HIZLI ERİŞİM İLETİŞİM

Geleceğin Bilgisayarı - Kuantum BilgisayarıKuantum Bilgisayarı Nedir?

Verileri kuantum mekaniğine göre işleyen ve ileten bilgisayarlara kuantum bilgisayarıadı verilir. Kuantum hesaplamalarını bilgisayarda kullanma fikri 80’li yılların sonunda Yuri Manin ve Richard Feynman tarafından birbirinden bağımsız şekilde ortaya atıldı. O zamandan beri bir kuantum bilgisayarıoluşturmak için muazzam çalışmalar yapıldı. Lakin yapılan bir sürü büyük araştırmaya rağmen günümüzde kuantum bilgisayarı hala varsayımsal bir cihaz ve gelişimi kuantum teorisinin gelişimi ile doğru orantılı.

Transistörler ve silikon yongalar kullanan klasik bilgisayarlarda, bilgiyi işlemek için ikili kod kullanılır. Bitin iki temel durumu olduğunu biliyoruz – sıfır ve bir. Bir bit sadece bu durumlardan birinde olabilir. Bir kuantum bilgisayar gelince, olay süperpozisyon ilkesine dayanır ve bit yerine kubit olarak adlandırılan kuantum bitleri kullanılır.

 

Kubit

Kubit’in normal bitler gibi iki temel durumu vardır: sıfır ve bir. Bununla birlikte, süperpozisyon nedeniyle kubit bunları birleştirerek elde edilen değerleri alabilir ve aynı anda bütün bu hallerde olabilir. Bu, kuantum hesaplamalarındaki paralellikten kaynaklanır yani sistemin tüm durumlarını değiştirmeye ihtiyacı yoktur. Buna ek olarak, sistemin tam durumunu tanımlamak için bir kuantum bilgisayarının büyük bilgisayar gücüne ve RAM’e ihtiyacı yoktur çünkü 100 parçacık sistemini hesaplamak için trilyon trilyon bit yerine 100 kubit yeterlidir. Aynı zamanda, bir kuantum bilgisayarda belirli bir kubitin durumunun değiştirilmesinin diğer parçacıkların durumunda bir değişime yol açtığını da belirtmek gerekir ki bu da kuantum bilgisayarını sıradan bir bilgisayardan ayıran bir özelliktir.

Şimdiye kadar inşa edilmiş pek çok kuantum bilgisayarı var. Hatta Çin, bunlardan ikisini kullanıp uzaydaki yörüngesine konumlandırdığı kuantum uyduya, yer yüzündeki eşinden bir foton ışınlamayı da başardı. Tabiri caizse “foton gitti” anlayacağınız. 

Bu sektörün öncülerinden olan ve daha önce 17 kubit işleme kapasitesine sahip bir kuantum bilgisayarı geliştirmiş olan IBM, yeni kuantum bilgisayarı ile önemli bir mesafe kaydettiğini gösterdi. Washington'da gerçekleşen IEEE Endüstri Zirvesi'nde yeni ürünlerini tanıtan şirket 20 kubit ve 50 kubit işleme kapasitesine sahip iki yeni kuantum bilgisayarı geliştirdiğini ve test ettiğini açıkladı.

Şu ana kadar geliştirilen en güçlü kuantum bilgisayarı unvanının sahibi olan 50 kubitlik kuantum bilgisayarı kuantum bilgisayarlar tarihinde büyük bir dönüm noktası anlamına geliyor zira şimdiye kadar oluşturulan kuantum bilgisayarlar sınırlı yetenekleriyle geleneksel bilgisayarların da yapabildiği şeyleri yapabiliyorlardı.

50 kubitlik kuantum bilgisayarının yaptığı şeylerin ise kuantum teknolojisi olmadan taklit edilmesi mümkün olmayan şeyler olduğu belirtiliyor. Bununla birlikte hem 50 kubitlik hem de 20 kubitlik kuantum bilgisayarı 90 mikrosaniye boyunca kuantum durumunu muhafaza edebiliyor. Bu süre çok kısa olsa da endüstri için bir rekor değeri taşıyor.

Tabi IBM kuantum bilgisayarları konusunda tecrübeli ve önemli gelişmeler kaydetmiş bir şirket ancak bu alanda yalnız değil. Kendi kuantum bilgisayarlarını geliştiren Google ve Intel gibi büyük şirketlerin yanı sıra bu alanda devrim yaratmak isteyen San Francisco merkezli Rigetti gibi şirketler de IBM'nin rakibi. Bu şirketlerle birlikte Kanadalı kuantum bilgisayarşirketi D-Wave de halihazırda Google ve NASA tarafından kullanılan iki adet kuantum bilgisayarı geliştirmiş durumda.

Yayınlanma Tarihi: 09.02.2018