. Biz de bu doğrultuda arkadaşlarımızı yönlendiriyoruz. Bununla birlikte önermediğimiz geleceği olmayan meslekler de oluyor” dedi.

“BİR İNSANI İŞ SAHİBİ YAPAN ALDIĞI DİPLOMA DEĞİL, OLUŞTURDUĞU İŞ ÇEVRESİDİR”

Aynı zamanda öğrencilerin okurken de kendilerini sektöre hazırlaması için üniversitelerin eğitimlerinde uygulamalı eğitimin çok önemli olduğuna da değinen Muslu üniversite olarak verdikleri eğitimin yüzde 70’inin uygulamalı eğitim olmasına dikkat ettiklerini söyledi. Muslu konu ile ilgili olarak, “Üniversitemiz 7 yıllık bir kurum. Bununla birlikte hızlı büyüyen bir üniversite. Bu kadar hızlı ilerlemesinin sebebi de kariyer ve sektörle birlikte olmamız. Eğer bir işte en uzman kişi kimse o mesleği öğretebilecek en iyi kişi de odur. Bizim üniversitemizin de en büyük avantajı o. Çünkü kendi sektöründe uzman olan kişiler direk konu ile alakalı bölümlerde öğrencileri sektöre hazırlıyor. Bir insanı iş sahibi yapan aldığı diploma değil, oluşturduğu iş çevresidir. Ünlü isimlerin gelip burada ders vermesi ve onlarla network kurulması aslında onların mezun olmadan iş dünyasına atılmış olması anlamına geliyor. Bu yüzden biz de yüzde 30 teorik eğitimin dışında yüzde 70’lik bir uygulamalı eğitim sağlıyoruz ki öğrenciler iş hayatına girdiğinde gerçekten ben ne yaptım demesinler. Tecrübe kazanılmadan yapılan bir işte maksimum bir iki seneniz boşa gidebiliyor. Biz bu 1- 2 senenin boşa gitmemesi için en başından emek verip en iyi koşulları sağlıyoruz” diye konuştu.

“PUAN VE BAŞARI SIRALAMASI ARASINDAKİ FARK ÇOK ÖNEMLİ”

Tercih yaparken diğer bir önemli olan konunun da puan ve başarı sırası arasındaki fark olduğunu vurgulayan Muslu bu konuda çok dikkat edilmesi gerektiğini dile getirdi. Muslu, “Yerleştirme puanı üzerindeki başarı puanı bizim için aslında gideceğimiz bölümde yerleşeceğimiz alanı belli ediyor. Bu bizim için en önemli husus bu. Öğrencilerin 24 tercihte kullanacağı tercih sıralaması onların aslında bir yerlere gidebilmesindeki en önemli faktörü oynuyor. Diğer bir konu da tercih sıralamasındaki yanlış sıralama. Mesela, yüzde 50 burslu olan bir bölümü başa yazıp sonrasında da yüzde 75 burslu bölümü yazıyorlar. Ya da ücretliyi en üste yazıp bursluları alta yazdıkları oluyor. Daha sonrasında ücretli bir bölüm geldiğinde üzülüyorlar. Bunların olmaması için daha dikkatli davranmak lazım” ifadelerini kullandı.

“TERCİH EDİLECEK ÜNİVERSİTELERE GİDİP BAKILMALI”

Hiçbir önyargı olmadan bütün üniversitelerin gidip görülmesi konusunda da tavsiyede bulunan Muslu, “Önyargı maalesef birçok şeyde olduğu gibi üniversite tercihinde de karşımıza çıkıyor. Bu yüzden önyargıları yıkmak amaçlı bütün üniversiteleri gezsinler, akademik kadronun yeterliliğine, laboratuvarlarına, lokasyonunun nerede olduğuna iyi baksınlar. İyice kafalarında oluşturduktan sonra o bölümü seçsinler. Geleceği olan bölümleri öğrenebilmek amaçlı o bölümün mezunlarıyla da konuşabilirler” dedi.

MASLAK 1453 NEOTECH CAMPUS

Yeni açtıkları Maslak 1453 Neotech Campus’ünden de bahseden Muslu ileri teknoloji kullandıkları kampüs için çok heyecanlı olduklarını dile getirdi. Muslu, “Burası gerçekten son teknolojilerin kullanıldığı 100 bin metrekare üzerine kurulu devasa bir kampüs. Yeni akademik kadro ve yeni kampüs ile yeni bir döneme başlıyoruz. Sektörün en iyilerini burada eğitim için bir araya getirdik. Türkiye’nin en büyük fantom laboratuvarı bize ait. Adalet bölümüz için büyük bir mahkememiz var. Aslında bir nevi öğrencilerimizin mezun olmadan iş hayatında neler yapabileceklerini gösterebildiğimiz bir yer burası. Ayrıca bizi tercih edecek olan gençlere de güzel burs imkanları veriyoruz. Öğrenciler üniversitemizi yüzde elli bir bursla kazandığı takdirde eğer ilk beş tercihinde biz varsak ekstra yüzde 50 burs da biz veriyoruz. Yüzde 75’lerde ise yüzde 30 burs var. Bunun onayını alabilmek için de üniversite içindeki tercih uzmanlarına yaptıkları tercihlerin listesini gönderip onayını almaları yeterli. Herkese şimdiden tüm eğitim ve öğrenim hayatlarında başarılar diliyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

21/07/2017

13:15

Prof. Dr. Esra Hatipoğlu: Bölüm seçiminde gerçekçi olmakta fayda var

LİSANS Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarının açıklanmasının ardından tüm adaylar puan ve sıralamaları doğrultusunda LYS tercihlerini gerçekleştirecekler. Sınav sonucu heyecanını üzerinden atan adaylar vakit kaybetmeden tercihler konusunda çalışmalara başladı. Tercih sürecinde adaylara tavsiyelerde bulunanNişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Hatipoğlu, "Hayallerin peşinden gitmek de önemli ama bölüm seçiminde gerçekçi olmakta fayda var" dedi.

2017 LYS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte gözler tercih sürecine çevrildi. "Tercih demek aslında bir takım şeylerden de vazgeçmek demek" diyen Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Hatipoğlu, şöyle konuştu:

"Öncelikle başarılar diliyorum ve kendilerinden sakin olmalarını istiyorum. Tercih demek aslında bir takım şeylerden de vazgeçmek demek. Dolayısıyla öncelikleri iyice belirlemek, kendi yeteneklerine, arzularına ve ihtiyaçlarına uygun tercih listeleri hazırlamak öncelikli işleri olacak. Aslında epey bir zamanları da var. Dolayısıyla bu süreyi en iyi şekilde kampüslere giderek, hocalarla görüşerek, kendi istedikleri bölümlerde bundan sonra neler olabileceği, hangi mesleklerin kendileri için daha uygun olabileceğinin tartışmalarını yaparaktercih sürecini geçirebilirler. Aslında hayallerin peşinden gitmek çok önemli. Bir hayaliniz olmazsa nereye gideceğinizin de çok farkında olamıyorsunuz. Ona yönlenemiyorsunuz, odaklanamıyorsunuz. Ama hayallerin peşinde giderken de biraz gerçekçi olmakta fayda var. Çünkü hepimiz kendimizi en iyi tanıyanlarız. Neler yapabileceğimizi, nelere daha yetenekli olduğumuzu, neyi daha severek yaptığımızı kendimiz çok daha iyi biliriz, çevredeki insanlardan ziyade. O yüzden biraz gerçekçi davranmakta fayda var. Bir takım seçenekleri daha sonra değerlendirmek de mümkün. Örneğin bir bölüm seçersiniz daha sonra çift anadal yaparsınız, yandal yaparsınız, seçmeli havuzundaki derslerden kendinizi destekleyebilirsiniz."

"BUGÜNÜN GÜNCEL MESLEKLERİYLE KENDİMİZİ SINIRLANDIRMANIN ANLAMI YOK"

Geleceğin meslekleri konusuna da değinen Prof. Dr. Esra Hatipoğlu, "Dünya çok çabuk değişiyor ve bizim tercihlerimiz de çok çabuk değişiyor. O yüzden aslında bugünden sınırlandırmanın yani bugünün güncel meslekleriyle kendimizi gelecek için sınırlandırmanın çok anlamlı olmadığını düşünenlerdenim. Ne yapıyorsak ne yapmak istiyorsak o işin en iyisini yapabilmek güzel olan. Çünkü siz hangi mesleği yaparsanız yapın eğer bir başarınız söz konusuysa, eğer severek yapıyorsanız mutlaka kendinize bir yol bulursunuz. Günümüzün çok popüler meslekleri de var tabii. Daha dijital bir çağdayız. Yeni medya çok önemli. Bilişim sektörü çok önemli" diye konuştu.

AÇIK UÇLU SORULAR

Bu sene ilk kez uygulamaya konan açık uçlu soruların olumlu ve olumsuz etkilerini de anlatan Prof. Dr. Hatipoğlu, "Aslında her öğrencinin kendine ait bir soru çözme biçimi ve soruları cevaplandırma yatkınlığı var. Bazı öğrenciler için bu yeni yöntemin çok daha faydalı olduğu ortaya çıktı, bazı öğrenciler açısından da tam tersi. Ama neticede bu bir sınav ve bunun üzerinden bir değerlendirme yapılıyor. Çok kısa bir zaman dilimi içerisinde öğrencilerimizi farklı testlerle değerlendirmek durumunda kalıyoruz. Öğrencilerin bilgisinin daha iyi nasıl algılanabileceğini deneyen yöntemler bu yeni soru stilleri. Her değişiklik mutlaka bir korkuyu beraberinde getirir ama sanıyorum bu tür değişiklikler devam edecek. Dolayısıyla öğrenci arkadaşlarımızın da bu tür sorulara hazırlıklı olmasında fayda var" dedi.

YENİ EĞİTİM MODELİ: 'NISH EDU'

Nişantaşı Üniversitesi'nde 'Nish Edu' adıyla yeni bir eğitim modeli uygulamaya koyduklarını söyleyen Hatipoğlu, modeli şöyle anlattı:

"Bizim son 2 yıldır ciddi bir çalışmamız var. Hem yeni eğitim modeli üzerinden hem de akademisyenlerimiz ve yeni kampüs çalışmalarımız üzerinden. Nish Edu dediğimiz yeni bir eğitim modelimiz var. 3. nesil üniversite de bunun bir boyutu aslında ama Nish Edu eğitim modelinin birkaç boyutu var. Bunlardan bir tanesi dijital eğitim. Müfredatın dijital olması, öğrencilerin dijital ortamlarda dersleri dinlemeleri, akıllı sınıflar üzerinden bu dersleri takip etmelerinin sağlanması, daha küçük sayıdaki öğrenci gruplarıyla bir takım özel sınıflar oluşturma şeklinde. İkinci en önemli unsurumuz bu dijital süreci karşılayabilecek bir akademik kadronun oluşması. Üçüncüsü ise çok iyi İngilizce öğretmeye hala çaba sarf ediyoruz ve bunun çok önemli olduğunu düşünüyoruz.Üçüncü nesil üniversitenin de önemli unsuruaslında sektörle ilişkiler. Nişantaşı Üniversitesi'nin eğitim modelinin en önemli kısmı sektörle ilişkiler. Sektörün önde gelen kamu ve kuruluşlarının temsilcilerinden çok sayıda hocamız var. Müfredatımızı onların ihtiyaçlarına göre revize etmiş durumdayız. Genel olarak da öğrencilerimizin staj ve mesleki uygulamalar yapmalarını sağlayacak ortamı yaratıyoruz. Bir de tabi çift anadal ve yandal yapma kolaylıkları sağlıyoruz. Ücretsiz olarak bunları gerçekleştiriyoruz. Başarı kriterlerini karşıladıkları anda öğrenci arkadaşlarımızın Nish Edu çerçevesinde iki diploma almalarınıyada belli ölçülerde sertifika almalarını sağlamaya çalışıyoruz. Öğrencilerimize iyi İngilizce öğretme misyonumuzu baştan kendimize koyduk. Bu yüzden dil merkezlerimizle öğrencilerimizin yurtdışında ücretsiz olarak İngilizcelerini geliştirmelerini yani İngilizcenin konuşulduğu ülkelerde öğrenmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Bu uluslararasılaşmanın bir boyutu. İkinci olarak da öğrencilerimize yaptığımız her türlü ikili anlaşmalar çerçevesinde bir değişim programı oluşturmaya çalışıyoruz. Erasmus Plus ise örneklerden biri. Hem akademik personelimize, hem idari personelimize hem de öğrencilerimize değişim olanakları sağlıyoruz. Aynı zamanda da ikili anlaşmalar çerçevesinde daha farklı bir düzlemde öğrencilerimizin vizyonlarını geliştirmeye çalışıyoruz. Bunların dışında da ben bir uluslararası ilişkiler profesörü olarak kendi daha önce kurmuş olduğum ilişkiler çerçevesinde çok ciddi bir uluslararası ağımız olduğunu düşünüyorum. Bunları da öğrencilerimizin kullanıma açıyoruz. Konferans davetleri olursa öğrencilerimizi bilabedel  olarak gönderiyoruz. Bütün bunlar öğrencilerimizin dünya vatandaşı olarak hayatlarını devam ettirmelerini sağlamak için. Bütün öğrenci arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Kendileri için en doğru seçimi yapacaklarına inandığımı da bir kez daha yineliyorum."

 

KAYNAK: Hürriyet

 

20/07/2017

15:30

Geleceğin Mutlu Çalışanı Olmak İçin Bölüm Seçimine Dikkat

Tercih döneminin başlamasıyla birlikte üniversiteli olmak isteyen adaylar kendileri için en doğru okulu aramaya başladı. Adayların tercih edecekleri bölümlerin ileride meslek hayatlarını oluşturacak en önemli kararlardan biri olduğunu dile getiren Nişantaşı Üniversitesi Rehberlik ve Kariyer Daire Başkanı Nazik Kösegil, "Geleceğin mutlu çalışanları olmak istiyorsanız, tercihlerinizi mutlu olduğunuz alanları göz önünde bulundurarak yapın" dedi.

Mesleğini mutlu ve başarıyla yapan, hem ülkeye hem de dünyaya fayda sağlayan kişiler görmeyi amaçladıklarını söyleyen Kösegil, "O yüzden kişinin kendine uygun, doğru mesleği bulması, bu mesleğe bağlı olan bir bölümde hem akademik hem uygulamalı eğitim alması, mezun olduğunda da meslek hayatında o keyifle yer alması çok önemli" diye konuştu.

Öğrencilerin meslek seçerken birçok farklı unsurdan etkilendiğini belirten Kösegil, "Çevrelerinden, ailelerinden, meslek erbaplarından olumlu veya olumsuz birçok yorum duyuyorlar. Önemli olan duyduklarından çok fazla etkilenmeden ilgileri ve yetenekleri doğrultusunda meslek seçimi yapabilmeleri. Meslek dediğimiz şey bireysel yapılan bir çalışma. "O bölümde iş var, bu bölümde iş yok" gibi bir durum söz konusu değil. Önemli olan kişinin o meslek için neler yaptığı ve neler yapmayı göze aldığı. İşin zor kısmı da bu zaten. Öğrenciler maalesef kendilerini tanımıyorlar, yeteneklerini bilmiyorlar ve kendilerini mutlu eden unsurlara dair bilgi sahibi değiller" ifadelerinde bulundu.

NISH MESLEKİ YAKLAŞIM ENVANTERİ İLE KARARSIZ ADAYLARA DESTEK SAĞLANIYOR

Adaylara meslek seçimi konusunda yardımcı olmak için oluşturdukları Nish Mesleki Yaklaşım Envanteri hakkında da bilgi veren Kösegil, "Bu uygulama ile amacımız adayların ilgi ve yeteneklerine uygun mesleklerin listelenmesi. Nişantaşı Üniversitesi'nin Maslak 1453 Neotek Kampüsünde bulunan standımıza gelen adaylara bir optik form ve kitapçık veriyoruz. Adaylar 20 dakika içinde formu dolduruyorlar ve biz de bunun sonuçlarına göre onların ilgi alanlarına uygun listeleri ortaya çıkarmaya çalışıyoruz" diyerek konuşmasını noktaladı.

KAYNAK: DHA

19/07/2017

11:05

50. Yılda 50 Startup Ödülleri

Mercedes-Benz Türk'ün, yenilikçi, sürdürülebilir ve yaratıcı fikirleri destekleyerek topluma veya çevreye fayda sağlayan, sosyal etkisi olan ve hayatı kolaylaştıran çözümler üreten yaklaşımları desteklemek amacıyla düzenlediği ve 59 ilden toplam 680 başvuru alan "50. Yılda 50 Startup" yarışmasında Öğr.Gör. Gökhan ALPASLAN “Bir Bilene Sor” projesi ile ilk 10 proje içinde yer almıştır.

18/07/2017

17:45

Nazik Kösegil: Tercih kılavuzu doğru okunmalı

Milyonlarca öğrencinin geleceğini belirleyecek olan tercih dönemi bugün başladı. Tercih sürecinde adaylara tavsiyelerde bulunan Nişantaşı Üniversitesi Rehberlik ve Kariyer Daire Başkanı Nazik Kösegil, "Önemli olan tercih döneminde 2 farklı açı olduğunu kabul etmek. Birincisi sayısal verilerin bulunduğu açı, ikincisi duygusallığın ve öğrencinin isteklerinin bulunduğu açı. Tercih döneminde öğrencinin sağlıklı ve mutlu bir tercih yapabilmesi için bu iki açıyı birbirine yaklaştırmak gerekiyor" dedi.

Adayın yapması gereken temel adımın sınav sonuç belgesini doğru okumak olduğunu söyleyen Nazik Kösegil, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Öğrencinin yapması gereken sonuç belgesini doğru okumak. Hangi puan türünde kaç puan aldı? Yerleştirme puanları ne? Yerleştirme başarı sıralamaları ne? Bunlara bakması bekleniyor. İkincisi ise tercih etmek istediği bölümlerin başarı sıraları ve puanlarına bakması. Bu ikisi arasındaki eşitlik ne kadar artarsa, ne kadar birbirine yakın olursa tercih listesi de öğrencinin istek listesine yakın hale geliyor. Eğer bu bağlantı biraz daha kopuksa yani öğrencinin aldığı başarı sırası ve puanla istediği bölümlerin başarı sıraları arasında bir farklılık varsa öğrencinin bu sefer yeni bölümler araştırması ve yine kendi isteğine, kendi yeteneğine uygun olarak seçtiği bölümleri tercih listesinde göstermesi gerekiyor. Bununla ilgili birçok farklı yöntem var. Birincisi kılavuz çok doğru okunmalı. Kılavuzda her bölümle ilgili sayısal veriler mevcut. Öğretim görevlisi sayıları, sınav sonuçları, geçen sene o bölüme giren öğrenci başarı sırası mevcut. Tüm bunlar zaten öğrenciye fikir verecek. Bunların dışında üniversitelere gitmeleri, üniversitelerin yerleşkelerini görmeleri, akademisyenlerle konuşmaları da bölüm seçimleri noktasında destek olacaktır."

KULÜPLER, TOPLULUKLAR, YURTDIŞI OLANAKLARI, STAJ OLANAKLARI VE SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNDEN OLUŞAN BİR SOSYAL YAŞAM KORİDORU

Adaylara tercih sürecinde Maslak 1453'teki Neotech Kampüsünde destek verdiklerini hatırlatan Kösegil, şöyle konuştu:

 "Nişantaşı Üniversitesi olarak biz Maslak 1453'teki Neotech Kampüsümüzdeyiz. Bu çok büyük ve gelişmiş bir kampüs. Tüm öğrencilerin gelip yerleşkemizi görmelerini istiyoruz. Çünkü özellikle gelen öğrencilerle yaklaşık 10 günden beri burada bir tercih süreci devam ettiriyoruz. Gelen öğrencilerden ve velilerden aldığımız dönüşler çok olumlu ve bizi de çok mutlu ediyor. O yüzden süreçteki tüm öğrenci ve velileri mutlaka 1453 Neotech Kampüsümüze bekliyoruz. Kampüs içinde özellikle öğrencinin geldiğinde okuldaki yaşamı öğrenmesini istiyoruz. Yani kulüpler, topluluklar, yurtdışı olanaklarımız, staj olanaklarımız ve sosyal sorumluluk projelerimizden oluşan bir sosyal yaşam koridorumuz var. Öğrenci bu koridorda aslında üniversite içerisinde nasıl yıllar geçireceğini öngörebiliyor. Bir sonraki adımda ise bölümlerimizi akademisyenlerimizin anlattığı akademisyen bilgilendirme masalarımız var. Burada da özellikle bölümlerle ilgili dışarıdan duyumlar değil de içeriden üstatlardan  bilgi almakla ilgili bir süreç devam ediyor. Dolayısıyla öğrenciler her bölümle ilgili akademisyenlerimizden bilgi alabiliyorlar. İlginç sorular da geliyor. Sınav soruları soranlar dahi oluyor. Bu anlamıyla biraz daha keyifli ve rahat bir görüşme ortamı sağlıyoruz. Bunun dışında yaklaşık 100 rehber öğretmenden oluşan bir tercih masaları alanımız var. Bu alanda da öğrencinin başarı sırası, puanı ve okumak istediği bölümlerle ilgili tercih danışmanlığı yapıyoruz. Burada önemli olan öğrenciye doğru ve sağlıklı bilgi verebilmek. Buradaki bu geniş kadrolu sistemin amacı da öğrenci doğru ve gerçek bilgiye ulaşsın ve tercihlerini yaparken de buna göre hareket etsin. Bu anlamda öğrencilerimize ve velilerimize hem yeni yerleşkemizi görmeyi hem de okulun içini tanıma anlamında tercih masalarımıza bekliyoruz."

İLK 5 TERCİHE YÜZDE 50  ÜZERİNE YÜZDE 50 YA DA YÜZDE 75 ÜZERİNE YÜZDE 30 BURS

Öğrencinin merkezi yerleştirme yoluyla aldığı bursların yanında üniversite tarafından da bu seneye özel çeşitli burslar verildiğini söyleyen Kösegil sözlerini şöyle noktaladı:

"İki farklı burslandırma var. Birincisi öğrencinin merkezi yerleştirme yoluyla aldığı burslar. Yani başarı sırasıyla birlikte bizden alabileceği tam burslar, yüzde 50 burslar ve yüzde 75 burslar. Bunlar ÖSYM tarafından verilen merkezi yerleştirme burslarıdır. Ayrıca üniversitemiz tarafından öğrencilere bu yıla özel olmak üzere ilk 5 tercihinden birini yada hepsini Nişantaşı Üniversitesi yazan ve yerleşen öğrenciye yüzde 50 programa yerleştiği takdirde  + yüzde 50, yüzde 75 programa yerleştiği taktirde de + yüzde 30 burslandırma yapacağız. Bu sayede öğrencinin aslında üniversitemize mutlaka gelmesi gerekecek. Çünkü bu bursu alabilmesi için tercihlemesini bize ibraz etmesi gerekecek yada web sitemiz üzerinden bu ibraz işlemini gerçekleştirmesi gerekecek. Ayrıntıları web sitemizden takip edebilirler. İlk 5 tercihine Nişantaşı Üniversitesi yazan öğrenciler + burslandırılması durumu da ÖSYM tarafından verilen burslar gibi öğrenim hayatı boyunca devam edecek olan burslardır. Burs kesilmesi durumu söz konusu değildir. Sadece hem bu tercih bursu hem de ÖSYM'den alınan burslar disiplin suçları, yüz kızartıcı suçlar işlenmediği takdirde öğrencinin eğitim hayatı boyunca devam eder. Dolayısıyla gönül rahatlığıyla almak için ilk 5 tercihe bize bunu yazar ve ibraz ederlerse burstan tüm öğrencilerimiz yararlanacaktır."

 Kaynak: DHA

18/07/2017

14:00

Gün Birlik Günü

Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Levent Uysal, 15 Temmuz darbe girişimi yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajında "Milletimiz; tek bayrak, tek millet, tek vatan, tek devlet anlayışı ile özgürlüğüne sahip çıktığını tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir" dedi.

Uysal mesajında şu ifadeler yer verdi:

"FETÖ/PDY terör örgütü tarafından 15 Temmuz 2016 günü gerçekleştirilen hain darbe girişimi aziz milletimizin ve kahraman güvenlik güçlerimizin canları pahasına verdiği mücadele ile geri püskürtülmüştür. Milletimiz tek bayrak, tek millet,tek vatan, tek devlet anlayışı ile özgürlüğüne sahip çıktığını tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir."

GENÇLERİMİZİN DEMOKRASİMİZE SAHİP ÇIKACAĞINDAN ŞÜPHEM YOK

"Ülkemizdeki eğitim sektörünün temsilcilerinden biri olarak, gençlerimizin yani yarınlarımızın bu hain darbe girişimi gecesi sonrası, demokrasimize ve ülkemizin geleceğine ne pahasına olursa olsun sahip çıkacağından ve benzer tehditlere karşı da her daim teyakkuz halinde olacağından hiçbir şüphem yoktur" diyen Uysal, "Tekrardan 15 Temmuz şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize sabır, gazilerimize de sağlık vermesini diliyorum. Gün birlik günü, milletimize teşekkürler" diyerek sözlerini noktaladı.

 

14/07/2017

19:20

Rehber Öğretmenlere Koçluk Eğitimi

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Nişantaşı Üniversitesi işbirliği ile eğitim koçluğu üzerine ‘Özel Eğitim ve Rehberlik Sertifikası Programı’ düzenlendi. Özel Eğitim ve Rehberlik Sertifikası Programı, Nişantaşı Üniversitesi Doç. Dr. Cevdet Uysal Konferans Salonu’nda yapıldı. Sertifikası Programına Rehberlik Araştırma Merkezi müdürleri, yöneticiler, rehber öğretmenleri ve özel eğitim alanındaki öğretmenlerin içinde bulunduğu 39 kişi katıldı. Program 6 gün sürdü.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Özel Eğitim Rehberlik ve Hayat Boyu Meslek Eğitimi’nden sorumlu Serkan Gür, “İl Milli Eğitim Bakanlığı olarak özel eğitim ve rehberlik çalışmalarını çok önemsiyoruz. Bu alanla ilgili bir dizi proje hareketliliğimiz var. Özellikle İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bakanlığın geliştirmiş olduğu politikalar noktasında çok önemli çalışmalara imza atıyoruz. Bu çalışma da onlardan bir tanesi olup insanları ve eğitmenlerimizi hazırlayan bir iş birliği faaliyetidir” dedi.

“Özel Eğitim ve Rehberlik alanı özellikler engellileri kapsıyor”

Özel eğitim ve rehberlik alanı engelli bireyleri özellikle işitme ve görme engellileri kapsadığını vurgulayan Gür, Son dönemde ‘yıldızı parlıyor’ diye ifade edilen bilim sanat merkezindeki üstün yetenekli çocuklarımızı kapsayan çok geniş bir yelpazesi var. Bu alandaki yatırımların da son dönemde arttığını özellikle ifade etmek isterim. Tabi ki hareketliliğin göbeğinde öğretmenler arkadaşlarımız var. Onların niteliklerini yükseltmek bu alandaki kaliteyi yükseltmenin en önemli göstergelerindendir. Bizde bu nedenle bir öğretmen eğitimi hareketliliği içerisinde üniversitemiz ile birlikte bir program gerçekleştirdik. Nişantaşı Üniversitesi bu konuda öğretmenlerimizin kişisel ve mesleki becerilerinin arttırılması açısından akademik yönden bize destek oldular” ifadelerini kullandı.

“Rehber öğretmenin bulunduğu konum geçmişteki gibi değil”

Nişantaşı Üniversitesi Rehberlik ve Kariyer Daire Başkanı Nazik Kösegil, “Üniversitemiz yıl içerisinde Milli Eğitim ile birlikte çok sık bu tarz işbirliklerine giriyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptığımız işbirliklerinde genel çalışmalarda her zaman akademik bir destek sağlamaya ve öğrencinin hayatında söz sahibi olan herkesin akademik anlamda bilgili ve tecrübeli olmasına destek oluyoruz. Rehber öğretmenin bulunduğu konum geçmişteki gibi değil. Geçmişte okulda yeteri kadar rehber öğretmen yoktu ve yönlendirmeler biraz öğrencinin fikriyle biraz da çevre gerçekleşiyordu. Şimdi artık daha bilimsel daha akademik temellerle bu işler devam ediyor. Hala okullarımızda ciddi anlamda rehber öğretmen sayısında açıklar var. Rehberlik servisleri bir toplumun gelişimi anlamında en önemli en değerli yerler ve herkesin rehberlik servisini desteklemesi ve önemsemesi, yönlendirmesine göre hareket etmesi gerekiyor. El yordamı değil de daha bilimsel daha denenmiş ve akademik alt yapısı olan kişiler öğrencilerimizi hayata hazırlarsa mutlu bir topluma erişebiliriz. Dolayısıyla tüm eksiklerin giderilmesi ve rehber öğretmenlerimizin tüm öğrencilerimize ulaşabilmesini umut ediyoruz” diye konuştu.

6 günlük eğitim koçluğu programı

Etkin İnsan Gelişim Enstitüsü kurucusu ve eğitmeni aynı zamanda profesyonel koç olan İsmail Barış Özpazarcık, “İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Nişantaşı Üniversitesi protokolü ve Etkin İnsan Gelişim Enstitüsü işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilen 6 günlük eğitim koçluğu programımızı tamamladık. Programa Rehberlik Araştırma Merkezi müdürleri, yöneticiler, rehber öğretmenleri ve özel eğitim alanındaki öğretmenler katıldı. Programın içeriği, eğitim dünyasında nasıl bir fark yaratılabilir, öğrencilerin değişim ve dönüşümlerine nasıl katkı bulunabilir çerçevesinde gerçekleşti. Mevcut olan öğrencilerimize, gençlerimize ulaşmak, daha sağlıklı bir iletişim kurmak ve onları hedef odaklı düşündürüp hedeflerine odaklanmalarını sağlayabiliriz. Hedefleri olan öğrencilere yol arkadaşlığı yapmak, hedefleri olamayan öğrencilere hedef kazandırabilmek temel amaçlarımızdandır. Hedefleri olan öğrenciler fark yaratıyorlar ve bizi geleceğe taşıyorlar. Onları geleceğe taşıyan dinamikleri konuştuk ve çalıştık. Uygulama yoğunluğu olan bir eğitimdi” şeklinde konuştu.

KAYNAK: MİLLİYET

19/06/2017

11:55

Meslek Yüksekokulu Öğrencilerine Cift Diploma Müjdesi

Meslek Yüksekokulu öğrencileri de çift diploma ile mezun olabilecek. Yükseköğretim kurumlarında ön lisans ve lisans düzeyindeki programlar arasında geçiş, çift anadal, yan dal ile kurumlar arası kredi transferi yapılması esaslarına ilişkin yönetmelikte değişiklik 9 Haziran 2017 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.


Yönetmelikte yapılan değişikliğe göre üniversitelerin akademik birimlerinin belirleyeceği koşullar doğrultusunda ön lisans öğrencileri de ikinci bir ön lisans diploma programında çift anadal yapabilecek. Aynı yönetmelikle, lisans öğrencilerinin de ön lisans programlarında çift anadal yapabilmelerinin önü açılmış oldu. Nişantaşı Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Mehmet Altuntaş, “Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin yıllardır böyle bir taleplerinin olduğunu belirterek, öğrencilerin becerilerine göre ikinci bir diploma programı okumak istediklerini ve bu konuda çok kez Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na başvuruda bulunduklarını biliyoruz, bu isteğin dikkate alınarak ön lisans öğrencilerine ikinci bir diploma elde etme hakkının sunulması, eğitim kalitesini artırarak daha etkin ve verimli bir eğitim ortamının oluşmasını sağlayacaktır” şeklinde konuştu.


Mezunların istihdam olanaklarına da değinen Altuntaş, bu yeni düzenleme ile öğrenci niteliğinde ortaya çıkacak iyileşmelerin mezunların sürdürülebilir bir şekilde istihdam edilebilmelerini olumlu etkileyeceği yönünde açıklamalarda bulundu.


Meslek Yüksekokullarının önemi daha da artacak.


Öğrenciler birçok nedenle yerleştikleri programda eğitimlerini devam ettirmekten memnun olmadıkları için okumak istemediklerine değine. Altuntaş’a, “dolayısıyla akademik yıl kaybedip yeniden YGS ve LYS’ye girmek zorunda kalıyorlar. Bu da birçok öğrenciye maddi ve manevi yük oluşturarak öğrencilerin büyük bir zaman kaybı yaşanmasına neden oluyor. Geçtiğimiz yıllarda mevzuata eklenen “Merkezi Yerleştirme Yolu ile Yatay Geçiş” sistemi öğrencilere memnun olmadıkları bölümü değiştirme konusunda önemli avantajlar sağladı. Ön lisans öğrencilerine tanınacak çift anadal imkanı da bu konuda büyük destek oluşturacak ve meslek yüksekokullarına karşı olan ilgiyi artıracaktır” diye konuştu.

KAYNAK: MİLLİYET

13/06/2017

09:40

Levent Uysal, Başarılı Sporcuları Kabul Etti

Nişantaşı Üniversitesi spor takım temsilcileri, kazandıkları kupaları Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Levent Uysal’a sundu.


Nişantaşı Üniversitesi spor takım temsilcileri, 2016 - 2017 akademik yılında kazandıkları 6 kupayı Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Levent Uysal’a sundu. Sporcu ve spor yöneticilerini makamında kabul eden Levent Uysal, sporculardan geçirdikleri sezon ve elde ettikleri başarılar hakkında bilgi aldı. Keyifli geçen sohbet sonrasında Levent Uysal verdiği demeçte, “Hedeflerimiz doğrultusunda spor alanında da yatırımlar yapıyoruz. Bu yaptığımız yatırımların karşılığını alıyor olmak gurur verici. Tüm sporcu öğrencilerimize ve yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Bu akademik yıl 9 branşta toplam 110 sporcu ile yarışmalara katıldık ve koyduğumuz hedeflere başarı ile ulaştık. Önümüzdeki yıllarda yatırımımız artarak devam edecek. Maslak 1453 NeoTech kampüsümüz içerisinde yer alan modern spor komplekslerinin imkanları ile başarılarımızı daha da yukarılara çıkartacağız” dedi.


Nişantaşı Üniversitesi 2016 - 2017 sezonunda erkek basketbol, erkek voleybol, kadın voleybol ve erkek tenis branşlarında birincilik, salon futbolunda ikincilik ve futbol branşında üçüncülük kupasını müzesine götürerek üniversiteler arası liglerde katılım gerçekleştirdiği tüm branşlarda hedefine ulaştı.

KAYNAK: MİLLİYET

09/06/2017

12:20

Deniz Sıla İçin İyilik

Lösemi tedavisi gören 14 yaşındaki Deniz Sıla Uğurtaş ilik nakli bekliyor. Siz de sadece 1 tüp kan vererek ilik gönüllüsü olabilirsiniz.

Kök hücre nakli hakkında genel bilgiler için tıklayınız. Gönüllü olmak isterseniz Türkiye’nin her yerindeki Kızılay Merkezlerine veya İstanbul Tıp Fakültesi Doku Bankası'na (0 212 534 75 00) başvurabilirsiniz.

 

06/06/2017

10:15

Nişantaşı Üniversitesi Öğrencilerinden "Gönüllü Turizm"

NİŞANTASI Üniversitesi öğrencileri Sinop Aşıklar Caddesi'nde 'Gönüllü Turizme' katıldı. Nişantaşı Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü 2'nci sınıf öğrencileri, Sinop Aşıklar Caddesi'nde düzenlenen 'Gönüllü Turizme' katıldı. Sosyal Sorumluluk Danışmanı Sibel Karaduman, "Biz burada Nişantaşı Üniversitesi olarak danışmanlık veriyoruz ve  bu kapsamda gönüllü turizmi gerçekleştiriyoruz. Bizim hep beraber çocuklar ile yapmak istediğimiz okulda teoride öğrendiklerini gerçek hayatta sunmaları. Daha öncede Bektaşağa Köyü'nde bir ilkokula gelmiştik ve güzel bir gün geçirmiştik. Yarın ise kotra yapımını öğreteceğiz. Asıl amacımız öğrenciler Karadeniz’e geldikleri zaman farklı bir kültürü nasıl öğrenebilirler” dedi.

KAYNAK: HÜRRİYET

29/05/2017

19:10

Mikro Art İle Hayata Bakış

Nişantaşı Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi iş birliği ile Etiler Sanat Evi’nin ilk workshop çalışmasının konuğu “Mikro Art” sanatının dünyadaki öncülerinden Hasan Kale oldu.
24 Mayıs Çarşamba günü Etiler Sanat Evi’nde yapılan workshop çalışması yoğun ilgi gördü. İğne ucu, kum tanesi, pirinç, çivi, susam onun tuvallerinden yalnızca bazıları. Hasan Kale, Mikroların yanı sıra yağlıboya eserlerde üretirken, farklılık ve farkındalık oluşturmak adına başka bir bakış açışı sunuyor.

Yepyeni bir galeri Etiler Sanat Evi

Etiler Sanat Evi, kapılarını 28 Nisan 2017’de ressam Soheil Moradpour’un “Türkiye’de 10 Yıl’’ resim sergisi ile açan yeni bir cep galeri. Galeride, resim, heykel, güzel sanatlara dair sergilerin yanı sıra söyleşi, imza, tanıtım günleri, atölye çalışmaları düzenlenecek olup sanatçı ve sanatseverlere karma ve kişisel sergilerle alternatif alanlar sunulmakta. Etiler Sanat Evi, Nişantaşı Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi iş birliği ile bir çok workshop ve atölye çalışmasına da ev sahipliği yapacak.
4 yaşından bu yana resmi ve sanat ile yaşayan ressam Soheil Moradpour’un bu kişisel sergisinde, boya, desen, tuval ve farklı malzemelerle kurguladığı 10 yıllık Türkiye kültürü deneyimlerinin yansımalarından Osmanlı, Selçuk, Ege Kültürü üzerinde her dönemden farklı eserlerini sergiliyor.

KAYNAK: MİLLİYET

26/05/2017

18:45

Böyle Büyük Kampüs Avrupa'da Bile Yok

Nişantaşı Üniversitesi’nin 200 milyon dolarlık Maslak 1453 Neotech Campüs’ünde aynı anda 68 bin öğrenci eğitim görecek. 

Yeni kampüs 

Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Levent Uysal global bakış açısı ve uluslararası işbirlikleri ile topluma değer katmayı amaçlayan 3. nesil vakıf üniversitelerinden biri olan Nişantaşı Üniversitesi’nin, Maslak 1453 Neotech Campus ile Avrupa’da aynı anda en fazla öğrencinin ders yapabildiği tek üniversite olacağını söyledi. Neotech Campus’ün 2017- 2018 eğitim yılında kapılarını açacağını belirten Uysal “68 bin öğrenci aynı anda öğrenim görebilecek” dedi.

Hedefteki projeler 

Nişantaşı Üniversitesi’nin önümüzdeki dönem projelerinden de söz eden Levent Uysal şunları söyledi: “Dubai’de donanımlı bir sağlık üniversitesi, Viyana’da kapsamlı bir şehircilik üniversitesi açılması için çalışmalarımızı son noktaya getirdik. Nişantaşı Üniversitesi Dil Uygulama Merkezi’ne bağlı olarak yakın zamanda dünyanın farklı şehirlerinde dil öğrenim merkezleri açacağız. Londra ve Dublin’in ardından NishKöln, NishMadrid, NishHongKong gibi dünyanın farklı lokasyonlarında da öğrencilerin ücretsiz dil öğrenimi için donanımlı merkezler açılacak.”

Sayılarla Nişantaşı 

2010 yılında 350 öğrenciyle eğitime başlayan Nişantaşı Meslek Yüksekokulu ile temelleri atılan Nişantaşı Üniversitesi 2012 yılında açıldı. 2017 yılı itibariyle 30 bin 150 öğrenciye ulaşan üniversitenin 667 öğretim görevlisi ve 245 idari personeli bulunuyor. 200 milyon dolara inşa edilen Maslak 1453 Neotech Campüs’te eğitim için yapılan altyapı maliyeti de 15 milyon doları buldu. Kampüste 32 sağlık laboratuvarı, 264 adet derslik, 1.200 metrekare kütüphane ve 400 metrekarelik çalışma salonu bulunuyor.

Kampüste neler var? 

Kampüsün olanakları arasında dokunmatik ekranlı akıllı sınıflar, Eczacılık, Dişçilik, Beslenme ve Diyetetik Laboratuvarları, BiyokimyaLaboratuvarları, Mahkeme Salonları, 5 adet Çok Amaçlı Gastronomi Mutfağı, 2 adet Konferans Salonu, Havacılık ve Denizcilik Simülatörleri, Wideowall Teknolojisi ve Dijital Bilgilendirme Sistemi, Öğrenci Bilgi Kioskları, 12 adet Bilgisayar Laboratuvarı, 11 adet Çizim Atölyesi, Radyo-TV Stüdyoları bulunuyor.

Dikkat çeken uygulamalar

NishPartners: Öğrencilere okudukları süre içinde lider firmalarda sektöreliş tecrübesi sunuyor. Nish Learning: Öğrencilere mobil cihazlarda kullanılabilen uygulama üzerinden ücretsiz İngilizce eğitimi sunuyor. NishLondon: Öğrencilere okudukları süre içerisinde Londra’daki dil uygulama merkeziyle ücretsiz İngilizce eğitim fırsatı sunuyor. Nish Dublin: Dublin’deMayıs 2017’de açılacak dil uygulama merkeziyle öğrencilere ücretsiz İngilizce eğitim fırsatı sunacak. NishAbroad: Öğrencilere Avrupa ve Asya’daki uydu kampüsleriyle hiçbir öğrenim kaybı yaşamadan eğitim olanağı sunuyor.

23/05/2017

20:30

I.International Mayfest

18 Mayıs 2017 tarihinde Üniversitemiz Sadabad Kampüsü’nde Uluslararası Ofis tarafından I. International Mayfest etkinliği düzenlendi. Önümüzdeki yıllarda geleneksel hale gelmesi planlanan bu etkinliğimizde, uluslararası öğrencilerin kendi ülkelerinin kültürlerini paylaşmaları ve Türk Kültürünü yakından tanımaları amaçlanmıştır.   Yaklaşık olarak 500 öğrencinin katılım sağladığı etkinliğimize, İstanbul’daki diğer üniversitelerden yabancı öğrenciler de davet edildi. Etkinliğimizde öğrenciler kendi ülkelerin yemeklerini, kullandıkları geleneksel eşyaları, kıyafetleri, danslarını ve müziklerini sergiledi. Balon futbolu etkinliği ise güne damgasını vuran aktivite oldu. Öğrencilerin büyük ilgi duyduğu Balon Futbolu etkinliği ile birlikte toplamda 13 müsabaka organize edildi. Ayrıca Uluslararası Ofis tarafından katılımcılara sürpriz hediyeler takdim edildi. Dj performansı ile öğrencilerin kendi ülkelerinin geleneksel danslarını sergilemesi etkinliğimize renk katmıştır.

23/05/2017

15:15

Gençler Teknolojik Eğitimle Mutluluğu Yakalayacak

Nişantaşı Üniversitesi olarak, istikrarla büyüyen Türkiye’ye ve onun parıldayan gençlerine güveniyoruz. Fayda merkezi bir üniversite olarak hedeflerimiz; dünya çapında işler yapmak, yatırımlarımız ve başarılarımızla öğrencilerimizden velilerimize, akademisyenlerimizden personelimize yani tüm Türkiye’ye ve dolayısıyla dünyaya güven ve mutluluk verebilmek. Bilimi, teknolojiyi, dünyayı ve insanları yakından takip eden anlayışımızla farklı bakmanın, görmenin, değişmenin ve değiştirmenin gücüne inanıyoruz. Türkiye, 2023 hedeflerine hızla ilerlerken bizler de hazırlıklarımızı özenle devam ettiriyoruz. Güçlü Türkiye’de donanımlı, yenilikçi, bilimsel ve araştırmacı ilkelerimizle daima çağa ayak uyduran bir üniversite olarak varlığımızı sürdürmeyi hedefliyoruz.

HEDEF 68 BİN ÖĞRENCİ

Türkiye’deki 5 kampumuz ve dünyanın farklı lokasyonlarındaki dil okullarında öğrenim gören binlerce öğrencimizle Türkiye’nin en hızlı büyüyen vakıf üniversitelerinden biri olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bugüne kadarki en büyük projemiz; Ağaoğlu Maslak 1453’teki, yaklaşık 1 yıldır yapımı süren, yüksek teknolojiyle donattığımız yenilikçi NeoTech Campus. 2017-2018 eğitim yılında 550 milyon TL yatırım yaparak 106 bin metrekare kapalı, 51 bin metrekare açık alana sahip, donatılan yenilikçi teknolojilerle hayatı kolaylaştırmayı amaçladığımız, geleceği bugünden yakalayan 1453 NeoTech Campus’a geçeceğiz. 2018’de bir vakıf üniversitesi için yüksek olan 30 bini geçecek öğrenci kapasitemizi, kademeli olarak 68 bine çıkarmayı planlıyoruz. Sanat ve sporla taçlandırdığımız zengin sosyal olanaklarımızla öğrencilerimizi yalnızca derslere değil, hayata da hazırlıyoruz. Bir dünya üniversitesi olarak, yerel değerlerine sahip çıkan global oyuncular yetiştirmek için kurguladığımız kampusta öğrencilerimiz derslerini rahat çalışabilsin diye, 400 metrekarelik çalışma salonu bulunuyor. Dünyadan geri kalmamak hatta ilerisinde olabilmek için öğrencilerimizi bilim ve teknolojiyle geliştiriyoruz. Mesleklerini dünyanın her yerinde yapabilmeleri için onları küresel standartlardaki eğitim anlayışımız ve ilerici bakış açımızla yetiştiriyor; çağdaş ve ezber bozan, ayrıcalıklı bir dünyanın kapısını aralıyoruz.

SINIFLAR DA KÜRSÜLER DE AKILLANDI

Öğrencilerimizin birçok konuda bilgi sahibi olabileceği bilgi kioskları ve yüksek kaliteli görüntü sunan Videowall teknolojisi kampusumuzdaki yeniliklerden sadece birkaçı. Bir ağ aracılığıyla dağıtılan ve uzaktan yönetilebilen, kullanımı kolay yeni nesil yayın, reklam, duyuru ve bilgilendirme sistemi ‘Digital Signage’ ile onlara mesajlarımızı duyurabileceğiz. Bilgilendirme ekranları, ileri teknoloji projeksiyonlar, akıllı kürsüler, akıllı mikrofon ve akıllı sınıf kameralarıyla donatılan kampusumuzda ‘Gold Class’ adını verdiğimiz ‘Akıllı Sınıf’larla öğrencilerin eğitim hayatını kolaylaştırmayı, onları aydınlık yarınlara bilimin ve teknolojinin ışığında güvenle hazırlamayı hedefliyoruz. 264 derslik, 32 sağlık laboratuvarı, mahkeme salonu simülasyon sınıfı, eczacılık ve biyokimya laboratuvarları, havacılık ve denizcilik simülasyon atölyeleri; mimarlık/iç mimarlık çizim laboratuvarı, mühendislik uygulama laboratuvarı, moda-tekstil ve grafik tasarım atölyeleri, radyo-televizyon stüdyosu, büyük otel ve restoranlarla boy ölçüşebilecek gastronomi mutfakları, spor alanları, dans performans sahası, tiyatro/sahne sanatları atölyesi, 200 ve 350 kişilik 2 konferans salonu, 1.200 metrekarelik sayısız bilgi kaynağıyla donatacağımız kütüphane gibi birçok yenilik geleceğin gerçek sahibi gençleri bekliyor.

3. NESİL ÜNİVERSİTE

Onlara güven, konfor ve dünya standartlarında kaliteli eğitim olanakları sunarak kendilerini tanımaları, potansiyellerini fark etmeleri, hayallerini ve hedeflerini belirleyerek kendileriyle birlikte yaşadıkları dünyayı da değiştirmeleri yönünde yüreklendiriyoruz. Üyeleri dünyaya yayılmış, birbirine ve işine aşkla bağlı Nişantaşı Üniversitesi ailesi olarak; öğrencilerimize yüksek teknolojili dev bir kampus sunmanın heyecanını yaşıyoruz. 3. Nesil olarak adlandırdığımız üniversitemizin teknolojiye, araştırmaya, bilimselliğe verdiği değere uygun olarak, gerçekleştirdiğimiz yatırımlarımızla eğitim kalitesinin çıtasını daha ileriye taşıyoruz. NeoTech Campus ile eğitim, bilim ve teknolojideki güncel gelişmeleri kolaylıkla yakından takip edebilecek öğrencilerimiz, yerel değerlerine sahip çıkarken dünyaya da entegre olmuş güçlü bireyler olarak hayata atılacak. Türkiye’nin 3. Nesil Üniversitesi olarak değişimin ve gelişimin öncüsü olmaktan mutluluk duyuyoruz. Yenilikçi NeoTech Campus, değişimin gücüne inanan tüm öğrencilerimize armağan olsun!

KAYNAK: HÜRRİYET

22/05/2017

08:10

Üniversiteli Gençlerin Tasarımları "Genç İşler Sergisi"nde Bir Araya Geldi

NİŞANTAŞI Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi öğrencilerinin tasarımlarından oluşan "Genç İşler Sergisi" sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Ev sahipliğini Adahan Otel Sergi Salonu'nun yaptığı sergi, gençlerin işlerini görünür kılmayı amaçlıyor. Öğrenci ve akademisyenlerin ortak çalışmaları sonucu ortaya çıkan ürünler arasında afişler, sürdürülebilir giysi tasarımları, kadına şiddet konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan tasarımlar, kurum kimlik tanıtımları, animasyon çalışmaları ve daha pek çok eser yer alıyor. Her sınıftan öğrencinin eserine rastlanabilen sergide, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Grafik Tasarım, İç Mimarlık, İletişim Tasarım, Radyo, Televizyon ve Sinema, Tekstil ve Moda Tasarımı bölümlerinden öğrencilerin işleri sergileniyor. "İÇİNDE YER ALACAKLARI DÜNYAYA ŞİMİDİDEN ADIM ATMALILAR" Öğrencilerinin, işlerini ziyaretçilere anlatırken çok heyecanlı olduklarını söyleyen Nişantaşı Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülseren Yücel, "Amacımız, onların görünür kılınmasıydı. İçinde yer alacakları dünyaya şimdiden adım atmalarını istedik. Sergi de bunun için bir vesile oldu. Bu işi her yıl tekrarlamak istiyoruz. Sanat ve tasarım konusunda gençlerin işlerine yer veren, onlara bu dünyada yer açan, onların sesini ve yaratıcılıklarını duyuran, geleneksel hale gelmiş bir sergi olmayı hedefliyoruz" ifadelerinde bulundu. Sergide yer alan her ürünün bir konsept dahilinde olduğunu belirten Prof. Dr. Yücel, "Öğrencilerimiz düşündüler, ilham aldılar, bir kavramdan yola çıktılar ve çok güzel ürünler ortaya koydular. Bunun sonucunda da ortaya böyle bir sergi çıktı. Burada birçok bölümümüz bir arada. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü'nün kısa filmleri, animasyonları var. Onlar da kendi seslerini, dillerini oluşturmaya çalışan ve arayış içinde olan işler. Bu işleri bir araya getirmekten dolayı hem biz hem öğrenciler hem de anne babalar çok mutlu ve gururlu. Profesyonel isimler de sergimizi gezdi. Gençleri onlarla bir araya getirmiş olmak da bizim için çok önemli. Sanırım sergimiz işlevini yerine getirmiş oldu" diyerek sözlerini noktaladı.

KAYNAK: MYNET

22/05/2017

08:05

GEEE - 2017

Nişantaşı Üniversitesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhami ÇOLAK, 22-24 Nisan 2017 tarihinde Sousse/Tunus’ta organize edilen “4th International Conference on Green Energy and Environments Engineering (GEEE-2017)” konferansında “ A Survey on the Contributions of Power Electronics to Smart Grid System” konu başlıklı bir konuşma yapmıştır.

Tunus, Cezayir, Fas, Libya, Mısır, Fransa ve Türkiye’den 200 kadar katılımcının bulunduğu konferansta 110 makale sunulmuştur.

Prof. Dr. İlhami Çolak, güç elektroniğinin akıllı şebekelerdeki katkısı üzerine yaptığı konuşmasında, özellikle doktora öğrencilerinin güç elektroniği ve akıllı şebekelerde hangi konulara çalışabilecekleri hususlarında yönlendirici bilgilerde bulunmuştur.

Özellikle Tunus, Cezayir ve Fas’tan çok sayıda akademik personelin ve doktora öğrencilerinin Eylül 2017’den irtibaren Nişantaşı Üniversitesine gelerek kısa ve orta süreli bilimsel faaliyetlerde bulunmak üzere Prof. Dr. İlhami Çolak’tan davet mektubu almışlardır.

 

16/05/2017

17:20

İstihdam Oranlarında İyileşme Dikkat Çekti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan işsizlik oranı Şubat ayında yüzde 12,6 seviyesine geriledi. Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Görevlisi Lina Barokas, Şubat ayında istihdam oranlarında iyileşme olduğunu ve bu iyileşmede hükumetin uygulamaya soktuğu yeni istihdam paketinin etkili olduğunu ifade etti.


İşsizlik oranı şubat ayında geriledi


İşsizlik oranı ile ilgili yapmış olduğu açıklamada Lina Barokas, “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan işgücü istatistiklerine göre Şubat 2017’de işsizlik oranı yüzde 12,6 olarak gerçekleşti. Şubat 2016’ya göre karşılaştırdığımızda, işsizlik oranında yüzde 1,7 artış olduğunu görüyoruz. Geçen yıla göre incelediğimizde yine en yüksek işsizlik oranına sahip olan grup, yüzde 23,3 oranı ile genç nüfus (15-24 yaş) oldu” diye konuştu.
“İstihdam paketi etkili olabilir”


İstihdam edilenlerin sayısında 500 bin kişilik bir artış olduğunu da vurgulayan Barokas, “Ocak 2017’de yüzde 13 olarak açıklanan işsizlik oranına göre Şubat ayında kısmen bir iyileşme olduğunu söyleyebiliriz.Özellikle istihdam edilenlerin sayısı 500 bin kişi artış gösterdi ve geçen aya göre daha çok kişinin iş sahibi olduğunu görüyoruz. İstihdamların çoğu ise tarım dışı sektörde gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına kıyasla iş gücüne katılma oranında da yüzde 1’lik artış ile olumlu gelişme yaşandı. Hükumetin uygulamaya soktuğu 1,5 milyon kişilik yeni istihdam paketinin etkilerini yavaş yavaş görmeye başlamış olabiliriz” açıklamalarında bulundu.

KAYNAK: MİLLİYET

15/05/2017

12:00

Prof. Dr. Esra Hatipoğlu: Ekonomi hayatımızın tamamını kapsıyor

Edirne’de Nişantaşı Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi işbirliği ile ‘Uluslararası Ekonomi Araştırmaları ve Finansal Piyasalar Kongresi’ düzenlendi. Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Hatipoğlu, "2017 küresel eğilimlere baktığınızda hemen hemen bütün konuların aslında en sonunda ekonomiye çıktığını görüyoruz. Uluslararası çalıştığım için bunu çok rahat bir şekilde söyleyebiliyorum. Ekonomi, hayatımızın tamamını kapsıyor" dedi.


Edirne Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonundaki ‘Uluslararası Ekonomi Araştırmaları ve Finansal Piyasalar Kongresi’ne, Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Hatipoğlu, Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Ege Yazgan, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcı Prof. Dr. Cem Uzun ve üniversite öğrencileri katıldı. Moderatörlüğünü Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu’nun yaptığı kongrede konuşmacı olarak Ekonomist Dr. Nuri Sevgen,  Gazeteci ve televizyoncu Aslı Şafak, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Dr. Soner Canko ve Nişantaşı Üniversitesi öğretim görevlisi Mert Yılmaz yer aldı.


Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Hatipoğlu, kongreyle birlikte ekonomi konusunda çalışan akademisyenleri ve bu konunun profesyonellerini bir araya getirdiklerini söyledi. Kongreye Türkiye’den ve yurt dışından çok sayıda akademisyenin katıldığını ifade eden Prof. Dr. Hatipoğlu, "Edirne’de olmaktan dolayı çok mutluyuz. Türkiye’den ve yurt dışından çok sayıda akademisyen arkadaşımız var. Ama bu kongrenin en önemli kısmı belki de finans ve ekonomi alanında çalışan, her alanda, hem uygulamada, hem pratikte birlikte çalışan arkadaşlarımızı bir araya getirmemiz oldu. Çok derinlikli ve farklı konuların tartışıldığı bir programımız var. Hem finans konusunda, ekonomi konusunda çalışan akademisyen arkadaşlarımız, hem bu konunun profesyonelleri, uygulamada kişileri aynı zamanda finans medyasının değerli mensupları aramızda. Hemen hemen her oturumda farklı konuları tartışacaklar. Gündem çok sıcak, uluslararası küresel düzlemde hem de genel olarak Türkiye’ye baktığımızda günlük ekonomik ve siyasi değişimlerin bir çok tartışmanın yapıldığını görüyoruz. 2017 küresel eğilimlere baktığınızda hemen hemen bütün konuların aslında en sonunda ekonomiye çıktığını görüyoruz. Uluslararası çalıştığım için bunu çok rahat bir şekilde söyleyebiliyorum. Ekonomi, hayatımızın tamamını kapsıyor. Dolayısıyla bu kongrenin de tüm bu konuları ele almasından dolayı, çok ciddi bir akademik tartışma ortamı yaratacağından hiç şüphem yok. Bu yüzden bu yılki ana teması küresel, finansal dönüşüm ve ekonomiye etkileri" şeklinde konuştu.


Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcı Prof. Dr. Cem Uzun ise finans ve ekonomi anlamında Edirne’de ilk kez uluslararası bir kongre yapıldığını belirterek, "Uluslararası finans ve ekonomi kongresi Edirne’de ilk kez yapılıyor. Bundan dolayı büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz. Trakya Üniversitesi olarak buna katkıda bulunmaktan dolayı da onur duyuyoruz" dedi.


Kongreyle ilgili bilgiler veren Nişantaşı Üniversitesi Meslek Yüksek Okulları Müdürü Mehmet Altuntaş, finans piyasasındaki aktif çalışanları da kongreye getirerek, o teorinin uygulamada ne boyutta gerçekleştiğini tartışılması anlamında etkin ve verimli oturumlar oluşturduklarını söyledi. Kongrenin Merkez Bankası destekli olduğunu anlatan Altuntaş, "Kongrenin ana teması bu yıl küresel, finansal dönüşüm bağlamında reel ekonomiye etkiler şeklinde belirledik. 2 gün ve 6 oturumdan oluşan kongreye Trakya Üniversitesi ev sahipliği yaptı. Projede Türkiye’den ve uluslararası üniversitelerden katılımlar söz konusu. 180 kadar bilgisi özeti aldık. Bunları bilim kurulumuza ilettik ve sonuç olarak 100 adet bildiriyle kongremizi gerçekleştiriyoruz. Kongrenin en önemli özelliği Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası destekli bir kongredir. Bölgesel kalkınmayı desteklemek için Edirne’yi tercih ettik. Nişantaşı Üniversitesi olarak her yıl başka bir üniversite ile kongrelerimizi sürdüreceğiz. Sadece akademisyenlerin değil, piyasa oturumlarının olduğu bir kongre yapıyoruz. Türkiye’de yapılan genel kongrelere baktığımızda üniversitedeki akademisyenler ölçeğinde gerçekleştirilen kongreler olduğunu düşünülüyor. Biz bir adım öteye giderek, piyasa oturumları ekledik. Finans piyasasındaki aktif çalışanları da buraya getirerek, o teorinin uygulamada ne boyutta gerçekleştiğini tartışılması anlamında etkin ve verimli oturumlar oluşturmaya çalıştık. Bunun katılımcılara fayda sağlanacağını düşünüyoruz" dedi.
Açılış konuşmalarının ardından moderatörlüğünü Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu’nun yaptığı kongrede Ekonomist Dr. Nuri Sevgen, gazeteci ve televizyoncu Aslı Şafak, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Dr. Soner Canko ve Nişantaşı Üniversitesi öğretim görevlisi Mert Yılmaz değerlendirmelerde bulundu. Kongrede finans akademisi, finans piyasası uzmanları ve finans medyasının bir araya getirilerek teori ve uygulamanın etkin bir şekilde tartışılması amaçlanıyor.

 

KAYNAK: HÜRRİYET

15/05/2017

11:00

Yapı Sektörü “Civil 17” İle Bir Araya Geldi

Nişantaşı Üniversitesi Yapı Kulübü’nün gerçekleştirmiş olduğu Civil 17 (Civil Engineering Architect Construction) etkinliği Nişantaşı Üniversitesi Sadabad Kampüs Doç. Dr. Cevdet Uysal Konferans Salonunda 04-05 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti.


Yapı sektörünün önemli marka ve konuklarını bir araya getiren etkinlikte, sektörün önemli isimleri İrfan Saydar, Erkan Polat, Özüm Özkale, Serdar Sipahioğlu, Mehmet Tokgöz, Murad Acar, Mesut Eryılmaz, Gülnur Meraklı, Dr. Enver Burak Türkel, Emel Nokay, Erkan Çağlar, Sukan Külekçi, Yasin Engin ve Selami Gürel değişik konu başlıkları altında gerçekleşen panellerde tecrübelerini öğrencilerle paylaştı. Aynı zamanda Kağıthane Belediyesinin etkinlik için özel hazırlamış olduğu kokteylde de öğrenciler konuklarla bire bir sohbet etme şansı buldu.


Etkinlik kapsamında ayrıca Tomurcuk Vakfı’nın Down Sendromlu gençlerden oluşan Ritim Grubu muhteşem bir konser verdi. Konser boyunca keyifli dakikalar yaşayan öğrenciler, grubun şarkılarına hem eşlik etti hem de oynadı. Etkinlik sonunda Nişantaşı Üniversitesi Yapı Kulübü Başkanı Mustafa Çavuşoğlu, “Kulüp üyeleri olarak biz birimize inandık ve bu güzel etkinliğe imza attık. Süreç biraz yorucu oldu ama etkinliğin iyi geçmesi tüm yorgunluğumuzu üzerimizden aldı diyebilirim. Yeni bir kulübüz, daha iyi organizasyonlara imza atacağız. Önümüzdeki yıl yeni kampüsümüzde bu etkinliği daha yoğun kalabalıkla gerçekleştirmek istiyoruz. Başta emeği geçen tüm kulüp arkadaşlarım olmak üzere bize her konuda destek ve yanımızda olan üniversitemizin tüm kadrolarına özellikle Öğrenci Yaşamı Daire Başkanlığı çalışanlarına çok teşekkür ediyorum” dedi.

KAYNAK: MİLLİYET

08/05/2017

18:00

Topluma Hizmet Bir Aşktır

Topluma hizmete dayalı bir eğitim sistemi her ülkede, her sistemde herkes tarafından kabul görür. Yükseköğrenim çağındaki gençlerin artık topluma faydalı çalışmalarda yer alması isteniyor.


İşte geçtiğimiz günlerde öğrencilerine daha fazla sorumluluk bilinci kazandırmak amacıyla Nişantaşı Üniversitesi, proje danışmanlığı şirketi SosyalBen Akademi ile anlaştı. Üniversitelerinde Topluma Hizmet Uygulamaları Departmanı kurduklarını anlatan değerlikardeşim Nişantaşı Üniversitesi Genel Sekreteri Can Uysal, "Topluma hizmet bir aşktır, tutkudur, onlar da bunu sosyal sorumluluk projeleriyle birleştirmenin farkını yaşayacak" diyor.


Üniversite, bu protokole göre, öğrencilerine sosyal sorumluluk ve sosyal girişimcilik alanında fayda sağlarken, uygulama projeleriyle deneyimleyerek öğrenme fırsatı sunmayı amaçlıyor. Bu sebeple öğrencilerin girişimci ruhunu ve yeni fikirlerini ortaya çıkarmak adına düzenlenecek yarışmada ise birinciye yüzde 100 burs, ikinciye yüzde 75 burs ve üçüncüye tablet hediye edilecek. Söz konusu uygulamalar sayesinde öğrencilerin topluma hizmete dair duyarlılığının, farkındalık düzeyinin artması hedefleniyor.


Uygulamanın yanı sıra, öğrencilerin akademik anlamda da gelişmeleri hedefleniyor.


Buradaki amaç, duyarlı ve sorumlu bir nesil yetiştirebilmek, gönüllülük bilincinigüçlendirebilmek. Topluma Hizmet Uygulamaları Departmanı'nda (THUD) öğrenciler daha çok sosyal sorumluluk projelerine hem ulusal hem uluslararası alanda katılma şansı bulacak. Öğrencileri teşvik için biri lise, diğeri de departman bünyesindeki üniversite öğrencilerine yönelik 2 yarışma hazırlamışlar.

Duyarlı günler kapıda


THUD'un ilk görevi, sosyal girişimcilik ve proje yazmayı geliştirecek süreç. Bu kapsamda proje yarışmaları açılacak. Diğeri ise, öğrenciler katılacakları gönüllü turizmle, Türkiye'yi yaşayarak öğrenecekler. Bence, aslında çalıştıkları bölgedeki toplumsal sorunları gözlemleyecekleri bir çalışma olacak. Diğer taraftan saha çalışmaları olacak ve dezavantajlı çocuklarla da bir araya gelecekler. Uluslararası alandaki sosyal sorumluluk ve sosyal girişimcilik süreçlerini izlemek için yurtdışına gidecekler, oradan öğrencileri davet edecekler.
Yükseköğrenim kurumlarının bu tür çalışmalarla öğrencileri bilinçlendirmesi geleceğimiz için güzel ve duyarlı günlerin yakın olduğunu gösteriyor. Tüm eğitim kurumlarının kreş düzeyinden başlaması gereken bu iyilik dalgasına kapılarak topluma çok faydalı hizmetler vermesini temenni ediyorum.

Sait Gürsoy

Kaynak: SABAH

03/05/2017

16:30

Lina Barokas: 2017 başından bugüne en fazla borsa kazandırdı

KÜRESEL piyasalarda önemli olayların yaşandığı 2017 yılının başından bu yana en çok getiri sağlayan yatırım araçlarını değerlendiren Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Görevlisi Lina Barokas, yılbaşından bu yana en çok borsanın kazandırdığını, jeopolitik riskin yükselmesi sonrası gram altının en çok kazandıran ikinci ürün olduğunu söyledi.

'2017 yılının başından bugüne, en çok getiri sağlayan yatırım aracı olarak BIST100 endeksi karşımıza çıkıyor' diyen Lina Barokas, şöyle devam etti:

'Sene başından bu yana yaklaşık yüzde 21 getiri sağlayan endeksin yükselişinde hem küresel hem yurtiçi piyasalardaki gelişmeler etkili oldu. Hem ABD Başkanı Donald Trump'ın vergi politikaları hem de Amerika Merkez Bankası'nın (FED) yavaş faiz artırımına gideceğine dair beklentiler, küresel endeksleri olumlu etkiliyor. Yurtiçinde referandumun ve Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 1.turunun sonlanması, piyasalardaki siyasi belirsizlikleri azalttı ve hem BIST100 endeksini hem de TL varlıklarını destekledi.'

JEOPOLİTİK RİSKLER GRAM ALTINI DESTEKLEDİ

Gram altının 2. sırada yerini alarak yaklaşık yüzde 11,5 getiri sağladığını söyleyen Barokas, 'ABD ve Kuzey Kore arasındaki siyasi gerginlik, güvenli liman olan altını ön plan çıkardı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ise bankaları geç likidite penceresine yönlendirerek, piyasadaki fonlama maliyetini yükseltti. Bu da piyasadaki mevduat faizlerinin artmasında etkili oldu ve yaklaşık yüzde 11 getiri elde edildi. 2017 yılının başından bugüne TL, Euro karşısında yaklaşık yüzde 5,5, Dolar karşında ise yaklaşık yüzde 1,5 değer kazandı' diye konuştu.

EN ÇOK TURİZM SEKTÖRÜ KAZANDIRDI

BIST100 endeksinin yükselmesinde etkili olan sektörlere de değinen Barokas, sözlerini şöyle noktaladı:

'BIST100 endeksinin yükselmesinde etkili olan sektörler sırasıyla turizm, tekstil-deri ve teknolojinin ön plana çıktığını görüyoruz. Turizm hisselerinde yabancı turist girişlerinin toparlanmaya başlaması etkili oldu. Tekstil-deri sektöründe ise tekstil şirketi bilançolarının olumlu görüntüsü ve bu hisselerin aynı zamanda diğer sektörlere göre daha uygun fiyatlı olması, tekstil hisselerini daha cazip hale getirdi. Devletin yapısal reform kapsamında KOBİ'lere sağlamış olduğu kredi teşvikinin, tekstil-deri, KOBİ sanayi gibi sektörleri olumlu etkilendiğini söyleyebiliriz. Bankacılıkta ise özellikle teminat yetersizliği nedeniyle kredi alamayan KOBİ'lere ve KOBİ dışı işletmelere kefil olarak finansman desteği sağlayan Kredi Garanti Fonu (KGF), banka bilançolarına olumlu yansıyabilir. KGF kredilerine yönelik talep artışı bankaların aktiflerini desteklemesini bekleyebiliriz.'

KAYNAK: SÖZCÜ

26/04/2017

15:00

Akademi İle Turizmi Bir Araya Getiren Protokol İmzalandı

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ile Nişantaşı Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Nişantaşı Üniversitesi Sadabad Yerleşkesinde yapılan törende protokol, Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Hatipoğlu ve TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy tarafından imzalandı. Yapılan iş birliği, öğrencilere bilgilerini pratiğe dökme, staj yapma imkânı sunarken sektör çalışanlarını da güncel eğitimlerle destekleyecek.

İmza töreninin ardından konuşan TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, “Turizm sektörü ihracatımızın yüzde 21’ini karşılıyor, bütçe açığının ise yüzde 40’ını kapatıyor. İstihdam yaratan bir sektörüz. Bu girişimleri üniversitelerle işbirlikleri çerçevesinde yürütmeye çalışıyoruz. İnanıyorum ki bu işbirliği gençlerimiz için faydalı olacaktır. Bu çalışmalarla, sahadaki gelişmeyle masadaki bilgileri birleştirmeye çalışıyoruz. Çünkü hizmet sektörü iletişim kurulan, kültür alışverişinde bulunulan bir sektördür” diye konuştu.

“BU TÜRBÜLANSTAN SAĞLAM ÇIKACAĞIZ”

Turizmin, 24 saati 48 saat yaşayan bir sektör olduğunu dile getiren Ulusoy, “Şu anda bir türbülanstan geçiyoruz. Ama bu yolda kaptanlarımızın sağlam, mürettebatın inançlı, yolcuların da dayanıklı olduğunu biliyorum ve buradan sağlam çıkacağımıza inanıyorum” dedi. Eğitilmiş eleman açığını kapattıklarını ancak her elemana günün şartlarına uygun olarak yeniden eğitimler verdiklerini vurgulayan Ulusoy, “Eğitimleri her sene yeniliyoruz. Çünkü teknoloji çok hızlı değişiyor, telefonlar makineler çoğalıyor bu değişiklikleri ve teknolojiye ayak uydurmak için devamlı eğitimler yapıyoruz” diyerek konuşmasını noktaladı.

“HİZMET SEKTÖRÜ İÇİN EĞİTİM ŞART”

Turizmin diğer sanayi sektörleri gibi sadece mal veya ürün üretmediğini belirten Prof. Dr. Asım Saldamlı ise, “Turizm esas olarak bir hizmet sektörü ve aynı zamanda bir konukseverlik sektörüdür. Bu nedenle, hizmetin verilmesi sırasında gösterilen dostluk ve yakınlık çok önemlidir. Hizmetin temel kıstasları olan profesyonellik, beceri, verimlilik ve nezaket özellikleri tesadüfen kazanılmaz. Bütün bu özellikler, insanlara yapılan eğitim yatırımlarının bir sonucudur. Dolayısı ile Nişantaşı Üniversitesi, ”farkı yaratan insandır!” düşüncesinden hareketle; gelişimin ve kalitenin sürekliliğini sağlamak üzere, öğrencilerin yetenekli, çalışkan, bilgili, olumlu, aktif ve alçak gönüllü bireyler olmasına özenle destek vermektedir. Nitelikli, profesyonel, deneyimli insan ancak teorik bilgisini uygulamaya aktarabiliyorsa önem kazanır. Biz eğitimin teorik kısmını üniversitede öğrencilerimize aktarıyoruz.  Uygulama kısmını ise öğrenciler reel sektörde misafirlerle yüz yüze gelerek öğreniyorlar. Bugün yaptığımız bu protokol ile öğrencilerimiz edindikleri teorik bilgileri işletmelerde uygulayarak pekiştirme şansına sahip olacaklar. Yeni deneyim ve beceriler kazanacaklar. Üniversite-sektör işbirliği öğrencilerimizin sadece teorik bilgilerini değil becerilerini de geliştirebildikleri, niteliklerini artırabilecekleri önemli bir konu haline geldi” ifadelerinde bulundu.

Eğitimi sadece üniversitedeki öğrencilerle sınırlı tutmadıklarını söyleyen Prof. Dr. Saldamlı, “TÜRSAB Akademi sadece kendi personelini değil üyelerinin çalışanlarını ve kamuya olan sorumluluklarını da düşünerek toplumda turizm bilincini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapıyor. Biz de üniversite olarak turizm eğitimi ile ilgili çalışmaları sürdürüyoruz.  Dolayısıyla sadece öğrencilerimiz için değil kamuda, sektörde, halkın turizm bilincinin gelişmesi, hali hazırda turizmde çalışan insanların bilgi, beceri ve yeteneklerinin geliştirilmesi konusunda hem üniversitede hem TÜRSAB’da ortak projelerimiz olacak” dedi. 

İmza töreninin ardından üniversitede bir de panel düzenlendi. “Turizmin Önemi Kimin Umurunda?” başlıklı panelde konuşmacılar, Nişantaşı Üniversitesi Turizm Bölüm Başkanı Prof. Dr. Asım Saldamlı, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ve TÜROB Başkanı Timur Bayındır oldu.

KAYNAK: HÜRRİYET

25/04/2017

15:15

Nişansatı Üniversitesi, namağlup bitirdi.

Nişantaşı Üniversitesi Erkek Basketbol Takımı, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu 2. Ligi’nde namağlup birinci oldu.

Lig boyunca tüm maçlarda etkili oyunu ortaya koyan Nişantaşı Üniversitesi, sırasıyla Maltepe Üniversitesi’ni 83-77, Acıbadem Üniversitesi’ni 95-67, Üsküdar Üniversitesi’ni 77-41 ve Yeni Yüzyıl Üniversitesini 76-60 mağlup ederek grup maçlarını tamamladı. Yarı finalde güçlü rakibi İstanbul Üniversitesini 74-56 ile geçen Nişantaşı Üniversitesi, finalde MEF Üniversitesi’nin rakibi oldu. Oldukça çekişmeli geçen final maçında Nişantaşı Üniversitesi, son periyottaki etkili oyunu ile rakibini 68-55 yenerek birincilik kupasını müzesine götürdü ve önümüzdeki yıl 1. Lig’de yer alma hakkı elde etti.

Final maçından sonra açıklamalarda bulunan Nişantaşı Üniversitesi oyuncusu Burak Nurkan, takım olarak şampiyonluğa kenetlendiklerini ve bunu başardıkları için çok mutlu olduklarını belirterek, "Başta bize destek olan üniversite yönetimi, antrenörümüz Taylan Dündar, idarecimiz Deniz Kıyak ve bize ilk günden beri destek olan Üniversite çalışanları olmak üzere tüm takım arkadaşlarımı yürekten tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.

Nişantaşı Üniversitesi Erkek Basketbol Takımı idarecisi Deniz Kıyak ise, takım olarak uzun bir sezonu böyle bir başarı ile geride bıraktıklarını, antrenör Taylan Dündar’ın liderliğinde bu yıl basketbol takımlarının çok iyi organize olduğunu ve önümüzdeki yılda 1. Lig şampiyonluğunun en önemli adayı olacaklarını söyledi.

KAYNAK: İHA

17/04/2017

11:00

Down sendromlu gençler dünyaca ünlü 12 klasik esere hayat verdi

Nişantaşı Üniversitesi “Sanat ve Biz” projesi kapsamında, down sendromlu gençlerin dünyaca ünlü 12 klasik esere yüzleri ile hayat veren fotoğraf sergisine ev sahipliği yaptı.

İstanbul Zihinsel Engelliler için Eğitim ve Dayanışma Vakfı (İZEV), zihinsel engelli bireylerin sesini sanat yoluyla duyurmayı hedefleyen "Sanat ve Biz" projesiyle, dünyanın resim sanatına damga vuran ressamlarının 12 klasik eseri, down sendromlu gençlerin fotoğraflarıyla birleştirilerek sergiliyor.

Birçok kurumun destek verdiği fotoğraf sergisine bu kez de Nişantaşı Üniversitesi ev sahipliği yaptı. Down sendromlu gençlerle üniversite öğrencilerinin buluşup kaynaştığı sergi aynı zamanda yoğun ilgi gördü.

KAYNAK: NTV

17/04/2017

10:55

Üniversitemiz AB Bakanlığı Genç Çevirmenler Yarışması’nda.

Avrupa Birliği Bakanlığı, AB müktesebatının Türkçe’ye çevirisini önemsemekte ve kısa zamanda tercümenin tamamlanmasını öngörmektedir.  AB üyelik sürecimize ve müktesebat çeviri çalışmalarına yönelik farkındalığı artırmak ve ihtiyaç duyulacak çevirmenlerin yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla 2010 yılından bu yana AB Bakanlığı tarafından “Genç Çevirmenler Yarışması” düzenlenmektedir. Bu yıl yedincisi düzenlenen yarışmaya Üniversitemiz Meslek Yüksekokulu Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik Programı’ndan katılan Yüksel BAHÇECİ, Eda UÇAN ve Cüneyt ŞAHİNBAŞ’ı tebrik ediyoruz.

14/04/2017

16:35

Nişantaşı Üniversitesi 1'inci Lig'de

NİŞANTAŞI Üniversitesi Erkek Tenis Takımı, gelecek sene 1'inci Lig'de yer alacak. Üniversitelerarası Tenis 2'nci Ligi'nin final etabı Antalya'da gerçekleşti. Gedik Üniversitesi'ni 2-1 yenen Nişantaşı Üniversitesi Erkek Tenis Takımı, önümüzdeki sene 1'inci ligde yer alma hakkını elde etti. 

Birbirinden çekişmeli maçlara sahne olan turnuvanın finalinde Gedik Üniversitesi'ni takım kaptanı Gökberk Ergeneman'ın etkili oyunu ile 2-1 mağlup eden Nişantaşı Üniversitesi birincilik kupasını kaldıran taraf oldu.

Gökberk Ergeneman, final karşılaşmasının ardından yaptığı açıklamada, zorlu geçen maçlar sonunda namağlup olarak kupayı kazandıkları için çok mutlu olduklarını dile getirerek, "Üniversite olarak çok iyi bir çizgi yakaladık. Hocalarımızın desteklerini karşılıksız bırakmadığımız için çok mutluyuz" dedi.

Nişantaşı Üniversitesi Spor Direktörü Taylan Dündar ise "Üniversite yönetimimizin desteği ile spora yaptığımız yatırımın meyvelerini toplamaya başladık. Bu başarıları arttırarak devam edeceğiz. Gökberk Ergeneman ve Ayla Aksu gibi önemli tenisçilerimizin yanında önümüzdeki yıl takviye yaparak 1'inci Ligi de kazanmak istiyoruz" diye konuştu.

KAYNAK: Hürriyet

11/04/2017

14:20

Nişantaşı Üniversitesi 150-180 puanın altında kalan 350 bin öğrenci için yetenek bölümlerine hazırlığın kapısını açtı

Nişantaşı Üniversitesi Rehberlik ve Kariyer Daire Başkanı Nazik Kösegil 2017 YGS’yi şöyle yorumladı: “2017 YGS sonrası beklenen bir durum ile karşı karşıyayız. Matematik testinin zorlayıcı oluşu tüm testlerin Türkiye ortalamasını ve sınav sonuçlarını olumsuz etkiledi. Öğrencilerin yoğunlukla yer aldığı sınav puanı 300 puan ve altı oldu. Geçen yıl aynı netlerdeki öğrenci bu yıl ki puanın yaklaşık 60 puan üstünü almıştı. Bu durum LYS sonrası puanlara yansıyacak ve okul puanlarında geçen yıla göre ciddi düşüşler olacak.

2017 YGS’nin sonuçları ile geçen yılların sonuçları karşılaştırıldığında LYS’ ye katılabilecek öğrenci sayısında ciddi azalma olduğunu görmekteyiz. Meslek Lisesi mezunu öğrencilerinin sınavsız geçiş hakkının kaldırılmasıyla 150-180 puanı arasında kalan 350 bine yakın öğrenci için doğru tercih ve kariyer danışmanlığı daha da önem kazandı.

LYS’ ye katılamayacak olan öğrenciler ne yapabilirler? Bu dönem çok fazla bilgi kirliliğinin olduğu bir dönem. Gerek aileler gerekse öğrenciler sağlıklı ve doğru bilgilere ulaşmakta güçlük çekiyorlar. Aslında öğrencilerin bulundukları puan diliminde tercih ve yerleştirme hakları varken bunları öğrenemiyorlar. Biz Nişantaşı Üniversitesi olarak tüm uzmanlarımızla gerek sosyal ağlar üzerinden gerekse kampüslerimizde ücretsiz tercih ve kariyer danışmanlığı yapmaktayız. Danışmanlığımız sırasında öğrencilerin en çok merak ettiği soru 180 puanın altında kalan öğrencinin ön lisans bölümleri dışında 4 yıllık bir bölümü tercih edip edemeyeceği? Öğrenciler bilmeli ki yetenek sınavı ile öğrenci alan 4 yıllık lisans bölümlerine başvuru yapılabilmesi için 150 puan ve üzeri almak yeterli. Öğrencinin bölüme ilgi duyması ve yeteneği olması ile birlikte yetenek sınavları özel olarak hazırlanılması gereken sınavlar".

Nişantaşı Üniversitesi 2017-2018 akademik yılında eğitim görmek üzere 4 farklı lisans bölümüne yetenek sınavı ile öğrenci alacak. Grafik Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı, Müzik, Sahne ve Gösteri Sanatları bölümlerine yerleşmeyi isteyen öğrencileri üniversitede ücretsiz kurslarla bu bölümlere hazırlanabilecek.Üniversite bu sayede öğrencileri yetenek sınavlarına doğru ve verimli bir şekilde hazırlamayı hedefliyor. Yetenek sınavlarına hazırlık kursları Nişantaşı Üniversitesi Sadabad Kampüsünde yapılacak. Bu hazırlık sonunda yetenek sınavına katılacak olan öğrenciler içinde başarılı olanlar istedikleri bölümde okuyabilecekler. Kurslara katılmak isteyen öğrenciler http://hepyaninda.nisantasi.edu.tr/ adresinden başvuru yapabilecekler. Başvuru için YGS puanlarının en az birinden 150 puan ve üzeri almak yeterli. Başvurular 30 Nisan 2017 tarihine kadar devam edecek. Öğrenciler hepyaninda@nisantasi.edu.tr adresinden sorularını sorabilir ,üniversitenin uzmanlarından tercih ve kariyer desteği alabilirler.

 

Haber Linki için TIKLAYINIZ.

30/03/2017

10:00

Nişantaşı Üniversitesi Birleşmiş Milletler Sistemi Akademik Konseyi Tam Üyesi

Üniversitemiz, Birleşmiş Milletler Sistemi Akademik Konseyi’ne (Academic Council on the United Nations System-ACUNS) “Tam Üye” statüsünde kabul edilmiş ve üyelik işlemleri, 28 Mart 2017 tarihinde tamamlanmıştır.

Merkezi Kanada’da bulunan ACUNS, çok-uluslu ilişkiler, küresel yönetişim ve uluslararası işbirlikleri gibi Birleşmiş Milletler’in faaliyet alanlarındaki konularda bilimsel çalışmalar yürütmek üzere, 1988 yılında kurulan ve bu amaçla, 50 ülkeden saygın eğitim ve araştırma kurumları ile önde gelen akademisyenleri bir araya getiren, dünyanın en önemli akademik konseylerinden biridir.

ACUNS üyeliği, Nişantaşı Üniversitesi’nin öncelikli stratejik hedeflerinden olan uluslararasılaşma alanındaki çalışmaların ve üniversitemizin uluslararası akademik topluma entegrasyonunun ivme kazanmasına çok önemli katkılar sağlayacaktır.

29/03/2017

09:05

Nişantaşı Üniversitesi Uluslararası Üniversiteler Birliği Tam Üyesi

Üniversitemiz, Uluslararası Üniversiteler Birliği’ne (International Association of Universities-IAU) “Tam Üye” statüsünde kabul edilmiş ve üyelik işlemleri, 14 Mart 2017 tarihinde tamamlanmıştır.

Merkezi Paris’te bulunan IAU, 1950 yılında UNESCO bünyesinde kurulmuş olan dünya çapındaki en büyük ve saygın üniversiteler birliğidir. IAU, yükseköğretim alanında ortak hedefler belirlemek ve eylem birlikteliği sağlamak amacıyla, dünyanın 120 ülkesinden seçkin üniversite ve kurumları bir araya getirmekte; bu amaçla, ulusal, bölgesel ve uluslararası kuruluşlarla işbirlikleri gerçekleştirmektedir.

IAU üyeliği, Nişantaşı Üniversitesi’nin öncelikli stratejik hedeflerinden olan uluslararasılaşma alanındaki çalışmaların ve üniversitemizin uluslararası akademik topluma entegrasyonunun ivme kazanmasına çok önemli katkılar sağlayacaktır.

29/03/2017

09:00

Üniversite Tercihlerinde Dil İmkanları Ön Planda Tutuluyor

Ankara Educatürk Yüksek Eğitim Günlerinde konuşan Nişantaşı Üniversitesi Fuarlar Koordinatörü Hatice Karataş, üniversite adayı öğrencilerde gelecek ve meslek kaygısının yüksek olduğunu, öğrencilerin öncelikle öğrenim görmek istedikleri bölümleri araştırırken, çift anadal, yüksek lisans ve yabancı dil imkanlarını da ön planda tuttuklarını söyledi.YGS sonuçlarının açıklamalarına denk gelen Ankara Educatürk Yüksek Eğitim Günleri, heyecanlı öğrenci kitlesine ev sahipliği yaptı. Yaklaşık 30 üniversitenin katılımıyla gerçekleşen fuarda öğrenciler Nişantaşı Üniversitesinin Nişantaşı University London Language Application Center (Londra Dil Uygulama Merkezi) ve Nişantaşı University Dublin Language Application Center (Dublin Dil Uygulama Merkezi) ile ilgili sorularını yönelttiler. Fuarda, YGS puanlarına göre meslek yüksekokulu bölümlerini araştıran öğrenciler, LYS’ye de referans olacak puan tablolarıyla lisans bölümleri hakkında bilgi edindiler. Bölümler hakkında detaylı bilgiler edinmeye çalışan öğrencilerin farkındalıklarının çok yüksek olduğunun altını çizen Nişantaşı Üniversitesi Fuarlar Koordinatörü Hatice Karataş, üniversite adayı öğrencilerde gelecek ve meslek kaygısının yüksek olduğunu savundu. Öğrencilerin öncelikle öğrenim görmek istediği bölümleri araştırırken, çift anadal, yüksek lisans ve yabancı dil imkanlarını ön planda tuttuklarını söyleyen Karataş, salt lisans eğitiminin yeterli olmadığı konusunda öğrencilerin bilinçli olduklarını anlattı. Özellikle yabancı dil eğitiminin yükseköğrenimde çok değerli olduğunun bilincinde olan öğrenci sayısının yadsınamaz olduğunu söyleyen Hatice Karataş şu bilgileri paylaştı:“Hangi bölümü okursanız okuyun, iş görüşmesine gittiğinizde diğer adaylara göre sizde bir ayırıcı özellik aranır. Yüksek lisans veya deneyimden daha önemli olarak İngilizce ve bir ikinci dil bilginiz sorgulanır. Eğer iyi bir İngilizceye sahipseniz işe girme şansınız yüksektir.”“İngilizce bilenler daha rahat işe giriyor”Yetkili kurumlar tarafından yapılan araştırmalara göre işe yerleşenlerin yüzde 92’sinin İngilizce bilenlerden oluştuğunun bilgisini veren Karataş, “Gençler son birkaç yıldır yurt dışında eğitim görmek ve yabancı dil eğitimi almak konusunda ciddi bir araştırma içerisindeler. Global dünyada özellikle İngilizce bilmenin artık şart olduğunu, yanı sıra ikinci bir yabancı dil öğrenmenin de önem arz ettiğini biliyorlar. Bu nedenle de, üniversite seçerken iyi İngilizce imkanı sunan üniversiteleri tercih ediyorlar” dedi.Nişantaşı Üniversitesi Londra ve Dublin’deNişantaşı Üniversitesi olarak öğrencilerine Londra ve Dublin imkanlarıyla ‘iyi İngilizce’ öğrenme fırsatı verdiklerini ifade eden Hatice Karataş, “Şu an Londra Dil Uygulama Merkezimizde ilk grup öğrencilerimiz dil eğitimlerini sürdürüyorlar. Diğer grup öğrencilerimiz önümüzdeki haftalarda Londra’ya gitmeye başlayacaklar. Mayıs ayı itibariyle de Dublin’deki Dil Uygulama Merkezimize öğrenci gruplarımız gidecekler. Yabancı dil anavatanında öğrenilir sloganıyla öğrencilerimize ‘iyi İngilizce’ imkanı sunmaktayız” diye konuştu.

28/03/2017

17:00

Rektörümüz Prof.Dr. Esra Hatipoğlu Katar'da.

Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) ile Katar Silahlı Kuvvetleri Stratejik Araştırmalar Merkezi (QSSSC) işbirliğinde gerçekleşen Doha Strateji ve Politikalar Forumu'na Türkiye, Katar ve bölge ülkelerinden askeri ve sivil güvenlik bürokrasisi, milletvekilleri, eski bakanlar, uzmanlar ve akademik camianın seçkin isimleri katılmışlardır. 

Forum dahilindeki "Türkiye; Beklentiler ve Güçlükler - Siyasi Proje ve Bölgesel Problemler" konulu Türkiye özel oturumu Rektörümüz Prof.Dr. Esra Hatipoğlu'nun moderatörlüğü ile gerçekleşmiştir.

14/03/2017

17:45

Uzmanından YGS tavsiyeleri. Sınav esnasında bunlara dikkat!

12 Mart YGS günü yaklaştıkça adayların stresi artmakta. Sınav esnasında birçok öğrenci basit hatalar yapmakta. Öğrencilerin nelere dikkat etmeleri noktasında Nişantaşı Üniversitesi Rehberlik ve Kariyer Daire Başkanı Nazik Kösegil önemli tavsiyelerde bulundu. İşte uzmanından tavsiyeler…

Sınav sorularını çözmeye alıştığınız tarzda başlamalısınız. Daha önce deneme sınavlarında denemediğiniz bir tarzı sınavda asla uygulamamalısınız. Soruları çözmeye en iyi bildiğiniz dersten başlayabilirsiniz.

Sınavda zamana karşı yarıştığınızı aklınızdan çıkarmamalısınız. Çözemediğiniz soruların yanına soru işareti (?) koyarak bu soruları geçmelisiniz. Zaman kalırsa bu sorulara tekrar dönebilirsiniz. Kesinlikle çözemeyeceğinize inandığınız soruların yanına da eksi işareti (-) koyabilirsiniz. Zaman kalırsa bu sorularla vakit harcamak yerine başında soru işareti olan sorularla uğraşırsınız.

Soru köklerindeki verilerin tümünü okumalısınız. Parantez içindeki ifadelere dikkat etmelisiniz. Altı çizili ve olumsuz ifadelere (çıkarılamaz, söylenemez, değildir, yoktur vb.) dikkat etmelisiniz.

Soruların hepsini okumalısınız. Bir testteki zor soru da kolay soru da aynı puandır. Size zor gelen soruda zaman harcamamalısınız.

Seçeneklerin de hepsini okumalısınız. Sözel sorular da dahil olmak üzere bütün soruları kalem kullanarak çözmelisiniz.

Soru çözerken aklınıza gelen fikirleri birer kelimeyle de olsa hemen not etmelisiniz. Bu fikirler soruyu çözmenize yardımcı olacaktır. İşlemlerinizi düzgün yazarak yapmalısınız, sağlama yapmalısınız. Bu davranış, dikkatsizliği önleyecektir.

Bulduğunuz, doğruluğundan emin olduğunuz cevapları cevap kâğıdına düzgün ve doğru şekilde işaretlemelisiniz. Kaydırma yapmamak için, soru numarasına ve cevap seçeneğine işaretleme sırasında azami dikkat etmelisiniz.

Özellikle sözel içerikli sorulara verdiğiniz ilk cevap çok önemlidir. İlk cevabınızı yanlış olduğundan kesin olarak emin değilseniz değiştirmemelisiniz. Sınavdan erken çıkmak marifet değildir, sınav süresini sonuna kadar ve en iyi şekilde değerlendirmelisiniz.

Vakit kalırsa cevaplarınızı gözden geçirmelisiniz, yapamadığınız sorulara bakmalısınız.

Sınav günü nasıl kıyafetler tercih edilmeli?

Rahat edebileceğiniz kıyafetler giymeli; sıkan, terleten, kaşındıran kıyafetler giymemelisiniz. Ayakkabılarınız rahat olmalıdır.

Giyinmede hava durumuna dikkat etmelisiniz. Yeni aldığınız bir giysiyi o gün giymemeye dikkat edin, belki sizi rahatsız edebilir.

Haber Linki: http://www.cnnturk.com/universiterehberim/aday-ogrenciler-ygsde-bunlara-dikkat

10/03/2017

10:35

Rektörümüz Prof. Dr. Esra Hatipoğlu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Sempozyuma Katıldı

Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık) tarafından organize edilen “Göç ve Mülteciler” anatemalı IV. Uluslararası Ombudsmanlık Sempozyumu 2 Mart 2017 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanımız İsmail Kahraman ve Başbakanımız Binali Yıldırım’ın konuşmalarını yaptıkları Resmi Açılış oturumuna Rektörümüz Prof. Dr. Esra Hatipoğlu da katılmıştır.

03/03/2017

13:39

Türkiye Geneli Online YGS Denemesi

Milyonlarca öğrencinin üniversiteye geçiş kapsamında gireceği ilk sınav olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) kısa bir süre kaldı. Öğrenciler, Nişantaşı Üniversitesi ve CNN Türk İşbirliğiyle hazırlanan deneme sınavlarına web sitemize üye olarak katılabilecekler. 

12 Mart 2017 tarihinde yapılacak YGS öncesinde, Nişantaşı Üniversitesi ve CNN Türk işbirliğiyle hazırlanan online deneme sınavları cnnturk.com'da yapılacak. Buna göre adaylar ücretsiz bir şekilde 3 YGS denemesine girebilecekler.

Aday öğrenciler sisteme üyelik işlemlerini tamamlayarak 3 YGS denemesine katılma hakkı kazanıyorlar. Deneme sınavlarının planlanan tarihleri ise şu şekilde;
1. Deneme: 21.02.2017 
2. Deneme: 27.02.2017
3. Deneme: 06.03.2017

Üye olup sınava katılmak için tıklayın!

Sınavlar online olarak cnnturk.com'dan gerçekleştirilecek. Sınav esnasında bağlantı kopmalarına karşı da önlemler alındı, buna göre aday öğrencinin sınav esnasında bağlantısı koparsa veya sınavı tamamlayacak zamanı yoksa deneme sayfasını kaydedip kapatıp, daha sonra tekrar sisteme giriş yaparak kaldığı yerden devam edebilecek.

Sınav sonuçları adayların doğru ve yanlışlarına göre hesaplanarak puanları ve sıralamaları belirlenecek. Bu sayede adaylar sınava katılan diğer kullanıcılara göre başarı sıralarını görebilecek, eksiklerini belirleyebilecekler.

Son katılım tarihi 26 Şubat

Türkiye Geneli Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) denemesi toplam 160 dakika sürecek. Sınavda Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri alanında 40'ar adet soru yer alıyor. Sınavınızı tek seferde tamamlayamazsanız daha sonra kalan süreniz dahilinde kaldığınız yerden sınava devam edebilirsiniz. Sınav için son katılım tarihi 26 Şubat 2017'dir. Sınav sonuçları 27 Şubat 2017 tarihinde ilan edilecek. Sınav sonuçları neticesinde adaylar elde ettiği puanlarla kazanabilecekleri üniversite ve bölümleri kullanıcı adları ve şifreleriyle sınav sayfasına giriş yaparak görebilecekler. 

Sınavla ilgili açıklamaları @cnnturkuni Twitter hesabından takip edebilirsiniz.

KAYNAK: http://www.cnnturk.com/universiterehberim/online-ygs-deneme-sinavi

21/02/2017

14:30

Akademiye güç katacak sertifika programı için geri sayım başladı

 AKADEMİSYEN adaylarının bilimsel yetkinliklerini güçlendirmek adına Nişantaşı Üniversitesi tarafından düzenlenen “Sosyal Bilimlerde Bilimsel Düşünme, Araştırma ve Yöntem” başlıklı sertifika programı için başvurular sürüyor.

Türkiye genelindeki doktora ve yüksek lisans öğrencileri ile araştırma görevlilerini kapsayan sertifika programına son başvuru tarihi 17 Şubat 2017. Nişantaşı Üniversitesi’nin Sadabad Yerleşkesinde hafta sonu yapılacak dersler 25 Şubat - 2 Nisan 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek. Kontenjan sınırının olmadığı programa katılım ise ücretsiz olacak.

“AMACIMIZ AKADEMİSYENLİK YOLUNDA İLERLEYENLERE KATKIDA BULUNMAK”

Sertifika programı hakkında ayrıntılı bilgi veren Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Hatipoğlu şöyle konuştu: 

“Türkiye’deki bütün yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile araştırma görevlilerine açık olan programımıza herhangi bir katılım ücreti ödenmeyecek ve kontenjan sınırı olmayacak. Amacımız akademik hayatta bulunan yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile araştırma görevlisi olan arkadaşlarımızın bilimsel düşünme becerilerine katkıda bulunmak. Yapacakları her türlü araştırmanın konusunun belirlenme süresinden, araştırmanın içeriğine ve tasarımına kadar her türlü detayı bilimsel olarak ele almalarını sağlamak ve araştırmalarında kullanabilecekleri tüm yöntemlere aşina kılmak. Bu şekilde baştan bir müdahale ile akademik hayatı çok daha kaliteli kılabilir ve akademik dünya içinde yer alan akademisyenlere güç katabiliriz diye düşünerek bu programı oluşturduk.” 

PROGRAMDA NELER OLACAK?

Bilim felsefesi, bilimsel araştırma süreci ile nitel ve nicel araştırma yöntemleri konularını içeren bir program hazırladıklarını ifade eden Prof. Dr. Hatipoğlu, “17 Şubat 2017'de başvurular sona erecek ve 25 Şubat-2 Nisan 2017 arasında eğitimleri gerçekleştireceğiz. Dersler, programın içeriğinde yer alan konularda yetkin akademisyenler tarafından verilecek ve 80 saate yakın bir program olacak” dedi. 

BAŞVURU SÜRECİ 

Programa nasıl başvurulacağı konusunda da bilgi veren Prof. Dr. Hatipoğlu, “Arkadaşlarımız bize sadece özgeçmişleriyle ve danışman öğretim üyelerinden alacakları tavsiye mektuplarıyla başvuru yapacaklar. Öğrenci olan arkadaşlarımız öğrenci belgelerini, araştırma görevlisi olan arkadaşlarımız ise çalıştıkları kuruma dair belgelerini getirecekler. Programa kabullerde herhangi bir eleme ve seçim kıstası kullanılmayacak. Buradaki temel amacımız mümkün olduğu ölçüde arkadaşlarımıza bilimsel düşünme, araştırma ve yöntem bağlamında katkı sağlamaya çalışmak” diye konuştu.

Haber Linki için TIKLAYINIZ.

31/01/2017

09:30

Rektörümüz Prof. Dr. Esra HATİPOĞLU Dışişleri Bakanımızın YÖK’teki toplantısına katıldı

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt ÇAVUŞOĞLU ve YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta SARAÇ evsahipliğinde ve YÖK Konferans Salonunda 17 Ocak 2017 tarihinde gerçekleşen toplantıya Rektörümüz Prof. Dr. Esra HATİPOĞLU da katılmışlardır.

30/01/2017

13:30

Çocuklarımıza Osmanlı'dan kalan miras: Zıbın

Osmanlı Saray Kumaşları Uzmanı aynı zamanda Nişantaşı Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Tekstil ve Moda Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hülya Tezcan, "Osmanlı döneminde çocukların bugün de kullandığımız pamuklu zıbınları vardı" dedi.

Nişantaşı Üniversitesi, CNR Expo Center'da düzenlenen 32’inci Uluslararası İstanbul Anne Bebek Çocuk Ürünleri Fuarı CBME Türkiye'ye 20 eserden oluşan "Osmanlı Saray Çocuk Giysileri" sergisi ile katıldı. 0-16 yaş arası ihtiyaç duyulan tüm ürünlerin aynı çatı altında buluştuğu fuarda Nişantaşı Üniversitesi katılımcıları, Osmanlı Dönemi'ne götürdü.

Nişantaşı Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülseren Yücel, "Fakülte olarak biz bu fuara 'Osmanlı Saray Çocukları Giyisileri' konsepti ile katıldık. Bu sergiyi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü hocalarımız ve öğrencilerimiz birlikte hazırladılar. Fakültemizde geleceğin yeni tasarımcılarını yetiştiriyoruz. Onlar ürünlerini sergiledikleri zaman çok mutlu oluyoruz. Düşünüyorlar, tasarlıyorlar, üretiyorlar ve şimdi de burada paylaşıyorlar. Her zaman öğrencilerimizin destekçileriyiz. Bizler eğitimciler olarak tasarım dünyasının önemli bir parçasıyız; çünkü geleceğin tasarımcılarını biz yetiştiriyoruz" diye konuştu.

OSMANLI DÖNEMİNDE ÇOCUKLAR NASIL GİYİNİYORDU?

Prof. Dr. Hülya Tezcan, Osmanlı döneminde çocukların nasıl giyindiğini anlattı. Osmanlı döneminde çocukların anneleri ve babaları gibi giyindiğini belirten Tezcan, "Çocukların altında şalvar, üstünde gömlek, onun üstünde de bir üst kaftanı bulunuyordu. Giyisileri, anne ve babalarının giydiği giysilerin küçük ölçeklisiydi ve terzilikleri çok basitti. Örneğin kol oyuntusu diye bir şey yoktu. Bir tane arkada, iki tane de önde olmak üzere üç parçadan oluşuyordu. Bu parçalar kollardan oyultusuz olarak bedene dikiliyordu. Ayrıca bu giysilerin takma kollukları da vardı. Mesela daha resmi olmak istendiği zaman ve yahut kışın bu takma kolluklar omuzdan tutturularak yerlerine yerleştiriliyordu. Bir de cep gibi kullanılabilen kemerleri vardı. Çocukların süs hançerleri, anahtar torbaları bu kemerlere takılıyordu" dedi.

 "Daha küçük çocuklarda 'çakşır' dediğimiz bir giyim tarzı vardı" diyen Tezcan "Onun da ayaklarına deriden pabuçlar ekleniyordu. Malum çocuklar küçükken ayaklarında ayakkabı vs. tutmak istemezler ama bunu çıkartamıyorlardı. Dışarı çıkarkende üstüne terlik gibi pabuç dediğimiz bir şey giyiyorlardı. Bugün 'mest' diyebileceğimiz bir kıyafeti o dönem evlerinin içine taşımışlar" şeklinde konuştu.

ÇOCUKLARIN ALTINI DEĞİŞTİRMEK İÇİN BU YÖNTEMİ KULLANMIŞLAR

O dönem çocukların baş giyimlerine çok önem verdiklerini de söyleyen Tezcan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Kız ve erkek çocukları bir saygı işareti olarak başları hiç açık gezmezlerdi. Uyurken bile 'iyi uykular' anlamında üzerinde motifler taşıyan başlıklar giyerlerdi. Kışın, bugün de kullandığımız pamuklu zıbınları vardı. Bugünkü mermerşahilerin içine bir kat pamuk döşedikten sonra kapitone edip onu giyiyorlardı. İşte bu gelenek bugüne kadar devam etmiş, hala onu kullanıyoruz. Bu konuda çok ilginç bir tespitim var: Mesela 1-2 yaş arası çocukların altını değiştirmek için içliklerinin ağlarını açık yapmışlar. Böylece çocukların temizliği şalvarı çıkartılmadan yapılabilmiş."

Osmanlı döneminde çocukların giydiği bu kıyafetleri modernize ederek sergiye uyarladıklarını kaydeden Tezcan, "Özellikle çantalar bugün çocuklarımızın hala kullanabileceği; içine kalemlerini, silgilerini koyabilecekleri şekilde tasarlandı. Bir diğer önemli çalışmalarımızdan bir tanesi de tılsımlı gömlekler. O dönemde halk arasında tılsımlı gömleklerin insanları nazardan ve hastalıklardan koruduğuna inanılıyordu. Biz bunlardan bir tanesini baskı tekniğini uygulayarak bir kaftanın içine koyduk ve burada sergiliyoruz" diye konuştu.

"BÜYÜK BİR İMPARATORLUK ÜZERİNE KURULAN BİR ÜLKEMİZ VAR"

Nişantaşı Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Koçak ise, "Büyük bir imparatorluk üzerine kurulan bir ülkemiz var. Dolayısıyla bizi gerçekten onurlandıracak bir geçmişimiz var. Bu nedenle bizde şehzade giysilerini özellikle yapmak istedik" dedi.
Öğrencilere staj, yarı zamanlı iş imkanları olabilmesi açısından bu tarz projeleri önemsediklerini belirten Koçak, fuara hazırlanma sürecinde kendilerine destek olan herkese teşekkür etti.

CBME Türkiye iş birliğinde düzenlenen “Modada Sanat ve Estetik Olgusu” panelinde ise Nişantaşı Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülseren Yücel, Nişantaşı Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarım Fakültesi öğretim görevlileri Yrd. Doç. Dr. S. Nursen Geyik Değerli, Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Koçak, Yelda Karataş ve Ozanhan Kayaoğlu konuşmacı olarak yer aldı.

Kaynak: AA

16/01/2017

13:00

Nazik Kösegil: Açık uçlu sorular avantaj oluşturacak.

NİŞANTAŞI Üniversitesi Rehberlik ve Kariyer Daire Başkanı Nazik Kösegil, 2017 ÖSYS Kılavuzunda açıklanan değişiklikleri değerlendirdi. Açık uçlu soruları avantaj olarak nitelendiren Kösegil, öğrencinin öğrendiği bilginin tam olarak belirlenebileceğini, kopyanın tamamen önüne geçilebileceğini ve bu sayede soruyu çözme yöntemiyle yorumdan da puan alınabileceğini söyledi.

Heyecanla beklenen en önemli değişikliğin meslek lisesi öğrencilerinin sınavsız üniversiteye geçişlerinin kaldırılması olduğunu söyleyen Nazik Kösegil, şöyle konuştu:

"Artık meslek lisesi öğrencilerinin YGS'den (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) 150 barajını geçmeleri ve bölüm tercih etmeleri gerekecek ve kendi alanlarını seçerlerse ise artı olarak 0.06 gibi bir ek puan alabilecekler, en çok heyecanla beklenen durum buydu."

AÇIK UÇLU SORULAR

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) çok uzun zamandan beri söylediği ve adım adım geçmeyi hedeflediği açık uçlu soruların uygulamaya konduğunu söyleyen Kösegil, şunları söyledi:

"Her testte üçer tane açık uçlu soru olacak. Fakat bunu da öğrencilerin doğru anlaması lazım. Kısa cevaplı açık uçlu sorular. Yani öğrencinin cümlelerle açıklamasını gerektirmeyen tek kelimelik cevaplarla geçebileceği sorular olacak. Bu sorular ayrıca 4 yanlışın bir doğruyu götürdüğü sisteme dahil edilmeyecek. Dolayısıyla öğrenci aslında rahatlıkla soruları cevaplayacaktır. Kısa cevaplı açık uçlu sorularda dikkat edilmesi gereken konuların ilki el yazısı çünkü farklı sorularda öğrencinin kelimeyi yazması da istenecek, kodlaması da istenecek. Okunaklı bir el yazısı yazmaları gerekecek. Bunun dışında çoktan seçmeli sorularda öğrencinin şıklardan doğru cevabı bulması gibi bir durum söz konusuydu şimdi artık açık uçlu sorularda böyle bir durum olmayacak ve öğrencinin istenilen bilgiyi öğrenmiş olması gerekecek ki doğru bilgiyi verebilsin. Bir yandan da ilk uygulama olduğu için sorular beklendiğinden daha kolay gelebilir öğrencilerin bu sorular için paniğe sürüklenmesine gerek yok. Çünkü zaten çok uzun süreden beri bu sınavlar için bir çalışma yapıyorlar. Sorular çalıştıkları yerlerden gelecek o yüzden gönülleri rahat olsun. Zaten ilkokuldan bu yana girdikleri sınavların bir benzeri olacak. O yüzden sınav heyecanının içerisinde bir de soru tarzı değişikliğinin gerginliğini almasınlar. Emin olsunlar ki çok rahatlıkla yapabilecekleri sorular gelecek."

MATEMATİK VE GEOMETRİ TESTLERİ

Bir diğer değişikliğin matematik ve geometri sınavlarının birleştirilmesi olduğunu belirten Kösegil, şöyle devam etti:

"Geçmişte matematik ve geometri testleri ayrı ayrı sınavlarken şu anda tek bir matematik testine dönüştürüldü. Yine 80 soru olacak. Şu anda soru işareti olan şey, matematik testi içinde geometri sorularının sayısı. Burada öğrencilerin kesinlikle yanlış anlamaması gereken bir durum var. Geometri soruları mutlaka olacak. Dolayısıyla şu anda LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) Geometrisi çalışmayı bırakmak gibi bir duruma girmesinler. Tam tersi bu birleşmenin şöyle bir artısı olacak;geçmişte matematik süresi yetmediğinde geometri sorularının süresi kullanılamıyordu. Ama artık birleştirildiği için kullanılabilecek. Buna bağlı olarak matematik testinin kat sayıları da değişmiş oldu. Geometri ve matematiğin kat sayıları birleşti ve tüm alanlarda matematik kat sayıları daha da yükseldi. Bu LYS'de matematik testinin önemini artıracak. Öğrenciler daha fazla matematik sorusu yapacak. Dolayısıyla matematik sorularının zorluk derecesini artırma ihtimali var o yüzden öğrenciler matematik testi konusunda biraz daha dikkatli ve duyarlı yaklaşmalılar.

DÜNYANIN BİR ÇOK YERİNDE OLAN BİR UYGULAMA

Açık uçlu soru uygulamasının uzun yıllardan beri dünyada birçok ülkede kullanıldığını ifade eden Kösegil, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Avrupa ülkeleri, Sudan ve Amerika gibi birçok ülkede yıllardan beri kullanılan bir uygulama. ÖSYM aslında uygulamanın yapıldığı ülkelerde bu çalışmaları sürekli izledi, inceledi, kullanılan makineler, optik okuyucular ve uzmanları Türkiye'ye getirildi. Yani dün alınmış bir karar, bugün oluşturulmuş sorular gibi bir durum söz konusu değil. Hatta 2013 yılında ÖSYM'nin açık uçlu sorularla yaptığı bir pilot deneme sınavı var. Öğrenciler bunu da ÖSYM'nin sitesinden indirebilirler. Tüm bu ülkeler içerisinde çalışmanın sağlıklı yürüyor olması, otomatik bir okumaya dâhil oluyor olması uygulamayı daha rahat kullanılabilir bir hale getirecek. En önemli faydası aslında sınav içerisinde öğrencinin gerçekten öğrendiği bilgileri verebilmesini sağlayacak, kopyanın önüne tamamen geçilecek çünkü ilerleyen süreçte yani kısa cevaplı açık uçlu sorulardan daha uzun cevaplı açık uçlu sorulara geçildiğinde soruyu çözme yöntemi ve yorumdan da puan alabilecekler. Çoktan seçmeli sınavlarda cevap tek olduğu için öğrenci ya o cevabı bulmak zorunda yada yanlış yapmak durumundaydı. Ama açık uçlu sorulardan böyle bir durum yok bir sorunun birden fazla cevabı olabilir. Öğrenci verdiği her cevaptan puan alır. Yine öğrenci deyimiyle aslında açık uçlu sorularda sorunun gidiş mantığına da puan veriliyor. Dolayısıyla öğrenciler aslında daha rahat sınav yapabilecekler, yorumlama güçleri artacak, öğrendiklerini daha rahat şekilde kağıda geçebilecekler o yüzden eğer ciddi anlamda açık uçlu sorulara bundan sonraki yıllarda geçilebilirse öğrenciler için daha faydalı ve anlamlı olacak."

BİRBİRİNİ DENETLEYEN PUANLAYICILAR

Sınavların değerlendirileceği yöntemlere de değinen Kösegil, sözlerini şöyle noktaladı:

"Kısa cevaplı açık uçlu sorularda optik değerlendirme yapılacak. ÖSYM’den yapılan açıklama ile örnek sorular ve soru değerlendirme biçimi açıklandı. Bu açıklamada da optik kodlama yapılacağı görülmektedir. Hedeflenen sistemde ise yani önümüzdeki yıllarda artık cevap anahtarı değil puanlayıcılar olacak ve birbirini denetleyen puanlayıcılar var. Yani A puanlayıcısı okudu ve soruya yanlış dedi, B puanlayıcısı aynı cevabı okudu ve doğru dedi, o zaman üst bir kurula çıkacak ve soru tekrar değerlendirilecek. Yani aslında öğrencinin tüm o verdiği cevaplar sürekli bir inceleme halinde devam edecek. Öğrencilerin isimleri ve bilgileri puanlayıcılara iletilmeyecek apayrı bir sistem içerisinde puanlayıcılar kimin kağıdını okuduklarını bilmeden soruları değerlendirecekler. Bu durum şu an için geçerli olmamakla birlikte ilerleyen yılların puanlama sistemi olacaktır."

 

Haber Linki için TIKLAYINIZ.

06/01/2016

08:30

Üniversiteler Voleybol 2. Ligi’nde şampiyon Nişantaşı Üniversitesi

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Üniversiteler Voleybol 2. Ligi’nde Nişantaşı Üniversitesi Kadın Voleybol Takımı, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Kadın Voleybol Takımı'nı 3-2 yenerek şampiyon oldu.

İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Yerleşkesi Merkez Spor Salonu'nda gerçekleşen maça iyi başlayan Nişantaşı Üniversitesi set sonuna kadar etkinliğini devam ettirerek ilk seti 25-19 kazandı. İlk setin ardından maça ağırlığını koyan Yeni Yüzyıl Üniversitesi ikinci ve üçüncü setleri 25-22 alarak setlerde 2-1 öne geçti. Maçın dördüncü setinde ise oyunun tamamen hakimi Nişantaşı Üniversitesi oldu. Bu seti 25-11 kazanan Nişantaşı, maçı tie break setine taşıdı. Müthiş mücadeleye sahne olan son seti 15-11’lik skorla Nişantaşı Üniversitesi kazandı ve Yeni Yüzyıl Üniversitesi'ni 3-2 yenerek 2 gün önce kazandıkları erkek voleybol birinciliğinden sonra 2. şampiyonluk kupasını müzesine götürdü. Bu sonuçla iki takım da önümüzdeki yıl 1. Lig'de yer almaya hak kazandı.

DÜNDAR: "ÖNÜMÜZDEKİ YIL ARTIK İŞİMİZ DAHA ZOR"

Maçın ardından Nişantaşı Üniversitesi takım yöneticisi Taylan Dündar ise, "Güçlü bir takıma karşı iyi bir galibiyet aldık. Sezonu bazı pozisyonlarda eksiklerimiz olmasına rağmen en üst yerde bitirdik. Öncelikle son güne kadar bizden her alanda desteklerini çekmeyen Mütevelli Heyet Başkanımız Sayın Levent Uysal’a ve Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Esra Hatipoğlu’na çok teşekkür ederiz. Ayrıca antrenörümüz Suphi Doğancı Hocamız başta olmak üzere tüm takıma da ayrıca teşekkür ederim. Önümüzdeki yıl artık işimiz daha zor. Bu yıl voleybolu 2 şampiyonluk kupası ile tamamladık. Önümüzdeki yıl bir üst ligde de hedefimiz şampiyonluk olacak. Bunu şimdiden üniversite olarak söylüyoruz” açıklamasını yaptı.

Nişantaşı Üniversitesi Kadın Voleybol Takımı oyuncusu Sena Karaman ise, "Takım olarak kazanmaya kitlenmiş bir şekilde mücadele verdik. Mağlubiyet hiç düşünmek istemedik. Turnuvaya fazla hazırlanma vaktimiz olmadı; çünkü hepimiz farklı kulüplerde, ligde oynayan insanlarız. Farklı müsabakalara çıkıyoruz ama bunu sahada yansıtmadığımızı düşünüyorum. İyi bir takım olarak bugün galip geldik. Kazandığımız için çok mutluyum" şeklinde konuştu.

 

29/12/2016

16:45

Nişantaşı Üniversitesi Erkek Voleybol Takımı Sezonu Lider Kapattı

NİŞANTAŞI Üniversitesi Erkek Voleybol Takımı, Üniversiteler Voleybol 2. ligini birinci bitirerek önümüzdeki yıl 1. ligde oynamaya hak kazandı.

Nişantaşı Üniversitesi Erkek Voleybol Takımı, Davutpaşa Kampüsü Spor Salonu'nda oynanan final maçında Esenyurt Üniversitesi'ni 3-0 mağlup ederek sezonu lider kapattı. Nişantaşı Üniversitesi elde ettiği bu başarı ile gelecek sezon Üniversiteler Voleybol 1'inci liginde yer alacak. 16 takımdan oluşan ligde sadece 2 set vererek mutlu sona ulaşan Nişantaşı Üniversitesi'ni ikinci olan İstanbul Esenyurt Üniversitesi takip ederken üçüncü ise Boğaziçi Üniversitesi oldu.

NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ TAKIM KAPTANI KAVAS: ''ASIL HEDEFİMİZ SÜPER LİG ŞAMPİYONLUĞU''

Esenyurt Üniversitesi'ni 3-0 yendikleri final maçından sonra açıklamalarda bulunan Nişantaşı Üniversitesi Takım Kaptanı Efe Kavas, ligi kazanmak için çok çalıştıklarını belirtti. Üniversite yönetiminin desteğinin en üst seviyede olduğunu dile getiren Kavas, "Destek olmadan başarının gelmesi imkansız. Üniversite olarak hem yöneticilerimiz, hem antrenörümüzle bu kupayı çok istedik, saha içinde ve dışında bir takım olduk ve kupayı kazandık. Asıl hedefimiz Süper Lig şampiyonluğu" dedi.

27/12/2016

11:00

Basketbol Takımımız, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesini Mağlup Etti

Üniversiteler Basketbol Ligi 5. Hafta mücadelesinde Nişantaşı Üniversitesi ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rize’de karşı karşıya geldi. Maç öncesinde iki takım oyuncuları bir araya gelerek birlik beraberlik mesajı verdi ve şehitlerimiz için saygı duruşunda bulundular. Maça hızlı başlayan Nişantaşı Üniversitesi özellikle Burak Gürbüz ve Recep Çiftçi ile pota altında etkinliği ele geçirdi. Devre sonunda özellikle dış atışlarla bulduğu sayılarla farkı kapatan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi karşısında Nişantaşı Üniversitesi devreyi 39 – 32 önde kapattı. İkinci yarıya da etkili başlayan Nişantaşı Üniversitesi maç sonuna kadar iyi oyununa devam etti ve karşılaşmadan 88-58 galip ayrıldı. Grubunda 4. Galibiyetini elde eden Nişantaşı Üniversitesi bu sonuçla averajla 2’nciliği korudu. 

22/12/2016

15:30

Voleybol Takımımız Yarı Finalde

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu 2. Lig çeyrek final mücadelesinde Nişantaşı Üniversitesi – Doğuş Üniversitesi ile karşı karşıya geldi. Karşılıklı sayılarla geçen ve zorlu mücadeleye sahne olan ilk set sonunu daha iyi oynayan Nişantaşı Üniversitesi ilk seti 25 – 21 galip kapattı. Maçın geri kalanında da etkili oyununa devam eden Nişantaşı Üniversitesi karşılaşmadan 3 – 0 galip ayrıldı. Bu sonuçla yarı finale yükselen Nişantaşı Üniversitesi Boğaziçi Üniversitesinin rakibi oldu.

22/12/2016

13:30

Prof. Dr. Hatipoğlu: Türkiye'ye güvensiz ülke imajı yapıştırılmaya çalışılıyor

RUSYA'NIN Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un uğradığı suikastı değerlendiren Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Hatipoğlu, Türkiye'nin güvenli bir ülke olmadığı imajının yaratılmaya çalışıldığını belirtti.

Prof. Dr. Esra Hatipoğlu: "Hem küresel düzlemde hem yakın çevremizde son dönemde cereyan eden bütün olaylar kısa ve orta vadede mevcut gerginlik ortamının yaşanmaya devam edeceğini gösteriyor" dedi.

"ÖNEMLİ OLAN SÜRECİN NASIL ÇÖZÜLECEĞİ"

Yaşanılan olayın hem Türkiye hem de Rusya açısından büyük önem arz ettiğini vurgulayan Prof. Dr. Esra Hatipoğlu: "Malum şüpheliler olarak bakılabilecek grupların olduğu kesin. Ancak bu tarz olayların arkasından bazen hiç tahmin etmediğimiz şeyler çıkabilir. Olayı bu perspektiften değerlendirirsek, suikastın arkasında kimin olduğu kadar, bu sürecin nasıl çözüleceği ve nasıl sürdürüleceği de önemli" dedi.

"BU SALDIRI PUTİN’E RAĞMEN YAPILDI"

Rusya'nın dünyadaki genel duruşunun ve Putin'in politikalarının bu süreçlerdeki önemine değinen Prof. Dr. Hatipoğlu şöyle konuştu:

"Bu saldırı aslında Putin’e rağmen yapıldı. Ancak konuya Rus devlet mekanizması sakin ve sağduyulu bir şekilde reaksiyon vermeyi seçti. Bu da Türkiye ile bire bir, kısa vadede ilişkileri olumsuz yönde çok fazla etkilemeyeceği anlamına geliyor. Ancakilerleyen dönemlerde zamana yayılmış şekilde, bazı negatif geri dönüşler olabileceğini de göz ardı etmemek gerekir."

"KONSOLOSLUKLARIN KAPATILMASINDA SİMGESEL BİR ANLAM BULUNABİLİR"

ABD ve İran Konsolosluklarının bugün kapatılmasıyla ilgili konuşan Hatipoğlu, "söz konusu suikastın sadece Türkiye-Rusya ilişkilerinin etkilemenin ötesinde çok katmanlı, çok devletli ilişkileri etkilemeye yönelik bir içeriği olduğu söylenebilir. Konsoloslukların kapatılması da buna dikkat çekmeye yönelik bir girişim olarak değerlendirilebilir" dedi.

"ARTIK HER ZAMANLAMA MANİDAR"

Halep tahliyelerinin akabindeki saldırının zamanlamasını değerlendiren Hatipoğlu şöyle konuştu:

"Bütün bu olaylar tabii ki Suriye ile de bağlantılı. Saldırı, Türkiye'nin içinde bulunduğu durum, Türkiye-Rusya arasındaki ilişkinin yeniden ivme kazanması ve uluslararası sistemin yeniden yapılanması süreci ile ilgili. Son zamanlarda zamanlama konusunda manidar bulunabilecek olaylar çok fazla. Tüm bu yaşananlardan sonra ortaya çıkacak muhtemel sıkıntıların zamanlaması artık her zaman manidar olacak."

"RUSYA HİÇBİR ŞEYİ UNUTMAZ!"

Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkide en azından son dönemdeki yakalanan ivme ve iyileşme sürecinin sekteye uğramayacağını belirten Hatipoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Karşılıklı söylemlerden anlaşıldığı üzere, suikastın Türkiye - Rusya ilişkilerini sekteye uğratmayacağı görülüyor. Ancak Rusya'nın bu tarz olayları unutmayacağını biliyoruz ki; bu da kısa ve orta vadede ilişkilerde olumsuz bir gelişme olmayacağını düşünsek bile bu suikastinde kayda değer bir olay olarak Türkiye-Rusya ilişkiler tarihinde yer alacağını bilmeliyiz."

Hatipoğlu, Türkiye'yi sağduyulu olmaya davet ederek sözlerini noktaladı:

"Yaşanılan bu olayı ve olayları sağduyulu bir şekilde ele almalı, bu tür üzücü gelişmelerin iş birliklerine, terörle mücadele dayanışmalarınave her türlü yakınlaşmaya engel teşkil etmemesi için çalışmalıyız."

 

Haber Linki için TIKLAYINIZ.

21/12/2016

12:30

Voleybol Takım Başarısı

Üniversite Kadın Voleybol Takımımız 15 Aralık 2016 günü İstanbul Bilim Üniversitesine karşı gerçekleştirdiği Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Voleybol 2. Ligi mücadelesinden 3 – 0 galip ayrılmıştır. Grubunu birinci olarak bitiren takımımız set vermeden çeyrek finale yükselmiştir.

Takımımızı tebrik eder, bilgilerinize sunarız.

16/12/2016

11:00

Basketbol Takım Başarısı

Üniversite erkek basketbol takımımız Ünilig 4. Hafta mücadelesinde bugün ligin son şampiyonu İzmir Yaşar Üniversitesi ile Abdi İpekçi Spor Salonunda karşı karşıya geldi. Son ana kadar büyük mücadeleye sahne olan ve normal süresi 67-67  berabere biterek uzatmaya giden müsabakayı takımımız son saniye basketiyle 80-79 kazandı.

Takımımızı bu önemli galibiyet nedeniyle kutlarız.

16/12/2016

11:00

Sınavsız Geçiş kalktı. İşte Sınavsız Geçiş hakkında merak edilenlerin yanıtları

Mesleki Teknik ve Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay geçtiğimiz günlerde sınavsız geçiş üzerine önemli açıklamalarda bulunmuştu ve bu açıklamalardan sonra sınavsız geçişin kaldırılışı Resmi Gazete'de duyuruldu. Öğrencilerin en çok merak ettiği soru ise değişikliğin 2017 yılını kapsayıp kapsamayacağı oldu. Sınavsız Geçiş hakkında merak edilen her şeyi, Nişantaşı Üniversitesi Rehberlik ve Kariyer Daire Başkanı Nazik Kösegil'e sorduk. İşte Sınavsız Geçiş hakkında tüm merak edilenler ve cevapları.

Meslek liselerinden Meslek Yüksekokullarına sınavsız geçişin kaldırıldığı resmi gazetede duyuruldu. Cevabı en çok merak edilen soru, kararın bu sene (2017) sınava girecek öğrencileri etkileyip etkilemeyeceği. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

Bir karar Resmi Gazete'de yayınlandı ise o karar artık geçerlidir ve öncesi kullanılamaz. Bu soruyu sormamızın temel nedeni resmi gazetede bir tarih belirtilmemiş olmasıdır. Resmi Gazete kararını 'ÖSYM tarafından Ocak ayında açıklanacak kılavuzda net belirtilecek olan sınavsız geçişin kalktığı' şeklinde yorumlayabiliriz.

Peki geçmiş yıllarda mezun olan öğrencilerin de sınavsız geçiş hakkı kalktı mı?

Geçen yıl meslek lisesi mezunlarına yönelik yapılan lisans bölümlerinde ek puan uygulamasının kaldırılmasındaki değişiklik eski mezunları kapsamamıştı. Bu durum kılavuzda açıkça tarih belirtilerek açıklanmıştı. Bu yıl resmi gazetede yayınlanan ifadede mezuniyet yılı ayrımı yapılmadı. Eğer 2017’de yayınlanacak kılavuzda da tarih sınırı belirtilmezse bu eski mezunlar içinde sınavsız geçiş olmayacak demektir. Yani kılavuzda ek bir ifade gelmez ise eski mezunlar da YGS puanları ile ön lisans bölümlerine yerleşebilecektir.

Sınavsız geçiş kaldırıldı ancak yerine ek puan sistemi getirildi. Bu durum ne gibi sonuçlar doğurur?

Ek puan uygulamasının ayrıntıları verilmese de mezun olunan alana göre belirlenmiş bölümlerin tercihinde bir ek puan uygulaması gelecektir. Bu durumda meslek lisesi mezunları ek puan ile tüm ön lisans bölümlerini değil mezun oldukları alanın kaynak olduğu bölümleri tercih edebilecek. Diğer yandan ek puan uygulamasının temel mantığı ÖSYM’nin belirlediği baraj puanların üstünde öğrencinin puan almasıdır. Şu anda zaten 150 puan ve üstünde puan alan öğrenciler ön lisans bölümlerini YGS puanlarıyla seçebiliyorlar. Ek puan uygulamasında da ön koşul yine 150 puan ve üstü olacaktır. Bu durumda tüm meslek lisesi öğrencilerinin ön lisans bölümlerini tercih edebilmesi için YGS’ ye akademik anlamda hazırlık yapmaları gerekecektir.

Bu kararın meslek lisesi ve diğer liselerdeki öğrencileri nasıl etkileyeceğini düşünüyorsunuz ve puanlarda bir oynama öngörüyor musunuz?

Puanlamalarda oynamadan ziyade yeni puanlar oluşacak. Şu anda sınavsız geçiş kontenjanı (SGK) ile öğrenci alan bölümlerde Orta Öğretim Başarı Puanı ve yerleştirme öncelikleri yer alıyor. Bu değişiklikle birlikte oluşan puanlarda meslek lisesi öğrencileri arasında puansal anlamda bir uçurum olmayacaktır. Bunun bir örneğini yalnızca meslek lisesi öğrencilerine ayrılan kontenjanlardan öğrenci alan MTOK bölümlerinde görmekteyiz. MTOK bölümlerinin puanları YGS ile öğrenci alan bölümlere göre daha düşük. Bunun nedeni ise Meslek Lisesi öğrencilerini akademik alt yapılarının birbirine yakın olmasıdır. Lise eğitimlerinde mesleki uygulamalardan kaynaklı akademik derslerin müfredatta dağılımı tüm öğrenciler için aynı. Okul dışında ek bir takviye alarak ÖSYS’ ye hazırlanan öğrenci sayısı şu anda puanları yükseltecek sayıda değil. Dolayısıyla YGS’ de belirlenen baraj puanın üstüne çıkmak için yapılacak olan akademik hazırlık zorlayıcı olacaktır ama puanlar korkulduğu kadar yüksek olmayacaktır meslek lisesi mezunları için. Eğer MTOK uygulaması gibi değil de her bölüme ortak kontenjandan öğrenci alınırsa tüm bölümler için geçerli olmamakla birlikte sağlık bölümleri gibi çok tercih edilen bölümlerin puanları yükselecek ve bu durum Meslek Lisesi öğrencilerini zorlayacaktır.

Bu kararın alınmasındaki asıl hedef; sektörün aradığı, arzuladığı iş gücünü oluşturmak şeklinde belirtildi. Siz bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

Sektörün aradığı iş gücü tanımını doğru anlamak lazım. Sektör sadece mesleki bilgiye sahip olan mezunu değil, akademik anlamda da gelişmiş mezunu istiyor. İdeal olan doğru olan hem mesleki hem de akademik anlamda donanımlı mezunlarımızın sayısının artmasıdır. Bu anlamda bu kararın alınmasını sağlıklı ve doğru buluyorum. Lise mezunu olan tüm öğrencilerin özellikle YGS’de belirli bir düzeyde başarılı olacak akademik alt yapıya sahip olması gerekiyor. YGS konuları temel konular ve tüm liselerde 9. Ve 10. Sınıfta öğrencilerin gördüğü konulardan oluşuyor. Meslek lisesi mezunu da olsa ülkemizde her lise mezununun örneğin Türkçe testindeki okuduğunu anlama sorularının en azından yarısını çözebilmesi gerek. Okuduğunu anlayan, anladığını sözlü ya da yazılı ifade edebilen bir nesil yetişmeli. Ancak bu şekilde birbirimizi anlayabiliriz. Kararın alınmasında hata değil ama eksik olan yan ise bu tarz kararların zamanlamasının doğru planlanması gerekli. Öğrenci 4 yıl önce bu liseye yerleşirken sınavsız geçiş hakkı olduğu bilinciyle akademik derslerden çok mesleki derslere ağırlık veriyor. 4 yıl sonra ise planlanın aksine akademik dersler önem kazanıyor. Her ne kadar yukarıda belirttiğim gibi YGS’de öğrencinin lisede gördüğü ders ve konular yer alsa da öğrenci bu konuları öğrenmeye, pekiştirmeye ve sınavda bilgisini aktarmaya zaman bulabilmeli. Kararın bu yıl sınava girecek öğrencileri değil de şu anda 11. Sınıf olan ve seneye sınava girecek öğrencileri kapsaması öğrencileri, velileri ve eğitimcileri biraz olsun rahatlatacaktır. Diğer türlü sene ortasında alınan kararlar olumsuz etkiler doğurmaktadır.

Son olarak sınavsız geçişin kalkması ile ilgili öğrencilere ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Bu yıl sınava girecek meslek lisesi öğrencilerinin hızlı ve yoğun bir şekilde YGS hazırlığı yapması gereklidir. Bunun için en doğru çalışma öncelikle YGS’de hangi testlerin ve konuların çıkacağının tespit edilmesi. İkinci adım bu konulara göre kendilerine özel bir bilgi düzey analizi yapmaları. Üçüncü ve son adım ise bu analize bağlı olarak bir yıllık program çıkararak düzenli ve verimli bir şekilde sınav hazırlığı yapmalarıdır. Önemli olan tüm konuları öğrenmek değil tüm testlerde bilinen ve az bilinen konuların tespit edilmesidir. Bu konuları pekiştiren öğrenci hiç bilmediği konuya vakit ayırmak yerine bildiği konulardan soru kaçırmayacak şekilde kalan sürede verimli bir hazırlık yapmış olacaktır.

KAYNAK: CNN TÜRK

 

15/12/2016

11:00

Nişantaşı Üniversitesi'nden Bir Yeni Protokol Daha

Kurulduğu günden beri öğrencilerinin lisans ve ön lisans eğitimleri boyunca sektörle iç içe olmalarına önem veren ve çalışma hayatına hazır mezunlar vermeyi hedefleyen Nişantaşı Üniversitesi, Öztiryakiler ile kurumsal işbirliği protokolü imzaladı.

Öztiryakiler ile imzalanan kurumsal işbirliği protokolünü değerlendiren Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Hatipoğlu, sektör tecrübesi ile mezun olan öğrencilerin işe yerleşme olanaklarının daha fazla olduğunu belirterek bu nedenle kurumsal iş birliği protokollerine özen gösterdiklerini söyledi. Prof. Dr. Hatipoğlu, aşçılık, gastronomi, mühendislik gibi bölümlerinde /programlarında öğrenim gören öğrencilerin gelişimine katkı sağlayacak mutfak ekipmanları sektöründe Türkiye’nin ilk imalatçı firmalarından biri olan Öztiryakiler ile marka birliğinin kendilerine güç kattığını ifade etti.

“Diploması ile barışık mezunlar vermeyi hedefliyoruz”


Hatipoğlu konuşmasına şöyle devam etti, “Öğrenim görürken çalışma hayatıyla iç içe, mezun olduğunda ise aranan birer personel olan, diploması ile barışık mezunlar vermeyi hedefliyoruz. Öztiryakiler gibi sektöründe lider bir firma ile protokol imzalamak kurumsal iş birliği hedefleri için güzel ve büyük bir adım oldu. 3. Nesil, Fayda Merkezi bir üniversite olmanın gereklerini her yönüyle yerine getirmenin sorumluluğuyla hareket ediyoruz.” Hatipoğlu, ayrıca Öztiryakiler için üniversitenin akademik kadrosundan eğitim desteği, çalışanlarına yüksek lisans imkânı, uygulamalar için yerleşkelerinde mekân kullanımı gibi her türlü olanaklarının kullanımına hazır olduklarını belirtti.

Sanayi ile üniversite iş birliği


Öztiryakiler adına protokolü imzalayan Genel Müdür Yüksel Yalçın ise sürecin Nişantaşı Üniversitesi tarafından başlatılıp kendilerine gelmesinin sevindirici olduğunu ancak sektör kültürü olarak da sanayi üniversite iş birliği taleplerinin firmalardan da üniversitelere gelmesi düşüncesinde olduğunu dile getirdi. Firmalarının halen Türkiye’de 4 Bölge Müdürlüğü, 67 bayii, 88 yetkili servisi ile yaygın bir pazarlama ve satış sonrası hizmet servis ağına sahip olduğunu, endüstriyel mutfak sektöründe iç piyasada lider durumunda olduklarını, yurt dışı pazarda ise, 5 kıtada 110'ü aşkın ülkede dağıtım kanalları ve yetkili servisleri ile hizmet vermekte olduklarını, sektör dâhilinde dünyada ilk 15 firma arasında yer alarak ekonomiye güç kattıklarını söyleyen Yalçın; 130 bin m² kapalı üretim alanında, bin 300 çalışanı ile hizmet verdiklerini sözlerine ekledi.

Yalçın, konuşmasını söyle sürdürdü, “Öztiryakiler, 50 kişilik mühendis kadrosu ile sektöründeki ilk ve tek Ar-Ge merkezine, dünyada bilinen en ileri uygulamalara ve üretim teknolojilerine sahip olan firmalardan biri olarak, ulusal ve uluslararası pazarda geçerli olan 2000’i aşkın ürün ve ürün grubu için sertifikası bulunmaktadır”

Öztiryakiler’in 1998’de ISO 9001 Kalite Sistem Belgesi ile ürün ve yönetim sistemini belgelendirdiğini kaydeden Yalçın, uluslararası pazara kendi özgün markası ile ürün satan ve kurumsal yönetim esasları dâhilinde, marka performansı sağlayabilecek firmalardan “10 yılda 10 dünya markası yaratma” projesi kapsamında Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından TURQUALTY sertifikası ve ikinci 5 yıllık dönem onayı verilen ilk 2006 yılında ilk kabul edilen 34 firmadan biri olma başarısına da sahip olduklarının altını çizdi.

Nişantaşı Üniversitesi’nde öğrenim gören lisans ve ön lisans öğrencilerinin zorunlu staj ve iş başında mesleki uygulamalarının Öztiryakiler bünyesinde yapılmasına imkân sağlayan protokole imza atan Yalçın, 59 yıllık sektör tecrübelerinin, öğrencilerin uygulamalı bazı derslerinin de tesislerinde yapılmasına imkân sağlanarak öğrencilere aktarılacak olmasından duydukları mutluluğu dile getirdi.

Link: http://www.iha.com.tr/haber-nisantasi-universitesinden-bir-yeni-protokol-daha-609455/

15/12/2016

09:30

Levent Uysal: ''Milletçe kenetlendik, milletçe omuz omuzayız''

İSTANBUL (DHA) - NİŞANTAŞI Üniversitesi Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Levent Uysal, 10 Aralık Cumartesi akşamı Beşiktaş Vodafone Arena yakınlarında meydana gelen 44 vatandaşın hayatını kaybettiği hain terör saldırısı hakkında yazılı açıklama yaptı.

 

Uysal  "Alçaklıkta sınır tanımayan bu hainler asla emellerine ulaşamayacaklar. Herkes görsün ve bilsin ki Türk milletini bölmeye kimsenin gücü yetmez. Milletçe kenetlendik, milletçe omuz omuzayız" dedi.

 

Terörün İstanbul'da çirkin yüzünü bir kez daha gösterdiğini söyleyen Uysal, şöyle konuştu:"Ülkemizin birliğini, dirliğini, istikrarını ve istikbalini hedef alan bu saldırganların niyetini bizler çok iyi biliyoruz. Düşmanlarımız maalesef yalnızca dışarıda değil aynı zamanda içeride de var. Fakat aziz Türk milleti bu hain tuzaklara hiçbir zaman düşmedi, hiçbir zaman da düşmeyecek. Bizler yine kardeşçe omuz omuza, kol kola yürümeye devam edeceğiz. Güçlü Türk milletini terörle yenebileceklerini sanıyorlar. Bizi bize terörle düşman edebileceklerini sanıyorlar. Türk milleti bu oyunlara düşmez. Yara aldıkça güçlendiğimizi, birbirimize daha çok kenetlendiğimizi görmüyorlar."

 

"HER NE ŞARTTA OLURSAK OLALIM GÜVENLİK GÜÇLERİMİZİN YANINDAYIZ"

 

"Gün, her zamankinden daha güçlü olma günüdür" diyen Uysal sözlerini şöyle noktaladı:"1000 yıldır yüce Türk milleti 'ölürsem şehit, kalırsam gazi' anlayışıyla yaşadığı bu toprakları savunuyor. Her ne şartta olursak olalım güvenlik güçlerimizin yanındayız. Devletimizin bu hainleri yakalayıp hak ettikleri cezaya çarptıracaklarına da eminiz. Bu duygularla bir kez daha şehitlerimizi rahmetle anıyor, ailelerine ve sevenlerine Allahtan sabır, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum."

 

Link: http://www.hurriyet.com.tr/levent-uysal-milletce-kenetlendik-milletce-o-40305475

13/12/2016

12:00

Basketbol Takımımız Ünilig'de 2. Galibiyetini Aldı.

Türkiye Basketbol Federasyonu Ünilig 3. Hafta mücadelesinde Üniversitemiz ile MEF Üniversitesi Abdi İpekçi Spor Salonunda karşı karşıya geldi. Maça iki takımda karşılıklı basketlerle başladı. İlk periyodun sonuna doğru takımımızın ön alanda yaptığı etkili savunma ve Burak Nurkan, Çağatay Baykent ve Atakan Kaymak’ın etkili oyunu ile takımımız öne geçti. Bu dakikadan maç sonuna kadar etkili oyununa devam eden takımımız karşılaşmadan 76 – 62 ‘lik skorla galip ayrıldı.

Takımımız bu skorla grubunda oynadığı 3’ncü maçında 2’nci galibiyetini elde etti ve grubunda 2’nci sırada yer almaya devam etti. Takımımız 4 hafta maçında son şampiyon Yaşar Üniversitesi ile Abdi İpekçi Spor Salonunda 15 Aralık günü saat 13.00 de karşı karşıya gelecek.

09/12/2016

16:50

Nişantaşı Üniversitesi İnovasyon Haftası'na tasarımları ile damga vurdu.

Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde, Türkiye İhracatçıları Meclisi’nin sürdürülebilir kalkınma yolunda yenilikçi çalışmaları desteklemek amacıyla düzenlediği 5. Türkiye İnovasyon Haftası dün başladı. Nişantaşı Üniversitesi Moda Tasarımı Bölümü öğrencileri de "Masallardan Giyilebilir Takılara" isimli sergisiyle fuardaki yerini aldı.

İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşen fuarda 10 farklı ülkeden katılım sağlanırken ekonomiden bilime, spordan sinemaya birçok konu ele alınacak. Ayrıca üç gün sürecek olan fuar fark yaratan profesyonelleri, sanayicileri, akademisyenleri ve öğrencileri bir araya getirecek. Fuarda İhlas Haber Ajansı'na konuşan ve öğrencilerin yaratıcılıklarını ortaya çıkaran bir iş yaptıklarını belirten Nişantaşı Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülseren Yücel, "Nişantaşı Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Tekstil ve Moda Bölümü İnovasyon Haftası'na takı sergisi ile katılıyor. Bu takıların yola çıkış hikâyesi de çok ilginç. Çünkü ilham aldıkları konu masallar. Zaten sergimizin adı da "Masallardan Giyilebilir Takılara". Öğrencilerimiz bildiğimiz bütün masal kahramanlarından ilham aldılar. Onlardan yola çıkarak bir forma dönüştürdüler. Son derece yaratıcı ve ilginç şeyler ortaya çıktı. Buradaki standımızda işlerimizi sergiliyoruz. Küçük bir de defilemiz olacak" dedi.

"Böyle bir haftaya katılıyor olmak çok önemli. Öğrenciler hayal ettikleri ve yaptıkları şeyleri ortaya çıkarıyorlar" diyerek sözlerine devam eden Prof. Dr. Gülseren Yücel, "Onları diğer insanlarla paylaşıyorlar. Biz Nişantaşı Üniversitesi olarak onlarla gurur duyuyoruz ve her zaman destekçileriyiz. Bu tür etkinliklere katılmaları ve işlerini sergilemeleri için her zaman yanlarında olacağız" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Farklı bakış açıları kazanıyorlar
Öğrencilerin böyle bir deneyim kazanmalarından dolayı duyduğu mutluluğu dile getiren Nişantaşı Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Aksesuar Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Çimen Bayburtlu, "Öğrencilerimle birlikte 20 Ekim'den beri bu proje üzerine çalışıyoruz. Çalışmalarında farklı malzemeler kullanmalarını istedim. Proje konumuz ise masal dünyasının giyilebilir takıları. Bununla birlikte öğrencilerimle farklı bir bakış açısı kazandırarak hem malzemeleri tanımaları hem de onları birleştirmeleri adına masal dünyasının takılarını ürettiler. Hem çok keyifli bir çalışma oldu hem de öğrenciler için böyle bir deneyim kazanmaları da hoş oldu" diye konuştu.

Eserlerini tanıttılar
Midye kabuklarından yaptığı tasarımını anlatan Nişantaşı Üniversitesi Moda Tasarım Fakültesi öğrencisi Nurşah Emine Özgüç, "Konumuz masallarla ilgili olarak giyilebilir bir takı haline getirmekti. Tasarımımda ilham aldığım şey dünyanın en derin okyanuslarında yaşayan kraliçenin dökülen pulları oldu. Buradaki amacım hem güzel bir şekilde güç gösterisi hazırlamak hem de güzel bir şekilde ses hazırlamaktı" ifadelerini kullandı.

Defilede yer alacak bir başka Moda Tasarımı öğrencisi Fatmanur Kalafat da tasarımını şu sözlerle anlattı: "bunu Külkedisi'nin hikâyesinden esinlenerek yaptım. Biliyorsunuz ki baloya gitmesi için Külkedisi'nin yanına bir peri geliyor ve balkabağından araba yapıyor. Bunu bir balkabağı, içerisindeki inciyi de Külkedisi olarak düşündüm. Ortaya böyle bir şey çıktı"

09/12/2016

16:00

Nişantaşı Üniversitesi Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Uysal: "Ekonomik darbe girişimi ile ülkemizi çökertmeye çalışıyorlar"

NÜ Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Uysal:"Ekonomik darbe girişimi ile ülkemizi çökertmeye çalışıyorlar"

NİŞANTAŞI Üniversitesi Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Levent Uysal, doların yükselişine ilişkin, "Herkesi düşünmeye davet ediyorum. Ne oldu da dolar bu kadar yükseliyor? Gezi öncesi dolar ve faiz oranlarını inceleyin. Tam dünyanın ilk on ekonomisi arasına girecekken Gezi olayları patladı. Daha sonra 15 Temmuz sözde darbe girişimi ile denediler, yine olmadı. Şimdi ise ekonomik darbe girişimi ile ülkemizi çökertmeye çalışıyorlar. Lütfen birlik olalım ve nefesimizin yettiğince bu oyunlara gelmeyelim" dedi. Uysal, " Biz Nişantaşı Üniversitesi (NÜ) olarak artık hiçbir ürün ve hizmeti dolar veya euro olarak almama kararı aldık" diye konuştu.

Türkiye'yi uluslararası döviz baskısından kurtarmak için herkesin yapabilecekleri olduğunu söyleyen Uysal, şöyle konuştu: "Ülkemizi bu hain uluslararası döviz baskısından kurtarmak bizim elimizde. Herkesin Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin çıkarlarını kendi çıkarları üzerinde tutması gerektiği bir dönemdeyiz. Bu ani yükselişin sebebini bir düşünün lütfen. Hangi güçler bizi bu hain ekonomik baskıya tabi tutuyorlar. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da dediği gibi; herkesi yastığının altındaki dövizleri bozdurmaya davet ediyorum. Bu bizim için artık vatani bir görevdir. Cumhurbaşkanımız yalnız değildir. Biz Nişantaşı Üniversitesi (NÜ) olarak artık hiçbir ürün ve hizmeti dolar veya euro olarak almama kararı aldık. NÜ bankalardaki bütün döviz hesabını TL'ye çevirdi. Ekonomimize halkımızla beraber katkı sağlamaya çalışıyoruz. Aynı zamanda ben de kişisel döviz hesaplarımı TL'ye çevirdim."

Bütün dünyada güçlenen dolar karşısında yaşanan sarsıntıyı Türkiye'nin güçlü ve dirayetli olduğu sürece atlatabileceğini söyleyen Uysal, sözlerini şöyle noktaladı: "Bu yükselme normal bir yükselme değil, ülkemize oynanan uluslararası ekonomik bir darbe girişimidir. Vatandaş olarak bizlere düşen görev Başbakanımız Binali Yıldırım'ın söylediği gibi endişeye kapılmadan elimizden geleni yapmaktır. Gerçekten de Türkiye ekonomisi birçok ülkenin ekonomisinden daha sağlam temellere oturuyor. Devletimiz güçlü ve dirayetli olduğu sürece bizler huzur ve refah içinde yaşarız. Bunların hedefleri zaten güçlü Türkiye'nin oluşmasını engellemek. Devletimizin her zaman yanında olmak zorundayız. Biz güçlü devlet, omurgalı millet olduktan sonra bizi hiçbir güç bizi yenemez. Allah'ın izniyle her şeyin üstesinden geliriz."

06/12/2016

15:00

Nişantaşı Üniversitesi ile Endemol Shine Turkey işbirliği protokolü imzaladı

Kurulduğu günden beri öğrencilerinin lisans ve ön lisans eğitimleri boyunca sektörle iç içe olmalarına özen gösteren ve çalışma hayatına hazır mezunlar vermeyi hedefleyen Nişantaşı Üniversitesi, Endemol Shine Turkey ile Kurumsal İşbirliği Protokolüne imza attı.

Sektör tecrübesi ile mezun olan öğrencilerin işe yerleşme olanaklarının çok daha fazla olduğu gerçeğinden hareketle, kurumsal işbirliği protokollerine özen gösteren Nişantaşı Üniversitesi Genel Sekreteri Can Uysal; yeni medya, radyo, televizyon, sinema, fotoğrafçılık, kameramanlık gibi bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerinin gelişimine katkı sağlayacak dizi film, TV programları ve sinemada dünyanın en büyük medya prodüksiyon şirketi olan Endemol Shine Turkey ile marka birliğinin kendilerine güç kattığını belirtti.

Protokolü Nişantaşı Üniversitesi adına imzalayan Can Uysal öğrenim görürken çalışma hayatının içinde olan, mezun olduğunda ise aranan personel olma özelliğinde, diploması ile barışık mezunlar vermeyi hedeflediklerini, Endemol Shine Turkey ile yaptıkları protokolle de bir dünya markası ile kurumsal işbirliğinin hedefleri için güzel ve büyük bir adım olduğunu söylerken, 3. Nesil, Fayda Merkezi bir üniversite olmanın gereklerini her yönüyle yerine getirmenin sorumluluğuyla hareket ettiklerini belirtti. Can Uysal Endemol Shine Turkey için üniversitenin akademik kadrosundan eğitim desteği, çalışanlarına yüksek lisans imkanı, yerleşkelerinde çekimler için mekân kullanımı gibi her türlü olanaklarının kullanımına hazır olduklarını da söyledi. 

Endemol Shine Turkey Ülke Ticari Direktörü Hakan Eren ise firmalarının; eğlence sektöründe dünya lideri, 30 yıllık televizyonculuk ve yapımcılık tecrübesine sahip iki ortak tarafından 1994 yılında kurulmuş, game show’dan quiz show’a, eğlenceden reality’e kadar dünyanın en geniş Televizyon Format Program kataloğuna sahip bir firma olduğunu, tüm dünyada Amerika, İngiltere, İspanya, İtalya, Fransa, Hollanda, Avustralya, Hindistan, Orta Doğu başta olmak üzere toplam 31 ülkede şirketlerinin bulunduğunu, televizyonculuk alanında reality format programlarında çığır açan Big Brother isimli programın da yaratıcısı olduklarını ifade etti.

"Zorunlu staj ve iş başında mesleki uygulamalarının Endemol bünyesinde yapılmasına imkân sağlanacak"
Kataloğunda 3 binden fazla format programı yer alan firmalarının, her yıl 200 farklı ülkede 500 farklı yapımla 20 bin saate yakın program yapımını üstlendiğini, televizyon programcılığını sadece televizyon platformunda bırakmadıklarını ve telekomünikasyonun her türlü araçlarını kullandıklarını, sinema sektörüne de 2015 yılında girdiklerini, Türkiye sinema filmi projeleriyle de sektöre yeni bir soluk getirdiklerini ve her zaman ilklere imza attıklarını dile getiren Eren; Endemol’un interaktif platformda ve uygulamalarda da çok önemli bir yere sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Nişantaşı Üniversitesi’nde öğrenim gören lisans ve ön lisans öğrencilerinin zorunlu staj ve iş başında mesleki uygulamalarının Endemol bünyesinde yapılmasına imkân sağlayan protokole imza atan Eren, 22 yıllık sektör tecrübelerinin, öğrencilerin uygulamalı bazı derslerinin de stüdyo ya da setlerinde yapılmasına imkân sağlanarak öğrencilere aktarılacak olmasından duydukları mutluluğu dile getirdi.

 Haber Linki: http://www.iha.com.tr/haber-nisantasi-universitesi-ile-endemol-shine-turkey-isbirligi-protokolu-imzaladi-607102/

06/12/2016

12:00

Siber Güvenlik Uzmanı Öğrencimiz'den Özel Röportaj

Siber Güvenlik Uzmanı olan birinci sınıf öğrencimiz Fuad Turgud birçok basın organına önemli demeçlerde bulundu.

KAYNAK: MİLLİYET

21/11/2016

09:09

Annesinin taburcu olduğu gün lösemiden hastaneye yattı

Aydın’da yaşayan İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü öğrencisi Afra Rabia Demirel, 2015’te annesinin meme kanserine yakalandığını belirterek şunları söyledi:
"O zaman üniversite 1’inci sınıf öğrencisiydim. Hastalık sürecinde annemin yanında olmam gerekiyordu. Bu yüzden okulumu dondurarak Aydın’a geldim. Annem 1 yıl boyunca bu hastalıkla savaştı. Kemoterapiler aldı, ameliyat oldu, son olarak geçen eylül ayında sonuçları temiz çıktı ve ’Taburcu olabilirsiniz’ dediler."

GEÇMEYEN GRİP VE VÜCUTTA LEKELER

Bu arada gribe yakalandığını belirten Demirel Afra Rabia Demirel, hastalığının 3 ay boyunca geçmediğini kaydederek şunları anlattı:
"Normalde grip bile olsam çok çabuk atlatırdım. Ama hastalığım bir türlü geçmiyordu. Gün geçtikçe halsizleşiyordum ve ayağa kalkacak gücü kendimde bulamıyordum. Doktora gittiğimde faranjit teşhisi koydu. İlaç kullandım ama bu sefer vücudumda çıban gibi küçük kırmızı lekeler çıkmaya başladı. Bunu yüzümde daha çok gözlemledim, sivilcedir diye geçiştirdim. En son bacaklarımda morluklar çıkmaya başlayınca bir şeylerin ters gittiğini anladım. Eylül ayında annemin taburcu olacağı gün hazır hastanedeyken kan testi yaptırayım dedim ve lösemi olduğumu öğrendim."

''İNANAMADIM, RÜYA OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜM''

Lösemi olduğunu duyduğunda inanamadığını belirten Afra Rabia Demirel, neler hissettiğini şöyle anlattı:
"Annesine aşık bir kız olarak aynı kaderi bu kadar kısa aralıklarla yaşayacağımıza hayatta inanmazdım. 1 Eylül 2016 topuklu ayakkabıyla gittiğim hastaneye, ’Dönüşte arkadaşımla buluşacağım’ düşüncesiyle girdiğim doktorun yanından ağlayarak çıktım. Önce inanamadım beynim algılamakta güçlük çekti, bir rüya olduğunu çok düşündüm. Lösemi tanısı konulmuştu ve tedavisi kemoterapiydi. Annemin bir yıl boyunca aldığı kemoterapiyi ben de alacaktım. Yan etkilerini ezberlediğim, annemin bütün acılarına ortak olmaya çalıştığım ama asla tam olarak acısını yaşayamadığım o yan etkilerin tümünü şimdi yaşamaya hazırlanmam gerekiyordu."

Annesi taburcu olurken kendisinin yatışının yapıldığını kaydeden Demirel, "Üniversite kaydımı yenilemiştim. Hatta bazı eşyalarımı bile göndermiştim, üniversiteye gideceğimi düşünürken benim tedavi sürecim başladı, yaklaşık iki aydır tedavi görüyorum" dedi.
''3 TÜP KANLA HAYAT KURTAR''

3 tüp kanla ilik bekleyen insanlara umut olunabileceğini vurgulayan Afra Rabia Demirel, "İlik nakli olmam gerekiyor. Ben inanıyorum ki gerekli ilik bulunacak. Ama ilik nakli bekleyen birçok insan var, ben onlara da umut olmak istiyorum. Bu yüzden herkesin Kızılay’a kan verip dönor olmasını istiyorum" diye konuştu.

Türkiye’de 180 bin donör bulunduğunu bu sayıyı yükseltmek istediğini söyleyen Demirel, sözlerine şöyle devam etti:
"Kanser çok ağır, lösemi çok daha ağır. Enfeksiyon kapmamam gerekiyor, çünkü enfeksiyon öldürür. Ben 22 yaşındayım ama bir de küçücük bebekleri düşünün. Bir de yürümeye hali olmayan yaşlı dede ve ninelerimizi. Onlar yaşam mücadelesi verirken lütfen 5 dakikanızı ayırın ve Kızılay’a donör olmak istediğinizi söyleyin. Farkındalık yaratmak istiyorum, bunu kendim için değil tüm hastalar için yapıyorum."

KAMPANYA BAŞLATILDI

Arkadaşı Yunus Emre Erden ile birlikte ’Umut ol, kan ver’ kampanyası başlattıklarını belirten Afra Rabia Demirel, "Instagram’da ’umutolkanver’ sayfası açtık. Orada donör olan herkese teşekkür ediyoruz. Amacımız donör olmayanlara, bu konuda bilgisi olmayanlara, korkanlara bunun çok basit bir işlem olduğunu göstermek. Lütfen 5 dakikanızı ayırarak kan verin ve hayat kurtarın" diye konuştu.

''ŞİMDİ BEN KIZIMIN ELİNDEN TUTUYORUM''

Anne 42 yaşındaki Beylühan Demirel de, kızının lösemi olduğunu ilk duyduğunda inanamadığını söyledi. Hastalığı boyunca kızının kendisine sürekli destek olduğunu vurgulayan anne Demirel şöyle dedi:
"Doktor, kızımın lösemi hastası olduğunu ve hemen tedavi edilmesi gerektiğini söyledi. Kızım, hastalığım boyunca hep yanımdaydı, hep elimden tuttu, her yerde onun ayak izleri vardı. Şimdi ben onun elinden tutuyorum. Kızımın en büyük hedefi, kimsesiz çocuklara yardım etmekti. İyileşip onların elinden tutacak, ayrıca lösemili hastalara da ışık olacak."

18/11/2016

11:30

“Müthiş Bir Film” Söyleşisi Üniversitemizde yapıldı.

Müthiş Bir Film ekibinden oyuncu Murat Eken ve filmin Senarist/Yönetmeni Emir Khalılzadeh Radyo Televizyon ve Sinema bölümü öğrencilerimizle Üniversitemizde bir araya geldi. Akademik ve İdari kadro ile tüm öğrencilerin katılımına açık düzenlenen söyleşide konuklar mesleklerinin süreçlerini, sektörde öğrencilerin olası yaşacaklarını ve deneyimlerini öğrencilerimizle paylaştı. Müthiş Bir Film’in hikayesi içinde tecrübe ettikleri yaşanmışlıkları ve filmlerinden aldıkları keyfin de öğrencilerle paylaşıldığı söyleşi öğrencilerin soruları ve konukların yanıtları  ile son buldu. Konuklara Plaketleri RTS Hocamız Damla İlerialkan tarafından takdim edildi.

 

03/11/2016

12:30

2016 DGS'de en çok öğrenci yerleşen Vakıf Üniversitesi Nişantaşı oldu!

Merakla beklenen Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçları açıklandı. Kontenjan açılan 40 vakıf üniversitesinden sekizi yüzde yüz doluluk oranına ulaşırken, Nişantaşı Üniversitesi en çok öğrenci yerleşen okul oldu.

Merakla beklenen 2016 DGS sonuçları açıklandı. DGS için ayrılan 102 bin 865’lik kontenjana 93 bin 292 öğrenci yerleşerek yüzde doksanlık bir doluluk oranına ulaşıldı. Bu kontenjanın 96 bin 904’ü devlet üniversitelerine, 5 bin 961 tanesi ise vakıf üniversitelerine ayrıldı.

Vakıf üniversitelerine ayrılan 5 bin 961 kontenjana, 5 bin 385 aday yerleşme başarısı gösterdi. Kontenjan açılan 40 vakıf üniversitesi arasında 8 üniversite yüzde yüz doluluk oranına ulaştı. Bu orana sahip üniversiteler içerisinde en çok öğrenci yerleşen okul ise Nişantaşı Üniversitesi oldu. Nişantaşı Üniversitesi’ni sırası ile İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi takip etti.

 

Haber Linki için TIKLAYINIZ.

 

24/10/2016

09:30

Nisantaşı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Asım Saldamlı ile Toplantı

13 Ekim 2016 tarihinde  TÜRSAB Akademi ve EPKA Komitesi  Nişantası Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Asım Saldamlı ile Sektör – Üniversite işbirliği konusu üzerinde bir değerlendirme toplantısı yapıldı. 

Haber Linki için TIKLAYINIZ.

14/10/2016

10:45

2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı İlk Akademik Kurul Gerçekleşti

 2016-2017 Akademik yılı ilk akademik kurulumuz 29 Eylül 2016 tarihinde Üniversitemizin Sadabad Kampüsü Konferans Salonunda gerçekleştirilmiştir. Kurul toplantısı Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Esra HATİPOĞLU'nun konuşması ile başlamıştır. Yeni eğitim-öğretim yılı için kapsamlı bir planlama gerçekleştirilmiştir.

05/10/2016

15:45

Üniversite tercihleri bitti, üniversiteli olma şansı bitmedi

Ek tercih işlemlerinin tamamlanmasıyla beraber üniversiteler kayıt dönemine başladı. Bugün bitmesi beklenen ek tercih kayıtlarının dışında öğrencilerin üniversiteli olma şansı devam ediyor.

Ek yerleştirme tercihlerinin sonucunda, herhangi bir programa yerleşemeyen, açıkta kalan öğrenciler için belirli programlarda özel yetenek sınavları düzenlenmekte, bu sınavlara katılım gösterip, başarılı olan öğrenciler üniversiteye yerleşebilme hakkı kazanabilmekteler. Aday öğrencilerin bu fırsattan yararlanabilmesi için yetenek sınavlarına başvurmaları gerekmektedir.

Programlar içerisinde popüler bölümler de var
Her yıl binlerce aday öğrenci tarafından tercih edilen İç Mimarlık bölümü özel yetenek sınavları ile öğrenci kabul ediyor. Ek tercihde de İç Mimarlık özel yetenek sınavları düzenleniyor. Bu sınavlarda başarılı olan öğrenciler ise üniversitelere kayıtlarını tamamlayarak, İç Mimarlık öğrencisi olarak üniversite hayatına başlıyor.

YGS'den 150 puan alarak 4 yıllık bölüm bitirme fırsatı
Özel yetenek sınavlarına başvuruda bulunabilmek için aday öğrencinin YGS puan türlerinin birinden 150 puan barajını aşması gerekiyor. Normalde 4 yıllık bölümlere yerleşmek için gerekli olan 180 barajı, özel yetenek sınavları ile ortadan kalkıyor. Nişantaşı Üniversitesi yüzde 75'e varan burs desteği ile İç Mimarlık, Müzik, Sahne ve Gösteri Sanatları bölümleri için de 27 Eylül tarihine kadar özel yetenek sınavları düzenlemeye devam ediyor.

Haber Linki için TIKLAYINIZ.

 

09/09/2016

10:!5

Nişantaşı Üniversitesi'nde mezuniyet coşkusu

Nişantaşı Üniversitesi'nden 2015-2016 akademik yılında mezun olan öğrenciler büyük bir törenle diplomalarını aldı.

Nişantaşı Üniversitesi öğrencileri geçtiğimiz günlerde düzenlenen mezuniyet töreniyle yuvadan uçtular. Alışılagelmişin dışında güz başlangıcında yapılan mezuniyet töreniyle, 3 bin mezun veren Nişantaşı Üniversitesi, sağladığı iş tecrübesi, güvenli eğitim, iyi İngilizce ve çift ana dal avantajları ile öğrencilerini iş dünyasına uğurladı.

Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen törende öğrenci ve veliler yoğun bir katılımla akademik kadro tarafından ağırlandı ve diplomaları teslim edildi. Duygusal anların yaşandığı mezuniyet töreninde konuşan Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Hatipoğlu öğrencileri başarılarından dolayı kutlarken, "Bugün 5. dönem mezunlarımızı vermenin, onları yaşamlarının bir diğer önemli bölümüne uğurlamanın haklı heyecanı ve gururunu yaşıyoruz. Velilerin duygularını tarif etmenin mümkün olmadığını gayet iyi biliyorum. En kıymetlilerini hayatların en önemli dönemlerinde bize emanet ettiler. Onları eğitim öğretim hayatları boyunca birçok zorluğa katlanarak desteklediler. Biz de sorumluluğumuzun bilincinde olarak genç öğrenci arkadaşlarımızı hayat için en donanımlı hale getirme azim ve gayretini gösterdik. Yol gösterici, motive edici, yüreklendirici olduk. Bundan sonra da mezun oldukları okuldan her yıl daha da fazla gurur duymalarını sağlamak üzere ne gerekiyorsa yapacağız. Tüm mezunlarımıza bunun için söz veriyoruz. Bugün öğrencilerimiz için çok önemli bir dönüm noktası. Kendilerine güvensinler, en sevdiği işleri yapmak için çaba sarf etsinler ve zorluklar karşısında asla yılmasınlar. Hedefleri olsun ve kendilerine hayatları boyunca yatırım yapmaya devam etsinler. Ülkemiz için yapacakları çok şey var. Bu konuda onlara sonsuz güveniyoruz ve sonuna kadar da yanlarındayız. Bu vesile ile başta Mütevelli Heyet Başkanımız Sayın Levent Uysal olmak üzere üniversitemizin genel sekreteri, aynı zamanda MYO Müdürü Sayın Can Uysal'a ve tüm akademisyenlerimize şükranlarımı sunuyorum. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün de önemle vurguladığı aklın ve bilimin yolunda özgüvenle ilerleyeceklerine olan inancımı yineliyor, hepsine başarılar, mutluluklar ve sağlıklı bir ömür diliyorum" ifadelerini kullandı.

"Burada güzel bir eğitim aldım"

Nişantaşı Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Diyaliz Bölümü mezunu Eda Alaz mezun olmanın heyecanını şu sözlerle anlattı: "Bugün biraz heyecanlıyım ve içim buruk. Arkadaşlarımdan ayrılacağım ama okulumu, hocalarımı ve arkadaşlarımı çok seviyorum. Öğrencilerle çok ilgili bir okul ve burayı çok seviyorum. Bugün mezun oluyoruz ve bir sayfa kapanıyor. Her şeyin hayırlısı diyoruz. Bugünden sonra iş hayatına atılacağız. Nişantaşı Üniversitesi güzel arkadaşlıklar edinmemi sağladı ve burada güzel bir eğitim aldım. Okulumun adının iş bulmam konusunda bana referans olacağını düşünüyorum."

"Mesleğimde iyi bir yere gelmek istiyorum"

Yaşadığı heyecanın her zamankinden farklı olduğunu belirten Nişantaşı Üniversitesi Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü mezunu Özmert Meletli ise, "Daha önce lise ve ilkokulda da mezuniyet yaşadım ama bu farklı bir heyecan. Zaman ilerledikçe de daha fazla heyecanlanıyorum. İçimde inanılmaz bir sevinç var. Gelecekte mesleğimle alakalı iyi yerlerde olmayı hedefliyorum ve umarım ki amacıma ulaşırım" diye konuştu.

Haber Linki: http://www.iha.com.tr/haber-nisantasi-universitesinde-mezuniyet-coskusu-585441/

06/09/2016

17:00

Prof. Dr. Asım Saldamlı Hocamız'dan Bakırköy MEM'e Seminer

Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Asım Saldamlı, 5 Eylül 2016 tarihinde Bakırköy ilçesinde görev yapan idareci ve öğretmenlere yönelik, '' Eğitim Kurumlarında Çalışanlar Arası Tutum ve Davranışlar '' konulu seminer vermiştir.

06/09/2016

11:30

Önce meslek sonra üniversite

 Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarının ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden açıklanmasıyla sınavda başarı gösteren adaylar için 26 Temmuz’da başlaması beklenen LYS tercih tarihleri Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında 29 Temmuz-3 Ağustos tarihine ertelendiği duyuruldu. Adaylara tavsiyelerde bulunan Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Levent Uysal, adayların öncelikle hedeflenen mesleği ardından gidilecek üniversiteyi belirlemeleri gerektiğini vurguladı.

2016 Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) kapsamında liseden üniversiteye geçişte son aşama olan LYS sınavı sonuçlarının açıklanmasıyla tercih telaşı da başladı. YGS sınavına girip 180 barajını aşan milyonlarca öğrenci hayatlarını etkileyecek kararları verirken nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunan Levent Uysal, “Öncelikle hedefledikleri mesleği, ardından üniversiteyi belirlemeliler. Mutlak surette hangi üniversitede okumak istiyorlarsa o üniversiteyi ziyaret etsinler. Orada okuyan öğrencilerle, mezun olanlarla, üniversitenin rektörü ve yönetim takımıyla görüşsünler. Çünkü 4 ya da 5 yıl boyunca sürekli o mekâna gidecekler ve o insanlarla beraber olacaklar. Zaman kaybetmemek için aldıkları pozitif enerjiye göre karar versinler. Çünkü bu artık onların hayat projesi” diye konuştu.

Nişantaşı Üniversitesi bünyesinde adaylara ve öğrencilere sağlanan faydalara da değinen Uysal, “Biz üniversiteleri bir fayda merkezi olarak öngörüyoruz. Bunun için birçok şey yapıyoruz. Örneğin aile bütçesine fayda sağlamak için yüksek oranda burslar veriyoruz. Öğrencilerimize iş dünyasıyla beraber hazırlanan müfredatlar oluşturarak, iş dünyasına insan kaynağını üreterek ve doğru insan kaynağının yol haritasını belirleyerek iş dünyasına da fayda sağlıyoruz. Keza öğrencilerimize yaptığımız uluslararası anlaşmalarla uluslararası faydalar sağlayarak kültürel olarak gelişmelerini sağlıyoruz. Üniversitelerin temel kuralı başta öğrencisine olmak üzere tüm çevresine fayda sağlamaktır” açıklamalarında bulundu.

Nişantaşı Üniversitesi’nin hayata geçirdiği işbirliklerine de değinen Uysal açıklamalarına şöyle devam etti: “Milli Eğitim Müdürlükleri ve Milli Eğitim Bakanlığıyla yaptığımız çalışmalar var. Liselerdeki ve lise denkli okullardaki öğrencilerimizin kariyer planlamalarını yapıyoruz. Doğru tercih yapmalarını sağlıyoruz. Örneğin İstanbul Büyükşehir Belediyesiyle yaptığımız anlaşmalarımız var. Özellikle Tercih Merkezlerindeki rehber uzman öğretmenlerimizi ve eğitimlerini veriyoruz. Doğru tercih yapmalarını sağlıyoruz. Öğrencilerimiz uluslararası birçok projede yer alıyor. AIESEC (Association Internationale des Étudiants en Sciences Économiques et Commerciales) yani Türkiye İktisadi ve Ticari İlimler Talebeleri Staj Komitesi Derneği ile yaptığımız anlaşmalar var. Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ile yaptığımız anlaşmalar var. Bunlar da özellikle Türkiye’yi yurtdışında doğru tanıtma amaçlı yapılan çalışmalar. Öğrencilerimiz bu projelerde yer alıyor. Hem proje yönetmeyi, hem uluslararası platformlarda yer almayı hem de dinamik bir yapının nasıl oluşacağını öğreniyorlar üstelik Türkiye’yi heryerde temsil ediyorlar. Bunların yanında hem uluslararası fuarlarda hem de ulusal fuarlarda yer alıyoruz. Çünkü öncelikli hedefimiz öğrencilerimizin ya da üniversite adaylarımızın doğru tercih yapmaları. Sadece Nişantaşı Üniversitesi ile ilgili değil biz bütün üniversitelere fayda sağlamaya çalışıyoruz. Önemli olan arkadaşlarımızın doğru meslekte sürdürülebilir olması, doğru üniversiteye giderek zaman kaybetmemeleri ve kendi hayat projelerini gerçekleştirmeleriyle ilgili destek veriyoruz. Bu da arkadaşlarımız için en önemli etkenlerden bir tanesi. Adayların fiziki özellikleri ve mesleki yapabilirlikleriyle ilgili hangi meslekte başarılı olabileceklerinin tanımını yaparak onlara yön veriyoruz.”

Haber Linki için TIKLAYINIZ.

Video Linki için TIKLAYINIZ.

28/07/2016

09:00

Nişantaşı Üniversitesi Demokrasi Nöbetine destek yürüyüşündeydi.

Demokrasi nöbetinin tutulduğu noktalardan biri de hem 15 Temmuz gecesi saldırıya uğrayan hem de o saldırı girişiminde bulunanların sorgu işlemlerinin yürütüldüğü İstanbul Vatan Caddesi’ndekiEmniyet Müdürlüğü binası.

Dün akşam devlet ve vakıf üniversitelerinde görevli olan yüzlerce akademisyen, cübbelerini giyerek Emniyet Müdürlüğü önünde tutulan demokrasi nöbetine destek verdi.

Ali Emiri Kültür Merkezi önünde toplanan akademisyenler Emniyet Müdürlüğü’ne yürüdü, buradaki kalabalıkla buluşan akademisyenler demokrasi nöbeti tuttu.

'AKADEMİSYENİ VE VATANDAŞI TEK YÜREK'


Yaşanan darbe girişimin ardından üniversitelerin ve öğretim görevlilerinin susmaması gerektiğini belirten akademisyenler "Akademisyeni ve vatandaşı tek yürek. Bu memleketi kimseye bırakmayacağız. Demokrasi ve vatan için yürüyen akademisyenler var. Üniversiteler, hocalar sağlam durduğu sürece ve iyi nesil yetiştirdiği sürece böyle olumsuz hadiseleri yaşamayız. Ülkenin akademisyenlerinin de bu ülkenin geleceğine sahip çıktığını göstermek için alanlardayız" diye konuştu.

'DEMOKRASİNİN YANINDAYIZ'

Vakıf üniversitelerinden temsilciler de Emniyet Müdürlüğü önündeydi. Öğretim görevlileri ile birlikte demokrasi nöbetine katılan Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Levent Uysal “İnşallah bugünden sonra her şey daha düzenli ve kolay olacak. Türkiye tüm güzelliklere layık bir ülke. İnşallah her şeyin en güzelini hayırlısı ile yaşayacağız. Nişantaşı Üniversitesi olarak demokrasinin her zaman yanındayız. El ele güç birliği ile doğruya doğru hep birlikte ilerleyeceğiz” açıklaması yaptı.

Darbe şehitlerine üniversitelerinde yüzde yüz burs verme kararı aldıklarını hatırlatan Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Uysal, "Aydın gençler yetiştirmeye devam edeceğiz ki gençlerimiz doğru ile yanlışı ayırt etmekte tereddüt etmesin. Aydın gençler yetiştirmeye devam edeceğiz ki yüce milletimiz bir daha böyle karanlık günler yaşamasın” dedi.

Haber Linki:  TIKLAYINIZ.

21/07/2016

09:00

Nişantaşı Üniversitesi’nden darbe girişimi mağdurlarına burs

Nişantaşı Üniversitesi demokrasi şehitlerinin çocuklarına yüzde 100 burs vereceğini açıkladı. 

Üniversitenin internet sitesi üzerinden yapılan yazılı açıklamada “Demokrasi şehitlerinin eğitimine devam eden ve bu yıl sınava giren çocuklarına yüzde 100 burs vermekten şeref duyarız” ifadelerine yer verildi. Konuya ilişkin görüşlerini dile getiren Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Levent Uysal, “Bu alçaklar ve uzantıları her ne şekilde olursa olsun yetiştirdiğimiz gelecek nesillere asla ve asla temas edemeyecekler. Ülkemiz ve istikrarımız yetiştireceğimiz yerli ve milli nesillerle ayakta kalacaktır. Bu düşünceden hareketle biz Nişantaşı Üniversitesi olarak bu yoldaki alçakları asla ve asla içimizde barındırmayacağız. İnanıyorum ki tüm üniversitelerimiz aynı düşüncededir ve bu bilinçle gençlerimize sahip çıkacaktır” diye konuştu.

 Haber Linki: http://www.cnnturk.com/universiterehberim/nisantasi-universitesinden-darbe-girisimi-magdurlarina-burs

                      http://www.iha.com.tr/haber-nisantasi-universitesinden-darbe-girisimi-magdurlarina-burs-574230/

                      http://t24.com.tr/haber/nisantasi-universitesinden-darbe-girisimi-magdurlarina-burs,350778

                      http://www.milliyet.com.tr/nisantasi-universitesi-nden-darbe-girisimi-istanbul-yerelhaber-1474669/

 

 

19/07/2016

09:00

Geleceğin şeflerine büyük sürpriz

İstanbul Expo Fuar alanında gerçekleşen yarışmada dörderli takımlar halinde 10 üniversiteden öğrenciler kıyasıya yarıştı. Birinciliği göğüsleyen Nişantaşı Üniversitesi öğrencileri oldukça mutlu olduklarını söyleyerek başarıların devam edeceğini vurguladı. Ayrıca 8. Uluslararası Altın Kep Yarışması’nda 3.'lük Kupası ve Bronz Madalya ile 14. Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri Festivali’nde altın, gümüş ve bronz madalya kazananlar oldu. Öğrencilere büyük sürpriz ise Üniversitemiz Mütevelli Heyeti Başkanı Levent Uysal’dan geldi. Uysal, birinciliği kazanan tüm öğrencilere bundan sonraki öğrenimlerine yüzde 100 burslu devam edeceklerinin müjdesini verdi.

“YÜZÜK TAŞIMIZ, GASTRONOMİ BÖLÜMÜ”
Gastronomi bölümü olarak yıllardır ödül aldıklarını fakat bu seneki ödülün birincilikle sonuçlanmasının çok güzel olduğunu söyleyen Nişantaşı Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Gastronomi Bölümü Dekanı Prof. Dr. Ö. Cüneyt Binatlı, “İnşallah bundan sonraki yıllarda da bu birinciliklerimiz devam edecek. Bu bölüm benim en sevdiğim bölüm. ‘Yüzüğün değerli kısmı taşıdır’ derler ya, bu bölüm Sanat ve Tasarım Fakültesi içerisindeki yüzük taşı niteliğindedir, öğrencilerimiz çok başarılılar. Büyük bir atölyemiz ve mutfağımız var. Ciddi bir yatırım, bu nedenle Üniversite Mütevelli Heyetini ve bu işe gönül verenleri kutluyorum. Bu başarılar devam edecektir” dedi.

“BU TARZ YARIŞMALAR ÇOCUKLARIN ÖZGÜVENİNİ ARTIRIYOR”
Bundan önce de birçok ödül aldıklarının altını çizen Nişantaşı Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Kazım Ozan Özer, “Toplam üç ayrı yarışmadan ödül aldık. Birisi Antalya’da düzenlenen uluslararası bir yarışmaydı. İkincisi İstanbul’da düzenlenen uluslararası bir yarışmaydı, sonuncusu ise İstanbul’da ulusal arenada çok prestijli bir yarışma idi. Altı ekibimiz bu yarışmalarda ödül aldı. Özellikle İstanbul’da EDT EXPO’da gerçekleşen yarışmayı iki yıldır birincilikle götürüyoruz. Bundan sonraki dönemde de ödüllere ödül katmayı planlıyoruz. Bu tip yarışmalar çocukların kendilerine olan özgüvenini artırıyor. Diğer Üniversitelerde ki şef ve şef adaylarıyla tanışıyorlar. Sektörde bir yer edinmiş başarılı şeflerle tanışıyorlar çevreleri oluyor” diye konuştu.

“TABAKLARIMIZDA UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ YÖRESEL ÜRÜNLER KULLANDIK”
Yarışmada birinci olan öğrencilerden Aşçılık Bölümü son sınıfı öğrencimiz Kerem Yıldız, çok çalışıp çok emek verdiklerini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Yaklaşık 10 üniversitenin katıldığı uluslararası bir yarışmaydı çok çalıştık çok emek gösterdik. Rektörümüz, hocalarımız ve arkadaşlarımız çok desteklediler ve ödüle layık görüldük. Tabaklarımızda Türkiye’nin belirli bölgelerinden ürünler kullanmaya özen gösterdik. Amacımız yöresel ve unutulmuş ürünleri kullanmaktı. Şuan yeni açılan restoranlar daha çok Batıya yönelik ürünler kullanıyorlar. Biz bu algıyı kırmak için yöresel ürünler kullandık. Tabaklarımız beğenildi ve ödül aldık. Çok mutluyum çok çalışıp karşılığını aldık.”

“BU ÖDÜLLER GELECEKTEKİ BAŞARILARIMIZI ETKİLEYECEKTİR”
Birinci oldukları için gurur duyduğunu dile getiren Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ikinci sınıf öğrencisi Furkan Akça ise, “Nişantaşı Üniversitesi ailesinin verdiği katkılardan dolayı başarılar kazandık. Güzel bir yarışmaydı, geçen sene de birinci olmuştuk, o yüzden üzerimizde büyük bir yük vardı ikinci yıl da birinci olmak istiyorduk. Özellikle hocalarımızın katkısı büyük, desteklerini hiç esirgemediler, ekip çalışmasıyla birinciliği kazandık. Dünyada ve Türkiye’de başarılı kişilerin jürilik yaptığı yarışmada, adil bir sistemin olduğunu düşünüyorum. Bu yarışmalarda aldığımız başarılar ileride mesleki hayatımızda karşımıza çıkacak. Fuara gelen işletmelerle iletişim halinde oluyoruz. Gelecekteki başarılarımızı etkileyecektir” diye konuştu.

31/03/2016

15:00

Kariyer günlerinde Nişantaşı Üniversitesine yoğun ilgi

Rabia Meydanında açılışı gerçekleşen ve 3 gün sürecek olan Kariyer Günlerinde Nişantaşı Üniversitesi standı yoğun ilgi gördü. Üniversitenin açtığı standa yoğun ilgi gösteren öğrenciler, konunun uzmanlarından eğitimle ilgili bilgi aldı. Üniversitenin eğitim olanaklarını ve fiziki şartlarını görmek isteyen öğrenciler, okulun bastırdığı broşür ve kitapçıkları inceleyerek uzmanlardan bilgi aldı. Nişantaşı Üniversitesi Etkinlik ve Projeler Direktörlüğü tarafından görevlendirilen Muhammed Burak Ersöz, “Okulumuz 5 yıldır eğitim veren bir üniversite. İlk başta Meslek Yüksekokulu olarak açıldı. Şu anda 20 bine yakın öğrencimiz ve yüzden fazla bölümümüz var. Şu anda Şanlıurfa’da öğrencilere tanıtım amacıyla hizmet veriyoruz. Amacımız en uzak yere eğitim götürebilmek, hizmet götürebilmek. Şanlıurfa’dan genellikle tercih edildiğimiz bir il bu nedenle kendilerine teşekkür ediyoruz. Amacımız arkadaşlarımıza bir şeyler katabilmek ve yardımcı olabilmek” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfalı öğrenciler üç gün boyunca Nişantaşı Üniversitesinin standını ziyaret edip üniversite hakkında bilgi alabilecek.

14/04/2016

19:00

Nişantaşı Üniversitesi Educaturk Ankara Eğitim Fuarında

9-10 Mayıs tarihlerinde Ankara’da düzenlenen Educaturk Yükseköğretim Fuarına öğrencilerin ilgisi oldukça yoğundu. Yaklaşık 39 üniversitenin katıldığı fuarda birçok eğitim semineri de verildi. Hem devlet, hem de vakıf üniversitelerinin tanıtım stantlarına yoğun ilgi gösteren öğrenciler, LYS sınavı öncesi oldukça heyecanlıydılar. Lise mezuniyetlerine sayılı günler kalan 12. sınıf öğrencileri, son sınavlarını tamamlarken LYS için de hazırlıklarını sürdürmeye devam ediyor. Eğitim fuarlarını öğrencilerin araştırmalarını yapabilecekleri önemli bir etkinlik olarak gördüğünü anlatan Üniversitemiz Kurumsal İletişim Daire Başkanı Dilek Sevtap Gürbüz, “Öğrencilerin artık LYS öncesi son haftaları. Filmi geriye saramayacakları bir dönemden geçiyorlar. Bu bağlamda eğitim fuarları araştırma yapabilmeleri, sorularına cevap alabilecekleri ciddi bir platform” dedi.

Öğrencilerin yüksek motivasyona ihtiyacı olduğu konusuna değinen Gürbüz, sınav kaygısı ile başa çıkabilecekleri önemli ipuçlarını şu şekilde sıraladı: “Öncelikle hayat sınavdan ibarettir. YGS-LYS bu sınavlardan sadece bir kaçı. Oysaki doğumumuzdan ölümümüze kadar çok fazla sınavdan geçiyoruz, sanki tek sınavmış gibi görülen YGS-LYS’yi gözümüzde büyütmemeliyiz. Duruma bu şekilde yaklaşırsak sınavı küçümsemek değil, sadece gözümüzde aşılmaz imkânsız bir hedef olarak görmemeyi öğreniriz. Sınav kaygısı da bu şekilde ortadan kalkar.” 

ÇOK ÇALIŞMAK ŞART
Sınav kaygısının yanı sıra elbette sınava çok sistemli ve titizce hazırlanılması gereği üzerinde duran Gürbüz, “Kaygısız, ancak çok çalışılarak hazırlanılmış bir öğrencilik en ideali” dedi. Rehber öğretmenler kadar evde ailelere de önemli görevler düştüğünü vurgulayan Gürbüz, “Sınav kaygısını öğrencilerin kendileri aşmaları gerekse de, rehber öğretmenler ve aileleri de onlara destek olmalılar. Çünkü öğrenciler önce ailelerine sonrada öğretmenlerine güveniyorlar. Doğru yönlendirme kesinlikle doğru tercih yapmalarını sağlayacaktır. Doğru tercih ise doğru meslekte çalışan doğru bireyleri oluşturacaktır. Ülke istihdamında çalışan ve aile içerisinde mutlu bireylere ihtiyacımız var” açıklamalarında bulundu.

09/05/2016

16:00

Yabancı Öğrenci Potansiyeli

Teknolojinin gelişmesiyle beraber ülkelerin geleceklerini şekillendiren eğitim de sınırların dışına taşarak ‘uluslararası öğrenci’ kavramını hayatımıza soktu. Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Levent Uysal, uluslararası öğrenci gerçeğinin artılarını ve eksilerini İHA’ya anlattı.

Ülkelerin kalkınma ve gelişme çabalarıyla beraber nitelikli insan gücüne duyulan gereksinimin gün geçtikçe arttığını belirten Levent Uysal, 21. yüzyılın eğitimde globalleşme dönemi olduğunu ve yetişmiş nitelikli insan gücünü küresel ölçekte kendisine çekebilenlerin kazanacağını söyledi. Sınırların ortadan kalktığı bir dönemde uluslararası öğrenci ve akademisyen kavramının da her geçen gün daha önemli hale geldiğini vurgulayan Uysal, açıklamalarına şöyle devam etti: “Gelişmiş ülke tanımı artık değişiyor. Gelişmiş ülke demek, nitelikli insan gücünü kendisine çeken, genç ve dinamik nüfusun artışına önem veren ülke demektir. Bu da ancak eğitimde sınırların aşılmasıyla sağlanabilir. Yabancı öğrenci kavramı sadece kalkınma ve gelişmede değil ekonomide de önemli bir gelir kaynağı haline geldi. Bugün bir uluslararası öğrencinin Türkiye’ye getirdiği döviz yıllık 40 bin doları buluyor. Ülkemiz, hızla gelişen nitelikli işgücü, eğitim kurumları ve tanıtım faaliyetlerine verdiği önem sayesinde uluslararası arenada tanınırlığını her geçen gün artırıyor. Bu sebeplerden dolayı eğitimde sınırları aşmak isteyen yükseköğretim kurumlarına sağlanacak teşvikler çok büyük önem arz etmektedir. Devlet, hali hazırda üniversitelerin yurtdışı tanıtım fuarlarında yaptığı masrafların yüzde 50’sini geri ödüyor.”

Yabancı öğrencilerin Türkiye’yi ve Türk kültürünü benimsemeleri, Türkçeyi öğrenmeleri ve sevmeleri başarılı öğrencilerin ülkelerine dönmemesinde en büyük etken olduğunu belirten Uysal, “Bu konuda atılacak adımlar buradan başlamalıdır. Sadece hükümetler değil toplum olarak bizler de ülkemiz için üzerimize düşen bu görevi yerine getirmeliyiz. Yabancılar için kültürel ve tarihi değerleriyle zaten çekim merkezi olan güzel ülkemizi, yabancı öğrenciler için de vazgeçilmez kılmak adına elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız” dedi

27/06/2016

09:00

180 kişi alınacaktı, 2 bin kişi başvurdu

Nişantaşı Üniversitesi 2016-2017 akademik yılından itibaren Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nu (BESYO) açtı. Toplamda açılacak 3 bölüme 180 öğrenci seçilecekti, bin 950 aday başvuru yaptı. Başvurusu geçerli sayılan adayların bin 250’si TED (Tenis Eskrim Dağcılık Kulübü) Tesisleri’ndeki özel yetenek sınavına gelerek Nişantaşı Üniversitesi BESYO için ter döktü.

Yeni açılacak 3 BESYO bölümü için ilk yıl 180 öğrenci alacağını açıklayan Nişantaşı Üniversitesi’ne özel yetenek sınavı için 2 bin aday başvuru yaptı. Yoğun ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getiren Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Levent Uysal, “Nişantaşı Üniversitesi bir Survivor Adası. Bizler her geçen gün büyüyen sektöre heyecan getirebilecek kaliteli öğrenci yetiştirmek için buradayız. Spor sektörüne dokunacağız ve sektördeki gelişmelere paralel kaliteli spor insanları yetiştireceğiz. Bunu da Türkiye’deki klasik teoriye dayalı eğitimin aksine pratiğe dayalı, öğrencileri sahada yetiştiren eğitim tarzımızla yapacağız” diye konuştu. Nişantaşı Üniversitesi öğrencilerinin hayata direkt olarak mücadele ile başladığını vurgulayan Uysal, “Farklı olacağız. Avrupa Birliği ülkelerindeki üniversite öğrencileri daha modüler, daha fazla sahada ve daha az teorik eğitim alıyorlar. Meslek demek deneyim demektir. Biz de bu doğrultuda öğrencilerimizin tamamını deneyimsel öğrenme ile mesleğe hazırlayacağız" dedi.

BESYO için seçmelere katılan öğrencilerde YGS puanları, sınavdaki performansları, spor özgeçmişleri, mesleğe gönüllülük yaklaşımları gibi kriterlerle değerlendirmeler yapıldı. “Sporla hayata, sektöre ve iş hayatına hazır donanımlı rekreasyon, antrenörlük ve spor yöneticiliği alanlarında yetiştirilecek olan öğrenciler, disiplinlerarası birleştirme gücüyle akademisyenlik de yapabilecekler” diyen Uysal, “3 bölüme 180 öğrenci kabul edeceğimizi duyurmuştuk. Bin 950 aday başvuru yaptı. Bu ilgi gençliğin spora olan merakının ispatıdır. Biz de gençlerimizin bu merak ve hevesini en iyi şekilde karşılayacak verdiğimiz eğitimle onları sektörün kaliteli elemanları haline getireceğiz. Bütün öğrencilerimizi rekreasyon, spor yöneticiliği ve antrenörlük bölümlerinde spor sektörüne kazandırmamız gerekiyor. Tüm deneyim ve kurgumuzu da zaten bunun üzerine yerleştirdik" diye konuştu.

20/06/2016

09:00

Tek Pota Basketbol Turnuvası

Sadabad Kampüsümüzde gerçekleşen Tek Pota Basketbol Turnuvası nefes kesen maçlara sahne oldu. Maçlar sonunda kazanan takıma ödülleri takdim edildi.

03/06/2016

12:00