90 (212) 210 10 10

TR

ENG

Rektörün Mesajı

Rektörün Mesajı

Sevgili Gençler; 

Uzun yıllar öğretim üyeliği, dekanlıklar, rektör yardımcılıkları ve rektörlükler gibi önemli görevleri üstlenmiş bir akademisyen ve yöneticiyim. Bu görevlerde şimdiye kadar edindiğim birikim ve deneyimlerimin tümünü bundan böyle ülkemizin seçkin üniversitelerinden biri olan NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ’NDE rektör olarak öğrencilerimizin hizmetine sunmanın gayreti ve mutluluğu içinde olacağım. 

Üniversiteli Olma Adayı Değerli Arkadaşlarım;

 Uzun ve yorucu bir çalışma dönemi geçirdiniz. Bazılarınız umdukları sonuçları aldılar, bazılarınız belki alamadı. Ama şimdi karar aşamasındasınız. Vereceğiniz karar, yapacağınız seçim geleceğinizi derinden etkileyecek. Unutmayın; yaşadıklarımız ve yaşayacaklarımız yaptığımız tercihlerden ibarettir. Eğitim süreçlerindeki yapılan tercih ise hayatta yaptığımız diğer tercihlerin hepsinden daha önemlidir. Küreselleşme gerçeğini her yönü ile yaşadığımız dünyada Alacağınız eğitim bugün mevcut olan ihtiyaçlara değil, gelecekte ortaya çıkacak ihtiyaçlara da cevap verecek bir eğitim olmalıdır. 

Şunu hiçbir zaman unutmayınız ki; üniversite meslek kazandırmaz, VİZYON kazandırır.

İçinde yaşadığımız dijital çağda artık bilgiye ulaşmak çok kolay. Bilgi her yerden akıyor. Asıl olan ihtiyaç halinde istediğiniz bilgiye nasıl ulaşacağınız, elde ettiğiniz bilgiyi nasıl kullanacağınız, ve bilgiden yeni bilgi nasıl üreteceğinizdir. 

Yeni ve öncekilerin tümünden -doğal olarak- farklı bir kuşak oluşturan sizler, yaşam ve davranış biçimlerinizle, ilgi alanlarınızla, sorgulayıcı yaklaşımlarınızla, yeteneklerinizle ve öğrenme tercihlerinizle bizlere beklentileriniz ve eğitim ihtiyaçlarınız hakkında  önemli ipuçları sunmaktasınız.

Sizlerden aldığımız bu önemli verilere dayanarak haklı olduğunuzu açık yüreklilikle söylemeli ve şu gerçeği belirtmeliyim: Sizleri geleneksel eğitim-öğretim metotları ile yarınlara hazırlayamayız. Zira hem uluslararası alanların tümündeki gelişmeler hem de küreselleşme ve yükseköğretimdeki dijital dönüşüm süreçleri, alacağınız eğitimin içeriğini net bir biçimde belirlemektedir. 

Diğer taraftan artık iş dünyası; sizde hangi okullardan mezun olduğunuz ya da sahip olduğunuz diplomanın ötesinde özellikler arıyor. Hangi alanlarda ne gibi sertifikalara sahipsiniz, hangi yabancı dile hakimsiniz, ne tür sosyal becerileriniz var onlara daha çok önem veriyor. 

Nişantaşı Üniversitesinde sizlere sunduğumuz eğitim-öğretim süreçlerini geleceğin dünyasına yönelik bir ihtiyacın ötesinde küresel ve bilimsel bir zorunluluk olduğu bilinciyle disiplinlerarası geçişkenliğe sahip, sektör deneyimini de kapsayacak esnek bir yapıda tasarladık. 

Yarınlara yönelik böyle bir eğitimi almak, hepinizin hakkıdır ! 

Sizleri esenlik dileklerimle ve sevgiyle selamlıyor; sağlık, mutluluk ve başarı dolu bir gelecek diliyorum. 

Prof. Dr. Şenay YALÇIN

Apply Nişantaşı