HIZLI ERİŞİM İLETİŞİM

Nişantaşı Üniversitesi’ne Dışişleri Bakan Yardımcısı’ndan teşekkürNişantaşı Üniversitesi katıldığı çalıştaylar ve yapılan çalışmalar neticesinde İstanbul'da bulunan üniversiteler arasında yapılan elemede Eurodesk olmayı hak kazanan üçüncü üniversite olmuş ve Haziran 2019 döneminde de akreditasyon kazanmıştı. Avrupa Birliği Başkanı ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı üniversitenin Eurodesk Temas noktası olmasına ilişkin bir teşekkür mektubu gönderdi. Mektupta şu ifadeler yer aldı:

“Bildiğiniz üzere, ülkemizin Avrupa Birliği'ne katılım süreci, her ne kadar inişli çıkışlı güncel gelişmelerden etkilense de Cumhuriyetimizin ilanından sonraki en önemli ilerleme ve çağdaşlaşma projesidir. Bununla birlikte, Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin olarak, gerek Türk kamuoyu, gerek AB kamuoyunda, önemli bir kısmı bilgi eksikliğinden kaynaklanan, farklı endişe ve önyargılar bulunduğunun da farkındayız. Söz konusu olumsuz algıların giderilmesinde AB mevzuatına uyum çalışmalarından, gerçekleştirilen reformlara; Türkiye-AB Mali işbirliği kapsamında yürütülen AB destekli başarılı projelerden, AB'de eğitim ve deneyim paylaşımı fırsatlarına kadar yürütülen çok boyutlu çalışmalar hakkında toplumun tüm kesimlerini bilgilendirmek büyük önem taşımaktadır. Tüm bu alanlardaki kazanımların halkımıza doğru ve etkin bir biçimde anlatılmasının yanı sıra katılım sürecine yönelik toplumsal mutabakat, kararlılık ve desteğin devamı için yerel düzeyde yürütülen çalışmalar vazgeçilmezdir.

Avrupa bütünleşme sürecinin temel felsefesi olan "birlikte yaşama ve birlikte çalışma" anlayışının en güzel örneği, hiç şüphesiz, 2004 yılından bu yana katılım sagladığımız AB'nin eğitim, gençlik ve spor alanlarındaki programlarıdır. Erasmus+ ve Avrupa Dayanışma Programı'nın (ESC) kamu diplomasisi anlayışı çerçevesinde ülkemizin doğru tanıtılmasında, AB'ye katılım sürecimiz hakkında farkındalık oluşturulmasında ve mevcut algılanın doğru şekillendirilmesinde oldukça etkili araçlar olduğu görülmektedir. Bu husus, Avrupa Birliği iletişim Stratejimizin (ABİS) de temel öncelikleri arasında yer almaktadır.

AB'nin eğitim, gençlik ve spor alanlarında sunduğu fırsatlar konusunda gençlerimizi bilgilendiren sizlerle birlikte, ülkemizin dört bir yanında bulunan 140 temas noktasında çalışmalar yürütmekteyiz. Avrupa ülkelerinde öğrenme hareketliliği, değişim fırsatları ve ortaklık projelerinin faaliyetlerine katılım konularında gençlerimizi bilgilendirmenin ötesinde, onları proje yapmaya cesaretlendiren ve süreç boyunca desteklerini esirgemeyen sizlerin gönüllü ve gönülden yürüttüğü çalışmalar, AB ile ilişkilerimizin yerel düzeyde canlı kalmasına önemli katkı sağlamaktadır.

Tüm bu çalışmalarda ve proje faaliyetlerinde yer alan gençlerimizi aynı zamanda AB'ye üyelik sürecinin elçileri olarak görüyoruz. Sizlerin rehberliğinde katılım sürecinin öneminin de bilincinde olarak AB ülkelerindeki karşıtlarıyla projeler üreten donanımlı gençlerimiz ülkemizin en kıymetli kazanımları arasındadır. Bu vesileyle, 18 Aralık 2019 tarihinde Türkiye Ulusal Ajans, eşgüdümünde Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) gerçekleştirilen "Eurodesk Fuarı"nda Temas Noktalarımızla bir araya gelmekten ve çalışmalarınıza bizzat şahit olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim.

Ülkemiz için stratejik hedef olan AB'ye üyelik sürecimize yaptığınız değerli katkıların devamı, yolumuza çıkarılan tüm engellere rağmen bu yolda kararlılıkla ilerlememiz için bizlere güç; vermektedir.

Türkiye'nin AB ile bütünleşmesi yolundaki en büyük desteğin Eurodesk Temas Noktalarımız olan siz değerli gönüllü elçilerimizden geleceğine samimiyetle inanıyor, daha önceki  yıllarda  olduğu  gibi  bu  yıl  da  özveriyle  yürüttüğünüz  yaygınlaştırma çalışmaları için sizlere teşekkür ediyorum.

Dışişleri Bakanlığımız ve Dış Temsilciliklerimiz, Avrupa Birliği Başkanlığımız ve Ulusal Ajansımız her zaman sizleri desteklemeye devam edecek olup, gerekli olduğunda bu kurumlarımızla temas kurmaya çekinmeyiniz.

Bu vesileyle yeni yılınızı en içten dileklerimle kutluyor, 2020 yılında da işbirliğimizin güçlenerek sürmesini diliyorum.”

Yayınlanma Tarihi: 09.01.2020